Náš komfort zajišťují převážně domácí spotřebiče.Bez něj si jen málokdo dokáže představit svůj život.Pozoruhodným příkladem jsou automatické pračky.V poslední době to byl luxusní předmět, dnes je to téměř povinný požadavek pro normální život.Ale technika a technika se čas od času rozbijí.Čím méně přirozeně dochází k poruchám, tím lépe, ale co když pračka praskne?Zavolat průvodce?Pokud je záruční doba platná, musíte to udělat pouze.Pokud záruka již vypršela, můžete pračku opravit vlastníma rukama.Možná ne všechny chyby mohou být vyřešeny samy o sobě, ale většina z nich je jistá.

Není vždy nutné volat matku
Jak pračka funguje
Oprava pračky pro kutily je možná pouze tehdy, pokud víte, z čeho se skládá, z jaké role hrajekaždou část.Když pochopíte princip činnosti a účel každé části, můžete z poruchy zjistit, co by mohlo být příčinou.Analyzujeme tedy, z čeho se skládá pračka.
Nejběžnějšími modely tohoto domácího spotřebiče s čelním plněním jsou v našich podmínkách pračky hlavně v kuchyni, pokryté deskami nebo v koupelně.V tomto případě je výhodnější přední poklop.

Zařízení pračky
Ovládání
Řídicí jednotka se skládá z panelu a desky.Na panelu jsou knoflíky nebo tlačítka, kterými nastavíme mycí režimy.Rada je zodpovědná za rozpoznávání přednastavených režimů.V procesu praní v souladu s předem stanoveným programem řídí všechny části - zapíná /vypíná přívod vody, řídí jeho ohřev, provoz bubnu, čerpadlo pro čerpání atd.
Všechny provozní parametry stroje jsou sledovány různými senzory.Informace z nich jsou zpracovány v mikroprocesoru nainstalovaném na desce.Řídicí systém je ve skutečnosti docela složitý, ale je to - hlavní část pračky.K dispozici jsou následující senzory:
- Senzor hladiny vody.Sleduje množství vody v nádrži.Podle jeho svědectví se přívod vody zapíná /vypíná.
- Snímače teploty.Nachází se na dně nádrže.Podle jejich indikací se ohřev vody zapíná /vypíná.
- Otáčkoměr.Řídí rychlost otáčení bubnu.
- Časové relé.Sleduje čas požadovaný v různých fázíchintervaly.
Všechny tyto části jsou připojeny k vodičům řídicí desky, v některých obvodech jsou relé.

Řídicí jednotka pračky se skládá z panelu a desky s obvody
Pokud dojde k poškození desky s obvody, začne stroj zaměňovat programy.To je hlavní známka toho, že řídicí deska je v pračce poškozená.Všechny ostatní poruchy mohou být spojeny s nesprávnou činností senzorů, ale poruchy v programech jsou onemocnění procesoru.Opravují desku velmi zřídka, obvykle se jen mění.Špatnou zprávou je, že cena desky je vysoká, i když samotná výměna není obtížná.Konektor pro jeho připojení je standardní.Starý je odpojen.K tomu jsou vodiče odstraněny z podložek, vadná deska je demontována.Namísto toho je nainstalován funkční, všechny vodiče jsou připojeny na svém místě.
Hlavním důvodem pro poruchu ovládací desky je přepětí, takže je rozumné napájet pračku stabilizátorem (nebo ji umístit na celý byt nebo dům).
Aktuátory
Ovládací deska je připojena ke všem pohonům - buben, elektrický motor, čerpadlo, voda blokující vodu atd.Je to jejich práce, která je řízena senzory.
- Zamkněte dveře dvířek.Zamkne dveře, když se spustí, uslyšíte cvaknutí.Pokud nejsou dvířka pevně stisknuta, blokovací relé nebude fungovat.V takovém případě pračka nezačne prát.Při takovém rozpadu je oprava pračky jednoduchá: zatlačte dvířka, kontakty se zavřou, myčka začne.
Jak vyměnit zámek dveří na pračce
- Ventil přívodu vody.Pračka je připojena k přívodu vody jednoduše hadicí.Uvnitř vstupu je tento ventil, který zapíná /vypíná přívod vody.Pokud stroj nesbírá vodu (a systém má normální tlak) nebo naopak, je voda dodávána po celou dobu, s největší pravděpodobností ventil „letěl“.V tomto případě spočívá oprava pračky pro kutily ve výměně ventilu přívodu vody.U startérů je v zásadě možné jej očistit od solí a kontaminujících látek, pokud to nepomůže, budete jej muset změnit.
