Sada nářadí pro domácí elektrikáře

Pokud máte v plánu položit kabeláž sami, nainstalovat a připojit zásuvky, budete potřebovat slušné množství různých nástrojů, budete potřebovat měřicí přístroje a některé elektrické nářadí, aby práce pokračovala rychleji.Jaký elektrikářský nástroj je pro domácího mistra nezbytný, co by mělo být - přečtěte si dále.

Ruční nářadí

Ruční nářadí pro elektrikáře je vhodné držet v kufru - speciálníteak pouzdro s držáky převedeny aktovku nebo malý kufřík, vak lze použít s velkým počtem pracovišť, ale nejsou tak pohodlné.

Několik příkladů, jak lze nástroj pro elektrikáře uložit

Existují hotové elektrikářské soupravy, ale kvalitní nástroj je drahý, není vždy možné hned zaplatit poměrně velkou částku.Proto mnozí dávají přednost sestavení postupně, kupují-li se samostatně, podle potřeby, zvedají úchyty, váhu a dokonce i vzhled „pro sebe“.Co by mělo být v tašce?Mnoho různýchvěci, ale obvykle jsou k dispozici následující nástroje a příslušenství.

Šroubováky

Domácí elektrikář se bez šroubováků neobejde.Jsou potřebné ploché a křížové a různých velikostí.Může to být sada šroubováků různých velikostí a tvarů nebo jedna rukojeť s výměnnými podložkami.Ale protože se jedná o ruční elektrické nářadí, měla by být rukojeť vyrobena z dielektrického materiálu a měla by mít důraz na prsty.

Šroubováky pro elektrikářské práce

Značkové šroubováky mají také izolované kovové jádro, pouze malý kus kovu zůstává otevřený.Tím se snižuje možnost zkratu během provozu.Takové šroubováky nejsou drahé potěšení, ale můžete izolovat běžný šroubovák s smršťovací trubicí.Účinek není horší.

Existují také momentové šroubováky.Faktem je, že při připojování stejných strojů do štítu, při připojování vodičů ke svorkám šroubováku, při připojování domácích spotřebičů, je nutné dotáhnout kontakt určitou silou.Toto úsilí je obvykle předepsáno v pokynech a je vyjádřeno v nanometrech.Jelikož však toto úsilí nelze měřit běžným šroubovákem, snaží se kontakt jen silněji utáhnout.Ale aby nedošlo k hádání a ne kroutit náhodně, a potřebujete momentový šroubovák.

Momentový šroubovák

Vyrábějí se převážně pod bity, v rukojeti je skrytý mechanismus, který umožňuje přesně vytvořit specifikovanou sílu.Je nastavena na stupnici v horní části rukojeti.Dále pro ni pracujte jako obvykle, ale spoužití síly více než daný bit se netočí, ale přeskočí s charakteristickým zvukem.A ukáže se, že jste dotáhli kontakt s požadovaným úsilím.Co jiného je třeba říci, že za účelem zpřísnění standardního požadavku 2 Nm je třeba slušně namáhat soooo.

Nosné klíče

Pokud máte v úmyslu provádět elektrickou práci pouze v bytě, nemusíte je potřebovat.Ale pokud existuje garáž nebo letní sídlo, pak bez nich je to rozhodně nemožné.

Sada klíčů s otevřeným koncem by měla být také v sadě elektrikářů

Je možné, že velikosti budou muset být velmi odlišné, ale většinou malé a střední.Pneumatiky budou od 6 mm do 17-19 mm.Protože se tento nástroj obvykle používá, když je napětí vypnuté, je neizolovaný.

Kleště, kleště, nůžky na dráty

Veškeré nářadí tohoto elektrikáře musí mít izolované rukojeti a izolace musí odolat napětí až 1000 V, které by mělo být uvedeno na rukojeti.Tato zařízení někdy musejí fungovat bez odpojení napětí, protože požadavky na izolaci jsou vysoké.I když nejste profesionální elektrikář.Elektrický šok má stejný dopad na každého.Proto je lepší nešetřit peníze a kupovat nářadí s vysoce kvalitní izolací.

Jaké nástroje jsou potřebné?Poměrně velký seznam, ale u některých lze upustit od:

 • Kleště.Je třeba při práci s jednožilovými vodiči.Silně drží silný drát.

