Skleníky pro zahradu a zahradu: konstrukce, materiály

Ve venkovském domě a na zahradě není možné hospodařit bez skleníku a skleníku ve všech oblastech: na severu jsou léta příliš chladná a krátká, takže ji musíte prodloužit.Ano, a ve více jižních oblastech, pak pěstujte sazenice, poté získejte brzy /pozdní zeleninu a bobule.Proto jsou tato zařízení oblíbená: náklady nejsou příliš vysoké, ale přináší mnoho výhod.Kromě toho můžete skleníky a skleníky stavět vlastními silami jakéhokoli designu, z jakéhokoli materiálu, pro jakékoli úkoly.

Okamžitě učiníme rezervaci ohledně toho, jak se skleník liší od skleníku.Skleník se podává venku.Má malou velikost a nemůže se do ní dostat.Skleník je již pevnější strukturou, ve které můžete stát v plné výšce a pracovat.Rostliny v ní jsou podávány zevnitř.To je ve skutečnosti celý rozdíl.

Návrh skleníků a skleníků

Přes zjevný rozdíl ve velikosti struktur se používají stejné struktury.Hlavními je několik, stejně jako mnoho kombinací a úprav.

Hlavní strukturální rozdíly jsou ve formě střechy.Existují tři z nich:

 • obloukovité;
 • jednostopý;
 • Gable.

Návrhy skleníků a skleníků

Jaký rámec je vytvořen pro skleníky a skleníky

Výběr materiálůširoké a často se kombinují.Rám skleníku nebo skleníku je tedy vyroben z:

 • dřevo (dřevo nebo prkna);
 • kov:
  • kulaté a čtvercové trubky;
  • roh;
  • pozinkované kovové profily;
  • vyztužení.
 • plast:
  • PVC;
  • PNA;
  • kovový plast;
  • PPR - pěna.

   Skleníky s dřevěným rámem jsou nejčastěji stavěny ve formě domu

Pravděpodobně vědí o výhodách a nevýhodách kovu a dřevato je vše.Ale těch pár je dobrých a špatných než plastů.Plasty jsou dobré v tom, že se dobře ohýbají, jejich vnější povrch je zpočátku hladký a nevyžaduje zpracování, neroztrhuje krycí materiál.Plastové trubky jsou kulaté, jsou čtvercové, jejich zeď je poměrně silná a pevná, drží samořezné šrouby.Jejich hlavní výhoda: jsou chemicky neutrální, nekvetou, nehrdzaví, nehnijí.Další z jejich majetku- lehkost.Pokud jde o výstavbu skleníků, jedná se o výhodu i nevýhodu.Na jedné straně je konstrukce lehká, snadno se sestavuje a rozebírá.Ale při silném větru je lehkost již nevýhodou.Je neutralizován dobrou základnou, ke které je rám bezpečně připevněn.

Než pokrývat

Hlavní krycí materiál pro skleníky a pařeniště je film.Používá se na malých i pevných strukturách.Sklo bylo používáno pro celoroční použití, ale jeho vysoká cena a křehkost vedla k tomu, že se používá velmi zřídka - ukázalo se, že jde o drahé přístřeší.Velká hmotnost zasklení vyžaduje pevný rám.

Existují dvě nové položky.Známejší polykarbonát používaný pro altány a markýzy a relativně nový netkaný netkaný krycí materiál.

Nyní o všech podrobněji.

Film pro skleníky a skleníky

Vyrábí se z různých polymerů a má jinou tloušťku.Nejběžnější jsou polyethylen, polyvinylchlorid.Jsou také posíleny.

Polyethylenové filmy jsou nejdražší, ale také nejkratší.I s nejpříznivějším přístupem neslouží déle než rok: stávají se křehkými pod vlivem ultrafialového záření, ale dosahují chladu.Často se však kupují: levné.

K dispozici jako rukáv.Při jeho ořezání na jednu stranu získáme dvojnásobnou šířku.Neměli byste používat nesestříhaný film: životnost zůstane stejná a spotřeba je více než přesně dvěkrát.Existuje pouze jedna funkce: film se rychle složí.Je obtížné a téměř zbytečné jej později utěsnit: lepicí páska je velmi špatně přilepena k prašnému povrchu.Proto je tento záhyb před použitím slepen lepicí páskou.Ukazuje se spolehlivě.

