Sendvičové panely: co to je, typy, způsoby připojení, instalace, vlastnosti, tabulky velikostí a hmotnosti

Abychom odložili výstavbu o několik let, ne každý má touhu a příležitost.Navíc není potřeba dlouho.Existuje několik rychlých stavebních technologií.Vůdci jsou drátové modely.S minimálními náklady rychle získáme plnohodnotnou budovu.Ale rám je jen polovina bitvy.Je také nutné vybrat kůži.Jednou z možností jsou vícevrstvé materiály.Říká se jim sendvičové panely.Rozměry sendvičových panelů umožňují další zkrácení doby výstavby, protože budovu okamžitě získáme s exteriérem a někdy i výzdobou interiéru.

Co je sendvičový panel

Sendvičové panely jsou stavebnicovým stavebním materiálem,Určeno pro opláštění budov a konstrukcí postavených na technologii rámu.Skládají se ze tří vrstev: dvou vrstev tvrdého materiálu a izolace mezi nimi.Použití tohoto materiálu občas urychluje výzdobu a stavbu budov, protože vnější plášť, izolace a interiér jsou okamžitě namontovány.opláštění.A přesto rozměry sendvičových panelů umožňují pokrýt střechu poměrně velkého domu bez vodorovných švů - maximální délka sendvičového panelu může být 12 metrů.Více než dost pro sedlovou střechu.Otázka je pouze v dopravě, ale to je jiný příběh.

Takto vypadá dům ze sendvičových panelů

Konstrukce je tedy třívrstvá.Vrstvy jsou slepeny dohromady a současně lisovány.Existují dva způsoby lisování - studený a horký.V každém případě jsou vrstvy drženy bezpečně.Je nemožné se odtrhnout od sebe bez použití mechanismů.

Sendvičový panel je stavební materiál pro opláštění rámů.Skládá se ze dvou listů tvrdého materiálu, mezi nimiž je vrstva izolace

Účelně existují nástěnné a střešní sendvičové panely.Obvykle se liší vně tloušťky použitých materiálů a typu profilu.Existují hladké desky, jsou zde různé typy profilů.Zastřešení je vlnité jako profilovaný plech a kovové dlaždice jsou velmi podobné.

Stále existují zvláštní možnosti.Například pro garážová vrata.Obvykle se jedná o ocelové plechy, ale potažené puralem nebo jiným polymerem odolným proti poškození.Liší se tvarem hradu.Takové brány se obvykle vyrábějí zvedáním, takže zámky mají jiný tvar.A podélné hrany nejsou otevřené, ale pokryty stejným ocelovým plechem,které se ohýbají a vytvářejí hladké zkosení.

To, jak vypadá sendvičový panel, závisí na materiálech a na tom, jak je natřeno.

Nástěnné sendvičové panely mohou být hladké a zvlněné.Je to tradiční (vlna, lichoběžník, malé zvlnění) a je zde více dekorativní - jako je kámen, zdivo a dokonce i dřevo.

Druhy vlnitého plechu

Haddské stěnové sendvičové panely

Obecně platí,vzhled sendvičových panelů se může lišit.

Co jsou vyrobeny z

Materiály vnějších vrstev sendvičových panelů se mohou lišit.Nejběžnější u „skořepiny“ z ocelového plechu, ale jsou zde aluzin, sádrokarton, plastisol, polyester, pural, DSP, OSB (OSP), dřevotříska.Výběr materiálu závisí na účelu budovy, kterou mají dokončit, a na místě instalace.Rozměry sendvičových panelů nezávisí na materiálech vrstev, takže neexistují žádná omezení.

Stěnové sendvičové panely mohou být také takové - to je pro vnitřní příčky

Například při stavbě skladovacích a průmyslových, technických místností jsou obě strany ocelové plechy.Povlak a profil vnitřního a vnějšího plátu se mohou pro nezbytné úkoly lišit.Při zakrytí vnějších zdí soukromých domů může být kov venku a uvnitř GVL, GKL, dřevotříska, OSB.Záleží na tom, co si majitel vybral.Pro oddílyexistují možnosti na obou stranách s dřevovláknitou deskou, sádrokartonovou deskou, OSB a dřevotřískovou deskou nebo jejich kombinací.Materiál je dobrý, protože existují různé možnosti jak z hlediska vlastností, tak vzhledu a ceny.

Vnější vrstva jsou ocelové plechy

Jako vnější vrstva sendvičových panelů se používá plech.Tloušťka plechu - 0,35-0,7 mm.Pokud je kov umístěn na obou stranách, pak pro vnější vezmou silnější - 0,7 mm, pro vnitřní - tenčí - 0,35-0,5 mm.Souhlasím, je to oprávněné.Za prvé, hmotnost je nižší a za druhé, náklady jsou nižší.A síla pro vnitřní obložení je více než dostatečná.I když se jedná o výrobní budovu.

