Rozdělovač (směšovací jednotka) pro podlahové vytápění

Když je zařízení pro podlahové vytápění vodní, položí se značný počet trubek - několik segmentů, které se nazývají obrysy.Všechny jsou navinuty na zařízení, které distribuuje a shromažďuje chladivo - kolektor pro teplou podlahu.

Účel a druhy

Teplývodní dno se vyznačuje velkým počtem potrubních okruhů a nízkou teplotou chladicího média cirkulujícího v nich.V zásadě je vyžadováno zahřátí chladicí kapaliny na 35-40 ° C.Jediné kotle, které mohou pracovat v tomto režimu, jsou kondenzační plyny.Jsou však zřídka nainstalovány.Všechny ostatní typy kotlů na výstupu vydávají více teplé vody.Nelze však začít s takovou teplotou v okruhu - příliš horká podlaha je nepříjemná.Ke snížení teploty jsou zapotřebí hnětací uzly.V nich je v určitých poměrech horká voda smíchána z krmiva a ochlazována ze zpětného potrubí.Poté se kolektorem pro teplou podlahu přivádí do okruhu.

Sběrné potrubí pro podlahové vytápění se směšovací jednotkou a oběhovým čerpadlem

Takže voda stejné teploty vstupuje do všech okruhů, které je dodávána do hřebenu podlahového vytápění - zařízení s jedním vstupema několik východů.Podobné hřebenshromažďuje chlazenou vodu z okruhů, odkud vstupuje do vstupu kotle (a částečně jde do směšovací jednotky).Toto zařízení - hřebeny pro podávání a návrat - se také nazývá kolektor pro teplou podlahu.Může jít s uzlem směsi nebo možná jen hřebeny bez dalšího „zatížení“.

Materiály

Kolektor pro podlahové vytápění je vyroben ze tří materiálů:

 • Nerezová ocel.Nejodolnější a nejdražší.
 • Mosaz.Průměrná cena kategorie.Při použití vysoce kvalitní slitiny slouží velmi dlouhou dobu.
 • Polypropylen.Nejlevnější.Pro práci s nízkými teplotami (jako v tomto případě) je polypropylen dobrým rozpočtovým řešením.

  Sběrné potrubí pro podlahové vytápění pro 6 okruhů

Při instalaci jsou vstupy obvodů podlahového připojení spojeny s přívodním hřebenem kolektoru, výstupy smyčky jsou spojeny s hřebenem zpětného potrubí..Jsou propojeny ve dvojicích - pro snazší regulaci.

Možnosti

Při instalaci podlahového topení se doporučuje vytvořit všechny obrysy stejné délky.To je nezbytné, aby byl přenos tepla každé smyčky stejný.Je škoda, že tato ideální možnost není běžná.Častěji jsou rozdíly v délce a významné.

Aby se vyrovnal přenos tepla všech obvodů, jsou na přívodním hřebenu instalovány průtokoměry a na zpětném hřebenu regulační ventily.Průtokoměry jsou zařízení s průhledným plastovým krytem s aplikovanou stupnicí.V plastovém pouzdře jeplovák, který ukazuje, jak rychle se chladivo pohybuje v této smyčce.

Je zřejmé, že čím méně nosiče tepla prochází, tím chladnější bude v místnosti.Pro nastavení teplotního režimu se mění průtok v každém okruhu.V této konfiguraci to umožňují kolektory pro podlahové vytápění ručně pomocí regulačních ventilů instalovaných na zpětném hřebenu.

Průtok se mění otáčením knoflíku odpovídajícího regulátoru (na fotografii nad ním jsou bílé).Pro snadnější navigaci je vhodné při montáži sběrné sestavy podepsat všechny obvody.

Průtokoměry (vpravo) a serva /servomotory (vlevo)

Tato možnost není špatná, ale je nutné regulovat průtok, což znamená, že teplota musí být ručně.To zdaleka není vždy pohodlné.Pro automatizaci nastavení vstupů jsou umístěna serva.Pracují společně s pokojovými termostaty.V závislosti na situaci je příkaz k uzavření nebo otevření proudu odeslán na servopohon.Tímto způsobem je udržování nastavené teploty automatizované.

