Samoobráběcí dřevo a dřevo

Zpracování řeziva, vkládání smyček, výroba technologických děr a výklenků, řezbářství - to vše může být takové zařízení jako fréza.Navíc to může být nejen profesionální vybavení, ale také relativně levné kapesní počítače.Práce s ruční frézkou na dřevo však vyžaduje znalost některých technik a pravidel.O tom všem - v článku.

Co je to router a k čemu se používá

Fréza je zařízení pro zpracování dřeva nebo kovu.Zpracovávají ploché a tvarované povrchy, vytvářejí také technologické drážky - drážku, hřeben, drážky pro instalaci smyček atd.Podle způsobu instalace existují stacionární stroje (existují různé typy pro provádění různých operací) a existují ruční frézky.Ruční elektrické frézky jsou univerzálním nástrojem,což vám umožní provádět jakékoli operace.Chcete-li změnit provoz, stačí vyměnit trysku - řezačku a /nebo její umístění na součásti.

Obráběcí stroje se používají hlavně v hromadné výrobě.Fréza je v nich upevněna a obrobek se pohybuje - po určité dráze.Při práci s ruční frézou je situace opačná - obrobek je pevný, fréza se pohybuje.Při zpracování velkých objemů identických dílů je výhodnější opravit ruční frézku na vodorovném povrchu, čímž se vytvoří něco podobného frézce.

Domácí frézka je vodorovná rovina s otvorem uprostřed, ke kterému je připojena ruční fréza zespodu

Existuje mnoho různých typů frézek, ale pro domácí řemeslníky nebo propoloprofesionální použití vhodnější univerzální.V nich jsou nainstalovány různé frézy a speciální zařízení, což umožňuje provádět jakoukoli operaci.Dokončení je jen delší dobu a dovednosti než na specializovaném stroji.

Co lze udělat pomocí ruční frézy:

 • drážky a drážky jakéhokoli tvaru (kudrnaté, obdélníkové, komplexní tvary);
 • průchozí a slepé otvory;
 • ​​
 • pro zpracování hran a konců (mohou být rovné, mohou být kudrnaté);
 • vyřízly složité detaily;
 • nanáší na povrch nápisy, vzory, kresby;
 • zkopírujte podrobnosti.

  Kopírování částí je jednou z vlastností elektrického routeru

Podobné operacepoužívá se v tesařství, při výrobě a montáži nábytku.Dokonce vložit zámek nebo panty na dveře - to může být také ruční fréza.A bude to mnohem rychlejší a elegantnější než podobné operace, ale provádí se pomocí ručního nástroje.

Příprava na práci a opuštění

K pochopení zásad práce s ručním mlýnem je žádoucí mít alespoň obecnou představu o jeho struktuře a účelu částí.

Struktura a účel hlavních součástí

Ruční elektrický směrovač sestává z krytu, ve kterém je motor skryty.Z pouzdra vyčnívá držák, do kterého jsou vloženy kleštiny.Kleštiny jsou malé adaptéry, které umožňují použití fréz s stopkami různých průměrů.Mlýn je již vložen do kleštiny a utažen upínacím šroubem (u některých modelů je upevněn pomocí tlačítka).

Hlavní součásti ručního směrovače a jejich účel

Další důležitou součástí ručního směrovače je plošina, která je ke skříni připojena pomocí dvou tyčí.Platforma je obvykle vyrobena z kovu.Na spodní straně plošiny je posuvná deska.Je vyroben z hladkého materiálu, který zajišťuje hladký nástroj při pohybu po součásti.

Parametry frézování se nastavují pomocí:

 • Knoflíky a šakaly pro nastavení hloubky frézování.Krok seřízení - 1/10 mm.
 • Nastavení rychlosti.Mění rychlost otáčení frézy.Pro začátečníky se vyplatí pracovat při nízkých nebo středních rychlostech - je to jednoduššíNejprve, nástroj vést.

Je rovněž povinné, aby na pouzdře bylo tlačítko pro zapnutí /vypnutí, může být také tlačítko pro uzamčení.Tady, stručně, všechny uzly.Kromě toho je v provozu stále poměrně pohodlný paralelní důraz.Může to být jednoduché nebo s možností nastavení - můžete lehce posunout řeznou část doprava nebo doleva.