- Motor.Pohání buben.Rotace je přenášena na řemenici přes řemen, ale existují podložky s přímým pohonem.Pokud máte buben s kladkou, točí se ručně, motor se zapne, ale když se buben roztočí, neotáčí se, mohlo by dojít k jeho zlomení nebo uvolnění.V tomto případě spočívá oprava pračky pro kutily v výměně pásu.Pokud k takovému problému došlo u pračky s přímým pohonem, motor pravděpodobně vyhořel.
Různé typy pohonů v pračkách
- Trubkový topný článek - TEN.Je nutné pro ohřev vody.Pokud se voda během mytí nezohřívá, ale měla by, je nutné zkontrolovat zdraví ohřívače, pokud je vše v pořádku, zkontrolujte teplotní senzory.Voda se také nemusí zahřát kvůli nesprávnému fungování.
- Čerpadlo.Jedná se o malé čerpadlo pro čerpání vody z nádrže.Vyfukuje ji tím, že ji přivádí do vypouštěcí hadice.
Toto jsou všechny základní pracovní podrobnosti.Selhání každé z nich vede kzávada pračky.Oprava spočívá hlavně v nahrazení vadného prvku.Ucpávat se může pouze čerpadlo a vodní ventil.V zámku dveří může být zablokování, není to náhoda - někdo tam může něco tlačit, v zásadě to jsou samozřejmě děti.
Nádrž pračky
V pračce zabírá nádrž téměř celý prostor v pouzdru, protože je zde buben pro plnění prádla.Buben je pohyblivě spojen, takže se může otáčet kolem vodorovné osy.Ohřívač a některé senzory (teplota, hladina vody) jsou také uvnitř nádrže, na těle jsou trysky pro přívod a vypouštění vody.

Z čeho se skládá nádrž pro pračku
Pro udržení nádrže v jedné poloze během provozu pračky existuje stabilizační systém.Jedná se o pružiny a tlumiče nárazů, které tlumí většinu vibrací.

Tlumiče nárazů a /nebo pružiny drží bubnovou nádrž na místě
Samotná nádrž je obvykle vyrobena z plastu.Existují skládací modely, jsou skládací.Pračky se skládacími nádržemi jsou obvykle dražší, ale v tomto případě se vyplatí přeplatit, protože jejich oprava je mnohem snazší.Pokud se ložiskům něco stalo, lze je snadno vyměnit demontáží nádrže.
Další poruchou pračky, ve které je lepší skládací nádrž, je prasklina v těle.Pokud tlumiče nárazů nepracují dobře, buben na prádlo začne během rotace klepat na nádrž.Plast není pro taková zatížení navržen, proto se dříve nebo později objeví trhliny.Pokudnádrž je skládací, můžete vyměnit poškozenou část.Není to příliš obtížné a drahé.Pokud je neoddělitelná, je teoreticky nutné ji nahradit bubnem, což není levné.Ale i v tomto případě můžete pomoci - oprava nádrže pračky vlastními rukama v tomto případě spočívá v utěsnění trhliny.Je lepší použít nepromokavé a žáruvzdorné univerzální lepidlo, které může být také lepeno plastem.
Pouzdro a další podrobnosti
Oprava pračky pro kutily začíná demontáží pouzdra.Pouzdro je obvykle vyrobeno z tenkého plechu potaženého vrstvou smaltu.Horní kryt je plastový, zadní část je z pozinkované oceli, vše je upevněno šrouby.Kde přesně se hardware nachází, záleží na společnosti a modelu.Ale uvnitř případu jsou další prvky.
- Jednotka pro zásobování práškem.Toto je zásuvka s několika přihrádkami, z nichž každý má své vlastní prostředky.Co nalít, je to uvedeno v návodu k použití.Při opravách se vyplatí vědět, že v tomto bloku může dojít k přerůstání vypouštěcího otvoru.Stává se to velmi zřídka, ale stává se to.Poté se blok odstraní (vytáhne se, dokud se nezastaví, poté se mírně zvedne), odstraní se koksované soli a zbytky prášku, a poté se blok umístí zpět na své místo.
Jednotka pro dodávání prášku je obvykle umístěna v horní části skříně vlevo
- Protizávaží.Aby nádrž během cyklu odstřeďování příliš „neporazila“, je naložena betonovými deskami zvláštního tvaru - protizávaží.Jsou připojeny k nádrži nad a pod.
