Rozložení dlaždic v koupelně: metody a možnosti

V koupelně je nejčastěji dlažba.Tento materiál je odolný, hygienický a snadno se udržuje.Náklady na takové opravy jsou však značné, protože se snaží vše zařídit tak, aby koupelna vypadala nejlépe po dlouhou dobu.K vyřešení tohoto problému pečlivě vyberou kolekci, vyberou barvy, metodu rozvržení.O tom, jaké možnosti pokládky obkladů v koupelně existují, jak jsou vnímány - v článku.

Obecné zásady a pravidla

Každý ví, že světelné stěny vizuálně rozšiřují místnost.Nikdo se s tím nebude hádat a tato skutečnost se bere v úvahu při výběru možností pokládky obkladů v koupelně.Existuje však několik zajímavějších bodů, jejichž znalost pomůže vyhnout se chybám v rozvržení a výběru barvy dlaždice, jejího umístění, barvy zálivky.

Světlé stěny zvyšují prostornost místnosti

Vertikální a horizontální uspořádání

V poslední době se častěji umisťují na zdiobdélníkové dlaždice.Současně musí být první určeno položit dlaždici vodorovně nebo svisle na stěny.Předpokládá se, že horizontální uspořádání vizuálně rozšiřuje místnost a svisle - výš.Ve skutečnosti, na barevné, světlé dlaždici, jejíž švy jsou drážkované stejnou nebo podobnou barvou, je rozdíl velmi malý (na fotografii je níže několik obrázků).V tomto případě nemá směr ovlivňování vnímání téměř žádný účinek.V takovém případě si můžete vybrat možnosti pokládky obkladů v koupelně pouze na základě vašich preferencí.

Rozdíl ve vertikálním a horizontálním stylu je patrný pouze u světelné dlaždice s kontrastními švy

Tento efekt je výraznější, když používáte světelné dlaždice s kontrastní spárovací hmotou (horní obrázky))V tomto případě pohled „klouže“ po švech a vytváří potřebné vizuální změny.V tomto případě vertikální nebo horizontální rozvržení skutečně ovlivňuje naše vnímání.

Strip-vodítka

Pro výběr místnosti nebo zvýšení stropu se při výběru rozvržení vytvoří vertikální nebo horizontální „vodítka“.Jedná se o proužky z dlaždic jiné barvy, na kterých pohled klouže.Tyto pruhy mění vizuální vnímání velikosti místnosti.

Lehčí vodorovný pruh, který vede po obvoduprostor přibližně uprostřed výšky, vizuálně výrazně rozšiřuje prostor.Pokud k světlým stěnám přidáte tmavý proužek, nebude pozorován žádný efekt.Místo toho se místnost bude dívat na svůj „vlastní“ objem, protože tmavý proužek neutralizuje vizuální zvětšení prostoru díky světlým tónům ve výzdobě.

Způsoby, jak zvýšit požadovaný účinek

Je-li to nutné, udělejte vizuálně vyšší strop, s vertikálním uspořádáním můžete na jedné ze stěn uspořádat pruh zapalovače (nejlépe naproti vstupu).dlaždice.I když jsou k dispozici světlé nebo tmavé dlaždice a spárovací hmota, strop „stoupne“.Pokud použijete na této stěně dlaždici světlejšího tónu, a to i v případě kontrastní spárovací hmoty a svislého pruhu dlaždic s ozdobou, bude efekt ještě výraznější (na obrázku níže vpravo).

Hranice

Dalším způsobem, jak zvýšit místnost, je umístění dekorativních dlaždic ve formě hranice blíže ke stropu.Protože jsou vysoké, přitahují pozornost, zatímco místnost se zdá být vyšší.Hranice není nutné dělat po obvodu.Stačí vytvořit jednu stěnu jiného světelného stínu a ohraničit horní okraj.Tato kontrastní stěna může být navíc tmavší nebo světlejší.

Hranice dekorativních dlaždic blíže ke stropu činí místnost vyšší

Všechny tyto techniky lze snadno implementovat,ale pomáhají správně rozložit dlaždice.K vizualizaci toho, co můžete udělat, můžete použít speciální programy.

Příklady rozvržení dlaždic

Kromě výše uvedených příkladů rozvržení existují i ​​možnosti pro pokládku dlaždic, které lze považovat za klasické, jiné se naopak objevily poměrně nedávno a, ačkoli často jdouna rozdíl od mnoha doporučení vypadají velmi dobře.

Není snadné vybrat rozložení dlaždic v koupelně

Tmavější dno

Tato technika patří do klasiky: spodníjedna třetina stěn je tmavší, horní je o několik tónů světlejší.Tento způsob pokládky keramických dlaždic, mírně řečeno, není na vrcholu popularity.Bylo to populární asi před deseti lety.Ale existuje několik triků, které dávají klasikům moderní zvuk.