Péče

Zařízení je mazáno z továrny, takže v zásadě nejsou nutné žádné další operace.Je však nutné udržovat zařízení v čistotě - prach musíte čistit častěji, v případě potřeby vyměňte mazivo.Mazání je nutné pro pohyblivé části - vodítka.Můžete použít tekutá aerosolová maziva (nejlépe), ale můžete použít obvyklý typ maziva „Litol“.Při použití hustých tuků je však nutné je pravidelně odstraňovat, protože od třísky a prachu se stává obtížné pracovat.Při použití lehkých aerosolových kompozic prakticky nedochází k lepení.

Aby se podešev snadno sklouzla, můžete ji namazat silikonovým tukem.To je zvláště užitečné při práci se šablonami.Potom nástroj doslova klouže, jde hladce a bez trhání.

Rychlost otáčení

Ruční frézování na dřevo, kompozit, překližku atd.začíná nastavením hlavních parametrů.Nejprve musíte nastavit rychlost otáčení.Je vybrán v závislosti na zvoleném řezacím nástroji a tuhosti materiálu a vlastnostech řezacího nástroje, takže přesná doporučení je třeba vyhledat v návodu k obsluze.

Přibližněrychlost zpracování při použití různých fréz

Zajištění frézy

Dále je nastavena fréza.Většina značkových fréz má štítky, kterými se můžete pohybovat.Pokud tomu tak není, musí být sevřeny nejméně 3/4 délky dříku (válcová část).Nůž zasuňte do požadované hloubky (pokud je to nutné, dříve namontujte kleštinu - upínací pouzdro pro různé průměry frézy), upevněte hřídel, utáhněte ji otevřeným koncovým klíčem (ale netahejte).

Práce s ruční frézou na dřevo a jiné materiály začíná instalací řezačky

Je-li model jednoduchý, jsou zapotřebí dvě klíče.Neposkytují mechanismus zajištění hřídele, budete jej muset držet druhým klíčem.Zařízení střední třídy mají tlačítko zámku.Držte jej a utáhněte frézu otevřeným klíčem.U drahých modelů existuje kromě zámku také rohatka, podle které můžete navigovat.

Nastavení hloubky frézování

Každý model manuální frézky má určitý přesah - je to maximální hloubka, do které je tato jednotka schopna zpracovat materiál.Hloubka frézování nevyžaduje vždy maximum, pak je nutné její nastavení.I když je nutné frézovat do velké hloubky, aby nedošlo k přetížení mlýna a agregátu, můžete jej rozdělit do několika úrovní.K tomu je kladen velký důraz.Jedná se o malý disk pod tyčí s několika zarážkami různých výšek - nohou.Počet nohou - od tří do sedmi a více - neznamená lépe.Hodněvýhodnější, pokud je možné upravit výšku každé nohy.To ukazuje chladnost zařízení.K opravě věže v požadované poloze existuje západka, obvykle vyrobená ve tvaru praporu.

Hloubka frézování se nastavuje na ručním frézovacím stroji v několika stupních:

 • Nástroj se umístí na rovnou plochu, svorky se uvolní a ruka se stlačí tak, aby se řezačka dotýkala povrchu.
 • Uvolněte věžičku odšroubováním jejího zámku.

Vyberte patku revolverové hlavy

 • Podle požadované hloubky frézování vyberte patku revolverové hlavy.Disk s nohami se otočí do požadované polohy.
 • Neutahujte šroub, ale držte lištu prstem, pohybujte ukazatelem tak, aby se shodoval s nulou (na fotografii nahoře).
 • Tyč se zvedne ke značce hloubky frézování a poté se sklopí zarážka věže (viz níže).

Nastavili jsme hloubku na stupnici

Nyní, když je namontován na obrobek a stlačen v horní části, vstoupí fréza do součásti v nastavené vzdálenosti.