Protizávaží v pračcestroje - velké betonové desky, které stabilizují polohu bubnu
To jsou všechny hlavní součásti pračky s horizontálním plněním.Dále zvažujeme jejich interakci v práci.
Jak automatická pračka funguje
Pro vlastní opravy je třeba znát provozní postup pračky.To pomůže určit prvek, který by mohl vést k tomuto rozpadu.Tady je tedy pracovní postup pračky:
- Když se pračka spustí, testuje se stav zámku dveří.Pokud jsou dvířka zavřená, je zámek uzamčen a poté je zapnut přívod vody (ventil se otevře).Voda protéká jednotkou pro přívod prášku.
- Voda se shromažďuje, dokud její hladina nedosáhne senzoru, poté se ventil uzavře.
- Dále, pokud je nastaven režim nemáčení, je topný článek zapnutý.
- Motor běží současně s topením.Rychlost otáčení je malá, směr je variabilní - jedním směrem, poté druhým.
Hlavní uzly
- Po určité době (v závislosti na spuštěném programu) je špinavá voda odčerpávána.
- Nalévá se nová část.Po dosažení nastavené úrovně se buben začne otáčet různými směry - prádlo se propláchne.
- Po několika minutách provozu v tomto režimu se motor vypne, čerpadlo se zapne a odčerpá vodu.
- Poslední krok je odstřeďování.Motor otáčí bubnem vysokou rychlostí, zatímco čerpadlo pracujevymačkaná voda.
V tomto algoritmu mohou být odchylky - některé programy mají další kroky.Například namáčení a dvojité odstředění.Nemají však žádné inovace.Namáčení nastává stejně jako oplachování, s dvojím oplachováním bez problémů, jen voda se čerpá dvakrát.
Znalost tohoto algoritmu vám pomůže určit, kde a v jaké fázi došlo k selhání.V souladu s tím bude možné určit, které části stroje by se mohly rozbít.
Oprava pračky pro vlastní potřebu: nejčastější poruchy
Ačkoli konstrukce strojů je velmi podobná, existují v nich rozdíly.Pro všechny podložky však existuje určitá sada poruch.
Praní se nezapne
Oprava pračky podle vlastního uvážení začíná potřebou určit, v jaké fázi se program zastavil.Někdy se pračka nespustí.Existuje několik možných důvodů:
- Dveře nejsou zavřené.Dokud relé nezhasne, praní se nespustí.Dveře pevně přitlačte k tělu.Pokud to nepomůže, je možné, že v zámku je cizí předmět nebo je západka zlomená.
- Žádný výkon nebo napětí nejsou příliš nízké.
- Zkontrolujte neporušenost zástrčky, zásuvky, kabelu.
Kabel se může roztřepit
- Je možné oxidovat kontakty na svorkovnici, kde je připojen napájecí kabel.V takovém případě sejměte víko pračky, najděte blok a v případě potřeby zkontrolujte kontaktyčistíme to.
- Časové relé je vadné.Diagnostikovat jeho zhroucení není snadné.Stačí jen několikrát přepnout program.Pokud se praní v určitém okamžiku začalo, pak časové relé opravdu nefunguje.
Jsou-li zkontrolovány všechny tyto položky, nedochází k žádným poruchám a pračka se nezapne, mohou na ovládacím panelu vzniknout problémy.To lze zjistit pouze instalací pracovní desky.
Nehromadí se voda
Pokud se v zařízení nehromadí voda, nejprve zkontrolujte, zda je v přívodu vody.Rovněž se vyplatí zkontrolovat tlak (otevřete kohoutek a vyhodnotit tlak).Pokud to stačí, pokračujte dál:
- Zkontrolujte přívodní hadici.To může být sevřeno.
- Filtr na přívodu vody je ucpaný.Potom se chováme takto:
- blokujeme přívod vody do stroje;
- odstraňte přívodní hadici z trysky;
- pomocí kleští vyjměte filtr ze stroje a opláchněte ho pod tekoucí vodou;
- nasaďte na hadici.
Jak vyčistit filtr na pračce
- Přívodní ventil je ucpaný nebo poškozený.V tomto případě musíte také vypnout vodu a odstranit hadici.Stále však budete muset odstranit kryt a dostat se k ventilu.Stojí hned za vstupem.Vyjmeme ji, opláchneme a zkontrolujeme:
- připojíme ji k přívodní hadici, v normálním stavu je uzavřená, aby mohla být otevřena voda;
- nasměrujeme ventil na určitou kapacitu a střídavě přivádíme 220 V na relé vinutí;
- s výkonemrelé by mělo fungovat - měla by se objevit voda;
- Není-li voda, vinutí je vadné, musí být ventil vyměněn.