Tloušťka a druhy

Optimální tloušťka polyethylenové fólie pro letní chaty a skleníky je 150 mikronů.Když vezmeme silnější, jeho životnost je jedna sezóna a stačí 150 charakteristik.

Vyztužený film má odlišný vzhled: buňka je jasně viditelná

Vyztužený film je odolnější.Výrobci jí poskytují 3letou záruku.Vzhled se snadno rozlišuje: je v kleci.Vlákno z jiných polymerů nebo stejného polyethylenu, ale zpracované odlišně, jsou tkané do polyethylenového rouna.Díky odolnějším vláknům může takový filmový skleník odolávat zatížení větrem a sněhem (do jisté míry).Vyztužená fólie má různé hustoty, pro skleníky a skleníky v letních domech a pozemky pro domácnost jsou vhodnější 120 g /m2až 200 g /m2 .

Existují také filmy z polyvinylchloridu.Lze je provozovat až 7 let.Ale jsou drahé.Materiál je také dobrý, protože dobře propouští sluneční světlo (80-90%) a téměř nepřenáší infračervené záření (5-10%), to znamená, že nedovoluje skleníku ochladit přes noc.Pokud potřebujete teplý skleník, který udržuje dobrou teplotu v noci - je to vaše volba.

Existují také filmy zvané trvalky.Nejčastěji se jedná o polyethylen s různými přísadami.Někteří se setkávají méně častopolymery.Trvalé filmy mají obvykle některé speciální vlastnosti:

 • méně degradované ultrafialovým zářením - stabilizace světla;
 • umožňuje méně tepelné záření - tepelná stabilizace;
 • zabraňuje tvorbě kondenzace na filmu - hydrofilní;
 • odráží tepelné záření, záře ve tmě, absorbuje ultrafialové záření - tyto vlastnosti závisí na typu přísad, ale nazývají se přeměnou světla.

Tyto vlastnosti lze kombinovat do jedné fólie.Můžete tak najít dlouhodobý hydrofilní tepelně stabilizující film atd.Další bod.Takové filmy mají obvykle určitý odstín: žlutý, zelenkavý, modrý ...

Trvalé filmy mají různé barvy

Při výběru trvalých filmů nezapomeňte uvést jejich životnost..Může to být od dvou sezón do 3 let.Věnujte pozornost.Pokud jsou psána 2 roční období, znamená to, že je třeba je vyčistit na zimu.Pokud jsou to 2 roky, jedná se o film pro celoroční použití.Prodejci často manipulují s těmito pojmy a říkají, že dvě období - to jsou dva roky.

Fotbalové zprávy pro vlastní potřebu o výstavbě skleníků sami.

Polykarbonát

Tento buněčný materiál má mnoho výhod: je lehký, dobře propouští světlo, udržuje teplo, ohyby a snadno se připevňuje.Nevýhodou jsou relativně vysoké náklady.Pokud však bude skleník provozován déle než jeden rok, tyto investice se vyplatí: i bez dalšího vytápění vegetativnísezóna výrazně roste.

Polykarbonát se však liší strukturou i tloušťkou.Nejběžněji používané typy při výstavbě skleníků jsou uvedeny v tabulce.

Struktura polykarbonátu a jeho tloušťka

Za normálních podmínek (průměrné zatížení sněhem a vítr) se jednokomorové desky pokrývají skleníky.Pro regiony se spoustou sněhu má smysl vzít zesílené regiony.

Tloušťka plechů je optimálně 6 mm nebo 8 mm.Méně by se nemělo brát: listy, které jsou příliš křehké a jejich vlastnosti nejsou příliš dobré (viz tabulka).Polykarbonát tl. 4 mm lze umístit na malé skleníky.Nebude odolávat těžkým nákladům.

Vlastnosti polykarbonátu různých tloušťek

Polykarbonát musí být stále správně upevněn: buňky musí být orientovány shora dolů, otevřené okraje musí být utěsněny speciální páskou nebo páskou, upevněny speciálními tepelnými podložkami.nebo šrouby s velkou kovovou podložkou, pod kterou je nutné připojit gumovou nebo plastovou podšívku.

Spanbond

Toto je již dlouho více než jeden materiál.Existuje mnoho značek: Agril, Lutrasil, Spanteks, Agrospan, AgroSUF atd.Je to jen to, že se Spanbond objevil první a nyní se všechny podobné materiály nazývají tímto způsobem a také „netkaný krycí materiál“ nebo „agrofibre“.Toto netkané polypropylenové vlákno, které má jedinečné vlastnosti: propouští vzduch, světlo a vlhkost a zároveň chrání rostliny před přehřátím nebo zamrznutím.Zpětná vazba praxepoužití tohoto materiálu ve videu.

