Rozvod vody v bytě a domě

Nezávislé zapojení potrubí horké a studené vody v bytě nebo domě není snadný úkol, ale skutečný.I když se chystáte najmout odborníka, měli byste znát hlavní body sami - kontrola nebude bolet.

Dnes je ve většině případů vedení potrubí v koupelně vyrobeno z polymerních trubek - polypropylen pro přívod vody, PVC pro kanalizaci

Jak vytvořit schéma zapojení rozvodů vody

Nejprve určete místa, kde budou všichni spotřebitelé studené a horké vody.Je lepší dělat vše, co je v plánu, ale lze to poznamenat „na místě“.Důležité jsou nejen geometrické rozměry zařízení, ale také přesné umístění místa, kam potřebujete přinést vodu.

Prvním krokem je nakreslit plán označující rozměry a vzdálenosti

Mnoho zařízení je připojeno k vodovodní síti pomocí flexibilních hadic.Potom může kohoutek skončit od kufru 10-20 cm k zařízení.Hlavní věc je, že křižovatka je snadno přístupná.To je nezbytné pro pohodlnou a rychlou údržbu připojení.Tuto metodu připojení lze snáze implementovat - není nutné přesně vypočítatdélka potrubí.

Stále existuje přísný přísun vody do vodovodních armatur nebo domácích spotřebičů - potrubí do samotného vstupu.Takové připojení je obtížnější provést, protože tento typ zapojení je méně obvyklý.V zásadě spojují plynové ohřívače vody (sloupy), koupelnové baterie, které jsou připojeny ke zdi.

Vnější nebo skryté pokládání

Nejprve se vyplatí rozhodnout o typu pokládky potrubí - půjdou nahoru nebo se skryjí ve zdi nebo podlaze.Skryté zapojení v koupelně, toaleta je dobrá z estetického hlediska - nic není vidět.Potrubí je však nepřístupné, abyste eliminovali netěsnost, budete muset rozbít zeď, což není vůbec šťastné.Proto se do zdi pokládají pouze celé kusy bez spojů - je zde menší pravděpodobnost úniku.

Skrytá instalace vodovodních trubek v procesu

Existuje ještě jeden problém se skrytou instalací vodovodních trubek - potřeba přítomnosti kanálů ve zdi (bráně), do nichž jsou trubky ukládány.Zaprvé, ne každá zeď vám umožňuje dělat v ní záblesky.Například v panelových domech, kde je tloušťka stěny pouze asi 10 cm, rozhodně nestojí za to vytvořit kanál s hloubkou 5-6 cm.Deska ztratí významnou část únosnosti.To, co to hrozí vysvětlit, pravděpodobně není nutné.Zadruhé, položení strobu do zdi není nejjednodušší práce, i když máte kladivo, zabere to hodně času.Takže pro tuto možnost existuje více než dost minusů.

Za falešnou zdí je jiný typ skrytého potrubí.Chcete-li to provést, ustoupit o určitou vzdálenost od hlavní zdi,postavte rám a na něj položte sádrokarton, který pak položí dlaždici.Druhou možností je falešná stěna z plastových panelů.

Potrubí můžete skrýt za falešnou stěnou

Vnější zapojení potrubí je z praktického hlediska lepší - vše je v dohledu, kdykoli je možné jej opravit.Ale estetická stránka trpí.Aby skryli svou komunikaci, pokoušeli se pokládat vodu a kanalizaci blíže k podlaze, pak přidali sádrokartonovou krabici s odnímatelným krytem nebo horní částí.Takže všechny potrubí mají volný přístup a oni sami jsou téměř neviditelní.

Venkovní instalace není tak esteticky příjemná

Způsob instalace

V bytě nebo domě existují dva způsoby instalace vodovodních potrubí -sekvenční připojení všech spotřebitelů nebo umístění kolektoru, ze kterého prochází každé potrubí samostatnou trubkou.Obě možnosti nejsou bez nedostatků.

Jsou-li trubky zapojeny do série, trvá to trochu času, ale pokud jsou v řadě spojeny více než dvě vodovodní armatury v řadě, nemusí být tlak dostatečný pro jejich současný provoz.Tento typ vedení se také nazývá odpaliště - všechny ohyby z hlavní trupové trubky se vyrábějí pomocí odpališť (někdy křížů nebo rohů).

