Silikátová cihla: klady a zápory, velikosti, vlastnosti aplikace

Cihlový dům je považován za jeden z nejspolehlivějších.Staví domy z keramických a silikátových cihel.Jak tento, tak i další materiál mají přívržence a odpůrce.Co je dobré na křemičitanové cihle, jaké jsou její nevýhody, jaké jsou její typy, standardní velikosti - to vše je v článku.

Složení a způsob výroby

Ve standardu GOST 379-2015, křemičitanové cihly abloky jsou definovány jako produkty ze směsi doemnezemistyh materiály a vápno nebo složky obsahující vápno.Rovněž je povoleno používat barvicí pigmenty a lehké agregáty.Způsob výroby je naléhavý.Takže většina křemičitanové cihly je písek (asi 90%), zbytek je vápno a pigmenty.Agregát se zřídka používá ke snížení hmotnosti finálního materiálu.Zvlhčená směs se lisuje a potom autoklávuje pod tlakem.

Cihly vytvořené v tisku vstupujíautokláv, kde se páří pod vysokým tlakem

Jak vidíte, v tomto materiálu není nic škodlivého.Některé jsou znepokojeny vápnem, některé z nich mohou zůstat ve svobodném stavu.Křemičitanová cihla je koneckonců zpracovávána pouze párou (při tlaku 10 až 12 atmosfér a při teplotě asi 200 ° C).Teoreticky může určitý podíl vápna zůstat nezreagovaný (nezhasnutý).

Existují bloky na pero a drážku, které usnadňují proces stavění příček

Obecně je to samozřejmě možné.Vynikající vápno však bude reagovat s vodou, která může být absorbována do silikátové cihly.V tomto případě to zhasne.Pokud materiál během reakce zamrzne, budeme sledovat tzv. „Střelby“.Když po zamrznutí část zdi spadne, jako by byla odříznuta.Vidíme-li takový jev, znamená to, že došlo k porušení technologie.Protože mnoho domů vyrobených z vysoce kvalitního křemičitanu stojí po celá desetiletí, vydrží více než jednu zimu a jaro bez viditelných změn.Obecně lze k pokládce vnějších a vnitřních stěn použít vysoce kvalitní silikátovou cihlu.To je přesně to, co se říká v GOST.

Klady a zápory silikátových cihel

Začněme s největšími klady.Silikátová cihla má velmi dobrou geometrii, vysokou rozměrovou přesnost.To velmi usnadňuje zdivo.Za druhémoment: kvalitní materiál vypadá velmi slušně.Nejběžnější je bílá.Dokonce i když ji použijete a tmavé řešení už vypadá dobře.Přidání pigmentu a plniv vám umožní získat širokou škálu barev.Existují také druhy s ozdobným povrchem.

Silikátová cihla má své klady a zápory, ale byla postavena dříve a nyní se staví

Značným plusem je vysoká pevnost a nízká cena.Dobrá silikátová obyčejná cihla je asi o 50-60% levnější než podobnákeramika .Pokud porovnáme povrchový silikát a slínek, bude rozdíl ještě výraznější.Obecně platí, že je to dobrá volba jak pro stavbu zdí a příček, tak i pro dekoraci.

Nevýhody

Podívejme se na nevýhody, které má vápenopísková cihla:

 • Vysoká absorpce vody.GOST pro silikátové a keramické cihly určují pouze spodní hranici absorpce vody.Navíc je to stejné: absorpce vlhkosti silikátem a keramikou by měla být alespoň 6%.Neexistuje žádná horní hranice.U silikátových výrobků je tento ukazatel ve skutečnosti v rozmezí 8–16%.V keramice není situace přinejmenším o nic lepší.Ve skutečnosti 10-18%, to není tolik.Kromě toho křemičitan přenáší mokrý bez většího poškození a absorbuje a uvolňuje vlhkost stejně snadno.Jinak všechny garáže, které z velké částipostavený přesně z tohoto materiálu, bude mít velmi žalostný vzhled.A vypadají velmi dobře, i když v garážích z křemičitanových cihel je materiál používán ve velmi drsných podmínkách.

