Příčky z pórobetonových tvárnic udělejte sami

V průběhu opravy je často nutné instalovat přepážky a k tomu se stále častěji používá pórobeton (plynový křemičitan).Je to světlo - váží několikrát méně než cihla, stěny se rychle skládají.V bytech a domech jsou proto umístěny provzdušněné betonové příčky bez ohledu na to, z čeho jsou nosné zdi vyrobeny.

Tloušťka stěn pórobetonu

Pro stavbu příček v interiéru se vyrábějí speciální plynové křemičitanové bloky, které mají menší tloušťku.Standardní tloušťka příček je 100 - 150 mm.Najdete nestandard v rozměrech 75 mm a 175 mm.Šířka a výška zůstávají standardní:

  • šířka 600 mm a 625 mm;
  • výška 200 mm, 250 mm, 300 mm.

Značka pórobetonových tvárnic musí být nejméně D 400. Toto je minimální hustota, kterou lze použít k stavbě příček do výšky 3 metrů.Optimální - D500.Můžete si vzít hustší - třídy D 600, ale jejich cena bude vyšší, ale mají lepší únosnost: předměty můžete zavěsit na zeď pomocí speciálních kotev.

Bez zkušeností je téměř nemožné určit značku pórobetonu.Můžete vidět „okem“ rozdíl mezi hustotou tepelně izolačních bloků.D300a nástěnné D600, ale mezi 500 a 600 je těžké chytit.

Čím nižší je hustota, tím větší jsou „bubliny“

Jedinou dostupnou kontrolní metodou je vážení.V tabulce jsou uvedeny údaje o velikosti, objemu a hmotnosti příček z pórobetonu.

Parametry pórobetonových bloků pro příčky

Tloušťka pórobetonových příček se volí podle několika faktorů.První je zeď nesoucí nebo ne.Pokud je zeď nosná, je třeba vypočítat únosnost.Ve skutečnosti jsou vyrobeny ze stejné šířky jako vnější nosné stěny.V zásadě - od stěnových bloků o šířce 200 mm se zesílením ve 3-4 řadách, jako u vnějších stěn.Pokud diskový oddíl nesedí, použijte druhý parametr: height.

  • Ve ​​výškách do 3 metrů se používají bloky o šířce 100 mm;
  • od 3 m do 5 m - tloušťka bloku je již odebrána 200 mm.

Přesněji lze z tabulky vybrat tloušťku bloku.Zohledňuje faktory, jako je přítomnost páru s horním poschodím a délka přepážky.

Výběr tloušťky přepážky z pórobetonových tvárnic

Zařízení a vlastnosti

Jsou-li při opravě a instalaci instalovány betonové přepážky sanace bytů nebo domů, musí být nejprve provedeno označení.Linie je čalouněna po obvodu: na podlaze, stropu, stěnách.Nejjednodušší způsob, jak toho dosáhnout, je s výrobcem laserových letadel.Pokud tomu tak není, je lepší začít proudem:

  • Na stropě je vyznačena čára (dva body na protilehlých stěnách).Mezi nimi tahatmaskovací šňůra barvená modrou nebo jinou barvou sušiny.S jeho pomocí překonali hranici.
  • Čáry na stropě klesají k podlaze.
  • Poté jsou spojeny čáry na podlaze a stropu, přičemž podél stěn jsou nakresleny svislé čáry.Pokud je vše hotové správně, měly by být přísně vertikální.

Dalším krokem při konstrukci přepážky z pórobetonu je hydroizolace základny.Podlaha je očištěna od nečistot a prachu, položí se hydroizolační válečkový materiál (jakýkoli: film, střešní materiál, hydroizolace atd.) Nebo potažený živičnými tmely.

Proužky tlumící vibrace

Aby se snížila možnost vytváření tchánů a zlepšily se zvukově izolační vlastnosti, je nahoře umístěn tlumicí pásek.Jedná se o materiály s mnoha malými vzduchovými bublinami:

  • pevná minerální vlna - karton z minerální vlny;
  • polystyrenová pěna s vysokou hustotou, ale malou tloušťkou;
  • měkké vláknité desky.

Na tento pruh lepidla je položena první řada bloků.Tloušťka lepidla je 2-5 mm, spotřeba při tloušťce 1 mm je 30 kg /m3 .Konstrukce příček dále probíhá podle stejné technologie jako nosné stěny.Přečtěte si více o technologii provzdušňování betonových zdí zde.

V krátkém rozpětí - do 3 metrů - není vyztužení vůbec provedeno.Výztužné polymerní pletivo, perforovaný kovový pás, jako na fotografii atd., Jsou položeny na delší.

Pórobetonové příčky mohou být podle potřeby vyztuženy

Přilehlé ke zdi

Pro zajištění komunikace sohebné stěny jsou kladeny do spár ve zděné fázi, jedná se o tenké kovové děrované desky nebo kotvy ve tvaru T.Jsou nainstalovány v každé 3. řadě.

Propojení stěny a přepážky pomocí kotvy ve tvaru písmene T

Pokud je přepážka plynového křemičitanu umístěna v budově, kde taková připojení nejsou zajištěna, mohou být připevněna ke zdi a ohnuta do tvarupísmeno "G", vedoucí jednu část do švu.