  Kleště - pro práci s výkonnými dráty

 • Kleště nebo stojiny.Víceminiaturní elektrikář s tenkými a dlouhými rty.Pokud jsou houby jednoduše dlouhé a tenké - jedná se o kleště, ale pokud jsou také zploštěny shora - jako kachna - jedná se o kachny.Tento typ nástroje je užitečný, když pájecí dráty, pracující s lankovými dráty, se hodí s jednojádrovým, ale malým průměrem.

  Jemnější nástroj

 • Kleště nebo boční štípačky.V kleští jsou kleště, ale není vždy vhodné s nimi pracovat - jsou umístěny tak, aby nebylo vždy možné je procházet na správné místo.Ostře řezané kleště se svými malými rozměry se vyrovnávají s poměrně pevnými dráty o průměru.

  Kleště a boční nože jsou při práci pohodlnější

 • Kleště s kulatým nosem.Nástroj tohoto elektrikáře patří do kategorie „excesů“.Je docela možné se obejít bez toho, ale je vhodné kroužit kroužky na koncích vodičů šroubovým spojením.Nyní se však používá velmi zřídka, takže tento typ nástroje je exotičtější.

  Kleště s kulatým nosem nejsou nejrozšířenější

To vše jsou ruční nástroje pro elektrikáře pro všeobecné použití, ale stále existují speciální.

Opravářský nůž

K odstranění izolace z kabelu nebo drátu - bude vyžadovat nůž elektrikáře, který se také nazývá elektrikář.Dodává se s odnímatelnou čepelí, která se stále rozšiřuje.Toto je vylepšená a spolehlivější varianta nůžky na tapety nebo nožů na papír.

Typy servisních nožů

Druhou možností je skládací nůž.Práce naprincip kapesního nože, ale opět má vlastnosti - čepel je širší a silnější, na konci může být háček, který pohodlně řeže izolaci kabelu.

Instalační nůž by teoreticky měl mít také rukojeť, která vydrží napětí nejméně 1000 V. Ale obvykle pracují se uvolněným napětím, takže v tomto případě lze požadavek zanedbat.

Odstraňovač - nástroj pro odstraňování izolace

Při instalaci elektrického zapojení a připojení domácích spotřebičů je nutné izolaci odstranit.Pokud máte jistý talent, můžete se vyhnout bočními noži nebo noži na dráty, ale dokud se nenaučíte, jak to udělat, budete znát spoustu drátů.Kromě toho, i při solidních zkušenostech s tenkými nebo vícevodičovými vodiči, je obtížné s bočními frézami pracovat - žíly jsou často poškozeny.Proto je žádoucí mít elektrický kufr nebo striper v kufru elektrikáře.

Ne nejpotřebnějším nástrojem pro elektrikáře, ale je žádoucí mít jej

Mají různé konfigurace, které mají trochu odlišný mechanismus činnosti, ale rychle odstraní izolaci aNechte dráty neporušené.

Dláto a kladivo

Co můžete udělat, aniž byste položili drát bez dláta a kladiva.Koneckonců je kabeláž položena hlavně tajně, a proto je třeba udělat blesky.Pokud je množství práce malé, můžete se také vypořádat s ručním nářadím - dlátem s kladivem, ale je lepší mít po ruce alespoň úder.

Staromódní, ale spolehlivý

Měřicí přístroje

V případě jakýchkoli problémů s domácími spotřebiči nebo problémů s kabeláží je nutné provést měření.K tomu musí elektrikář v kufru obsahovat multimetr.Pro snadné stanovení přítomnosti fáze bude vyžadován indikátorový šroubovák a pro výpočet průřezu vodiče bude potřeba třmen nebo mikrometr.To jsou všechny potřebné měřicí přístroje, které by měly být v nástroji domácího elektrikáře.

Měly by existovat měřicí přístroje v sáčku s elektrickým nářadím

Multimetr nebo tester

Existují dva typy domácích elektrických měřicích přístrojůschůzky - testery a multimetry.U testerů musí být výsledky měření vypočteny na vhodné stupnici a odchylce od šipek, přičemž je třeba vzít v úvahu dělič /faktor, který je nastaven v době měření na spínači.Obecně je třeba dávat pozor a domnívat se, že to není vždy snadné.Pravděpodobně se tedy multimetry častěji vyskytují v elektrikářském kufru, který okamžitě dává výsledek na digitálním displeji, a to iu jednotek měření.

