Správné připojení vyhřívané kolejnice na ručníky

Koupelna - místnost, kde je vyžadována zvýšená teplota.Zaprvé se cítí tak pohodlně a zadruhé, teplý vzduch po sprchování nebo koupeli rychle odvádí přebytečnou vlhkost.Topení v koupelně se provádí občas - nepřijímá se.Běžnějším způsobem je instalace vyhřívané kolejnice na ručníky, o které se budeme bavit později.Aby všechno fungovalo bez problémů, musíte si vybrat správné schéma zapojení a dokonce ho správně implementovat.A musíte na to přijít sami.Koneckonců, i když sami neuděláte všechno, budete muset sledovat instalatéry.Pouze tak si můžete být jisti, že vám zůstane správně fungující sušička.

Aby všechno vypadalo nejen dobře, ale aby fungovalo i bez problémů, je třeba správně položit oční linii

Jaké návrhy existují

Vyhřívané kolejnice na ručníky mají různé podoby.Při jejich výběru se lidé často řídí výhradně estetikou, což není zcela opodstatněné.Tato zařízení fungují normálně s dobrou cirkulací vody, ale ne všechny modely tuto cirkulaci poskytují.Někteří lidé musí být moudří po dlouhou dobu a hledat vhodné schéma připojení, jinak prostě odmítají pracovat.

Všechny vyhřívané kolejnice na ručníky lze tedy rozdělit do čtyř skupin:

 • ve tvaru U nebo ve tvaru U.Nejjednodušší modely, elementární spojení (boční).V ideálním případě, pokud vyměňujete starý, najdete model se stejnou středovou vzdáleností.Potom, s trochou štěstí, nemůžete ani zatáčky opakovat.
 • Žebřík.Moderní designy s řadou příčníků.Také dobrá volba z hlediska hydrauliky.Spojení může být spodní, boční nebo diagonální.Není však zvolen libovolně, ale podle kombinace podmínek (odkud je dodávka, umístění vzhledem k stoupačce).
 • Had.Další klasický model s bočním připojením.Instalace vyhřívané kolejnice na ručníky tohoto typu zpravidla nepředstavuje žádné problémy.

  Druhy vyhřívaných kolejnic na ručníky

 • Složitá forma.Existují velmi neobvyklé vyhřívané kolejnice na ručníky.Mohou to být dokonce i dekorace interiéru, ale jejich kompetentní spojení je problém.Zpravidla je nutná konzultace s kvalifikovaným odborníkem, instalatérem, který má dobré znalosti v hydraulice.Jak víte, zjištění, že je to úkolnení snadné.

Často se stává, že po instalaci vyhřívané kolejnice na ručníky to prostě nefunguje.Pokud je chyba závažná, stoupačka, ke které je připojena, přestane fungovat.Proto musíte znát a dodržovat pravidla připojení.

Kam se připojit a kde se pověsit

Můžete připojit kolejní ručník vyhřívaný vodou k stoupačce horké vody ak topení.Pokud existují obě tyto možnosti, obvykle si vyberou TUV.Existují tři důvody: je méně problémů s povolením připojení, můžete se připojit kdykoli v roce (souhlasit s Trestním zákonem o odpojení stoupačky a to je vše), a co je nejdůležitější, taková vyhřívaná věšák na ručníky je vyhřívána po celý rok.

Pokud v domě není teplá užitková voda, budete se muset připojit k stoupačce topení.To vyžaduje povolení trestního zákoníku a projektu.Koupíte si vyhřívanou věšák na ručníky (nejlépe jednoduchý design), jděte do bytové kanceláře s pasem (kopie), napište prohlášení.Je-li uděleno povolení, objednejte si projekt (budete také potřebovat kopii pasu s připojovacími rozměry).Poté, podle projektu, udělejte to sami nebo najměte výkonné umělce (instalatéři z bytového úřadu, jako možnost).Volejte zástupce ZhEK k přijetí.

Aby se „ručník“ zahříval vždy a bez problémů, všechny přístupy jsou přímé, bez oblouků a kapes

Při určování umístění vyhřívané kolejnice na ručníky mohou stále vyvstávat otázky ohledněv jaké výšce stojí za pověšení.Pokud máte na výběr, je nejvhodnější jej uspořádat tak, aby byl na úrovni hlavy a níže.To je, pokud dáte ve tvaru U nebo had.Pokud mluvíme o "žebřících" velkýchvýška, horní tyč není na úrovni žhnoucí ruky (přibližně 190-200 cm).

