Sférické (klenuté) domy: struktury, prvky uspořádání

Kulové, klenutá obydlí jsou již dlouho známa - yaranga, mor, vigvam atd.- postavené na tomto principu.Vyznačují se vysokou stabilitou a snadnou erekcí, která si získala popularitu našich předků.Klenuté domy v jejich čisté podobě se však jako jev moderní stavby objevily až donedávna - kolem druhé poloviny minulého století.Když americký vědec Fuller rozložil kupolovou strukturu na jednoduché postavy - trojúhelníky, z nichž je celá struktura často sestavena.Na tomto principu je dnes postaveno mnoho sférických domů.

Dome domy: technologie a jejich vlastnosti

Kopulenebo sférický dům - to jsou názvy jedné technologie budov.Název ve skutečnosti odráží zvláštnost tohoto typu bytové výstavby - dům není obdélníkový, ale je vyroben ve formě polokoule.Spíše ve formě mnohostěnu, který se blíží ve vzhledu ku kouli.

Tato forma lépe odolává zatížení větrem a sněhem, přičemž stejné místo stavby má obdélníkový tvar, má více využitelnou plochu.Ale v takovém domě je stěží alespoň jeden obdélník nebočtvercový pokoj.Alespoň jedna strana, ale bude nerovnoměrná.To komplikuje plánování, dekorace, výběr a instalaci nábytku.Nejpravděpodobnější bude, že všechny nebo většina zařízení bude provedeno „na zakázku“, podle vlastních rozměrů a provedení.

Domy kopule mají rozeznatelný vzhled

Domy kopule jsou stavěny hlavně pomocí technologie rámů, takže jejich konstrukce je snadná.Rám je sestaven z dřevěných nebo kovových trubek, opláštěných plechovým stavebním materiálem (překližka, OSB).Izolace je umístěna mezi stojany rámu (polystyrenová pěna, minerální vlna, pěnové sklo, environmentální materiály jako juta, sušené řasy atd.).To znamená, že kromě neobvyklé formy, žádné zprávy, jsou vybírány materiály jako pro konvenční zárubeň.

Kopulovité domy jsou také vyrobeny z monolitického železobetonu.Tato technologie se však používá jen zřídka, zejména v naší zemi, kde je dřevo často levnější.Pokud vezmeme v úvahu také potřebu dobré tepelné izolace betonové kupole, její nepopularita se vyjasní.

V rámci klenutých domů nejsou věci tak jednoduché.Existují dvě technologie, pomocí nichž jsou sestaveny: geodetická a stratodická kupole.Mají své vlastní vlastnosti, které mohou ovlivnit váš výběr.

Geodetická kopule

Kopule je rozdělena na trojúhelníky, ze kterých je mnohostěn sestaven.Rysem této technologie je to, že velké množství paprsků se sbíhá v jednom bodě.Pro zajištění jejich spolehlivé fixace se používají konektory -speciální ocelová zařízení pro spolehlivé spojení prvků nosné konstrukce.Každý z konektorů stojí od 600 do 1500 rublů (10-25 $).

Geodetická kupole pro sférický dům je postavena na základě trojúhelníků

Přestože počet konektorů je desítky nebo dokonce stovky, jejich přítomnost výrazně ovlivňuje náklady na výstavbu.Ti, kteří plánují postavit domek s vlastními rukama, zkuste to udělat bez konektorů nebo je sami vyrobit sami.Důvody jsou jasné, ale pokud spojení není dostatečně silné, může se budova pod stresem zhroutit.Takže s úsporami na tomto webu musíte být velmi, velmi opatrní.

Konektory, které se používají ke spojení paprsků geodetické kupole

Mimochodem, při použití dřevěných paprsků existuje technologie bez konektorů, ale montáž takových uzlů vyžaduje vysokou úroveň tesařství apřesné provedení.A ještě jedna věc: nejsou tak spolehlivé jako spojení s kovovými konektory.

Výhodou tohoto typu rámu je jeho stabilní konstrukce.Při zničení 35% prvků se kopule nezkolabuje.Toto bylo testováno v seismicky aktivních oblastech během hurikánu.Tato stabilita umožňuje snadno odstranit několik propojek.To znamená, že otvor pod dveřmi, okna mohou být vyrobena kdekoli, téměř jakékoli velikosti.Jediná věc, kterou je třeba zvážit, je, že okna budou trojúhelníková.Z tohoto designu není úniku.Pro mnohé je to kritická chyba.