Nyní bude obrobek obroben do požadované hloubky

Na dobrých frézkách je kolo pro jemné nastavení hloubky frézování.To vám umožní upravit hloubku bez porušení nastavení (nemusíte opakovat celou operaci), i když v malých mezích (na fotografii výše je to zelené kolo).

Frézy pro ruční frézy

Frézy jsou řezným nástrojem,který zpracovává a tvoří povrch.Skládají se z válcové části, která je sevřena objímkami v držáku jednotky, a ze stříhací části.Válcová část může mít různé průměry.Vyberte si ten, pro který je v zařízení kleština.Tvar a umístění nožů řezné části určuje typ, který dřevo obdrží po zpracování.Některé nože (pro hrany) mají přítlačný válec.Nastavuje vzdálenost od řezné plochy ke zpracovávanému materiálu.

Práce s ruční frézkou na stromě zahrnuje přítomnost určitého počtu fréz.Toto je malá část toho, co existuje

Vyrábejí mlýny různých kovů a slitin.Pro zpracování měkkého dřeva - borovice, smrk atd.- používejte konvenční trysky (HSS) pro tvrdá dřeva - dub, buk a další - z tvrdých slitin (HM).

Každá fréza má určitý zdroj a maximální rychlost, při které je zajištěn normální provoz s minimální házivostí.Nepřekračujte doporučenou rychlost - může to způsobit selhání frézy.Rovněž nemá smysl zaostřit frézu, je-li tupá.Dělají to na speciálním vybavení (stojí asi 1000 $), kde můžete nastavit požadovaný úhel ostření.Ručně z toho nic dobrého nevyjde.Tupé se tedy snadněji vyměňují (a levněji), protože stojí relativně málo.

Oblíbená zobrazení

Pro směrovač existuje řada typů trysek, které se používají nejčastěji.

 • Edge.Slouží ke zpracováníprázdné povrchy.S jejich pomocí můžete vytvářet ploché nebo kudrnaté hrany, vytvářet drážky a hroty pro spojování dílů.Je to tento typ frézy, který se děje s ložiskem na konci - přiléhá k součásti a nastavuje vzdálenost od okraje obrobku k frézce.

  Některé typy fréz na hrany

 • Drážkování.Slouží k vytvoření drážek a vybrání různých tvarů.Jsou to:
  • spirála (a) - používá se hlavně pro vytváření technických drážek, například spojení hrot /drážka;
  • filé (b, d) - pro zdobení povrchu pomocí drážek různých tvarů, mohou být kulaté, ve tvaru V nebo kudrnaté;
  • rybin (c, d) - pro vytvoření drážky ve tvaru lichoběžníku se tato drážka používá pro otevřené a skryté spojení částí;
  • ve tvaru d) - jejich pomocí zdobí povrch drážkami složitých tvarů.

   Drážkovací frézy - pro tvarování drážek kdekoli na součásti

Existují jednoduché řezačky vytvořené z jediného kusu kovu,existují sazby.Stohovače mají stopku - základnu, sadu různých řezných rovin, sadu podložek různé tloušťky.Z těchto údajů můžete nezávisle vytvořit požadovanou úlevu.

Fréza je sada několika řezných ploch a podložek, které lze použít k výrobě frézy požadovaného tvaru

Jedná se o nejoblíbenější typy fréz, ale ve skutečnostihodně.Kromě různých průměrů stopky existují různé průměry řezných ploch, jejichvýška, umístění nožů vůči sobě atd.Obecně platí, že frézování do-it-yourself obvykle vyžaduje asi pět nejběžnějších mlýnů.Obvykle jsou přítomny nepřetržitě a zbytek se nakupuje pro konkrétní druhy práce.

Zásady práce s ruční frézou

Elektrofrezer je poměrně nebezpečná věc - ostré ostré součásti rotující při vysokých rychlostech mohou způsobit vážná zranění a dokonce i třísky létající zpod nástroje.A i když většina modelů má ochranný štít, který odráží hlavní tok čipů, brýle nebolí.Práce s ruční frézkou na dřevo vyžaduje pozornost a soustředění.