Nanášení sendvičových panelů: příklad aplikace vrstva po vrstvě

Kov je potažen několika povlaky s ochrannými vlastnostmi.Galvanizace je povinná a poté se nanášejí další vrstvy - základní a polymerní povlaky, které chrání a poskytují „civilnější“ vzhled.

Druhy polymerních povlaků pro sendvičové panely

Kvalita oceli je velmi důležitá, ale neméně důležité je zinkování a kvalita ochranných povlaků.Trvanlivost kovu závisí na tom, jak pečlivě se nanáší povlak, což znamená spolehlivost a trvanlivost stěny nebo střechy.Nejprve je ocelový plech potažen zinkem a poté je na galvanizovaný povrch aplikován jeden z typů polymerů.Mohlo by to být:

 • Polyester - SP nebo PE.Levný, odolný vůči ultrafialovému záření, korozi, extrémním teplotám, dlouho nezmizí.Nanáší se v tloušťce 25 mikronů.Nevýhodou je nízká odolnost proti mechanickému poškození.Můžete dokonce poškrábat hřebík.

  Podniky se snaží, aby byl ochranný povlak co nejspolehlivější

 • Polyvinylidenfluorid (PVDF, PVDF).Velmi vysoká odolnost vůči vyblednutí a vysokým teplotám, chemicky agresivnímu prostředí.Tloušťka vrstvy 20-25 mikronů.
 • Polyurethan.Nanáší se vrstvou 35 až 55 mikronů.Vyžaduje dobrý primer.Nebledne, toleruje změny teploty.Dobré pro střešní materiály.
 • Polyvinylchlorid (PVC nebo PVC).Nanáší se v nejsilnější vrstvě - do 200 mikronů.Má nejvyšší odolnost proti mechanickému namáhání.Použít dává smysl pro nástěnné panely.Ale netoleruje vysoké teploty.Maximální nepřetržité topení ne vyšší než 60 ° CLepší použití ve středním pásmu a na severu.

  Barvy se mohou velmi lišit.Většina povlaků umožňuje vybrat jakoukoli barvu z tabulek RAL

 • FARM.Snáší chemické prostředí, odolné vůči korozi, amoniaku a hnojivům.Používá se v drůbežárnách a hospodářských domech, sýpkách.Lze jej nanášet pouze na galvanizovaný povrch se zinkovou vrstvou nejméně 275 g /m².
 • Sanitární ČIŠTĚNÍ (Food Safe).Je bezpečný pro kontakt spotravinářské výrobky.Nereaguje na sůl, kyselinu, zásady a rozpouštědla.Tento povlak se používá v budovách souvisejících s potravinářským průmyslem, medicínou, farmaceutickým průmyslem, elektronikou.

Z tohoto seznamu se nejčastěji používají polyester, PVC a polyurethan.Sendvičové panely jsou také vyrobeny z nerezového plechu.Takové sendvičové panely se používají v chladicích komorách v podnicích potravinářských nebo farmaceutických skupin.

Profily sendvičových panelů

Sendvičové panely s kovovým vnějším opláštěním mohou být hladké a profilované.Hladké mají nižší mechanickou odolnost, je snazší vyrobit prohlubně na rovném povrchu než na vlnitých.Pokud je dům ve dvoře, je pravděpodobnost poškození malá.Kromě toho mohou být cesty vedeny ne blízko stěn domu, ale , aby se vytvořila měkká slepá oblast a zasadil se záhon nebo , aby se zasadil trávník na vrchol .

Možné profily vnitřních a vnějších povrchů při obrácení kovem

Pro opláštění rámu můžete také použít profilované sendvičové panely.Některé vypadají přesně jako podšívka, ale existují i ​​další zajímavé možnosti.Je pravda, že za cenu jsou „zajímavější“.

Izolace

Izolace sendvičových panelů se používá také odlišně:

 • minerální vlna (kámen nebo sklo);
 • polyurethanová pěna (polystyren nebo PPP);
 • polystyrenová pěna (PUF nebo PUR);
 • polyisokyanurátová pěna (PIR).

Porovnejte vlastnosti sendvičových panelů s různou izolací

Nejlepší ze všech je poslední - PIR.Objevil se nedávno.Má tepelné vlastnosti na úrovni PUF, ale lepší v požární bezpečnosti (toleruje zahřívání na 140 ° C bez destrukce a vznícení).Jeho minus je vysoká cena.Obecně se obvykle volí mezi minerální vlnou a polyuretanovou pěnou.Polyfoam ztrácí oba, i když to stojí méně.Rozdíl v ceně však nepokrývá rozdíl ve výkonu.

Rozměry sendvičových panelů

Pro tento typ stavebního materiálu neexistují žádné normy, takže pokud si přejete, můžete najít nebo objednat ty velikosti sendvičových panelů, které jsou pro vás vhodnější.Mnoho výrobců jde za to.Není skutečností, že velký podnik vyrobí malou šarži, aby vyhovovala vašim potřebám, ale můžete souhlasit s malými.Přesto můžete mluvit s velkými.

Viz rozměry každého sendvičového panelu u každého výrobce.

