Rozměry vany: ocel, litina, akryl

První věcí, kterou při vstupu do koupelny věnujeme pozornost, je vana.Zabírá významnou část prostoru.Mělo by to být krásné, snadno ošetřitelné a pohodlné.Snadnost použití určuje velikost lázně.Zde je také nutné správně vyzvednout.

Velikosti standardních van

Volba vodovodního potrubí je jedním z důležitých bodů v designu koupelny v domě a bytě.Zvláštní pozornost je věnována výběru koupele.Tento vodovodní armatura je největší v malé místnosti a při plánování je nejprve rozhodnuto, kam se dá vana a jaká může být.K dispozici jsou standardní a nestandardní možnosti prodeje.Standardní jsou dobré, protože pokud je to nutné, můžete si objednat akrylovou vložku ve vaně a tím obnovit její vzhled a prodloužit její životnost.Pro nestandardní není taková možnost obnovení dostupná.Lze je aktualizovat pouze pomocí hromadného akrylu.

Standardní velikost vany je vyrobena z oceli

Co je lepší než vany standardních velikostí - jsou vždy v sortimentu, můžete je vidět a dotknout se jich.Nestandardní, nejčastěji, jsou uvedeny na zakázku.Nenínejprve se ho dotkni.Standardní kontejnery však nejsou vždy nejlepším řešením, protože není vždy možné s nimi optimálně využít dostupný prostor.

Na trhu jsou dvě standardní vany - ruský (postsovětský) a evropský „původ“.Nejsou příliš rozdílní, ale tyto centimetry mohou být velmi užitečné.

Název Ruská norma Evropská norma
Délka 150 - 170 cm 150 - 180 cm
Šířka 70-75 cm 70 - 85 cm
Hloubka 40 - 50 cm 50 - 65 cm
Úhelnáklon stěny 50-80 °

Jak zvolit velikost vany

Vybratvelikost lázně na základě dvou parametrů: velikost místnosti a snadné použití.S rozměry místnosti je vše jednoduché: pokud je šířka koupelny 160 cm, nemůžete instalovat delší koupel bez závažných změn.Poté vyberou velikost, která „zapadá“ do rozměrů.

Standardní velikost vany: různé možnosti

Je-li místnost prostornější, zvolte pohodlí.Ideálně, pokud lze vodu ponořit téměř úplně, „sklopte“ se narovnanýma nohama.Existují i ​​jiné možnosti - až na sedavé.Vezměte prosím na vědomí, že čím menší je kapacita, tím hlubší je - takže kolena a ramena průměrného člověka jsou ve vodě.

Šířka vany je dána výkyvem ramen - na stranách by mělo zůstat alespoň pár centimetrů na obou stranách.Pouze tak bude zdarmapohybovat se.Hloubka závisí na prvních dvou parametrech: čím delší je kapacita, tím jemnější je.

Rozměry litinových van

Litinové vany jsou oblíbené svou spolehlivostí a trvanlivostí.Slouží po celá desetiletí a velcí lidé v nich cítí sebevědomí - dno se neohýbá pod nohama.Co může být poškozeno, je smalt, ale může být aktualizován několika způsoby.Další plus litiny - je masivní a zvuk padající vody je téměř neslyšitelný.Právě tyto vlastnosti jsou při výběru často rozhodující.

Vady z litiny

Nevýhody jsou také docela závažné.První z nich je velká váha.Zvedněte těžký kolos na schodech - to je stále úkol a jen jej přesunout ve vodorovné rovině není snadné.Druhý mínus je menší sortiment z hlediska nestandardních tvarů a velikostí.Je to kvůli technologickým funkcím.Nenajdete nic super-originálního.Třetí nevýhodou je masivnost a vysoká tepelná kapacita.Zatímco se litina zahřívá, je nutné stát na studeném kovu.To je obzvláště nepříjemné v zimě.

Volně stojící litinové vany jsou téměř uměleckým dílem
)
Existuje dokonce obraz
Smalt může býtvícebarevná
Malá litinová vana
Standard
Rozměry a hloubka

Litinové vany zřídkališí se od standardu.Nádrže se speciálními tvary jsou ještě méně běžné - područky, vybrání atd.Tvar je nejčastěji obdélníkový, může se lišit v délce, hloubce a /nebo sklonu stěn.Další možnosti jsou velmi drahé a vzácné.Často existují tři možnosti:

  • Velké.170-180 cm dlouhý, 70-85 cm široký, v nich můžete relaxovat a relaxovat v klidu.Pro větší pohodlí se často přidávají zábradlí.
  • Střední.Jejich délka je 140 - 160 cm, šířka 70 - 75 cm. Tato varianta se také nazývá polosedání.Můžete v nich ležet ohýbáním kolen.Tato možnost je často nainstalována ve standardních bytech, protože ty větší se jednoduše nestanou bez přenosu stěn.
  • Malé.Délka těchto litinových van je 120-130 cm, šířka je stejná - 70-75 cm. Zde může sedět pouze dospělý.Toto je možnost pro malé koupelny v Chruščově, které je také třeba vtlačit do pračky.

Hloubka litinových van je obvykle standardní a je 65 cm, což je o něco větší než ostatní, takže objem těchto nádrží je také větší.