Při tomto způsobu pokládky se místnost zdá být prostorná, protože většina stěn je vyzdobena ve světlých odstínech.V tomto případě jsou dlaždice na podlaze vybrány ve stejné barvě jako dlaždice na spodní straně stěny.Nelze-li vybrat totéž, hledají velmi blízkou texturu a barvu.V „čisté“ podobě tento způsob pokládky nevypadá příliš moderně.

Tmavě zbarvené panely ve spodní části stěny

Chcete-li, aby tato možnost pro pokládku dlaždic v koupelně vypadala vícemoderně můžete přidat svislé nebo vodorovné pruhy, které narušují monotónní design.Mnoho sbírek nabízí nejen tmavší a světlejší možnosti obkladů, ale také dekor různých velikostí, z nichž se vytvářejí pruhy různých šířek.

K vodorovným pruhům lze přidat svislé pruhy

Častěji kombinují ne dva, ale tři typy dlaždic: dvě roviny a dekor, který kombinuje obě základní barvy.Dekorativní prvky mohou mít různé šířky.Z nich pak můžete vytvářet proužky nebo sloupce různých šířek.Aby horní část nebyla tak monotónní a nudná, přidejte tenké proužky stejné barvy jako spodní část stěny a ke spodní části přidejte květinový nebo květinový okraj.

Kombinace dlaždic v koupelně v různých barvách a texturách

Většina továren vyrábí sbírky, ve kterých jsou dvě základní barvy dlaždice - tmavší a světlejší - a sadadekorativní prvky.Takové kolekce obvykle nejsou levné, ale je snazší z nich vyrobit kompetentní kompozici a jsou vhodné velikosti, takže nebudou mít problémy se stylem a úpravou.

Přízvuková zeď

Pokud vás dělení zdí výškou nepřitahuje, ale monofonický design vyvolává skleslost, můžete zvážit variantu s přízvukovou zdí.Nejčastěji je zdobena dlaždicemi stejné barvy, ale jiného odstínu - několika tónysvětlejší nebo tmavší než ten hlavní.

Tmavá přízvuková stěna ve světlé koupelně

V tomto případě je více než jedna zeď zakončena hnědými dlaždicemi, ale také vstupuje do části sousední.Tato technika je vhodná pro úzké dlouhé místnosti - vizuálně dělá místnost spíše čtvercovou.

Přízvuková zeď nemusí být obložena stejnou velikostí.Vypadá skvěle jedna stěna zdobená mozaikou nebo dlaždicemi malého formátu.

Pro změnu můžete použít mozaiku

Mozaika vypadá skvěle sama o sobě a v kombinaci s dlaždicemi různých formátů - čtvercovými, pravoúhlými, velkými a středními.velikost.Používá se při dekoraci zakřivených povrchů - díky své struktuře se hodí i pro sloupy malého poloměru.

Květinové motivy

Nejnovější trendy v designu vedly ke skutečnosti, že většina obkladů do koupelen je jasná.Mnoho sbírek se liší zajímavou texturou, ale jsou vyráběny ve formě pevných fragmentů.Ne každému se líbí tento design - interiér je příliš „studený“.Můžete přidat fantazii s dlaždicí s květinami nebo motýly, květinovými nebo geometrickými motivy.

Přidejte ozdobu s květinami, motýly nebo jinou rostlinouvzory

S tímto druhem výzdoby je však třeba dávat pozor: je příliš snadné jej „přehánět“, zejména v malém množství.Ale několik izolovaných fragmentů také nevypadá.Proto je vhodné pracovat s květinovým dekorem v programech, které dávají trojrozměrný obraz - bude snazší si představit, co ve skutečnosti uspějete.

Pokládka obkladů na podlahu

Kromě výběru možností pokládky obkladů v koupelně na stěnách se musíte rozhodnout, jak navrhnout podlahu.

Metody pokládání podlahových dlaždic

Při použití čtvercové dlaždice se obvykle umisťuje ve tvaru šachovnice (šachovnicový vzor), což je metoda s ofsetem 1 /2 dlaždice.Existují dva směry pokládky - rovnoběžné se stěnami a diagonálně.

Možnosti rozvržení čtvercových dlaždic

Pokud jsou vybrány obdélníkové dlaždice, existuje více možností rozvržení - s odsazením (paluba, proutěný, vánoční stromeček).Existují také možnosti pro kombinaci obdélníkových a čtvercových dlaždic - bludiště, pokud metody využívající fragmenty různých velikostí.

Varianty pokládky obkladů v koupelně na podlaze - různé velikosti a vzory

Má smysl implementovat více či méně složitá schémata ve velkých místnostech - zde jsou neobvyklé skladbylze ocenit.V malých koupelnách, nejčastějivybírají nejjednodušší schémata - obvykle je umístěno jen několik dlaždic, takže není důvod komplikovat práci.