Agrofibre se vyznačuje hustotou.Nejnižší je 17 kg /m3 , největší je 60 kg /m3 .Pro sezónní skleníky a skleníky od jara do podzimu je optimální hustota 30–40 kg /m3 , pro zimu je již zapotřebí 60 kg /m3 .

Přibližně jak organizovat kapkové zavlažování, čtěte zde.

Jak rychle postavit skleník s oblouky (s vysvětlením fotografií)

První skleník v venkovském domě nebo na zahradě je zpravidla vyroben z levných materiálů: je třeba vyzkoušet, coto a ocenit, jak ziskový nápad je.Proto požadavky: jednoduchá, rychle smontovaná konstrukce levných, cenově dostupných materiálů.Rámové skleníky s oblouky z PVC trubek tyto požadavky plně splňují (lze použít i HDPE).

Jedna osoba může sestavit tento skleník na trubkových obloukech z PVC za 3–4 hodiny

Materiály

Zde může být takový skleník, jako na fotografii výše, proveden během několika hodin.Budete potřebovat následující materiál:

 • Deska pro základnu, velikost ne menší než 75 * 40 mm, délka závisí na rozměrech vašeho skleníku.Z paprsku, který leží po obvodu skleníku, je položen rám.Pokud je skleník 6 * 3 metry, pak paprsek potřebuje 18 metrů, pokud 8 * 3 m, pak 24 metrů atd.
 • Deska s profilem 50 x 20 mm pro uspořádání předních dveří.
 • Trubky z PVC o tloušťce stěny nejméně 2 mm.Závisí to na rozměrech skleníku.Pokud plánujete výstavbu skleníku, měla by být v horním bodě jeho výška nejméně 2,2 metru.Pak můžete bez problémů pracovatuvnitř.
 • Kotva o průměru 14–16 mm.Měl by být o něco menší než vnitřní průměr trubky z PVC.
 • Krycí materiál - film nebo vlákno.Ostatní pro tento design nebudou fungovat.
 • Perforovaná kovová páska.
 • Vruty do dřeva.

Před použitím ošetřte dřevo hnilobou a repelenty proti hmyzu.Pokud jsou někde kusy kůry, musí být zlikvidovány.Právě tam je většina larev.Pokud existuje tovární impregnace, můžete je použít.Pokud jste použili motorový olej, bude to tak.Pokud ne, můžete spálit dřevo pomocí hořáku.Tato metoda je nespolehlivá, ale i takové zpracování je lepší než žádné.

Pracovní nástroje

K vytvoření skleníku pro domácí kutily budete potřebovat nástroj:

 • kladivo, hřebíky;
 • řezané dřevo;
 • bruska s diskem na kov;
 • kladivo nebo těžké kladivo (kladivo ve výztuži);
 • šroubovák.

Stavíme skleník z polypropylenových trubek (foto zpráva)

Nejprve označte a poté vyrovnejte místo.Je vyrovnaná pod úrovní.Dále začíná skutečná výstavba sezónního skleníku.

Přípravné práce

Obdélník je nakreslen z široké tabule, která vymezuje hranici skleníku.Pokud je to možné, paprsek lze připojit do tlapky, pokud ne, stačí ji prorazit kladivem a dlouhými hřebíky (nejméně 10 cm).Uly vyztužují kovové desky nebo rohy.Zkontrolujeme základ.Zjistit tojak hladce to máš, změř diagonály.Pokud jsou si rovni, vynikající.Ne - zarovnat.Poté upevníme základnu - jedeme do výztužných tyčí ve vnitřních rozích.Budou držet základnu na místě.

Tyto pruty neumožňují pohyb základny skleníku

Výztuž je rozřezána na kousky asi 80 cm dlouhé a jsou instalovány každých 50 cm na obou dlouhých stranách skleníku.40 cm je hnáno do země a stejné množství zbývá vyčnívat.Tyče na opačných stranách musí stát přísně proti sobě, jinak bude skleník zkosený.