Při použití kotev je spojení se stěnou tuhé, což v tomto případě není příliš dobré: tuhá tyč z vibrací (například vítr) může zničit sousední lepidlo a tělo bloku.V důsledku toho bude pevnost vazby nulová.Při použití flexibilních připojení nebudou všechny tyto jevy tolik ovlivňovat bloky.V důsledku toho bude pevnost spoje vyšší.

Flexibilní spoje ve spárách, pokud nejsou, jsou desky jednoduše přišroubovány ke šroubům

Aby se zabránilo tvorbě trhlin v rozích, mezi stěnou a přepážkou, vytvořte tlumicí šev.Může to být tenká pěna, minerální vlna, speciální tlumicí páska, která se používá při pokládce teplé podlahy a dalších materiálů.Aby se zabránilo „sání“ vlhkosti těmito spárami, jsou po zdivu ošetřeny parounepropustným tmelem .

Otvory v plynových křemičitanových přepážkách

Protože přepážky nejsou nosné, zatížení na ně nebude přeneseno.Proto není nutné položit standardní železobetonové trámy nad dveřmi ani vytvořit úplný můstek, jako u nosných stěn.Prostandardní dveře 60-80 cm, můžete položit dva rohy, které budou sloužit jako podpora pro překrývající se bloky.Další věc je, že roh by měl vyčnívat za otvorem o 30-50 cm.Pokud je otvor širší, může být vyžadován kanál.

Na fotografii byly použity dva kovové rohy (napravo) pro zlepšení otevření standardních dveří, kanál nalevo je zděný, pod kterým jsou vybrány drážky v blocích.

Pokud otvor není široký a jsou v něm pouze dva bloky, je vhodné je zvolit tak, aby šev byl téměř uprostřed otvoru.Takže získáte stabilnější otevření.Ačkoli při pokládání na rohy nebo na kanál to není důležitá tabulka: únosnost je více než dostatečná.

Dveře v pórobetonových přepážkách

Aby se kov neohnul, zatímco lepidlo zaschne, otvory se zesílí.V úzkých otvorech stačí porazit desky, v širokých otvorech může být vyžadována nosná konstrukce na podlaze (položte sloupek bloků pod střed otvoru).

Další možností pro zesílení dveří v pórobetonových příčkách je vyrobit vyztuženou pásku výztuže a lepidla /malty.V otvoru je plochá deska plněna vodorovně, přibíjena hřebíky ke stěnám.Boční stěny jsou přibity /zašroubovány, aby držely řešení.

Malta se umístí na horní stranu desky, do níž jsou umístěny tři tyče výztuže třídy A-III o průměru 12 mm.Oddělovací bloky jsou umístěny nahoře jako obvykle po přemístění švů.Bednění se odstraní po 3-4 dnech, kdy se cement „uchopí“.

Otevření v roce 2006přepážka vyrobená z bloků

Poslední řada představuje opěru ke stropu

Protože při zatížení se mohou podlahové desky ohýbat, je výška přepážky vypočtena tak, aby nebyla 20 mmdosáhl překrývání.V případě potřeby se bloky horní řady řezají.Výsledná kompenzační mezera může být zakryta materiálem tlumiče: například stejnou lepenkou z minerální vlny.Při této možnosti budou zvuky z horního patra méně slyšitelné.Snadnější možností je navlhčení švu vodou a jeho naplnění pěnou.

Zvuková izolace z pórobetonu

Přestože prodejci bloků z křemičitanu plynu hovoří o vysoké míře zvukové izolace, značně zveličují.Dokonce i standardní blok o tloušťce 200 mm provádí zvuky a zvuky dobře, a dokonce i tenčí dělicí bloky.

Srovnávací charakteristiky zvukově izolačních příček vyrobených z různých materiálů

Podle norem by zvuková odolnost příček neměla být nižší než 43 dB, ale lepší, pokud je vyšší než 50 dB.To vás udrží v klidu.

Standardy zvukové izolace pro různé místnosti

Abychom získali představu o tom, jak jsou „hlučné“ plynové křemičitanové bloky, dáváme tabulku se standardními ukazateli zvukové odolnosti bloků různých hustot a různých tlouštěk.

Součinitel pohltivosti zvuku z pórobetonových tvárnic

Jak je vidět z bloku, tloušťka 100 mm nedosahuje nejnižšího požadavku.Proto je pomocí pórobetonové úpravy betonu možné zvýšit tloušťku povrchové úpravyvrstva „natáhnout“ na standard.Pokud je požadována normální zvuková izolace, jsou stěny dodatečně opláštěny minerální vlnou.Tento materiál není zvukotěsný, ale snižuje hluk přibližně o 50%.Výsledkem je, že zvuky jsou téměř neslyšitelné.Nejlepšími indikátory jsou specializované zvukotěsné materiály, ale při jejich výběru je třeba se podívat na charakteristiky propustnosti par, aby nedošlo k zachycení vlhkosti uvnitř plynného křemičitanu.

Pokud potřebujete naprosto „tiché“ stěny, odborníci doporučují instalaci dvou tenkých přepážek ve vzdálenosti 60–90 mm, které by měly být vyplněny materiálem pohlcujícím zvuk.