Toto je vstupní ventil
Stejné důvody vedou k další poruše - voda pomalu vstupuje do stroje.Pokud je tlak normální, jsou hadice buď sevřeny /zploštěny /ucpané nebo je ucpaný filtr.
Voda se neohřívá
Pokud se voda ve stroji nezahřívá, je první věcí, která mě napadne, že topný článek vyhořel.V tomto případě se oprava pračky pro kutily skládá z výměny ohřívače.To však není jediný důvod.Existují tři z nich:
- Snímač hladiny vody je vadný.Ohřívač se zapne, pouze pokud je v nádrži dostatek vody.Pokud snímač nesprávně detekuje hladinu vody, není vydán povel k zapnutí ohřívače.Taková porucha je řešena výměnou senzoru.Stane se to takto:
- Sejměte horní kryt zařízení.
- Najdeme snímač hladiny vody (tlakový spínač).Jedná se o malou plastovou krabici na jedné z bočních stěn pouzdra.K tomu jsou vhodné vodiče a tenká trubice.
- Odšroubovali jsme dva šrouby, které zajišťují relé, vyjměte trubku (odepněte svorku).Pokud je trubka na konci tuhá, odřízneme tuhou část (ne více než 12–15 mm).
- Najděte trubku stejného průřezu, jaký jste odpojili (asi 10 mm) a délku 20 centimetrů nebo více.Položte jeden konec zkumavky na armaturu, do druhé rány.Udržujte tlakový spínač v blízkosti ucha.Pokud jste vyfoukli a uslyšeli cvaknutí, relé funguje.Pokud nedojde k žádnému cvaknutí, relé nefunguje správně.Můžezměřte vodivost vinutí při foukání do trubice.V pracovním stavu se vodivost mění.
- Instalujeme spínač pracovního tlaku na místo.
Toto je snímač hladiny vody (tlakový spínač).Barva pouzdra může být libovolná
- topení je v pořádku, ale kontakty jsou oxidovány.V tomto případě dosáhnou kontaktů, které jsou vyčištěny na čistý kov.
- Tepelné relé je vadné.Tyto senzory jsou umístěny pod nakládacími dveřmi.Mohou mít různé tvary a také různé typy: bimetalický nebo plynem naplněný termostat (vypadá jako tableta o průměru 2-3 cm) a termistor (u nových modelů).Po vyjmutí teplotního senzoru z nádrže pračky zkontrolujeme:
- Změříme jeho odpor v chladném stavu.
- Naneste na pánev s horkou vodou, počkejte několik minut, změřte odpor.
- Rozdíl musí být velmi velký.Pokud ano, pak relé pracuje správně.Pokud se odpor mírně změnil, musíte vyměnit součást za podobnou, ale funkční.

Tepelné relé je odpovědné za včasné zapnutí /vypnutí topení
Pokud se voda v pračce ohřívá, ale po velmi dlouhou dobu, spíšecelková stupnice vytvořená na topném prvku.Budeme muset dostat topný článek a odstranit z něj měřítko.
Buben se netočí
Opět existuje několik důvodů.Za prvé, nejhorší - motor vyhořel.Za tímto účelem zkontrolujte přítomnost napětí na jeho svorkách.Pokud není napětí, motor je vadný.Jinéproblémy nejsou tak globální:
- Hnací řemen sklouzl nebo uvolnil (pokud má pračka rotační pohon).U některých modelů je možné upravit napnutí řemenu.Chcete-li to provést, povolte šroub zajišťující motor, zatáhněte jej trochu dozadu a upevněte.Není nutné se silně pohybovat - příliš velké napětí povede k rychlému opotřebení ložisek.
- Chcete-li řemen nasadit na řemenici v případě výměny, postupujte takto: ruční pás vytáhněte od sebe, otočte řemenicí proti směru hodinových ručiček.Chcete-li odebrat, proveďte opak.
Jak nasadit řemen na řemenici
Další možnou možností je, že něco blokuje rotaci mezi nádrží a bubnem.V takovém případě je nutné překážkové předměty rozebrat a vytáhnout.
Voda neodteká
Existuje zde mnoho možností.Existuje příliš mnoho faktorů, takže tentokrát oprava pračky vlastníma rukama může zabrat spoustu času - dokud nebudou všechny důvody vyřešeny ... Začněme tedy s nejjednodušším:
- Vypouštěcí hadice je stlačená.
