Samohybná židle a křesla

Nábytek, stejně jako všechny ostatní věci, se postupně stává nepoužitelným: začíná se klopýtat, vrzat a čalounění se setře.Není nutné okamžitě běžet do obchodu - s určitým úsilím lze starý nábytek obnovit.Navíc věci ve stylu 60-70 let jsou nyní v trendu.Tento článek bude diskutovat o tom, jak přetáhnout židli, jaké materiály použít, jak a co dělat pro co.Tato technika je také vhodná pro tažení křesla.

Postup pro tažení židle

Restaurování židlí lze rozdělit do řady akcí.Každý z bodů vyžaduje vysvětlení, ale obecný algoritmus akcí lze uvést několika desítkami slov:

 1. Odstraňte čalounění a měkkou část.
 2. Rozeberte rám na jeho součásti.
 3. Posoudit stav rámu, zkontrolovat připojení.Rozebrat nestabilní spoje, prokládat, znovu lepit.

   Aby bylo obnovené křeslo pohodlné, je nutné správně vypočítat tloušťku vrstev
 4. Je-li to nutné, odstraňte starý povlak (lak nebo lak) z nohou, zad, rámu a naneste nový.
 5. Obnovte základnu sedadla.
 6. Položte a upevněte pružné materiály pro měkkost.
 7. Čalouněná látkou.

Nyní víte, jak obecně vytáhnout židli.Ale pro každou položku je co říci - existuje mnoho různých triků, které usnadní práci a výsledek - atraktivnější.

Měkký dort: materiály, tloušťka

Před tažením židlí budete muset prostudovat nějaké informace o tom, co použít při obnově židle nebo židle.Upozorňujeme, že můžete použít nejen materiály uvedené v tomto odstavci.Popsali jsme nejčastější, syntetické, levné a přijatelné vlastnosti.V případě potřeby nebo potřeby můžete použít přírodní analogy - kopru v rohožích nebo rolích, pálkování, sušenou mořskou trávu, žíní, pytlovinu a další exotické materiály, které jsou dnes a kdysi tradiční.

Nejběžnější materiály

Jaké materiály jsou potřebné k vytažení židle

Při obnově židle nebo židle pro měkkou částpoužívá se pěnová guma nebo polyuretanová pěna (PPU).Mluvíme o pěnové PPU, ne o archu.K dispozici je také latexový nábytek.To a pěnový polyuretan se liší od pěny dotykem.Podobně jako kaučuk (latex jako obvykle jako kaučuk), když se napnou /stlačí, mají tendenci se vracet do svého předchozího tvaru.

Aby byl dostatečně měkký,Hustota těchto materiálů by měla být 30-35 kg /m3.Pěnová guma a pěnový polyuretan se prodávají ve velkých listech - minimální velikost je 1 x 2 metry.To nestačí na jednu židli.Latex je obvykle k dispozici v některých standardních velikostech, ale nejčastěji se vyrábí na objednávku.

Různá tloušťka, hustota, tuhost, různé výrobní techniky

Co je lepší použít pro tahací židle - pěna, latex nebo polyuretanová pěna (PUF)?Pokud mluvíme o kvalitě a trvanlivosti, je to lepší latex nebo PPU.Trvají až deset a více let bez známek opotřebení, lépe se vstřebávají a méně zmeškají.Latex je nejlepší z tohoto páru, ale je mnohem dražší než dokonce PPU, nemluvě o pěnové gumě.Proto s omezeným rozpočtem zvolte pěnu.Pokud je důležitá trvanlivost - PPU nebo latex.

Nyní podle tloušťky těchto materiálů.Tloušťka 3-5 cm pěnové gumy /PUF /latexu postačuje pro záda v závislosti na stupni požadované měkkosti /tuhosti, ale pro sedadlo je lepší použít materiály o tloušťce 7-8 cm nebo více.Pokud je základna pevná - z překližky, bez pružin nebo stuh - je zapotřebí tloušťka 10 cm, jinak bude podklad cítit.

Tři nejběžnější materiály: pěnový kaučuk, pěnová polyuretanová pěna a latex

Na pěnový kaučuk je položen syntetický zimníizér.Jeho tloušťka je malá - asi 1 cm ve volném stavu.Jednodušší navigace podle hustoty: 150-200 g /m².Tato vrstva je potřebná, aby se snížil penový kaučuk /PUF /latex.Obnovený čalouněný nábytek tak vydrží déle.