  Každá provozovna poskytuje úplné informace o každém druhu produktu

 • Závažné.Pokud hovoříme o křemičitanové cihle s plným tělem, pak má standardní váhu asi 4 kg ± 300 g (v závislosti na hustotě).Pokud porovnáte s keramikou stejné velikosti - to je 3,4-3,8 kg.Mírně méně, ale nekriticky.
 • Je to horší omítnuté.To je objektivní, ale můžete proti tomu bojovat.Nejprve - musíte si vybrat správnou omítku, protože bude pokryta silikátem, který obsahuje dokonce hašené, ale vápno.Druhá - hladká zeď opravdu "drží" omítku horší.Toto je vyrovnáno pomocí omítkové mřížky.

Obecně nebyl ideální stavební materiál nikdy vynalezen.Všechny mají své nevýhody a silikát není výjimkou.Ale není tak špatný.Nejlepší na tom je, že technologie je jednoduchá.Pokud se budete držet, kvalita je zaručena.Dobrá silikátová cihla v průběhu času neztratí sílu.Podívejte se na domy postavené před desítkami let - nemají výkvět.Ano, stěny jsou šedé, ale nerozpadají se a nespadají.Ano, není to příliš teplé, ale podle moderních standardů vyžaduje keramická cihla také izolaci.To také není argument.Obecně je situacedvojznačný.Jako obvykle je důležité zvolit vysoce kvalitní materiál, a to je možná nejobtížnější.

Druhy a velikosti křemičitanových cihel podle státní normy

Velikost a vlastnosti křemičitanových cihel a kamenů jsou popsány ve dvou normách.GOST 379-95 a GOST 379-2015.Ten obsahuje doplňující informace týkající se silikátových bloků, barviv a lehkých plniv, které byly nedávno použity.Podle normy existují následující velikosti silikátových cihel:

 • Single.Má rozměry 250 x 120 x 65 mm.Označení je označeno písmenem „O“.
 • Zhuštěné nebo jeden a půl.Liší se ve větší tloušťce, má rozměry 250 x 120 x 88 mm.Je označeno písmenem „U“.
 • Silikátová cihla EURO.Má rozměry 250 x 85 x 65 mm nebo 250 x 60 x 60 mm.Toto je dokončovací materiál, běžný v našem formátu se nevyrábí.Obvykle jsou do označení zapsány EURO SL a další parametry.
 • Křemičitý kámen.Je dvakrát tlustší než jeden.To znamená, že má rozměry 250 x 120 * 138 mm.Často se nazývá dvojitá silikátová cihla, ale toto není jméno GOST.
 • Silikátový blok (označený SB) a zvětšený silikátový blok (označený SBU).Výrobek mající šířku štěrbiny větší než 130 mm.Velikosti silikátových bloků jsou uvedeny v tabulkách.Používají se pro stavbu příček, dokončovací bloky neexistují.Jejich koncové části (pokes) mohoumají vytvořené okraje jazyka a drážky.To vám umožní zvýšit izolační vlastnosti zdiva, protože eliminuje přímý mrazivý šev.

Silikátový blok a jeho rozměry podle normy

To znamená, že podle normy je šířka a délka silikátového cihla stejná.Šířka - 120 mm a délka 250 mm.Změní se pouze tloušťka.Kromě toho je odchylka od jmenovitých rozměrů povolena pouze v rámci ± 2 mm.

Odrůdy: povrchová úprava a zdivo

Silikátové cihly a kameny mohou být přední a běžné.Soukromé - běžné, pro pokládku zdí a příček.V označení je uvedeno písmeno „P“.Přední silikátová cihla (označená písmenem „L“) má jednu nebo více hladkých nebo ozdobných stran.Lze ji také nazvat ozdobou nebo ozdobou.Existují takové typy obličejového kamene:

 • S hladkým povrchem:
  • Bílá.
  • Barvené ve velkém (objemově barvené).Pigment je přidán do hmoty před formováním.Na čipech má stejnou barvu jako na povrchu.V označení jsou písmena „About“.
  • Potažené barvou, glazurou nebo polymery.