Spotřebitelé připojeni v sérii

Při zapojení vodovodního potrubí do potrubí to vyžaduje hodně a je vyžadováno další vybavení - kolektor pro přívod vody.Toto schéma směrování potrubí je tedy nákladný podnik, ale tlak na každéhopřipojená zařízení, bez ohledu na počet pracovníků, stejné.

Paralelní připojení - od každého kolektoru k zařízení je samostatný řádek

Existuje další nuance: je třeba někde položit velké množství trubek a kompaktně, ale to není vůbec snadné.Proto je tento typ vedení často používán se skrytou instalací nebo s otevřenou instalací, ale na místech, která vyžadují takové propojení nebo mohou být pokryty nábytkem.

Například v koupelně nebo na toaletě jsou připojeny pouze dva spotřebiče.Zde lze provést sériové zapojení.V kuchyni je připojen sloup (kotel), dřezový kohout, pračka a myčka.V tomto případě má smysl vložit do kuchyně kolektor a od této chvíle by již měla být všem spotřebitelům distribuována samostatná odvětví zásobování vodou.Tento způsob připojení se nazývá smíšený - část vodovodního potrubí je chována pomocí odpališť a část je z kolektoru.

Potrubí horké a studené vody je položeno paralelně

Vezměte prosím na vědomí, že pokud se potrubí studené a teplé vody provádí současně, potrubí se položí paralelně.S otevřeným oční linky má smysl zabalit přívod horké vody do tepelné izolace - pak bude voda opravdu horká a nebudete ohřívat stěny.Pokud jsou trubky polypropylenové nebo plastové, není to tak kritické - polymery mají nízký součinitel přenosu tepla.Pro kov (jakákoli ocel, nerez, galvanizovaná ocel, měď) je velmi žádoucí tepelná izolace.

Vedení potrubí: pravidla

Stejně jako v každém podnikání, vInstalatérství má svá vlastní pravidla.Existují také při pokládání vody.Pokud máte v úmyslu provést distribuci vody pro sebe, je na vás, abyste je dodržovali nebo ne, ale je lepší dělat vše správně.Pravidla mají svou vlastní logiku, kterou většina dodržuje:

 • Trubky by měly běžet paralelně, je lepší, aby se neprotínaly.Je lepší je položit ne šikmo, ale svisle a vodorovně.Toto pravidlo je obzvláště důležité pro zapuštěnou montáž - takže budete vědět, kam směřují trubky, a když se pokusíte něco zavěsit /opravit na zdi, nebudete v nich dělat díru.
 • Je žádoucí mít volný přístup ke kloubům a křižovatkám.
 • Každá větev před vodovodní armaturou nebo domácími spotřebiči končí uzavíracím (kulovým) ventilem.Je nezbytné, aby bylo možné zařízení vyjmout nebo opravit bez uzavření přívodu vody jiným spotřebitelům.
 • Při instalaci vodovodního systému v bytě je po stoupačce nutné nainstalovat hrubý filtr (další filtry, je-li to žádoucí, ale tento by měl být).

  Vedení potrubí má různé průměry

 • Při zapojování přívodu vody je každá větev zmenšena o průměr o krok.To je nezbytné k udržení stabilního tlaku.Například sériový obvod sestavený z polypropylenu.Stoupačka je 32 mm, z toho větev - 20 mm, 16 mm jde ke spotřebitelům (spotřebiče a sanitární zařízení).

Pokud se podíváte pozorně, uvidíte, že většina vodovodních potrubí je vyrobena podle těchto pravidel.

Které potrubí pro zásobování vodou jsou lepší

Je jednoznačné říci, které potrubí je nejvhodnější pro zapojení, není možné - neexistuje ideální materiál, pro tyto podmínky jsou více či méně vhodné.Pojďme se zabývat nejoblíbenějšími možnostmi, jejich výhodami a nevýhodami:

Trubky z polypropylenu

Tato možnost je dobrá pro každého kromě velké tepelné roztažnosti - až 5 cm na 1 metr, což je velmihodně.U dlouhé trasy je nutné nainstalovat kompenzátor nebo použít zesílené trubky.Jejich tepelná expanze je mnohokrát menší, ale ceny jsou vyšší.Pro horkou vodu musíte určitě použít zesílené trubky, ale laminát nebo fólie jsou na vás.Rozvržení trubek HVS může být provedeno běžnou trubkou PPR pro studenou vodu - zde není tepelná roztažnost tak kritická.

