Rohová pohovka do obývacího pokoje, dětský pokoj, kuchyň: problémy výběru

Je nejobtížnější používat rohy v místnosti - daleko od veškerého nábytku se tam stane, a pokud ano, pak není ani zdaleka vhodné jej používat.Jedním z dobrých způsobů racionálního využití tohoto prostoru je instalace rohové pohovky.Modely se velmi liší jak svým vzhledem, tvarem, tak velikostí a stylem.

Druhy rohových sedacích souprav

Výběr rohové pohovky není tak snadný, jak zní.Je mnoho bodů, kterým musíte věnovat pozornost.Prvním je design, poté funkční, pak výplň a typ čalounického materiálu, rozměry.Až se rozhodnete pro všechny tyto body, můžete si vybrat pohovku a nemýlit se.

Pohovka ve tvaru písmene „G“ je také vhodná pro terasy a verandy

Stavby

Nejprvemusíte pochopit, jaké designy jsou rohové pohovky.Jsou rozděleny do dvou skupin: stacionární a modulární.

Stacionární rohová pohovka je buď monolit (zřídka),nebo sestává ze dvou částí, které jsou během instalace vzájemně spojeny.Existují dva typy montážních bloků.První je se šrouby v otvorech připravených v továrně.Tento typ připojení je vhodný, pokud se nebudete pohybovat nábytkem.

Stacionární rohová pohovka - ze dvou spojených částí

Druhým typem upevnění je použití dvou desek upevněných ke stranám spojených částí.Jedna deska má tvar držáku, druhý - vystupující část ve tvaru háčku, který přilne k držáku.Jak víte, toto spojení lze snadno sestavit /rozebrat, ale současně drží součásti bezpečně na svém místě.Nevýhodou je, že při tomto postupu je nutné část mírně zvednout pomocí „háčku“, což vyžaduje značnou fyzickou sílu.V tomto ohledu je snadnější odšroubovat několik šroubů, pokud je to nutné.

​​

Modulární rohová pohovka se skládá ze tří nebo více samostatných částí

Modulární rohová pohovka se skládá ze tří nebo více částí.Jedna část je povinná s úhlem a několika částmi „přímek“, které lze posouvat, vyměňovat.Z tohoto pohledu je modulární rohová pohovka výhodnější - můžete změnit její konfiguraci.Existují však i nevýhody - existuje více kloubů a jsou nejen vizuálně viditelné, ale také hmatatelné: sedět na spoji dvou modulů je nepohodlné.

Tvar a směr rohu, pohovky ve tvaru písmene U

Rohové pohovky - velké i malé - se obvykle vyrábějí ve tvaru písmene „G“.Navíc, stejně jako v tomto dopise, jedna část je mnohem delší než druhá (ačkoli jsou stejné).Před výběremrohová pohovka, změřte místo, kam chcete umístit.Požadovaný vzorek by měl být o 5-10 cm kratší na obou stranách - aby při instalaci nedošlo k problémům.

Pohovka ve tvaru písmene U také patří do kategorie rohů

K dispozici jsou také rohové pohovky s dvojitým rohem - ve tvaru písmene „P“.Obvykle jsou umístěny ve velkých místnostech - obývací pokoj - jídelna, jídelna - kuchyň, kuchyň - obývací pokoj - pro oddělení zón.V tomto případě nejsou boční části příliš velké, ale střední část je dlouhá.Ve velkých místnostech vypadá takový nábytek dobře jako volně stojící posezení a společně s křesly stejného designu a konferenčním stolkem.

Funkčnost

Je rovněž nutné rozhodnout, za jakým účelem budete používat rohovou pohovku: jen sedět, nebo jako přistýlka.Nejčastěji se volba týká druhé možnosti.Skládací rohová pohovka je pohodlná v obývacím pokoji a ve školce.Zřídka se vkládají do kuchyně a do kanceláře - ne úplně to, co je potřeba, ale v malém bytě as invazí hostů nebude přistýlka ani na neobvyklém místě zbytečná.

Jeden z typů rozkládací pohovky

V kuchyni jsou speciální rohové pohovky.Obvykle mají malé velikosti, ne tak měkké a objemné, protože jsou navrženy tak, aby „seděly“ na krátkou dobu.Pokryté praktickým materiálem určeným pro intenzivní používání a pro potřeby častého praní.Nejčastěji se jedná o koženku nebo koženku, ale může to být levný žakárspeciální zpracování.

Rozkládací rohová pohovka do kuchyně je zvědavost, kterou lze vyrobit pouze na zvláštní objednávku.Obvykle jsou sedadla v takovém nábytku zavěšena a pod nimi je malá hrudník - pro ukládání zřídka používaných kuchyňských potřeb, dlouhodobých zásob potravin atd.

Moderní modely kuchyňských pohovek

V některých pohovkách namísto měkkých područky na okrajích vytvářejí malé police, noční stolky.Mohou být také umístěny „v rohu“, namísto zadních částí nebo nahrazením pouze jejich části.Faktem je, že nikdo nesedí v rohu - je to příliš nepohodlné, takže můžete tuto část použít jako stůl nebo polici.