   Při dobré kvalitě je vzhled více než ...

 • Texturou nebo ozdobou se zvýšenou stranou.V označení je označeno písmenem „D“.Může mít pouze přední dekorativní povrch nebo přední a přilepený.
  • Chipped.S"Roztržený" povrch na lžíci, která se vytvoří, když je prasklý kámen.Označuje se písmenem „K“.
  • Zrezivělý.S povrchem „pod přírodním kamenem“.Označení je označeno „Ru“.

Hydrofobní směs může být potažena jednou nebo dvěma plochami jakéhokoli typu cihel.Tato impregnace snižuje absorpci vody, zvyšuje životnost a zlepšuje vzhled materiálu.K označení se přidá písmeno „G“.Další dokončovací silikátová cihla může být se zaoblenými hranami nebo zkosená.

Pevná a dutá

Existují dva typy křemičitanových cihel: s dutinami a bez dutin.Masivní cihla v označení je označena jako „Po“, dutá - „Pu“.Počet, velikost a umístění dutin určuje výrobce.Mezery mohou procházet nebo ne.Jsou na ně kladeny dva požadavky:

 • umístěné by měly být kolmé k loži cihly;
 • musí být tloušťka vnějších stěn nejméně 10 mm.

Tvar, velikost a uspořádání dutin nejsou standardizovány.Vnější stěna musí být nejméně 10 mm.To jsou všechny požadavky

Ani tvar ani umístění dutin na povrchu nejsou normalizovány.V každém závodě se proto může hmotnost dutých cihel lišit.Navíc bude označení a všechny ostatní ukazatele stejné.

Specifikace

Hlavními charakteristikami stavebních materiálů pro zdivo jsou pevnost, tepelná vodivost a propustnost vody.Podle pevnosti může být křemičitanová cihla sedmi stupňů: M100, M125, M150, M175, M200, M250, M300.Tímto označením můžete určit, jaké zatížení může cihla nést.Číslo označuje počet kilogramů zatížení na centimetr čtvereční.

Například křemičitanová cihla s pevnostní třídou M125 - vydrží zatížení 125 kg /cm², M200 - 200 kg /cm².Ve skutečnosti již u značky M200 není silikátová cihla nebo blok snadno k nalezení.A všechny ostatní existují, z větší části, pouze teoreticky.Pokud jsou, pak cena je taková, že je nikdo nebude kupovat.

Třída hustoty křemičitanových cihel

Podle GOST musí mít křemičitanové cihly nasákavost vody nejméně 6%.Horní mez není definována a v průvodních dokumentech je uveden výsledek, který byl získán během laboratorních studií šarže v závodě.

Norma rovněž definuje stupně odolnosti proti mrazu: F25, F35, F50, F75, F100.Tato vlastnost ukazuje, kolik cyklů rozmrazování /zmrazování materiál nese.Pokud se křemičitanová cihla používá pro vnitřní příčky, nezáleží na mrazuvzdornosti a pro dokončení nebo pro pokládku stěn je tento parametr velmi důležitý.

Další charakteristikou předepsanou v normě je hustota.Při označováníoznačuje průměrnou třídu hustoty.Když se podíváte na tabulku, uvidíte, že maximální hranice se právě shoduje s číslem třídy.To lze použít pro dešifrování.Standardní odchylka je povolena pro každou třídu 50 kg /m3, ale ne více.

Vlastnosti tepelné vodivosti a zvukové izolace závisí na hustotě a množství /velikosti dutin

Průvodní dokumenty k šarži musí rovněž uvádět vlastnosti tepelné vodivosti a zvukové izolace.Tyto vlastnosti křemičitanových cihel nejsou standardizovány a měly by být uvedeny podle výsledků zkoušek každé šarže.