Při výběru místa pro instalaci vyhřívané kolejnice na ručníky je třeba vzít v úvahu také vzdálenost od stoupačky.V zásadě platí, že čím blíže k stoupačce, tím lépe - tím je pravděpodobnější, že to bude fungovat.Lze ji však připsat na metr nebo tak, pouze pokud jsou splněny následující podmínky:

 • nízký hydraulický odpor vyhřívané kolejnice na ručníky (jednoduchý tvar a část 1 ″ nebo 3/4 ″),
 • dostatečnétlak (2 atm nebo více)
 • vypouštění trubek o normálním průměru (o jeden krok menší než stoupací potrubí).

Současně je třeba dodržovat další pravidla připojení.Potom bude šance, že takové „vzdálené“ zařízení bude fungovat normálně.

Jak vyrábět ohyby a jak vyměnit stoupačku

Pokud je stoupačka kovová a nebudete ji měnit, je možné instalaci vyhřívané kolejnice na ručníky pomocí ocelových nebo polypropylenových trubek.Pokud změníte stoupačku (nejlepší volba) a vložíte polypropylen, není na výběr - trubky PPR jdou do ohybů.Chcete-li vzít polypropylen pro horkou vodu, je to lepší - vyztužené skelnými vlákny.

Proč není kovový plast vhodný?Protože má kování se silným zúžením lumenu.To má nepříznivý vliv na oběh.Výsledkem je, že ani 100% funkčních obvodů nezajišťuje normální vytápění.

Instalace vyhřívané kolejnice na ručníky s kabeláží z polypropylenových trubek

Trochu o tom, proč vyměnit stoupačku.Má smysl to dělat ve starých domech při renovaci v koupelně nebo v koupelně (podle toho, kde jste)stoupač je umístěn).Za prvé, trubky jsou obvykle již staré a opotřebované.Může být dokonce obtížné k nim svařovat vývod, protože se kov opotřeboval.Za druhé, moderní oprava zahrnuje skryté pokládání komunikace a také chcete zavřít stoupačku.Skrýt staré potrubí a po několika letech zničit vše znovu ... není dobré řešení.

Trochu o tom, jak se změnit.Musíte se dohodnout se sousedy zdola a shora a také s Úřadem pro bydlení (DEZ, UK).Se sousedy, které vyříznete stoupačku od nich a nainstalujete novou na vlákno.Proč mají?Protože je nebezpečné nechat staré potrubí ve stropě: zhroutí se a vytéká.Zaplaví vás nebo sousedy níže.Proto je lepší projít podlahou novou trubkou.

S tímto připojením je sušička součástí stoupačky a nesmí existovat žádné kohoutky

Po dohodě se sousedními zeměmi (mohou již mít stoupačku uzavřenou) jít do bytového úřadua dohodnout se na datu výměny a době, po kterou bude stoupačka odpojena.Může pracovat „místní“ zámečník, vy sami (pokud máte kvalifikaci svářeče) nebo lidé, které jste najali.Po klepnutí na vodu se zapne, zkontrolujete funkčnost vyhřívané kolejnice na ručníky a celého systému.Pokud za 30 minut nezačne vychladnout, je správně nastavena.Výměna nebo instalace vyhřívané kolejnice na ručníky je nyní dokončena.

S obtokem nebo bez něj

Začněme tím, co je obtok.Jedná se o propojku mezi vstupem a výstupem zařízení, která zajišťuje cirkulaci vody v případě selhání nebo vypnutí zařízení.

Propojka mezi vstupem a výstupemvyhřívaná kolejnice na ručník je obtokem

Pokud existuje obtok s okruhem, lze na vstup a výstup zařízení nainstalovat uzavírací kulové kohouty.To je výhodné - v případě potřeby ji můžete deaktivovat (během opravy nebo výměny) a neblokovat celý stoupač.

Pokud takový můstek neexistuje, nesmí být instalovány žádné jeřáby.V tomto případě je vyhřívaná věšák na ručníky součástí stoupačky, uzavření kohoutků zcela blokuje stoupačku.

Při připojení bez obtoku nejsou žádné kohouty

Obtok může být přímý (jako na první fotografii v kapitole) nebo ofsetový (na fotografii níže).Na horní přívod chladicí kapaliny je umístěn předpínací můstek pro lepší výkon (zlepšuje se cirkulace).Při nižším posuvu offset pouze zasahuje.Pokud nevíte, odkud voda pochází, je nejlepší provést přímý obtok.

Offsetový obtok při vyšších průtokech zlepšuje cirkulaci.

Dokonce i obtoky (přímé nebo offsetové) jsou zúženy.Úzké, stejně jako přemístění, zlepšuje cirkulaci, ale pouze v případě nejvyššího posuvu.Zúžení se provádí pomocí trubky, která je o jeden krok menší než ta hlavní (pokud je stoupačka palec, úzkým hrdlem je 3/4 ″).Nemůžete udělat méně.Velikost vložky musí být nejméně 10 cm.