Trojúhelníky jsou jasně viditelné na hotových domech

Další rys - při montáži rámu bez pláště má dobrou odolnost proti torzním zatížením, ale horizontální zatížení velmi dobře nepřijímá.Rám je proto nejprve kompletně smontován a teprve poté je opláštěn.

Stratodetická kupole

Domy této konstrukce jsou sestaveny ze sekcí lichoběžníkového tvaru.To znamená, že jeho fragmenty jsou spíše jako obdélníky nebo čtverce.Tato konstrukce umožňuje použití dveří a oken standardního designu.Pro mnohé je to velké plus.

Nevýhodou statodesiánské kupole je to, že je možné odstranit strukturální prvky až po pečlivém výpočtu a posílení sousedních struktur.Takže převod dveří nebo okna, změna velikosti je možná pouze po změně únosnosti této sekce nebo dokonce kupole jako celku byla vypočtena.

Stratodická kupole se skládá z fragmentů podobných obdélníku (lichoběžník s mírným sklonem stran)

Tato technologie má svůj vlastní montážní prvek.Při instalaci stojanů by měl být rám zasunut.To znamená, že druhá řada stojanů je sestavena až po zasunutí prvního, třetí řada - poté, co je druhá šita archovým materiálem atd.To je způsobeno tím, že v nedokončené podobě - ​​bez opláštění - má rám vysokou únosnost pro svislá zatížení a není příliš odolný vůči torzním zatížením.Jakmile jsou okraje opláštěny, stane se velmi stabilní aspolehlivý.

Na rozdíl od geodetické kopule není pro sestavení vyžadován žádný stratodický konektor.Svislé části rámu jsou spojeny pomocí zámků zvláštního tvaru.Vodorovné propojky se montují pomocí desky, která je upevněna šrouby, pod kterým je kovová deska položena.

Lichoběžníkové struktury podpěr umožňují verandu

Existuje další nuance, která ovlivňuje náklady na kupolovitý dům.Při řezání listového materiálu pro stratodesickou kopuli zbývá více fragmentů, než když je uspořádána geodetika.To do určité míry zvyšuje náklady na materiály.Jsou však kompenzovány skutečností, že okna a dveře se používají ve standardním provedení, jsou levnější než trojúhelníkový.V důsledku toho se náklady na kopu různých technologií příliš neliší.

Výhody a nevýhody

Nikdo nebude argumentovat skutečností, že klenuté domy vypadají neobvykle.Pokud chcete mít dům nebo chalupu „ne jako všichni ostatní“ a nemáte nic proti rámové bytové výstavbě, podívejte se na tuto technologii.Řešení je opravdu nestandardní.Navíc říkají, hospodárné.Cena za metr čtvereční začíná na 200 USD.Ale jak víte, jedná se o minimální cenu.Taková ekonomická varianta.

Toto je také klenutý dům

Plusy klenutých domů

Kromě neobvyklého vzhledu jsou výhody sférických domů následující:

 • Optimální využití prostoru.Pokoje jsou získány s maximální plochoupodlaha a mnohem menší plocha stropu.To znamená, že nevyužitý prostor nad hlavou je menší.
 • Menší vnější povrch stěn ve srovnání se standardními pravoúhlými strukturami.
 • Méně povrchu - v zimě se odvádí méně tepla a v létě se absorbuje méně tepla.To znamená, že údržba takových domů je úspornější.

  Srážení se nehromadí ve velkých množstvích - odpadne nebo stéká

 • Na kopulovitých strukturách je srážení zpožděno ve velmi malých množstvích - jednoduše se sbalí.
 • Struktura je lehká, základna pod ní vyžaduje nízkou hmotnost.Obvykle - páska, ale dobrá a hromada a hromada-rošt.Na nestabilních půdách je možné použít základových desek.
 • Do kupole můžete integrovat libovolný počet oken.To neovlivní stabilitu struktury.
 • Malý dům nemá uvnitř nosné zdi, takže náklady na stavební materiály jsou minimální.Dome domy velké oblasti by měly mít opěrné zdi nebo nosné sloupy.Mohou však být umístěny téměř kdekoli, což vám umožní porovnat je s požadovaným rozvržením.
 • Struktura kupole umožňuje optimální umístění solárních panelů.
 • V budovách typu kupola je vhodné uspořádat systém větrání, topení a klimatizace.Jde o zaoblený tvar střechy, který přispívá k přirozenému smíchání vzduchu.