Jeden z modelů je s připojeným vysavačem pro odstraňování třísek

Obecné požadavky

Práce s ruční frézkou na dřevobude snazší a příjemnější, budou-li splněny určité podmínky, budou produkty normální kvality:

 • Řezačka musí být ostrá.Je obtížné hodnotit tento parametr „okem“, proto je nutné se zaměřit na pracovní momenty: pokud je motor velmi horký a /nebo ošetřený povrch není hladký (říkají „špinavý“), je fréza nudná.Musí být vyměněn.
 • Obrobek, který má být obroben, musí být pevně a spolehlivě upevněn.Na skákání a škubání nic nedostanete nic dobrého.

  Polotovary musí být pevně připevněny.Nejlepší je použít svorky

 • Malá hloubka odstranění v jednom průchodu.Čím více dřeva odstraníte v jednom průchodu, tím vícezatížení řezačky.To vede ke snížení rychlosti otáčení, což zvyšuje zatížení více.Další - v kruhu.Proto, pokud je potřeba velká hloubka zpracování, je lepší ji rozdělit na několik průchodů.
 • Při výměně frézy musí být jednotka odpojena od napájení.A ne pomocí spínače, ale odpojte kabel ze zásuvky.To vylučuje možnost nedobrovolného začlenění.

Ne tak složité požadavky, ale jejich provedení je klíčem k dobré práci a bezpečnosti.Hlavním požadavkem je, aby se fréza musela pohybovat hladce, bez trhnutí, trhnutí.Pokud cítíte silné bití - změňte rychlost.Nejčastěji je třeba ji snížit, ale obecně se vyplatí zaměřit se na doporučení výrobce (existuje na obalu).

Hrany - práce se šablonou

Hrany na obyčejné desce je jednodušší a rychlejší na tloušťce, ale pokud tam není, ruční fréza ji také zvládne, stačí jen vícečas.Existují dva způsoby: bez šablony a se šablonou.Pokud je to první zkušenost s routerem, je lepší použít šablonu.Při zpracování okrajů desek je zapotřebí rovných okrajových fréz, a nejpravděpodobněji jsou potřeba dva - s ložiskem na začátku a na konci řezné části (na obrázku).

Pro zpracování hrany vytvořte rovnou plochu

Jako šablonu můžete použít již zpracovanou desku nebo například stavební pravidlo.Délka šablony by měla být o něco delší než délka obrobku - o 5-6 poloměrů frézy na každé straně.To umožní vyhnout se „ponoření“ řezačky do materiálu na začátku a na koncikonec.Jeden důležitý bod: vodorovná rovina (kolmá k obrobku) by měla být rovná.V žádném případě by jeho zakřivení nemělo být větší než mezera mezi ložiskem a řeznou částí, jinak se fréza dotkne šablony, a to je velmi špatné - stává se nedokonalým a aplikované hrboly se zobrazí na jiných kopiích.

Pokud šířka součásti není větší než délka řezné hrany

Řezná část fréz je různých délek, ale čím je řezná část větší, tím obtížnější je pracovat - je třeba vyvinout větší úsilíjednotka.Proto je snazší začít se střední frézou.Postup pro zpracování hrany pomocí frézy (se šablonou) je následující:

 • Nastavte šablonu tak, aby nastavila požadovanou hladkou plochu - ustupovala požadovaná vzdálenost od hrany.
 • Blank blank je bezpečně připevněn ke stolu nebo jinému horizontálnímu povrchu.
 • Nastavte frézu s válečkem do střední části.Je nastaven tak, aby se válečky valily podle šablony a řezné části - podle detailu.K tomu je fréza instalována na pevném obrobku se šablonou, fréza je odpojena od sítě, tryska je seřízena a je upnuta.
 • Nastavte frézu do pracovní polohy - sklopte skříň, upněte ji.
 • Zapněte ruční frézu a proveďte ji podle vzoru.Rychlost pohybu je určena hloubkou zpracování.Cítíte všechno sami.
 • A jak řídit frézu?Táhnout nebo tlačit?Závisí na které straně stojíte.Pokud je obrobek vlevo, stiskněte; pokud je vpravo, vytáhněte.Můžete se také soustředit na odchod čipů - mělo by to letět vpřed.