Struktura směšovací jednotky

Směšovací skupina pro teplou podlahu může být vytvořena na základě obousměrného a třícestného ventilu.Pokud je topný systém smíšený - s radiátory a podlahovým vytápěním, je v jednotce také oběhové čerpadlo.I když má kotel vlastní oběhové čerpadlo, nebude schopen „protlačit“ všechny smyčky teplé podlahy.Proto dali druhý.A ten na kotelně pracuje na radiátorech.V tomto případě tato skupina někdynazývá čerpadlo a směšovací jednotku.

Trojcestný ventilový obvod

Trojcestný ventil je zařízení, které mísí dva proudy vody.V tomto případě se jedná o ohřátou napájecí vodu a chladnější vodu ze zpětného potrubí.

Princip činnosti trojcestného ventilu

Uvnitř tohoto ventilu je nainstalován pohyblivý regulační sektor, který reguluje průtok chladnější vody.Tento sektor lze ovládat pomocí tepelného relé, manuálního nebo elektronického termostatu.

Uspořádání směšovací jednotky na trojcestném ventilu je jednoduché: přívod horké vody a zpětný tok jsou připojeny k výstupům ventilu a také k výstupu, který vede do hřebene kolektoru pro teplou podlahu.Za trojcestným ventilem je instalováno čerpadlo, které „tlačí“ vodu ve směru krmného hřebene (směr je důležitý!).Trochu dále než čerpadlo je teplotní sonda z tepelné hlavice namontovaná na trojcestném ventilu.

Schéma směšovací skupiny pro podlahu teplé vody na trojcestném ventilu

Všechno funguje takto:

 • Teplá voda pochází z kotle.V prvním okamžiku prochází ventilem bez míchání.
 • Čidlo teploty přenáší do ventilu informaci, že voda je horká (teplota je vyšší než nastavená hodnota).Trojcestný ventil otevírá směs vody ze zpátečky.
 • V tomto stavu systém pracuje, dokud teplota vody nedosáhne nastavených parametrů.
 • Třícestný ventil uzavírá studenou vodu.
 • V tomto stavusystém bude fungovat, dokud nebude voda příliš horká.Poté se směs znovu otevře.

Operační algoritmus je jednoduchý a přímý.Toto schéma má však značnou nevýhodu - existuje možnost, že v případě poruch v obrysu teplé podlahy bude teplá voda dodávána přímo, bez míchání.Vzhledem k tomu, že jsou potrubí položeny hlavně do polymerů do teplé podlahy, mohou být při dlouhodobém vystavení vysokým teplotám zničeny.Tuto nevýhodu v tomto schématu bohužel nelze odstranit.

Všimněte si, že ve schématu nad zelenou barvou je jumper - bypass.Je nutné vyloučit možnost provozu kotle bez spotřeby.Tato situace může nastat, když jsou všechny uzavírací ventily na podlahovém topném potrubí uzavřeny.To znamená, že nastane situace, kdy průtok chladicí kapaliny nebude vůbec.V tomto případě, pokud v okruhu nedochází k obtoku, může se kotel přehřát (jistě i přehřát) a spálit.V případě obtoku bude do vstupu kotle přiváděna voda z přívodu přes propojku (vyrobená trubkou, jejíž průměr je o jeden stupeň menší než hlavní).K přehřátí nedojde, vše bude fungovat jako obvykle, dokud se neobjeví průtok (teplota v jednom nebo více okruzích neklesne).

Schéma obousměrného ventilu

Obousměrný ventil je umístěn na průtoku z kotle.Mezi propojovací a zpětné potrubí je na můstku nainstalován vyrovnávací ventil.Toto zařízení je nastavitelné, je nastavitelné v závislosti na požadované teplotě.posuv (obvykle nastavitelný pomocí hex klíče).Určuje množství dodávané studené vody.

Obousměrný ventil musí být nainstalován ovládaný snímačem teploty.Stejně jako v předchozím schématu je senzor umístěn za čerpadlem a čerpadlo pohání chladicí kapalinu směrem k hřebenu.Pouze v tomto případě se mění intenzita přívodu teplé vody z kotle.V důsledku toho se mění teplota přiváděné vody na vstupu čerpadla (chladný tok je vyladěn a stabilní).

