Rozměry standardních dveří: interiér a vchod

Při velkých opravách nebo konstrukcích je třeba vzít v úvahu vše - dokonce i šířku a výšku dveří.Rozměry dveří samozřejmě mohou být libovolné, ale pak si budete muset dveře vždy objednat.Dodržování norem je snazší - nižší náklady a problémy.Standardní velikosti vnitřních dveří jsou specifikovány v GOST.Může to být staré, ale většina z toho je postavena na něm.

Standardní rozměry dveří

Na území Ruské federace stále existuje standard doby SSSR, který popisujePožadavky a rozměry dveří, interiérové ​​dveře.Existuje mnoho TU a DSTU, ale mají vzdálený vztah k normám - každý výrobce je píše pro sebe.Dveře vyrobené podle technických podmínek si můžete koupit, pokud jejich kvalita odpovídá par.Dveře by však měly být provedeny přesně podle standardních rozměrů.

Rozměry vnitřních dveří jsou stanoveny normami

Proč jsou lépe vyrobeny podle normy?Protože pak nebudou žádné problémy s výměnou.Téměř všichni výrobci dělají dveře s ohledem na GOST.Koneckonců jsou výškové budovy postaveny s přihlédnutím ke všempožadavky (nebo by se měly stavět takto).Pokud má otvor zvláštní rozměry, je třeba pouze objednat dveře.A to je velký náklad a neexistuje žádná záruka, že se vám bude líbit hotový produkt.

Rozměry podle GOST

Takže i při velkých opravách nebo výstavbě vlastního domu, při stavbě vnitřních příček v nové budově - v každém případě položíme standardní dveře.GOST poskytuje tyto parametry:

 • Šířka:
  • Jeden list 700 - 900 mm (s krokem 100 mm) a 1200 mm.V takových dveřích se doporučuje instalovat dveře s jednostrannými plachtami.
  • Pod bicuspidem (standardně se používá termín plátna s dvěma křídly) se dělají otvory o šířce 1300 mm, 1500 mm a 1900 mm.
 • Standardní výška dveří může být pouze ve dvou verzích: 2100 mm a 2300 mm.Minimální přípustná výška je 2071 mm a 2271 mm.

Rozměry vnitřních dveří a otvorů podle normy

Jedná se o velikosti standardních dveří.Neexistují žádní další.Co se týče přípustných odchylek, může být průchozí otvor již standardní u 20-25 mm.V tomto případě bude také možné nainstalovat standardní dveřní jednotku.Pouze montážní mezera bude menší, což práci nepomůže.To znamená, že nejužší vchod může být 675 mm (namísto 700 mm).Stejným principem lze spočítat přípustnou odchylku s ohledem na každou standardní šířku.Může být mírně zmenšen, ale ne více než 25 mm.

Co dělat, pokud skutečné rozměry neodpovídajístandard

Co když několik milimetrů nestačí před standardem?Závisí na materiálu stěn, jakož i na skutečné šířce průchodu.Pokud lze stěny obrobit, můžete odstranit několik chybějících milimetrů.Drcený, broušený, sekaný.Sekera, dláto, dláto, bruska s diskem na beton /cihlu atd.Obvykle pár výčnělků nebo zakřivení v určité oblasti interferuje.Pokud ji zarovnáte, můžete se přiblížit k požadované velikosti.

Snažíme se přizpůsobit, co potřebujeme, abychom splnili normy

Pokud jsou stěny vyrobeny z velmi odolného materiálu, zůstává jedinou možností přizpůsobit otvor standardu - zmenšit jej na další standardhodnoty.Existují dva způsoby: položit cihlu, kousky stavebních bloků, omítka.Druhou možností je instalace třecí malty (ošetřené antiseptickým a vysušeným), která je opět pokryta omítkou, zarovnanou v rovině se stěnami.Obecně jste pochopili myšlenku: je praktičtější uvést nestandardní rozměry na standard.

Pohodlné rozměry vnitřních dveří

Je snazší určit výšku dveří.Vše je zde svázáno ve výšce stropu.A volba je malá - existují pouze dvě možnosti - 2,1 ma 2,3 m. Ale co šířka?Existuje více příležitostí.Obecně existují určitá doporučení, která se týkají minimálních rozměrů dveří.Jsou to dveře a ne otvory pod nimi.Otvor by měl být o 70-100 mm širší.Rozměry vnitřních dveří by proto neměly být menší než specifikovaná šířka:

 • Technickyprostory (komory, koupelny, vany a toalety) doporučená šířka plátna - 600 mm.
 • U kuchyní minimum 700 mm.
 • Do obývacích pokojů se doporučuje minimálně 800 mm.

Společnost SNiP má doporučení pro minimální velikosti dveří

Pokud to dveře dovolovají, můžete samozřejmě zvětšit velikost vnitřních dveří.Snižte - podle svého uvážení.Ale nejužší dveřní křídlo, které je na prodej, je 550 cm, a to i pro obézní.V kuchyni a v místnosti, kde může stát plynové zařízení, je šířka dveří diktována a řízena požární bezpečností službou.Takže to, co dělat, selže.Širší je možné.

Pokud jde o obytné prostory, mohou být v nich také provedeny otvory pod dvoukřídlými dveřmi.To znamená, že maximální povolená hodnota v GOST 1,5 metru.Mohou existovat širší, ale to již není nestandardní.Do širokého otvoru je možné instalovat nejen běžné kyvné modely, ale také posuvné nebo skládací.Ale velké a široké dveře vypadají dobře na velkých plochách.Doporučené velikosti vnitřních dveří jsou proto vybírány z nějakého důvodu.Zohlednili ne příliš velké místnosti v našich domovech.