K tomu ve skutečnosti všechno.Po dokončení pasáže vyhodnoťte výsledek a odstraňte svorky.

Toto je mimochodem další způsob, jak odstranit čtvrtinu podél okraje obrobku nebo v jeho části.Chcete-li odstranit čtvrtinu, nastavte řeznou část tak, aby zpracování mělo danou hloubku.

Čtvrtina odstraněná na fasádě nábytku

Změnou řezačky na kudrnaté (zaoblení) a posunutím šablony nebo použitím zvýraznění obsaženého v sadě lze na obrobek aplikovat podélný vzor (na fotografii níže).

Princip práce s ručním frézováním je stejný

Obecně je tato technika frézování docela výhodná.Pro první kroky při obrábění dřeva - to je nejlepší způsob, jak „do toho dostat ruku“, pak můžete okraje vyrovnat i bez vodítek.

Plochá hrana bez vodítka vyžaduje zkušenost

Šířka je větší než délka řezné části

Co dělat, pokud tloušťka obrobku neníjsou řezačka delší?V tomto případě pokračuje práce s ruční frézkou na dřevo:

 • Odstraňte šablonu, znovu projeďte stejnou frézou.Pouze v tomto případě bude šablona již obrobenou součástí obrobku - ložisko se bude valit podél právě vyfrézované součásti.Upravte polohu frézy tak, abyste mohli zpracovat co nejvíce.Odjezd držitele vám nedovolí hodně se pohybovat, ale část bude stále zpracována.
 • Poté vezměte další trysku - s ložiskem na konci,otočte obrobek tak, aby zpracovaná součást byla ze dna.Upevněte na stůl svorkami.Nastavte trysku dolním válečkem tak, aby se ložiska valily podél obrobené části.Tímto způsobem zcela zkopírujete již zpracovanou část.

  Ložiskové válečky podél obrobené části, řezná část evosuje zbytek

Nyní je hrana zcela dokončena na jedné straně.Pokud je to nutné, opakujte s druhou stranou.Obecně platí, že pro zvládnutí práce s ruční frézou na dřevo budete potřebovat několik „tahových“ polotovarů.Vyberte si z těch, které nejsou škoda vyhodit - nejprve bude spousta zásob, pak se postupně učí.

Získání zaoblené a zakřivené hrany

Pokud nepotřebujete hladký, ale zaoblený nebo jiný tvar hrany, musíte se podívat na stav existující hrany.Pokud je obrobek víceméně rovnoměrný, vezměte si potřebný hranový fréz, postavte jej a povrch upravte, jak je popsáno výše.Pokud je povrch příliš zakřivený, nejprve se uvede do normálního stavu a poté se frézuje.

Zaoblená hrana

To je nezbytné, protože ložiskové válečky se valí na povrchu a pokud jsou vady, budou zkopírovány.Proto jednejte postupně - nejprve zarovnejte, poté - zadejte křivost.

Pokud je obecně zakřivený povrch nudný, je vyříznuta šablona.Výkres se aplikuje na překližku o tloušťce 8–12 mm, nejprve ji můžete řezat elektrickou skládačkou, takže okrajperfektní frézování stavu.

Nakreslete požadovaný výkres na překližku

V tomto případě budete muset také pracovat s frézou, ale zatím bez šablony.Když je povrch dokonalý, je šablona připevněna k obrobku a výše popsaná práce s ruční frézkou na dřevo.Pouze jeden bod: pokud potřebujete střílet hodně materiálu na některých místech, je lepší to udělat například pomocí skládačky.Jinak se fréza rychle otupí.

Videonávody o práci s ruční frézou

Při montáži dveří je třeba řezat do kloubů, jak to provést pomocí frézy - v dalším videu (je zdeo tom, jak vytvořit drážku, například pro instalaci rozšíření).

Jak vyrobit domácí frézku z laminátu (můžete použít překližku) a jak vytvořit hrotové připojení pro zásuvky (např. Stůl) - v dalším videu

Použití manuální frézky na dřevo se v dalším videu zobrazuje docela dobřeale je v angličtině.I když nevíte anglicky, chvilku se na to podívejte.Mnoho operací bude jasnější.