Opět: ofsetový a /nebo zúžený obtok funguje pouze s přívodem horní vody.Ve spodní části narušuje oběh.Pokud si nejste jisti, obraťte se na přímý a nenápadný obtok.

Je přísně zakázáno umisťovat jeřáby na obtok.Každý faucet je ztrátou tlaku, což znamená, že zhoršuje cirkulaci celého stoupačky, vodní toky nejsou tak horké.Všichni sousedé nad nebo pod(v závislosti na směru toku) je tlak znatelně horší.Někdy padá a majitel obchvatu jeřábem.Kromě toho je to naprosto zbytečná část, která přináší pouze škodu a nedochází k výraznému zlepšení oběhu ve vyhřívané koleji na ručníky.A navíc, jedná se o porušení SNiP 31-01-2003 (odstavec 10.6) - rušení obecných komunikací, za které může být udělena pokuta (značná).

Jak umísťovat kohoutky (způsoby připojení)

Pro laterální a diagonální spojení musí být kohoutky na stejné úrovni jako vstupy do kolejnice na ručníky nebo mírně vyšší /nižší.Co rozhodně nebude fungovat, je instalace vyhřívané kolejnice na ručníky, pokud jsou kohoutky umístěny ve vzdálenosti menší, než je vzdálenost mezi vstupy.Na níže uvedené fotografii je uveden příklad nefunkčního diagonálního spojení s těsně rozloženými kohoutky.Černá označuje možnost jej opravit (horní posuv).

Při bočním připojení bude vyhřívaná kolejnice na ručníky fungovat pouze tehdy, budou-li kohoutky mírně vyšší a mírně nižší než jeho vstupy nebo alespoň na stejné úrovni

Při připojení musí být kohoutky umístěny.striktně vodorovně nebo mírně pod úhlem.Trochu pod úhlem - to je od 2 cm na metr (2%) nebo trochu více.Směr svahu závisí na schématu připojení a na konci, ke kterému bude tato větev připojena.Aby to bylo trochu jasnější, zvažte několik typických schémat pro připojení vyhřívaných kolejnic na ručníky.

Univerzální spodní připojení vyhřívané kolejnice ručníku „žebříku“

Tento obvod fungujebez ohledu na směr horké vody.Typ připojení - spodní, oba výstupy by měly být nižší než spodní okraj sušičky.U horního posuvu je volba přípustná, když je hrana mezi ohyby, ale práce již nemusí být tak účinná (může se zhoršit oteplování).

Univerzální připojení vyhřívané kolejnice na ručníky (spodní)

V tomto schématu lze instalovat uzavírací kohouty.Pro jeho normální provoz je nezbytné:

 • Mayevskyho kohouty instalované na horních terminálech (větrací otvory) pro klesání vzduchu akumulujícího se v horní části.Bude nutné je pravidelně otevírat a foukat (jak se začíná zhoršovat).Existuje možnost - umístit automatické větrací otvory.Jsou také kompaktní.To zjednoduší provoz.
 • Obejít rovně se zúžením.Velikost zúžení je trubka o jeden krok menšího průměru.
 • Ohyby se vyrábějí trubkou o krok menším průměrem než hlavní stoupačka.

Pokud máte tuto možnost na výšku, udělejte to.Schéma funguje za jakýchkoli podmínek, s vyhřívanými žebříky jakéhokoli typu „žebříku“.

Možnou spodní možností připojení pro přívod shora je

Když se horká voda rozlévá shora, lze horní výstup provést nad spodním okrajem sušičky.Když je obtok posunut a zúžen, měl by se normálně zahřát.Tato metoda není nejlepší, ale funguje.

Provozní varianta pro horní únik horké vody

Přítomnost větracích otvorů a krvácení vzduchu po zastavení systému -povinné.

Univerzální boční připojení

Trubky můžete z boku přivést k vyhřívané koleji na ručníky v libovolném ze standardních tvarů - ve tvaru U, had a žebřík.Samotné připojení závisí na formuláři.Ve standardní verzi je přímý neomezený obtok.Větve jsou buď striktně vodorovné nebo s mírným sklonem.Na obrázku je zkreslení: konec horní větve je mírně nakloněn dolů (2 cm x 1 metr) a spodní část je trochu zatažena nahoru.Průměr ohybů není menší než průměr vyhřívané kolejnice na ručníky.

Boční univerzální spojení vyhřívané kolejnice na ručníky

Podobné schéma zapojení je dobré, protože není třeba instalovat větrací otvory na „žebřík“ (jsou nainstalovány zátky), protože vzduch jednoduše opouštíve stoupačce.

Pro horní posuv na obtoku můžete zúžit a /nebo posunout propojku směrem k vyhřívané koleji na ručníky.Tím se zlepší cirkulace, sušička se bude lépe zahřívat.Ale opět: takový systém bude fungovat pouze s horním přívodem vody.