Pokud si přejete, aby vás židle nebo židle tažená déle sloužily, je přes syntetický Winterizer natažena další vrstva spunbondu - jedná se o netkaný materiál vyrobený z polymerní taveniny zvlákňovací metodou.Spanbond stojí docela dost a prodlužuje životnost sedadla.Tato vrstva se nachází v drahé nábytek, zvyšuje trvanlivost (není třít pěna /vycpávky polyester) a komfort použití (není nervózní potahové tkaniny).Možnou nevýhodou je akumulace statické elektřiny.To se však pozoruje pouze v případě, že se v čalounění používá přírodní vlna nebo hedvábí.

Jak stříhat a připevňovat

Pěnová pryž se řeže tak, aby seděla na sedadle.Nejjednodušší způsob je vytvořit šablonu v počátečním stádiu: připevněte list papíru k sedadlu, zakroužkujte a odřízněte.Tato šablona bude potřebovat více než jednou, takže je lepší ji vyrobit.

Je lepší vyrobit vzor hned, zejména pokud přetáhnete několik identických židlí

Pěnovou gumu a syntetický zimníizér řezáme přesně podle vzoru.V některých případech je vhodné jej rozšířit a prodloužit o 3-5 mm - aby se nepocítily okraje základny.Broušená pěnová pryž je přilepena k podkladu pomocí lepidla na nábytek.V plechovce je speciální lepidlo na pěnovou gumu.Použití je pohodlnější, ale ne vždy snadné najít.

Syntapon naskládaných na - na jedné straně je „hrubý“, to je, a dát na pěny /pěna /latex, zploštění a hladké ruce.Poté je problematické oddělit vrstvené vrstvy (můžete to zkusit).Pokud se vám tato metoda nezdá dostspolehlivé, můžete spojení přilepit nanesením mřížky vhodného univerzálního lepidla nebo stejného lepidla na pěnu.

Latex se obvykle vyrábí na zakázku, takže okraje jsou pro větší pohodlí zaoblené.

Jedna věc: pokud základna židle není pevná - pružiny, stuhy, had -lepidlo by se nemělo používat tak, aby po sušení bylo přijato s tvrdou kůrou, ale které zůstalo elastické.

Pokud jste se také rozhodli použít spanbond, musí být vyříznut s okrajem, připevněným k konzolám k základně, rovnoměrně natažený a tažený.Netahejte pevně - materiál je netkaný a snadno poškozitelný.Musí prostě ležet bez záhybů.Přebytek je pečlivě oříznut na úroveň rámu židle /židle.

Jak obložit židli: tkaniny, streč

Před tažením židle budete muset najít látku.A není to tak jednoduché, jak se zdá: není jen spousta potahových látek, ale spousta z nich.Navíc je často obtížné odlišit jeden materiál od jiného navenek: ne každý odborník rozlišuje umělý semiš a některé typy mikropatet, vypadají jako žinylka a žakár, někdy je velur podobný stádu.Nicméně musíte mít alespoň sebemenší představu o tom, která látka čalounění je nejlepší pro tažení židle nebo židle.

Pouze jedna kolekce od jednoho výrobce

Nejprve se rozhodněte o barevném schématu a typu povrchu tkaniny (vlnitý nebo hladký).Jinak se zmást.Pro ostatní musíte zvolit „dotykem“.Hmatové vjemy by měly být příjemné - musíte tak tahat židliaby bylo příjemné použití.V létě se musíte dotknout koženého čalounění.Toto je důležité výběrové kritérium.Dobře, pojďme tedy mluvit o druzích tkanin a jejich použití:

 • Pokud máte domácí zvířata, je nejlepší vytáhnout čalouněný nábytek:
  • Flock.Je hladký, bez očka.Drápy se tedy těžko chytí a poškození je obvykle minimální.Ale ne každému se to líbí na dotek.
  • Mikro velur a velur.Rovněž hladké textilie s malou hromádkou (ne smyčky), drápy jednoduše klouzají.