Kusy výztuže jsou zasunuty z obou dlouhých stran

Oblékáme oblouky

Na výztuž položíme na jedné straně odříznutý kuspolypropylenovou trubku, ohněte ji a položte na stejnou tyč z opačné strany.První oblouk dopadl.Uděláme totéž se všemi ostatními.Montujeme oblouky každých 50 cm. Jedná se o skleníkový rám vyrobený z polypropylenových trubek.

Na armatury se nasazují kusy trubek z PVC

​​

Nyní musí být trubky upevněny.Jinak budou odstraněny stejně snadno, jak jsme je nasadili.

Bereme děrovaný kovový pás, šroubovák, vruty do dřeva.Odřízněte kousek pásky a připojte na jedné straně k rámu poblíž potrubí a poté na druhé.Můžete si přišroubovat další jeden - dva samořezné šrouby blíže k trubce, takže oblouk pevně drží.Aby bylo upevnění pevnější, je lepší vzít vlnitou než hladkou výztuž, PP trubku můžete také opravit dvakrát: téměř blízko země a blíže khorní okraj rámu.

Trubka je připevněna k základnímu nosníku pomocí děrované kovové pásky

Nyní musíme spojit všechny oblouky s podélnými trubkami.Dají struktuře tuhost.Pokud je skleník malý, stačí pouze jedno podélné žebro.Je však výhodnější, když jsou také na bočních stěnách.

Nahoře uprostřed klenby je svázán dlouhý kus trubky z PVC nebo malý profil.Ke každému oblouku je připevněna plastovou svorkou.Dodá konstrukci další tuhost.

Plastové svorky - univerzální spojovací prostředky

Vyrábíme dveře

Dveře jsou vyrobeny z prkna uprostřed prvního oblouku.Jeho výška a šířka závisí na tom, jak vysoko se váš skleník ukázal.Šířka dveří by však neměla být menší než 80 cm: chůze bude nepohodlná.

A to se již stalo: skleník je téměř připraven

Teď je to všechno o malém: vyberte co, zakryjte skleník.Trubky z PVC mohou provádět film (jakýkoli) nebo netkaný materiál (nebo oba tyto materiály).Poté, co je materiál fixován, můžete zvážit výrobu skleníku s vlastníma rukama hotovými: můžete zasadit sazenice.Výška je dostatečná pro pěstování i vysokých odrůd rajčat nebo okurek a je snadné podpořit vázání.

Skleník využívající stejnou technologii

Je zajímavé, že je snadné stavět skleník pomocí stejné technologie.Pouze jeho rozměry budou menší (výztuž může být tenčí, její kusy jsou menší) a celá technologie je podobná.

Skleník vyrobený z PVC trubek podle této technologie s malými změnami: protože je malý, potrubí se přibije přímo na dřevěný rám.Horní trubka je umístěna nahoře a je svázána elektrickou páskou (může být nahrazena páskou).

Skleník „Sněženka“ byl také téměř postaven.Jediný rozdíl spočívá v tom, že krycí materiál v něm je sešíván, jsou v něm vytvořeny šňůry, do nichž jsou navléknuty PVC trubky.Poté, co jsou nainstalovány na nezbytných místech agrofibru, uvíznou v zemi.Proč je takový skleník vhodný?Skutečnost, že přístřešek může být podle potřeby posunut podél rostlin otevírání nebo zavírání oblouků.

Pro další typy a typy skleníků čtěte zde.

Vylepšení

Nejvíce otázek vyvstává při organizaci zápisu: získá se nejproblematičtější část.Zde jsou dvě možnosti řešení:

 1. Použijte tenkou překližku a dřevěný rám.

  Ukázalo se, že jde o lehkou, ale spolehlivou konstrukci

 2. Opláštěná překližkou, takže její okraje neroztrhnou fólii, jsou pokryty plstí, tenkou pěnovou gumou nebojen pruh měkkého hadříku.

  Jak jinak učinit vstup do klenutého skleníku

  Aby se zabránilo prolomení okrajů překližky, změkčí ji něčím měkkým

Jak připevnit fólii k trubkám

Jaké jsou výhody oblouků z PVC?Jsou hladké, film a spanbond se na nich neroztrhají.Ale jak k nim připojit film?Nemůžete do nich zatloukat hřebík, můžete šroubovat samořezným šroubem, ale pouze do ležící na zemi.V rámečku „hraje“ a šroub do něj nevšroubuje.Proupevňovací fólie mají speciální plastové sponky.Jsou umístěny na horní stranu fólie, zakrývají část potrubí.