Na základě kombinace charakteristik vypadají kupolovité domy velmi atraktivní.Navíc, mnohoŘíká se, že stavba vyžaduje mnohem méně peněz - díky menšímu povrchu stěn se materiál šetří.Podle matematických výpočtů je plocha stěny téměř o třetinu menší.Úspory, pokud existují, však nejsou tak velké - konstrukce je specifická a používá specifické komponenty, které stavbu zdražují.Ve skutečnosti jsou náklady na metr čtvereční přibližně stejné jako v konstrukci rámu obvyklého tvaru.

Nevýhody

Existují také nevýhody a jsou také dost závažné.V každém případě stojí za to o nich vědět a vzít v úvahu.

 • Výpočet vlastních domů je obtížné.Výpočet není ve dvou, ale ve třech rovinách, a to vůbec není snadné.
 • Technologie se objevila teprve nedávno, neexistuje přesný popis a pokyny.
 • Je žádoucí objednat takový projekt a výstavbu od organizací, které již mají zkušenosti s výstavbou sférických struktur, a není jich mnoho.

  Vnitřní dispozice klenutých domů je velmi specifická

 • Existuje více odpadu ze stavebních materiálů, protože se prodávají hlavně v obdélníkových blocích /listech.To snižuje ekonomickou proveditelnost, která vzniká díky menší ploše stěny.
 • V geodetických kopulích mají dveře a okna neobvyklý tvar.Jsou vyrobeny na zakázku a stojí to víc.Dobrou zprávou je, že takovou objednávku může přijmout stále více společností, což vede k nižším cenám.
 • Omezený výběr exteriérových materiálů.Na střechuideální jsou pouze dvě varianty - měkké dlaždice nebo dřevěné šindele.Jiné materiály jsou nepohodlné kvůli jejich tvaru nebo tuhosti.Pro dekoraci vnějších stěn můžete použít stejný materiál, ale přidají se omítky a barvy.Existují projekty, ve kterých jsou stěny a „střecha“ vyrobeny ze stejného materiálu.Takže rozdělení je podmíněné.

  Dekorace klenutého domu má své vlastní zvláštnosti

 • Vzhledem ke zaobleným stěnám je výběr dekorativních materiálů pro stěny v místnostech také omezený.Tak velkoformátové keramické dlaždice v koupelně a kuchyni nelze použít, ale mozaika je perfektní, ale je mnohem dražší.Při dokončování šindelem je plocha stěny rozdělena na úseky malé šířky, které jsou ohraničeny svislými lamelami.To samé musíte udělat při tapetování stěn, ale nevypadá tak barevně jako u obložení.Pro dekoraci obytných a „suchých“ technických místností jsou bez problémů vhodné dekorativní omítky a nástěnné malby.

Stále existuje neobvyklé uspořádání, ale nelze jej jednoznačně připsat nedostatkům.Klenuté domy mají rádi jejich excentricitu.Nestandardní tvar prostor je tedy spíše rysem, který je třeba vzít v úvahu při výběru /objednání nábytku a výběru povrchových materiálů.

Projekty a konstrukční prvky

Kruhová budova není ani zďaleka snadno plánovatelná tak, aby byla racionální, krásná a dokonce pohodlná.Následuje několik základních triků.většina.První věc, která vás upoutá, v takovém domě prostě nemohou být chodby.Prostě nemají kam vést.To není špatné, ale uspořádání domu se stává obtížnějším.Začněme jednoduchým - jak zařídit vstup do domu.

Toto je také dům vyrobený pomocí kupolové technologie

Vstupní skupina

Pro naše klima je žádoucí, aby vstupní dveřevešel do malé místnosti, ne do velké místnosti.Uloží v tomto případě malou předsíň.O může být přiděleno z celkové plochy nebo připojeno.O stejných úkolech se provádí krytá veranda.Toto je „civilnější“ způsob, jak tento problém vyřešit.