Značení a jeho interpretace

Při označování silikátových cihel je nejprve uveden název materiálu.Pro křemičitany je to písmeno „C“.Další je velikost - „O“ - jednoduchá, „U“ - zahuštěná (jedna a půl).Pak je typ obyčejný (P) nebo přední (L), pak jsou zde označení pro přítomnost dutin (Full a Pu duté) a typ přední plochy.Podívejme se na příklady s dekódováním.

 • SORP-M200 /F75 /1,8se dešifruje takto: C - křemičitanová cihla;O - jednoduché (velikosti 250 x 120 x 65 mm);Po - plné;Značka M200, mrazuvzdornost 75 cyklů, průměrná hustota 1800 kg /m³.
 • SULPu-M100 /F50 /1,6čteme jako: C - křemičitanová cihla, U - zahuštěná (rozměry 250 x 120 * 88 mm);L - obličejový, Pu - dutý;trvanlivostM100, cykly zmrazení a rozmrazení 50;průměrná hustota 1600 kg /m3.
 • SULPuRuG-M100 /F50 /1,4-C - křemičitan, U - zahuštěný (velikost jedné a poloviny 250 x 120 * 88 mm);L - přední (čelní);Pu - dutý; Ru - zrezivělý;G - s hydrofobním ošetřením.Třída pevnosti M100, odolnost proti mrazu 50 cyklů, třída hustoty 1,4, měrná hmotnost - asi 1400 kg /³.

Zvětšený křemičitanový blok, jeho délka a šířka se liší, ale výška zůstává pevná

Zdvojená cihla - to není ve standardu.Skutečnost, že máme tzv. Silikátový blok.Před označením je písmeno „B“, které znamená slovo „blok“, a poté všechna stejná čísla a písmena se stejnými významy.S výjimkou toho, že blok je pouze obyčejný - není uvolňován jako dokončovací materiál.Například blokSBUPo-M200 /F150 /2.2. Toto znamená silikátový blok, U - zvětšený, Po - plný.U ostatních parametrů je to jasné.

Obecně označení obsahuje všechny nezbytné údaje.Výjimkou je hmotnost.Závisí to však na hustotě, přítomnosti a velikosti dutin.Tento parametr by tedy měl být zkoumán specificky pro každou rostlinu a pro každou pozici.

Požadavky na vzhled

Požadavky na vzhled lícních a obyčejných silikátových cihel jsou rovněž stanoveny v normě.Dokončovací přední cihla, volně malovaná by mělaodpovídají standardu.Jsou povoleny malé - až 5 mm - inkluze nenatřené hmoty.Zbývající možné nevýhody jsou shrnuty v tabulce.V zásadě se může jednat o zlomenou hranu a rozmazané hrany.Velikost čipů a jejich počet jsou normalizovány.

Možné vady křemičitanových obkladů a obyčejných cihel a jejich přípustné množství

Norma povoluje určitou drsnost nebo roztržení tváře, v obyčejných cihlách mohou být malé praskliny - až 4cm dlouhá.Trhliny nemusí být žádné.Trhlina jakékoli velikosti, která jde po celé lžíci nebo většině z toho, je nepřijatelná.Je přípustné, pokud cihla praskla přes šířku postele.Velikost trhliny však nesmí být delší než 40 mm.

V křemičitanových cihlách nejsou přípustné všechny trhliny

Hlína, vápno, písek nebo jiné cizí inkluze nejsou povoleny v obyčejných křemičitanových cihlách jakékoli velikosti a typu.Neměly by být na povrchu nebo při přerušení, pokud jsou tam poloviny nebo poškozené prvky.Současně na „hrubých“ stranách čelního silikátu mohou být takové inkluze.Velikost vměstků však není větší než 5 mm a neměla by být větší než 3 kusy na cihlu /blok.