Police a lišty vestavěné do čalouněného nábytku - pohodlné a funkční
Tato možnost je také dobrá - můžete vložit něco
[[PDN 85]
Police, které jsou zatahovatelné v loketní opěrce, nejsou často splněny, ale možnost je zajímavá, i když zabírá hodně místa

Další možností je, že na zadní stěně lze vyrobit polici.Tento typ nábytku se používá pro prostorové zóny.

Pohovka s policí - existují různé modely

Jedná se spíše o skříň, pohovku nebo něco podobného.Pohodlné a funkční, ale na čištění můžete strávit příliš mnoho času.Uvědomte si, že mnoho modelů má zvedací část, pod kterou je skrytý objemový box.Může být použit k uložení ložního prádla nebo mimo sezónu /náhradní ložní prádlo.doplňky - přikrývky, koberce, náhradní polštáře atd.

Část rohových sedacích souprav má na boku pohovku - část bez zad a boků.Ukázalo se, že tento typ čalouněného nábytku je kompaktnější - neexistuje žádná objemná boční stěna, která zabírá nejméně 10 cm a častěji 15 a více.

Výplně a materiály

Měkká část pohovky může být vyrobena z různých materiálů.Skládá se zpravidla ze dvou částí - hlavní jednotky, která tvoří sedadlo a měkkého těsnění /vrstvy, což vytváří další pohodlí.

Rohová pohovka v malém obývacím pokoji nevypadá nijak masivně

, z nichž může být sedadlo

Soft block můžebýt z těchto materiálů:

 • Pěnová guma.V rozpočtových modelech jsou sedadla vyrobena z husté pěny.Je to levné, ale ne příliš trvanlivé - zmačkané, opotřebované.Pěnové pohovky se obvykle kupují pro děti - dítě rychle vyroste a budete se muset rozloučit s nábytkem.
 • Polyuretanová pěna - polyuretanová pěna.Další levný, ale odolnější materiál.V tradičním provedení je to blok materiálu.Existují však také pohovky s granulovanou polyuretanovou pěnou.Netradiční forma, která se objevila nedávno.

  Existuje spousta možností rozvržení navenek velmi podobných modelů

 • Pružinová jednotka se závislými pružinami.V takovém čalouněném nábytku jsou pružiny spojeny.Pokud je tedy komprimován, táhne pro sebe vše, co je s ním spojeno.Na jedné straně je to dobré - plynulejší ohyby.Sdruhý není příliš.Vznikají poklesy, díky nimž tělo zaujímá nesprávnou polohu.
 • Pružinová jednotka s nezávislými pružinami nebo ortopedickými matracemi.V takovém čalouněném nábytku každá pružina pracuje sama a není spojena s ostatními.Nejdražší typ čalouněného nábytku, protože zatížení pružin je velké (není redistribuováno), musí proto být vyrobeny z odolnějších materiálů.Kvalitu ortopedické matrace lze snadno zkontrolovat: pokud dáte sklenici vody na jednu hranu a sedíte na druhé, sklo by se nemělo hýbat.

Z hlediska ceny jsou nejvýhodnější rohové pohovky pěnová guma a polyuretanová pěna.Střední cena - jaro, nejdražší - s ortopedickými matracemi.

Rám

Rám čalouněného nábytku se obvykle skládá z několika druhů materiálů.Základna - stojany, překlady - obvykle vyrobené z dřevěných bloků.V rozpočtových modelech lze použít překližku, dřevotřísku.Pokud se rozhodnete, je to stále lepší dřevo - je spolehlivější a udržovatelnější.Horší, ale tolerantní - překližka a nejúspěšnějším materiálem rámu jsou dřevotřískové desky, protože velmi dobře nevydrží konstantní zatížení.

Rám je sestaven z dřevěných bloků s kovovými prvky.

Rám je opláštěný překližkou nebo dřevovláknitou deskou.Lepší je překližka.Dřevovláknitá deska - příliš nespolehlivý materiál, který rychle chybí, láme se.

Kvalita pohovky může být určena strukturou rámu.V dobrém nábytku je vzdálenost mezi loketní opěrkou a měkkou částí úplněmalí.Čím menší - lepší montáž.A přesto - mezery vpravo a vlevo by měly být stejné (nebo téměř stejné).

Čalounictví

Nejde o barvy, ale o typy čalounění.Liší se cenou, ale nízká cena není známkou toho, že by látka byla horší.Výroba je jednodušší.Dražší textilie mají složité vzory vazeb.To zvyšuje cenu.

Rohová pohovka může být zakryta:

 • Flock.Jedná se o netkanou podložku s krátkou hromádkou přilepenou na přední straně (připomíná plyš).Má dobrou odolnost proti opotřebení, lze opakovaně čistit.Skvělé pro rodiny, kde je domácí zvíře levné, ale trvanlivé.
 • Gunny nebo pytlovina.Říká se tomu tak kvůli charakteristickému propletení.Pro obřadní místnosti - salón, kancelář - není vhodná, ale pro školky, verandu atd. Je to velmi dobrá volba.
 • Chenille.Textilie, která je velmi podobná tkanině používané v interiérech automobilů.Verze se střední cenou s velkým počtem možností vazby.Může mít žakár, satén, čaloun.Cena závisí na typu tkaní a na hustotě materiálu: čím více nití na centimetr, tím silnější je tkanina.