Speciální spony pro fóliové skleníky pro upevnění na obloukech

Z hadice, plastové trubky, jiných improvizovaných materiálů

) Takové svorky mohou být vyrobeny z improvizovaných materiálů.Pro malé skleníky z oblouků je vhodný kus staré hadice rozříznuté podél.U skleníků nemusí být jeho tuhost dostačující: větrání je větší.Potom může být svorka vyrobena z jednoho kusu stejné plastové trubky.Rovněž se ořízne, ale část šířky se bude muset oříznout: PVC a HDPE jsou stále docela rigidní a ty je prostě nemůžete rozšířit.Určete, která část trubky se má empiricky řezat, a pak okraje zpracujte smirkem: aby neroztrhly film.

Trubkové fixátory, které se používají při instalaci potrubí v domech, dobře udržují fólii.Bude si muset zlomit nohu, ale jinak je velmi dobrý.

Lidé stále používají papírnické pořadače vhodné velikosti.Toto zařízení drží dobře, ale vzhledem k tomu, že se jedná o kov, existuje možnost trhat film za silného větru.Abyste tomu zabránili, můžete dát kus látky.

Jak jinak můžete film upevnit na loukách skleníku nebo skleníku

A dalším způsobem, jak můžete film připojit k oblouku skleníku: vezměte oboustrannou pásku a nalepte ji na jednu stranu napotrubí.Potom ochranný film postupně odstraňte a přilepte na něj.To jemožnost levné plastové fólie: nebude možné ji odstranit.Další bod: film nemusí být nalepen úplně na dno: možná budete muset ventilovat skleník.

Pro pohodlné větrání je požadována fólie oříznutá déle než 20–30 centimetrů na každé straně (pokud je například délka oblouku 2 metry, pak fólie potřebuje minimálně 2,5).Vezměte si tyčinku, zabalte ji fólií a přibijte ji.Nyní, pokud je třeba fólii zvednout, je navinuta na tyč a je upevněna (nebo jednoduše hodena na střechu, přivázání lana tak, aby mohla být stažena zpět).Pouze tyč by měla být dobře zpracovaná, bez ostrých hran.Takže ten film neroztrhne.

O systémech autowatering si přečtěte článek „ Autowatering do-it-yourself“

Arc pro skleník vyrobený z profilů

Filmový skleníkbýt nejen z polymerové trubky.Pro venkovní použití můžete použít pozinkované profily.Jsou lehké, protože žebra mají dostatečnou tuhost.Skleník s galvanizovaným profilem může být pokryt jakýmkoli materiálem, s výjimkou snad skla: je příliš těžký.

K vytvoření oblouku z profilu se jeho boční části oříznou bruskou každých 20–30 cm, přičemž střední část zůstane nedotčena.Oblouk je nakreslen na zemi, která musí být vytvořena (půlkruh může být nakreslen kouskem lana a tužkou svázanou na jedné straně, pokud pracujete na konkrétním místě nebo s ostrým kolíkem, který škrábe na sodě nebo na zemi. Na tomto výkresu je zakřivený profil, ohnutýv místech řezů.Potom vezmou šroubovák a šrouby (blechy), upevní se na místech, kde se protínají boční části, nejprve na jedné straně a poté na druhé straně.

Podívejte se, jak to video vypadá živě.

Polykarbonát již může být k těmto obloukům připojen.Konstrukce však stále není dostatečně tuhá, aby se na ní šlo.

Video o tom, jak vyrobit oblouky pro skleník s polykarbonátem ze dřeva

Tato metoda je k dispozici zkušeným truhlářům.Výsledek je však vynikající: nejen spolehlivý, ale také krásný.Upevňovací systém byl vynalezen jako velmi zajímavý: polykarbonát není pevně upevněn, ale pohybuje se podél vodítek, otevírá a uzavírá boční plochy.Návrh je složitější, ale také spolehlivější.

Ekonomický skleník s vytápěním

Jak si vyrobit celoroční skleník a trochu utratit za jeho vytápění?Jeden ze zahradníků přišel s myšlenkou pohřbít skleník v zemi.Jedna z velmi racionálních možností, viz následující video.

Skleníky pro kutily jsou vyrobeny z různých materiálů a různých provedení, ale klenutá struktura je prioritou.Je postaven jednodušší a během provozu nezasahuje, umožňuje ventilaci v případě potřeby.