Polypropylenové trubky pro rozvod vody - vynikající volba

Zde si přečtěte o výběru trubek vyrobených z polypropylenu.

Dalším bodem, který je důležitý, uděláte-li práci sami, uděláte skryté pokládání komunikací - kvalitu spojení.V zásadě v pájení polypropylenu není nic složitého, ale bez zkušeností můžete „stlačit“, v důsledku toho může po určité době dojít k úniku spojení.Při absenci zkušeností se svařováním polypropylenu je velmi nežádoucí skrývat spoje pod povrchovou úpravou.V tomto případě je lepší zvolit metodu otevřeného pokládání.

Zapojení polypropylenových trubek v koupelně a na toaletě má mnoho pozitivních aspektů:

 • správně vytvořený spoj je monolitický;
 • v místech pájení nedochází ke zužování průměrů potrubí;
 • vysoká údržba;
 • dlouhá životnost;
 • snadná instalace.

Obecně platí, že tento materiál není v poslední době tak populární.

PVC pro vodovodní potrubí

Pro vedení trubek z PVC se používá lepicí spoj.Existuje speciální lepidlo, které rozpouští vrchní vrstvu polymeru.Oba mazané díly jsou mazány, tlačeny proti sobě a po nějakou dobu drženy.V důsledku toho je spojení téměř monolitické, silné a spolehlivé.

Trubky z PVC se mohou ohýbat

Existují dva typy spojů: tupo, když jsou spojeny dva kusy potrubí a používají tvarovky.Práce s kování je snazší, ale spáry jsou zúžené.S tupým spojením nedochází ke zúžení, ale je mnohem obtížnější kvalitativně.

V zásadě jsou všechny výhody a nevýhody stejné, přidává se několik minusů - je vhodný pouze pro přepravu pouze studeného média - ne více než + 40 ° C, tj. Pro přívod teplé vody budete muset použít jiné trubky.Škrábance a třísky snižují pevnost potrubí, proto je vyloučeno závitové připojení.

Metal-plastic

Rozvod vody z metalplastových trubek je vhodný také pro zásobování horkou vodou - vydrží teploty až do + 105 ° C.Pozitivním rozdílem oproti výše uvedenému je vysoká tažnost - tyto trubky lze ohýbat poměrně malým poloměrem.To zjednodušuje a snižuje náklady na instalaci (vybavení je drahé).

Kovový plast - není nejlepšívolba

Mínus použití kovových plastových trubek pro přívod vody je silné zúžení spojů v armaturách.To vede k významnému snížení tlaku v systému.To je přesně to, co omezuje jejich použití.

Příklady schémat

Potrubí v každém bytě, dokonce i v typickém domě, je individuální - instalatérské a domácí spotřebiče jsou uspořádány odlišně a schéma se samozřejmě liší.Ve skutečnosti není vše tak složité, stačí se rozhodnout o hlavních parametrech okruhu - kde musíte dodávat vodu a typ zapojení - budete tahat paralelně nebo v sérii.Situace spotřebitelů dále diktuje všechno.Chcete-li to trochu usnadnit, přidejte několik dalších schémat a fotografií.

Příklad vedení potrubí podle sběrného okruhu

Znakem tohoto schématu je to, že tlustší potrubí z přívodu horké vody jde do vyhřívané kolejnice na ručníky.To se provádí za účelem lepšího zahřívání.

Příkladem sériového zapojení je zařízení ke vstupu do bytu pro zvýšení bezpečnosti

Při přibližování se k místu instalace směšovače je nutné přesně dodržovat vzdálenosti

Při skryté instalaci vodovodního systému mohou být některé trubky skryté v podlaze.Nebude možné je opravit, ale je to krásné ...

Trubky jsou pokládány paralelně

Na každé větvi je umístěn ventil

. Způsob, jak skrýt potrubí v koupelně položený podél zdi