Jak zjistit, jak široká by měla být křídla dveří instalována

Pokud se dveře jdou jen vyměnit, nejjednodušší způsob měření křídla dveří již stojí.Rozhodně se tedy nebudete mýlit.Pokud instalujete dveře poprvé, musíte změřit dveře a vybrat pro ně možnost, která bude vyžadovat minimální úsilí, kdyžinstalace.

Šířka rámu vnitřních dveří závisí na existujícím otvoru

Jak změřit vchodové dveře

Výběr dveří správné velikostinebo dveřní jednotku, musíte znát přesné rozměry otvoru, ve kterém budou nainstalovány.Měření se provádí pomocí běžné konstrukční pásky.Měříme jakýkoli parametr alespoň ve dvou bodech.Pokud je rozdíl vizuálně viditelný, můžete měřit vícekrát a podle potřeby upravovat polohu míry pásky.

Abyste se ujistili, že velikost dveří je standardní, změřte pásku a změřte skutečné parametry průchodu

Výška dveří se měří v jedné a druhé zárubni, šířka jevýše a níže, přibližně 30-50 cm od podlahy a překladu.Můžete provádět měření uprostřed výšky.Stále je třeba změřit tloušťku otvoru (tloušťka stěny).Musí být zkontrolováno nejméně dva body na každé straně.

Všechna měření se zaznamenávají.Je lepší to udělat ve schématu dveří.Pokud existují odchylky, podíváme se, jak závažná je situace a zda ji lze napravit.Pokud úzký profil odpovídá nejmenšímu možnému standardnímu otevření, můžete vše nechat tak, jak je.V opačném případě bude nutné pokusit se situaci napravit.Výše uvedené je již popsáno jako.

Zkontrolujte geometrii otvoru.Jinak budou během instalace problémy

Ale velikost není všechno.Je nutné zkontrolovat případné odchylky v geometrii.Boční stěny dveří by měly být svislé a překlad by měl býthorizontální.Správnost formuláře můžete zkontrolovat pomocí obvyklé úrovně budovy (bubliny), ale je pohodlnější a přesnější pomocí úrovně .Boční stěny můžete zkontrolovat pomocí normální olovnice.Pokud jsou odchylky velké, musí být opraveny.Pokud je jejich velikost v centimetru - bude možné kompenzovat instalaci pomocí montážních desek a konstrukční pěny.

Vybereme rozměry vnitřních dveří a bloků

Jak již bylo uvedeno, rozměry vnitřních dveří jsou stanoveny na základě rozměrů existujícího otvoru.Dveře se prodávají v blokové sestavě s krabicí nebo pouze jedním plátnem.Je výhodnější vzít jednotku - urychluje se tím instalace.Ale koupit samostatné plátno a sestavit krabici bude levnější.Zde si můžete vybrat, nebo zaplatit méně, ale trávit čas a vyvinout další úsilí, nebo šetřit čas, ale utratit více peněz.

Pokud se rozhodnete koupit dveřní jednotku, zkontrolujte, že její šířka (ve vnějších rozměrech zárubně) je o něco menší než šířka otvoru.Minimální montážní mezera je 10-15 mm, optimální je 25-35 mm.

Rozměry vnitřních dveří a otvorů: doporučení pro výběr

Při nákupu pouze dveřního křídla se předpokládá, že by měl být o 80 až 100 mm užšíotevření.Bude nutné přidat další dvě ostění, která jsou každá nejméně dvakrát 25 mm, plus montážní mezera 10-15 mm a mezera na stranách křídla dveří - 5 mm.Celkem dostaneme: 25 * 2 + 15 + 5 = 70 mm.Toto je minimální hodnota, která musí být přičtena k šířce dveří.Výsledná hodnota by měla být rovna nebomenší než šířka dveří, do kterých budou instalovány.

Rozměry vstupních dveří

Rozměry otvorů vstupních dveří jsou rovněž standardizovány.Jsou popsány v GOST 6629-88.Pokud chcete instalovat standardní produkty, proveďte otvory podle doporučení.Pokud stavíte svůj dům, je lepší nepokládat vstupní dveře menší než minimální šířka.A není to jen obtížné najít vhodné rozměry plátna.Faktem je, že je velmi pravděpodobné, že budete nuceni znovu provést požární nebo plynovou službu.

Firmy mají své vlastní normy TU

Standardní rozměry vstupních dveří tedy mohou být:

 • šířka pásu
   )
  • pro jeden list - 900 mm, 1100 mm;
  • pro mlže - 1400 mm (700 mm + 700 mm);1800 mm (900 mm +900 mm).
 • je výška plátna 2300 mm.

Mluvíme-li o tom, co je v prodeji, to znamená o jakýchkoli dveřích.Navíc si můžete objednat - železo nebo dřevo libovolné tloušťky.Ale to je opět nestandardní.Přestože se vstup mění mnohem méně interiéru.

Se standardními dveřmi je instalace jednodušší

Pár slov o tom, jaký by měl být vchod pro přední dveře.Podle stejné normy by měla být 70 mm širší pro jednokřídlé obrazy a 72 mm širší pro dvojkřídlé.Toto jsou minimální hodnoty.Je možné širší otevření, méně ne.Výška dveří pro instalaci předních dveří by měla být větší o 71 mm.To znamená, že pod předními dveřmi o šířce látky 900 mm potřebujete otvor nejméně 970 * 2371 mm.Se zbytkem je to stejné.