  Druh nábytkové textilie ukazuje na složitost tkaní

 • Jacquard.Má složitou vazbu, a proto nejdražší látku.To však nemá vliv na kvalitativní charakteristiky.Závisí to na složení textilie a je stejně jako ostatní smícháno - syntetika s přírodními vlákny(bavlna nebo len).
 • Umělá kůže.Tento materiál je nejčastěji zakryt v pohovkách v kuchyňských koutech nebo v kancelářích.V soukromém domě lze takové čalounění zakoupit, s výjimkou verandy.

V zásadě můžete ignorovat typ potahové látky.Hlavní věc je, že se vám líbí dotykem a vyhovuje barvám.Pokud má společnost určitou pověst, nebude používat špatné látky.

Skládací mechanismy

Téměř všechny pohovky (s výjimkou kuchyní) jsou vyráběny se sklopným lůžkem.Rozdíl je nejen ve velikosti, ale také v typu použitého mechanismu.Závisí na tom nejen pohodlí, ale také směr, kterým je kotviště stanoveno.

Rohová pohovka pro dětský pokoj může být ve formě karikaturního hrdiny

Eurobook

Jeden z nejpopulárnějších mechanismůa všechna jeho kouzla se projevují přesně v rohových sedacích soupravách - sedačka se rychle a jednoduše promění v velkou plochu na spaní.Sedadlo se prodlužuje dopředu, opěradla spočívají na volném sedadle.

Jednoduchý a spolehlivý mechanismus.Je pouze jeden bod: rozšíření musí být na kolech.A je lepší, pokud jsou širší, jinak existuje velká šance poškodit podlahovou krytinu.

Sběrač nebo klíště

Změna Eurobooku.Rám skládací konstrukce je vyroben z kovu, jsou přidány další pružiny, takže se ukáže, že skládací část nejprve mírně stoupánahoru a dolů.Dále je tento proces také nekomplikovaný - záda padá na volné sedadlo.V této verzi nejsou kola potřebná, protože skládací část se nepohybuje po podlaze.

Mechanismus je dražší, je však vhodný pro použití na měkké podlahové krytiny a nepoškozuje ho vůbec.Tento způsob skládání je vhodný pro každodenní použití a nevyžaduje značné úsilí.Dokonce i dítě to zvládne.

Dolphin

Tento mechanismus pro přeměnu pohovky na místo na spaní se objevil už dávno.Přestavba probíhá ve dvou fázích:

 1. Další část lůžka je vytažena ze spodní části pohovky.
 2. Kvůli malému úsilí stoupá se stacionární částí o jednu úroveň.

Mechanismus je jednoduchý, spolehlivý, ale musí být tažen dostatečnou silou.Vhodné pro každodenní použití.Krabici na prádlo v takové rohové pohovce může být pouze na boku.

Rohová pohovka se sklopným akordeonovým mechanismem

Jedním z nejpopulárnějších sklopných rozkládacích mechanismů je akordeon.Sklopí se jedním pohybem - tažením sedadla „směrem k sobě“ získáte speciální smyčky.V tomto případě se sedadlo vysune dopředu a opěradlo se roztáhne.

Mechanismus je spolehlivý, snadno se udržuje a lze jej používat každý den.Existuje však značná minus - aktivace vyžaduje značné úsilí.V podstatě taháte většinu pohovky.Další bod: tento mechanismus je nekompatibilní s pružinovými bloky jakéhokoli typu.

Sedaflex nebo francouzská skládací postel

Tento mechanismus je vhodný pouze pro pohovky pro hosty - nedoporučuje se používat každý den.Za prvé, není to příliš pohodlné a za druhé, mechanismus není k tomu určen.Rozkládá se v několika fázích:

 1. Vyjměte polštáře ze sedadla.
 2. Zvedněte sedadlo a mírně „směrem k sobě“.Stává se to podporou.
 3. Rozložte poslední část solária, sklopte ji dolů a současně narovnejte nohy.

Není příliš pohodlné a úsilí ve druhé fázi vyžaduje značné úsilí.Co je dobré - tento mechanismus je kompatibilní s pružinovými bloky.

Nestandardní možnosti

Některé továrny vyrábějí rohové pohovky s nestandardními skládacími mechanismy.Některé z nich nelze nazvat mechanismy - jedna nebo dvě části jsou namontovány na kolech, takže se jednoduše přesunou na správné místo.

Existují také transformační pohovky, jedná se však o jinou cenovou kategorii, protože transformace jsou složité a použité mechanismy jsou dražší.Tento mechanismus se například nazývá „nůžky“

. Další informace o transformaci nábytku viz zde.