- Pokud se vozidlo vůbec zastavilo, ale kontrolky svítí, zkontrolujte, zda omylem stisklo tlačítko „Stop“ a vozidlo je v pohotovostním režimu.
- Snímač hladiny vody je vadný.Už o tom psali (položka nezahřívá vodu), ověření je podobné.
- Filtr na výstupní trubce je ucpaný.Je vždy umístěn na přední straně pouzdra, vpravo dole, ale v závislosti na společnosti se může skrýt za malými dveřmi (Indesit, Bosh, Sanussi) nebo za odnímatelným plastovým panelem (Sumsung).Filtr má malou velikostrukojeť, pro kterou musí být kroucena.Nádobu předem vyměňte - veškerá voda, která je v bubnu, se dostane na podlahu.Myjeme filtr a umístíme jej na místo.
Jak vyčistit výfukový filtr pračky
- Oběžné kolo čerpadla je blokováno.Při mytí se někdy do nádrže dostanou nějaké malé předměty.Mohou se dostat mezi lopatky oběžného kola a blokovat je.Oběžné kolo je umístěno za filtrem, proto nejprve vyjměte filtr.Poté zatlačte prst dovnitř, cítíme oběžné kolo a zkontrolujeme, zda s ním něco nezasahuje.Odstraňujeme blokování.Může se stát, že oběžné kolo je zkosené.Pak musíte vyměnit čerpadlo, protože v této podobě to nebude fungovat.
Voda teče z pračky
V tomto případě existují dvě různé situace: mírně vytéká a silně teče.Důvody jsou podobné, můžete zkontrolovat vše.První věc, kterou musíte udělat, je vypuštění zbývající vody (odšroubovat filtr na výstupu, viz předchozí odstavec).Pokud není jasné, odkud proudí, ale ne ze dveří, začneme kontroly s nejjednodušší:
- Zkontrolujeme, zda se kanalizační hadice vysunula, pokud se potrubí ucpalo.
- Prozkoumáme místo, kde je výfuková hadice připojena ke stroji.Je připojen k čerpadlu, protože musí být dosažen.U praček Samsung, LG, Candy, Beko, Ariston, Ardo, Indesit, Whirpool je přístup k čerpadlu získán jednoduše otočením jednotky - čerpadlo je dole.Vypouštěcí hadice z ní opouští.Může unikat na křižovatce, poté oslabit svorku, trochu zatlačit hadici, znovu ji utáhnout.Electrolux a Zanussi budou muset případ rozebrat.Je nutné sejmout kryt a odšroubovat zadní stěnu (je nutné odstranit vstupní ventil odšroubováním upevňovacích šroubů).K dispozici bude čerpadlo a vypouštěcí hadice.
Připojení vypouštěcí hadice k čerpadlu vypadá takto:
Dále budete muset čerpadlo odpojit od zdi, abyste se dostali k vypouštěcí hadici (nezapomeňte, jak je čerpadlo připojeno a lépe -vyfotit).Další práce je podobná.
- Výměna vypouštěcí hadice.Stává se, že hadice je prasklá, otřená.Pak musí být vyměněn.Už víte, jak získat přístup k připojovacímu bodu vypouštěcí hadice, a výměna je jednoduchá záležitost.Odebrali svorku, vytáhli hadici z trysky, podívali se, kde a jak je hadice připevněna ke stěnám stroje (vyfotit), odpojeni.Vzali si novou, upevnili ji na zdi, přitáhli ji na trubku a utáhli svorku.
Pokud vytéká z pod zavřenými dveřmi, je důvodem opotřebení elastického obložení.
Stroj prudce vibruje
K tomuto rozpadu obvykle dochází během fáze odstřeďování.Stroj začne klepat a skákat.V takovém případě je nutná oprava pračky sami.Nejčastěji je důvodem přetížení pračky nebo to, že prádlo je sraženo dohromady a není rozloženo na bubnu, jak by mělo být.Vše je jednoduché: mycí prádlo zastavíme, některé věci vyjmeme (je-li přetíženo) nebo je distribuujeme.Zapněte a pokračujte v mytí.
Pokud se žádný z těchto důvodů nepotvrdí a klepání ustane, pružiny zavěšení se mohly zlomit, tlumiče nárazů selhalynebo volná zátěž.Způsob ošetření je jasný: výměna zavěšení pružin nebo tlumičů, utažení šroubů na předřadníku.
Podobná videa
Existuje mnoho možných poruch praček i modelů strojů.Popis všeho je příliš dlouhý, ale ve video formátu je vše mnohem jednodušší.