   Takto vypadá stádo

  • U zvířat s dlouhými vlasy je lepší použít mikrovlnu - snazší je čistit.
 • Pokud jsou v domě malé děti, měly by být textilie snadno čistitelné.Tohle je hejno, mikro velur, umělá kůže.
 • Gobelín a žakár jsou také dobré.Liší se propletením.Obvykle mají obyčejný nebo barevný vzor.Pokud potřebujete přetáhnout židli pod klasický interiér - můžete si vybrat tapisérii nebo žakár.

Lze použít i jiné tkaniny, pokud se vám líbí.Jsou však méně praktické než výše uvedené.V každém případě musíte věnovat pozornost hustotě tkáně.Normální potahová textilie by měla mít hustotu nejméně 200-250 g /m² a také vysokou odolnost proti otěru (15-20 tisíc otěruvacích cyklů).Tyto specifikace naleznete ve specifikaci látky nebo kontaktujte svého prodejce.

Jak vytáhnout židli: utahujeme popruhy

Obvykle nepotřebujete šití na záda ani na sedadlo židle.Vše, co potřebujete, je stříhat kus látky vhodného tvaru s povolenkamiprotáhnout se.Potom postupujeme následujícím způsobem:

 1. Upevňujeme vpředu, zatahujeme a připevňujeme vzadu.Upevňujeme oba spojovací prvky do středu.
 2. Vytáhněte a připevněte doprava a doleva - ve středu.
 3. Potom tkaninu rovnoměrně táhneme a střídáme ji střídavě vpravo a vlevo.
 4. Také střídavě vpředu, vzadu.

  Jak vytáhnout židli: tkaninu rovnoměrně napněte tak, aby neexistovaly žádné záhyby

Hlavní věcí je rovnoměrné napětí bez záhybů.Tkanina je obvykle připevněna pomocí konzol, které jsou umístěny ve vzdálenosti 3-5 cm od sebe.Spony udržují tkaninu dostatečně dobře, nepropichujte ji.Pokud existují náznaky, že prorazí povrch, musí být nárazová síla snížena.

Druhou možností je použití malých hřebíčků.Pod nimi potřebujete hustou pásku - jen aby nedošlo k proražení látky.Hřebíky jsou dobrým řešením, ale s nimi trvá déle, než se dopravit na židli.Při použití hřebíků by neměly být příliš dlouhé, aby nevyčnívaly zezadu a neroztrhaly pěnovou gumu.

Základna s popruhy nebo hadovou pružinou: prvky

Židle a křesla mohou být vyrobena s dřevěným rámem, ke kterému jsou připevněny pásky nebo hadová pružina.U velmi starých židlí /křesel mohou být stuhy nepružné - jen hustý proužek z plachty nebo podobného materiálu, nové židle jsou vyráběny ze stuh ze syntetického materiálu s elastickými pásy.Připevňují se k rámu pomocí hřebíků (starý nábytek) nebo sponek (moderní).Při upevňování hřebíky se pod spojovací prvky, pod sponky, položí pás husté tkaninyobvykle nic nedávejte.

Stará židle s plachtovými stuhami

Při restaurování židle nebo židle je vhodné použít pásku stejné šířky nebo v její blízkosti.Bude tak možné ušetřit počet příčných a podélných pruhů.To je, pokud vám vyhovovala bývalá „ložisková“ schopnost sedadla.Pokud to bylo nepříjemné, můžete buď zvětšit šířku pásů, nebo vložit více pruhů.A je to možné - obojí a další najednou.

Vzdálenost mezi pásky je asi 30 mm.Je to možné trochu více /méně, ale ne mnohem více.

Můžete použít elastickou nábytkovou pásku nebo jednoduše hustý nábytek, jako jsou vázací pásky nebo tažné pásky.Elastic se při přistání „vyhraje“, tvrdě - ne.To však neznamená, že sezení bude nepříjemné.Měkkost je zajištěna pěnovou pryží a souvisejícími materiály a pásky /pružiny pouze zmírňují lícování.Pokud tedy máte starou židli nebo židli s pružinami a je třeba je obnovit, je jednodušší a levnější je vyměnit za stuhy.

Podle měkkosti přistání budou o něco tvrdší, ale ne tolik, že by to stálo za zmatek s tažením pramenů.V případě potřeby si můžete dát hadí pružiny.Poskytují také pružnost, i když méně než ty tradiční.