Multimetry jsou populárnější - je snazší provádět s nimi odečty.

Při výběru multimetru je důležité věnovat pozornost třídě přesnosti a mezím měření.Čím vyšší je třída přesnosti, tím méně chyb má zařízení.Takže multimetry s třídou přesnosti 2,5 dávají chybu 10%.I když potřebujete měřit napětí v napájení 220 V, plus nebo mínus 22 V je hodně.Pokud mluvíme o vícepřesná měření, takové odchylky jsou obecně nepřijatelné.Multimetry s třídou přesnosti 3,5 jsou proto nejrozšířenější, což dává chybu asi 1%.To jsou již spolehlivější výsledky, které stačí pro domácího mistra.Existují zařízení s třídou 5 a vyšší, ale jejich náklady jsou vysoké a pro potřeby domácnosti to není tak důležité.

Jak měřit multimetrem zde.

Indikační šroubovák

Druhým požadovaným nástrojem je indikační šroubovák.Jedná se o malé zařízení, které stojí docela dost, ale je velmi pohodlné ovládání.Přítomnost fázového napětí na vodiči se kontroluje pouhým dotykem špičky šroubováku k odkrytému vodiči, části nesoucí proud nebo do vývodu.LED integrovaná v rukojeti se rozsvítí.

Indikátorový šroubovák by měl být v sadě elektrikáře

Pro elektrikáře je to opravdu velmi nezbytný nástroj, který může před zahájením prací okamžitě vyzkoušet nebezpečné fázové napětí.

Vernierův třmen nebo mikrometr

Kupodivu, ale tento nástroj by měl být také u domácího elektrikáře.Je to užitečné při nákupu kabelu nebo drátu.Jde o to, že skutečný průřez vodičů se výrazně liší od parametrů deklarovaných výrobcem.A protože zatížení, se kterým může pracovat, závisí na průřezu drátu, tento rozdíl může být kritický a může vést k selhání elektrického vedení a dokonce k požáru.

K určení skutečného průřezu drátu je nezbytné posuvné měřítko nebo mikrometr

Před nákupem jakéhokoli kabelu nebo kabeláže je proto vhodné změřit průměr drátu a určit jeho průřez.A podle těchto údajů se rozhodněte, zda tyto produkty zakoupíte.Asi , jak zjistit průřez kabelu podle průměru, si přečtěte zde.

Elektrické nářadí

Přítomnost této skupiny nástrojů není povinná, ale výrazně urychluje nejnepříjemnější práci - stroboskop zařízení.K tomu je vhodná řada nástrojů s pilovými listy, ale tradičně se používají dva: děrovač s tryskou a štípačem.Kladivo je obecně užitečná a relativně levná věc, protože mnozí ji mají.To je s jeho pomocí, že můžete relativně rychle vytvořit drážky ve stěnách pro pokládku drátů - stroboskopy.

Děrovač je z kategorie nástrojů, které usnadňují život elektrikáři

Existuje další zařízení, které může rychle vyřešit problém řezných otvorů pro instalaci zásuvek a spínačů -toto je „korunová“ tryska na stejném úderu nebo vrtáku.

Profesionálové mají ve svém arzenálu chipper.Jedná se o specializovaný nástroj se dvěma rovnoběžnými pilovými listy, které jsou nastaveny na požadovanou vzdálenost a nastavují šířku a hloubku záblesků.Tato zařízení jsou připojena k průmyslovému vysavači, takže při práci letí alespoň prach.Ale cena této techniky je vysoká a jen pro domácí použití.drahé speciální vybavení pravděpodobně nebude kdokoli.

Toto je snad veškerý potřebný elektrikářský nástroj pro domácí použití.Ne, bude užitečných mnoho dalších nástrojů - šroubovák pro rychlé utažení kontaktů, sešívačka pro rychlé upevnění vodičů atd.Ale pojmenovali jsme hlavní seznam.