Samostatně opravujeme pákový mixér

Směšovače s jednoduchou pákou se vyznačují elegantním designem a snadnou regulací průtoku vody.Zapnutí vody, změna její teploty a tlaku - to vše jedním otočením kliky.Tato zařízení jsou spolehlivá, mají dlouhou životnost - některá značková zařízení poskytují 5letou záruku.Pravidelně je však nutná oprava pákového směšovače.

Druhy pákových směšovačů a jejich uspořádání

Navzdory vnějším podobnostem existují dva typy otočných nebo jednoduchých směšovačů - sartridge (cartridge) a míč - s míčem uvnitř.Opravit můžete kterékoli z nich, ale k tomu je musíte nejprve rozebrat.A abyste se mohli nejen rozebrat, ale také sestavit, je vhodné seznámit se s vnitřní strukturou každého z nich.

Provedení se může lišit, struktura zůstane stejná

Míchačka náplně: struktura

Míchačky náplní jsou takto pojmenoványže blokovací a regulační mechanismus je skryt ve speciální baňce.U dražších modelů míchačů je pouzdro kazety vyrobeno z keramiky, zatímco u levnějších je z plastu.Co dělá tyto modely dobrými - snadnost opravy, ale u nich není vždy snadné dosáhnout požadovaného tlaku - potřebujete přísnější ovládání kliky.Změna teploty vody je však velmi snadná - švihnutím zápěstí.

Konstrukce jeřábu s jednou pákou s kazetou je jednoduchá.Pokud jdete shora dolů:

 • Spínač s upevňovacím šroubem.
 • Pojistná matice.
 • Kazeta.Míchá toky vody, stejné zařízení blokuje vodu.
 • Tělo směšovače, ve kterém je „zásobník“ pro patronu.
 • Upevňovací prvky, svorníky a těsnění pro těsnost.
 • Výtok (gander).Může to být samostatná část - u otočných modelů do kuchyně nebo část těla - pro umyvadla v koupelně.
 • Pokud je hubice samostatná, těsnění jsou stále namontována na dně a stále existuje část těla.

Co se skládá z jedné pákové směšovače s patronou

Samotná patrona obsahuje několik (obvykle 4) keramických nebo kovových disků zvláštního tvaru.K hornímu kotouči je přivařena tyč.Změnou polohy tyče změníme polohu desek vůči sobě navzájem a změníme množství vody procházející otvory v deskách.

Aby kohoutek /směšovač fungoval normálně, desky jsou broušeny velmi těsně.Z tohoto důvodu jsou pákové míchačky s jednou pákou velmi náročné na kvalitu vody.Vniknutí cizích fragmentů mezi deskami vede ke skutečnosti, že ventil teče nebo dokonce přestane fungovat.Aby se tomu zabránilo, někteří výrobci nasadili příchozífiltry odbočných potrubí.Je však lepší umístit filtry na přívod vody a získat čistou vodu, která může být bezpečně dodávána do domácích spotřebičů.

Jednoramenná kulová míchačka

Název dostala díky prvku, ve kterém se mísí voda - koule s dutinami.Míč je obvykle kovový, uvnitř dutý.Jeho vnější část je vyleštěna do lesku.V kouli jsou tři otvory - dva pro přívod studené a horké vody, jeden pro výstup již smíšený.K tyči je připojena tyč, která vstupuje do dutiny na rukojeti.Teplota vody a její tlak se mění pomocí této tyče s pevně připevněnou koulí.

Struktura jednopákové míchačky s kulovým mechanismem pro směšování vody

S takovým zařízením je jednodušší upravit parametry - díly jsou dobře uzemněné, rukojeť se snadno pohybuje.Sférické mísiče jsou méně kritické pro přítomnost mechanických nečistot, ale nereagují velmi dobře na přítomnost solí tvrdosti a přebytku železa.Takže pro normální provoz je zde vyžadováno předběžné filtrování.

Jak rozebrat a opravit směšovač s patronou

Oprava směšovače s jednou pákou s patronou často spočívá v generální opravě a čištění o-kroužků.Na ně se ukládá sůl, hromadí se odpadky a nečistoty, díky čemuž začne vytékat kohoutek.Aby se tento problém odstranil, je mixér demontován, všechny části jsou setřeny od nečistot (mýdlová teplá voda), opláchnuty, usušeny, nasazeny.

Postup instalacedíly v pákové směšovací páce

Pojďme si vysvětlit, jak rozebrat směšovač s kazetou.Nejprve vypněte vodu a poté postupujte takto:

 • Odstraňte ozdobný uzávěr na rukojeti.Stačí si vybrat šroubovákem.
 • Za ním je skrytý upevňovací šroub.Odšroubovali jsme ji šestihranným klíčem a vytáhli.

  Nejprve vyšroubujeme upevňovací šroub

 • Nyní vytáhneme řadicí páku nahoru.
 • Dále se k pouzdru přišroubuje ozdobná podložka nebo se jednoduše nainstaluje.Natáčíme to.
 • Vyšroubujte upínací matici.Má velký průměr, takže budete možná potřebovat nastavitelný klíč nebo sadu klíčů.
 • Vytáhneme kazetu.Prozkoumáme to.
 • Níže jsou uvedena těsnění, držáky a svorníky.Je nutné si pamatovat přesné pořadí jejich instalace.Někdy záleží na tom, na které straně jsou položeny.Proto při demontáži buďte opatrní.