S největší pravděpodobností vyjdou „obvyklé“ velikosti sendvičových panelů dražší (vyjádřeno v metrech čtverečních).Ale může to být ospravedlněno.Méně řezů /odpadu, nižší celkové náklady.Obecně je nutné zvážit a sledovat.Obecně platí, že maximální a minimální rozměry každého podniku jsou odlišné.Závisí na nichdostupné vybavení.Tabulka shrnuje nejčastější velikosti sendvičových panelů.Byly rozděleny podle účelu - zdi a zastřešení.Protože se obvykle liší.

Délka Použitelná nebo pracovní šířka Tloušťka
Stěna od 2000 mm
do 12 000 - 14 000 mm
1000 mm
1150 mm
1190 mm
) od 30 mm do 250 mm
Zastřešení od 2000 mm do 16 000 mm 1000 mm
1150 mm
od 50 mm do 220 mm

Upozorňujeme, že je uvedena „pracovní“ nebo „užitečná“ šířka.Ve skutečnosti bude velikost každého panelu o něco větší - právě kvůli zámku.Při výpočtu množství budete potřebovat přesně pracovní šířku.A ten skutečný bude vyžadován pro přepravu, ale málokdy to někdo naznačuje.Můžete se obrátit na prodejce.A v průměru můžete hodit 15 cm. To je víc než dost.

Další bod.Ne všichni výrobci mají všechny velikosti sendvičových panelů uvedené v tabulce.Jedná se o "kombinované" výsledky.Vyberou se nejčastěji nalezené hodnoty.Jedna společnost však nabízí pouze jednu šířku, druhá - dvě nebo všechny tři možnosti.Podobně ne každý může vyrobit plachtu dlouhou 12 metrů.Někdo má maximum 6,3 metrů.Takže znovu sledujte situaci ve vaší oblasti.

Vlastnosti

Jak víte, mluvíme o charakteristikáchsendvičové panely jsou „obecně“ obtížné.Mohou být použity příliš odlišné materiály.A „opláštění“ a izolace a tloušťka všech vrstev.To vše je jiné.A vlastnosti každé ze složek se liší v širokém rozmezí.Proto se vyplatí podívat se na konkrétní vlastnosti, když jste se rozhodli pro výrobce.Mezitím, abychom mohli navigovat, představujeme data jedné z nich.Mimochodem, můžete vidět tabulky v odstavci o typech izolací.Toto jsou data z jednoho z webů.V této části uvádíme údaje od jiného výrobce.Zároveň můžete vyhodnotit běh hodnot.

Nástěnné sendvičové panely - technické specifikace jednoho z výrobců

Když porovnáte obě tabulky, uvidíte, že v prvním případě má expandovaný polystyrenový sendvič vyšší tepelný odpor.Ve druhé, naopak, se čedičová vlna ukázala jako „teplejší“.A nikdo nelže.Používají pouze různé materiály.To je vše.

Únosnost může být stále zajímavá.Zde je situace přibližně stejná jako u tepelného odporu.Závisí na kovu, přítomnosti nebo nepřítomnosti reliéfu, jeho tvaru a velikosti.K tomu přispívá také izolace a způsob propojení vrstev.Obecně platí, že kritéria jsou také četná.Hodnoty tedy musí být rozpoznány specifickým materiálem.A tabulku poskytujeme pouze pro informaci, abyste mohli zhruba odhadnout možné zatížení.

Únosnost je celkem slušná

Jak vidíte, jedná se o velmi slušnou únosnost.To umožňuje vyrábět sendvičové panely nejen stěny a střechy, ale také podlahy.Dobrý způsob, jak urychlit výstavbu.

Spojení sendvičových panelů k sobě

Spojení sendvičových panelů dohromady pomocí zámků.Zámky stěna a zastřešení se liší a výrazně.Na střeše je na jedné straně zvlášť vyrobeno uvolňování oceli ve formě vlny.„Přisune“ výstupek z předchozího listu.A tak dojde k připojení.Ve stěnových panelech je zámek vyroben podle principu trnové drážky.Kromě toho je lepší, pokud je podle tohoto principu spojena nejen vnější vrstva, ale také izolace.

Spojení sendvičových panelů k sobě navzájem: zámky různé složitosti

Nejslabšími body jsou obecně spoje panelů v celé struktuře.Nejen z hlediska bezpečnosti, ale také z hlediska zachování tepla.První panely byly spojeny pouze kovovými plechy a izolace byla jednoduše ukotvena.Švy ale ztuhly, takže začaly komplikovat formu a vytvářet bludiště.Při spojování se také používají další těsnicí pásky, aby se již přesně zabránilo vyfukování a zamrzání.

Stěnové panely musí být upevněny pro svislou instalaci.U vodorovné polohy to není nutné.Také povinnéinstalace upevňovacích prvků pro sendviče na střechu

V některých případech se používá dodatečná fixace - samořezné šrouby nebo kolíky.Některé formy zámků umožňují skrytí upevňovacích prvků, v jiných je nainstalován nahoře.Podle typu instalace profilovaného plechu a kovu.