Schéma směšovací jednotky založené na obousměrném ventilu

Jak vidíte, studená voda je vždy míchána v takovém schématu, takže v tomtoSchéma neumožňuje vstup vody do okruhu přímo z kotle.To znamená, že obvod lze nazvat spolehlivější.Míchací skupina na obousměrném ventilu však může zajistit vytápění pouze 150 - 200 metrů čtverečních podlah teplé vody - neexistují žádné ventily s vyšším výkonem.

Volba parametrů ventilu

Oba ventily se dvěma a třemi ventily se vyznačují průchodností nebo průchodností.Tato hodnota odráží množství chladicího média, které je schopno projít skrze sebe za jednotku času.Nejčastěji vyjádřeno v litrech za minutu (l /min) nebo v metrech krychlových za hodinu (m3/h).

Obecně je při navrhování systému nutné provést výpočet - určit průchodnost podlahových topných okruhů, vzít v úvahu hydraulický odpor atd.Pokud je ale kolektor pro teplou podlahu sestaven sám, výpočty jsou extrémně vysokézřídka.Často jsou založeny na experimentálních datech a jsou následující:

 • ventily s průtokem do 2 m3/h mohou poskytovat přibližně 50-100 m2.podlahové vytápění (100 čtverců - s úsekem s dobrou izolací).
 • Pokud je kapacita (někdy označovaná jako KVS) od 2 m3/hod. Do 4 m3/hod., Lze je instalovat na systémy, v nichž je plocha teplé podlahyne více než 200 čtverců;
 • pro plochy větší než 200 m2 je nutná produktivita vyšší než 4 m3/h, ale častěji se vyrábějí dvě hnětací jednotky - to je snazší.

Materiály, z nichž jsou ventily vyrobeny - dvousměrné a třícestné - mosaz a nerezová ocel.Při výběru těchto prvků stojí za to vzít pouze značkové a osvědčené prvky - práce celé teplé podlahy závisí na jejich práci.Existují tři jasní vůdci v kvalitě: Aventrop, Esby, Danfos.

Název Připojovací velikost Materiál pouzdra /stonku Výkon (KVS) Maximální teplota vody Cena
Danfoss třícestný VMV 15 1/2 "palce mosaz/nerezová ocel 2,5 m3 /h 120 ° C 146 € 10690 rub
trojcestný stroj Danfoss VMV-20 3/4 "palce mosaz /nerezová ocel 4 m3 /h 120 ° C 152 € 11127třít
třícestný stroj Danfoss VMV-25 1 "palec mosaz /nerezová ocel 6,5 m3 /h 120 ° C 166 € 12 152 rub
Esbetřícestný VRG 131-15 1/2 "palce mosaz /kompozit 2,5 m3 /h 110 ° C 52 € 3 806 rub
Esbe třícestnýVRG 131-20 3/4 "palce mosaz /kompozit 4 m3 /h 110 ° C 483 314 € rub
Barberi V07M20NAA 3/4 palce mosaz 1,6 m3 /h ) rozsah nastavení je 20 - 43 ° C 48 € 3 314 rub
Barberi V07M25NAA 1 "palec mosaz 1,6 m3 /h limit nastavení - 20-43 ° C 48 € 3514 rub
Barberi 46002000MB 3/4 "palce mosaz 4 m3 /h 110 ° C 31 € 2307 RUR
Barberi 46002500MD 1 "palce mosaz 8 m3 /h 110 ° C 40 €RUR 2984

Je třeba vybrat ještě jeden parametr- limity pro nastavení teploty chladicí kapaliny. Charakteristiky obvykle označují zátku - minimální a maximální teploty. Pokud žijete ve středním pásmu nebo na jihu, v mimosezóně se pohodlná teplota v místnosti udržuje, pokud je dolní mez nastavení 30 ° C nebo nižší (při 35 ° C je již horká))V tomto případě mohou limity nastavení vypadat takto: 30-55 ° C.Pro více severních oblastí nebo se špatnou izolací podlahy berou s nastavovacím limitem 35 stupňů.

Během montáže je směšovací skupina instalována před kolektorem pro podlahové vytápění.Poté do okruhu vstupuje chladivo požadované teploty.