Vlastně všechno.Páková směšovač s rozloženou kazetou.Jak vidíte, detaily nejsou příliš mnoho.Hlavní pracovní částí je kazeta.V něm je uvnitř směs.

Výměna patrony

Samotná patrona má těsnění - gumové sedlo ve spodní části, které zajišťuje přiléhavé uložení do pouzdra.V průběhu času guma ztrácí svoji pružnost, voda začne vytékat.Pokud je to problém, můžete se nejprve pokusit vyčistit tento kruh solí a usazenin, které se na něm vytvořily.Vložte vyčištěnou část na místo a zkontrolujte práci.Pokud není tokzastaveno, musíte vyměnit kazetu.

Kazety pro „jednoramenné“ směšovače

Kazety pro směšovače mají různé průměry, vstupy a výstupy ve své spodní části jsou umístěny odlišně.Proto, pokud jej potřebujete vyměnit, nejprve rozeberte mixér, získejte drahocenný díl a jděte do obchodu nebo na trh s ním.Musíte si vybrat přesně stejný model bez odchylek.Doma nainstalujte kazetu do pouzdra a mírně ji otáčejte, dokud nebudete mít pocit, že se „posadila“ na místo.Další je sestava, jde v opačném pořadí.

Nejprve namontujte kompresní matici.Ve skutečnosti v této fázi můžete zkontrolovat, jak nová kazeta funguje.Zapněte vodu, regulovejte teplotu a tlak pomocí tyče.Chcete-li to pohodlnější, můžete položit rukojeť na stonku.Pokud je vše v pořádku, pokračujte ve montáži.

Rozebíráme a opravujeme jednopákový kulový míchač

Jednopákový kulový míchač byl vynalezen před více než 40 lety.Jeho konstrukce je jednoduchá a spolehlivá - není co zlomit.Pokud se vyskytnou problémy, je to pouze kvůli nekvalitní vodě - částice nečistot se usazují na gumových sedlech, na kterých míč spočívá.Kontakt se zhoršuje, prosakuje voda a kohoutek začne vytékat.

Jak rozebrat jednopákový kulový směšovač

Některé jeřáby s kulovým mechanismem jsou také implementovány s patronou.Pouze uvnitř zásobníku nejsou desky v kouli.Demontáž tohoto typu se neliší od výše uvedeného.Všechny rozdíly jsou skryté uvnitř žárovky.Existují jeřábyjiný typ.V nich je pojistná koule instalována přímo v gumové objímce.Existují drobné rozdíly.

Páku jeřábu lze sejmout stejným způsobem - nejprve vyjměte zátku, poté odšroubujte šroub šestihranem.Vytáhněte páku nahoru a vyjměte ji.Po akci jsou velmi jednoduché a podobné těm, které jsou popsány výše:

 • Odšroubujeme víčko, nejlépe rukama, protože je obvykle vyrobeno z tenkého kovu a snadno se ohýbá.
 • Odšroubujeme upínací matici, podložka je pod ní a také ji odstraníme.
 • Mám přístup ke míči.Vytáhněte tyč, vyjměte míč.
 • Pod koulí jsou dvě sedla s pružinami, takže gumové pásy jsou přitlačovány blíže k kouli.

Všechny demontovány.Další je oprava jednopákové baterie.Teoreticky je problém ten, že se v místě kontaktu mezi koulí a sedadlem hromadí usazeniny.Musí být odstraněny - pečlivě očištěny, otřete.Mohou existovat problémy s pružinami.Někdy také hromadí nečistoty, ale častěji jen ztrácí svou pružnost.

Třetím zdrojem problémů je samotná koule.Obecně by měl být vyroben z nerezové oceli, respektive, pouze musí být očištěn od usazenin.Ve skutečnosti tomu tak vždy není - existují levné kohoutky i s plastovými kuličkami nebo levným kovem.V tomto případě lze pozorovat loupání povrchu nebo jiné podobné problémy.Takový blokovací prvek již nebude fungovat normálně.Musí být vyměněn.S míčem také jít do obchodu, vyzvednout náhradu vhodné velikosti.Sestava směšovače vzadSekvence: prameny ze sedla, sedlo se nevejde, mají míč atd.Při montáži celé konstrukce pečlivě vystřeďte vše - zkosení povede k rychlému opotřebení a kohoutek znovu vytéká.

Oprava jednopákové směšovače s otočnou hubicí

Směšovače s otočnou hubicí jsou umístěny na dřezech v kuchyni nebo v koupelně.Pravidelně tok začíná zpod něj.Blokovací mechanismus v tomto případě nezavinil, pouze těsnění ztratily pružnost nebo mazivo zaschlo.

Oprava jednopákové směšovače s pohyblivou hubicí

V tomto případě rozeberte směšovač, jak je popsáno výše, a poté jej vyjměte vytažením hubice.Odstraňte všechna stará těsnění.Pokud jsou zaseknuté, můžete použít plochý šroubovák nebo dokonce čepel nože.Musíte je odstranit, ale stále je třeba je vyměnit.Na odstraněných těsněních vyzvedněte nové.Je vhodné, aby byly vyrobeny ze silikonu, nikoli z pryže.Silikon je pružnější, zachovává si své vlastnosti déle, lépe snáší kontakt s vodou.

Namažte nová těsnění vodovodním mazivem, znovu nainstalujte.Namontujte hubici na místo.Musí být dobře stlačen, aby se opřel o převlečnou matici na těle směšovače.Další je montáž zbytku mechanismu.