Pružiny mohou být takové - je to „had“

Jak se připevnit as jakou silou táhnout

Pásy jsou připevněny k rámu, kolem středu tyče.Vezměte pásku, připevněte ji třemi nebo čtyřmi sponkami v opačném směru, zabalte a znovu připevněte.Pak se přitáhnou a upevní na druhou stranu.To jespolehlivý způsob.A nebuďte v rozpacích, že místo montáže je silné.Pěna bude položena nahoře, vyrovnává všechny tyto malé věci.

Konvenční pružiny lze nahradit elastickými nábytkovými stuhami

Nyní o tom, jak se stahují tvrdé elastické pásky.Tažná síla by měla být 12 kg na sedadle a 9 kg na zádech.V praxi lze uvedené napětí nastavit pomocí steelyardu:

 1. Upevněte jednu stranu pásky.
 2. Zavěsíme háčkem steelyard na druhou stranu pásky a zatáhneme, dokud se na číselníku neobjeví požadované číslo.
 3. Použijte značku k označení.
 4. Nyní víme, jak dlouho je nutné pásku zatáhnout, aby se dosáhlo požadovaného napětí.

Tento postup se bude muset opakovat s příčnými a podélnými pruhy.A pokud je tvar sedadla nebo opěradla nerovnoměrný, budete muset každý pruh kalibrovat samostatně.A znovu: když řezáte, nezapomeňte, že je třeba pásku stále zastrčit a upevnit.To znamená, že je stále nutné ponechat 3-5 cm od značky - na zadních dveřích.

Ve spodní části pásky na nich spočívají pružiny ... je příliš obtížné obnovit

Pokud si myslíte, že můžete pásku vytáhnout jen tak, že ji držíte rukama, mýlíte se.Muži se silnými prsty se stále dokáží vyrovnat, ale je nepravděpodobné, že by ženy v tomto triku uspěly.Profesionálové používají speciální nástroj, ale sotva stojí za to kupovat kvůli tahání pár židlí.Ve specializovaných prodejnách jsou úchyty pro pásky s otvory.Je to s nimi mnohem pohodlnější, ale pro díruMůžete zavěsit háček steelyard.

Druhou možností je vzít dřevěný blok o délce přibližně 40 x 40 mm, 40 - 50 cm. Upevněte na střední část brusný papír střední nebo jemné zrnitosti.Lepidlo smaragdujeme a připevňujeme pomocí konzol (nebo hřebíků).Hrany tyče - 15 centimetrů dlouhé - jsou ponechány volné.Budou to pera.Zvinuli jsme pásku na toto zařízení (pár zákrut), vezměte ji oběma rukama a vytáhněte ji.

Hadí pružiny

Existují různé typy plochých hadových pružin - ve tvaru spirály vyrobené z tenčího drátu nebo ve skutečnosti ve formě „hada“ vyrobeného ze silnější oceli.Můžete také přetáhnout židli s jejich pomocí.V křeslech a židlích jsou obvykle namontována podél sedadla.Připevňují se k rámu pomocí speciálních upevňovacích prvků a připevňují se hřebíky nebo držáky s dlouhýma nohama.V normálním stavu je had mírně ohnutý směrem k budoucí zátěži (jako na fotografii).

Takže můžete židli aktualizovat - vložte hadovité pružiny

Židle „s hady“ se podle svých vlastností při výsadbě zdá být o něco pružnější než se stuhami.Jinak nejsou téměř žádné rozdíly.

Vlastnosti koláče se stuhami nebo pružinami

Pokud potřebujete přetáhnout židli se stuhami nebo hady na základně, položí se mezi ně vrstva tkaniny a pěnová guma.Tkanina je hustá.Teak nebo podobný materiál udělá.Tato vrstva chrání pěnovou gumu /PUF /latex před předčasným broušením.Neprovádí jiné funkce.

Technické tkaniny, které se používají, když chtějí vytáhnout židli: teak, kaliko,spunbond, plátno

Vrstva této textilie se lepí zespodu na pěnu.Rozměry tkaniny mohou být o něco větší - okraje se tak nezabalí.Jinak jsou vrstvy měkké části stoličky podobné.