Ne každému se líbí tento přístup.Dnes na světě existují další trendy - z předních dveří spadají do velké prostorné haly /obývacího pokoje.Takové uspořádání je také možné, ale jsou nutná další opatření k zastavení studeného vzduchu - tepelné clony poblíž vchodu.To se provádí pomocí konvektorů zabudovaných do podlahy nebo instalací několika výkonných radiátorů poblíž dveří.První metoda je efektivnější, druhá se snadněji provádí.Všechny tyto nuance jsou také charakteristické pro kupolovité domy.Jediný rozdíl je v tom, že musíte rozbít hlavu, jak vstoupit do vestavěné vestibulu.Ostatní dvě metody se snáze řeší.

Dispozice klenutého domu: zvažte způsoby organizace vstupní skupiny

Podívejme se na možnosti uspořádání vstupní skupiny pomocí příkladů.Na obrázku výše, správný projekt, jsou vstupní dveře otevřené do obývacího pokoje /jídelny.Toto rozhodnutí je typické pro Evropu a Ameriku.S námiPostupně získává na popularitě, ale díky drsnějšímu klimatu často přináší nepříjemnosti - každé otevření dveří v zimě přináší významnou část studeného vzduchu, což snižuje pohodlí.

Možnost vlevo - s přiloženou předsíní.Z předsíně jsou dva východy - jeden do zimní zahrady, druhý do kuchyně /jídelny.Řešení není o nic méně moderní, ale problém s přívodem studeného vzduchu do obytných prostor byl vyřešen.Takže podobný nápad stojí za přijetí.

Pokud se rozhodne, že vestavba bude vestavěna, bude zřejmě nutné určit některou část domu.Minimum jsou tři čtverce (na levém projektu).Je logické, pokud je obývací pokoj /jídelna umístěna dále.

Dvě verze vestavěné vestibulu /chodby

Další možností je přidělit velkou plochu a použít ji jako předsíň.Umístěte zde skříň, věšák na věci „prozatím“ (návrh zákona).Pokud to oblast umožní, bude možné nainstalovat malou pohovku.Pro častý domov je chodba téměř nutností.Nečistoty a písek táhnou méně do domu.A to je další argument ve prospěch vyhrazené vstupní skupiny.Připojené nebo oplocené - to je vaše volba.Prostor pro vstup je ale vhodný.V každém případě, v naší realitě.

Organizace prostoru

Nejčastěji je centrální část prostoru klenutého domu přidělena do společenské místnosti.Z této centrální zóny se dostanete do všech ostatních místností, které jsou uspořádány do kruhu.Obecně centrální místnostUkázalo se, že je to nepohodlné, protože je „velmi pomíjivé“.

Centrální část bude používána příliš aktivně, takže tuto zónu nebudete funkční

Nebude možné v ní relaxovat, pokud se jedná o obývací pokoj, není to velmi pohodlnévařit, pokud je nápad využít tuto místnost jako kuchyň, jako jídelna, také to není nejlepší volba.Projekty, které tento prostor využívají tímto způsobem, jsou uvedeny výše.Na obrázku to vypadá skvěle, ale v životě se zde nemůžete spolehnout na prostředí kamery.Průchodové místnosti tedy nejsou nejvíce obydlené.

Ve středu může být umístěn žebřík

Není špatným způsobem použití této přechodové zóny instalace žebříku.Ve skutečnosti má většina klenutých domů dvě patra a jednoduše se zde ptá točitého schodiště .Jen mějte na paměti, že pokud jej jednoduše otočíte kolem sloupu, bude nepohodlné jej používat - získají se příliš ostré zatáčky.Pokud chcete navrhnout žebřík podle typu „studny“, je obtížné jej postavit sami.Takže tato část bude muset být někomu přidělena.

Jinak jsou klenuté domy plánovány stejným způsobem jako obyčejné domy.Hlavním pravidlem je mít na paměti, že inženýrské systémy nejsou příliš drahé, všechny mokré místnosti jsou umístěny blízko sebe.Uspořádání ložnic, kanceláří a dalších „suchých“ pokojů je podle vašeho vkusu.

Podobná videa

Bez ohledu na to, jak detailní je technologie, její výhody a nevýhody, můžeme získat přesnou představu, jako je tatoobtížné.Významná část informací a dojmů, které získáváme vizuálně.Obrázky a fotografie pomáhají jen částečně poskytnout obecnou představu.Je mnohem lepší vidět vše na vlastní oči v recenzích videí.