Pokud mluvíme o litinových vanách obvyklého tvaru, mohou být takové

Importované litinové vany mohou být smaltovány dovnitř a ven.Používají se pro otevřenou instalaci bez clony, často také mají ozdobné nohy.Vypadají tak reprezentativně.Tato varianta je však vhodnější pro prostorné pokoje.Laconic, ne-ozdůbkové modely lépe zapadají do malých.

Ocel

Ocelové lázně nejak trvanlivé jako litina, ale stojí mnohem méně (tři až čtyři obyčejné a dvakrát nerezové oceli).Jejich předností je také menší hmotnost, nižší tepelná kapacita (zahřívají se rychleji) a větší počet tvarů a velikostí.Jsou vyrobeny z černé a nerezové oceli.Ocel je vždy roztrhaná smaltem, který je chrání před zničením, nerez - ne vždy.

Nevýhody jsou značné.Když je smalt poškozen, obyčejná ocel se rychle zhroutí, takže stav povlaku musí být pečlivě sledován.Její stěny jsou navíc tenké - až do tloušťky 3 mm a při těžkém zatížení se mohou ohýbat, což způsobuje praskliny v emailu.Pokud chcete, aby ocelová lázeň sloužila po dlouhou dobu, musíte ji nainstalovat na spolehlivý rám, který podpírá dno a stěny (obvykle složené z cihel nebo stavebních bloků).Druhá mínus je, že jsou velmi „hlasité“.Pokud během instalace není vana překryta zvukově izolačními materiály, vodní paprsek „nezní“ horší než buben.

Nerezová lázeň bez emailu
)
Existují také neobvyklé formy
Toto je klasika
Odtok může být vystředěn
Standardní verze

Velikost ocelové lázně je často ve dvou stupních: velká (délka 150–180 cm) a střední (délka 130–140 cm).Ve tvaru jsou častěji pravoúhlé, ale může existovat několik neobvyklých tvarů -ve tvaru oválného lichoběžníku, obdélníku (téměř žádné zaoblené rohy), se sedadlem.Kovové přisedlé vany (malé velikosti) jsou vzácné, ale můžete najít, pokud si budete přát.

Akrylátová velikost a tvar

Akrylát je silný chemicky neutrální polymer se širokou škálou použití.Z toho se vykoupají.Akrylátové vany navíc produkují různé tvary a velikosti.Jsou to kulaté, oválné, hranaté, složité tvary (například ve formě fazolí).Stěny nemusí být rovné, ale zaoblené, s hladkými ohyby.Spodní část může být s kroky, často existují sedadla, vybrání, loketní opěrky a další „excesy“, které usnadňují práci.Do akrylové vany jsou zabudovány různé spreje a trysky pro hydromasáž.

Výhody a nevýhody

Akryl je mnohem méně žáruvzdorný materiál než ocel a litina.To znamená, že se zahřívá rychleji.A to je další plus.Další pozitivní vlastností je, že je lehký.Akrylátová vana jedné velikosti může snadno přenášet jedna osoba.Další pozitivní bod: velikost akrylové vany lze objednat.Materiál je plast, může mít jakýkoli tvar a technologie je taková, že je možné vyrobit kapacitu jak velkou, tak malou.

Oválná vana pro nestandardní interiéry
Kolo lze umístit pouze v prostorné místnosti
Také asymetrické tvaryběžné
Akrylové barvy mohou být barevné
Velikost rohové vany se počítá po délce strany
S integrovanou vířivkou
]
​​
Hladké zakřivené tvary snižují pravděpodobnost zranění
Snímek je uzavřen obrazovkou

Nyní o nedostatcích.Stěny akrylové vany jsou tenké, ohýbají se pod zatížením.Není to příjemný pocit.Proto je jakákoli akrylátová vana instalována na rámu vyrobeném z kovu nebo cihel (stavebních bloků), pak je samotný rám uzavřen zástěnou.

Pozor na kvalitu akrylu

Trvanlivost a snadnost péče závisí na kvalitě použitého polymeru.Nejlepší je vodovodní akrylát, nalitý na sklolaminátovou podložku s vrstvou alespoň 2-3 mm.Ale takové případy stojí za hodně.Často dražší než ocel a ceny některých akrylátových van nejsou o nic méně než litiny.Ale slouží dlouho a normálně se umývají.Mimochodem, péče o akrylovou koupel je speciální.Lze jej umýt pouze některými houbičkami a speciálními neabrazivními výrobky.

Velikost akrylových van by měla být popsána podle jejich tvarů, protože se liší.

  • Standardní forma.Délka od 140 do 185 cm, šířka 75 - 90 cm, hloubka 40 - 65 cm.
  • Kulatá.Průměr od 140 do 200 cm, ale může být i více.
  • Rohy.Zde určím délkustrany - od 140 cm do 180 cm, hloubka - 45 - 65 cm.

Je obtížné určit velikost neobvyklých tvarů.Obvykle jsou dodávány na zakázku nebo na zakázku.Pokud tedy potřebujete velikost vany přesně pro svůj pokoj nebo neobvyklý tvar, váš výběr je jasný - akryl.