Při přivádění vody shora může být obtok přemístěn a vyroben do potrubí krokem s menším průměrem

S tímto schématem je také možné ohýbat v mírném svahu nebo přesně vodorovně.

Možné možnosti bočního připojení (nikoli nejlepší)

Schéma bočního připojení s horním výstupem umístěným pod horním okrajem vyhřívané kolejnice na ručníky je přijatelná.S tímto připojením jsou však nutné jeřáby Maevsky, kterými bude nutné po odpojení přívodu horké vody pro opravu /údržbu odvzdušnit vzduch.TakéMožná budete muset během procesu pravidelně odstraňovat vzduch.

Ne nejlepší, ale plně funkční varianta

Diagonální spojení

V diagonálním spojení většiny vyhřívaných kolejnic na ručníky není žádný zvláštní smysl.: jejich účinnost se neliší od strany (v žádném případě nedochází k významnému zlepšení), a průtoková rychlost trubek je větší, jsou také vyžadovány shtroby, což je pracné.Přestože je obvod funkční.

Úhlopříčka funguje normálně, je-li přívod vody shora.Pak je horní větev spojena s krajním okrajem „žebříku“ a spodní - k nejbližšímu.

Diagonální spojení při horním posuvu

V tomto případě můžete také provést užší a offsetový obtok, ale bez tohoto by všechno mělo fungovat „s třeskem“.S nižším přívodem, obtok bez zúžení, přesně podél stoupačky, připojení

Vyhřívané kolejnice na ručníky: jak se připojit

V případě připojení vyhřívaných kolejnic na ručníky musíte kromě konvenčních prostředků vzít v úvahu takéstruktura každého konkrétního modelu.Měly by být zvažovány z hlediska hydrodynamiky - tam, kde bude voda lépe proudit tam a přivádět vodu.Například populární model „Elegy“ od společnosti Sunerge.Toto není žebřík nebo klikatý.

Zde se vybere diagonální spojení, protože ostatní jednoduše nebudou fungovat.

Instalace vyhřívané kolejnice na ručníky Sunerji Elegia je vybrána laterálně, protože jakákoli jiná cirkulace bude narušena.Neexistují žádné možnosti.

Jiný model- s nižším připojením a složitým designem má tři možnosti instalace.Pokud bude voda dodávána shora, druhá bude fungovat nejlépe, první bude fungovat trochu horší, třetí bude nejefektivnější.

Varianty spodního spojení s horním rozlitím

Při podávání zdola zůstávají možnosti 1 a 3, ale pouze bez zúžení obtoku - bude rušit a nepomůže.Druhá možnost je zcela vyloučena.

Jak nedělat

Všechna výše uvedená schémata fungují stabilně.Jak jste si všimli, všechny větve jdou rovně, bez ohybů ve formě oblouku nebo prstenů.To není náhodné - ve všech nepravidelnostech se vzduch hromadí, což narušuje a někdy zcela blokuje cirkulaci.

Tento obvod nefunguje

Na fotografii je instalace vyhřívané kolejnice na ručníky nesprávná.Byly provedeny nejméně dvě chyby:

 1. jsou již provedeny ohyby, než je středová vzdálenost vyhřívané kolejnice na ručníky;
 2. jsou vyrobeny kovově-plastovou trubkou se smyčkami.

Takové spojení prostě nemůže fungovat.Plastové trubky jsou vynikajícím materiálem, ale ne pro připojení vyhřívaných kolejnic na ručníky.Jejich kování má velmi silné zúžení lumen, což nepříznivě ovlivňuje oběh.Navíc se v pantech hromadí vzduch a průtok podél horní smyčky nebude fungovat, i když bude napájen shora, nebude fungovat - musí být překonán příliš vysoký hydraulický odpor.

Nestabilní obvody

Následující dva obvody mohou fungovat, ale v žádném případě ne vždy.Na dně vyhřívané věšáky na ručníky je vodastagnuje a při určitém výškovém rozdílu nemůže stoupat.Konkrétně, když to bude fungovat, a když ne, nikdo nemůže.Závisí na tlaku ve stoupačce, na průměru potrubí a konstrukci samotné sušičky.

Nestabilní schémata připojení

Při tomto připojení může i pracovní spojení náhle (obvykle po zastavení) přestat fungovat.Vše je jednoduché: tlak se změnil, potrubí je ucpané, voda ze dna „nevmáčkne“, vyhřívaná kolejnice na ručníky se nezahřívá.

Další variantou nestabilního obvodu je smyčka nahoře.Za určitých podmínek to bude zase fungovat.Ale dříve nebo později se nejvyšší bod probudí a zablokuje oběh.Tomuto problému lze pomoci, pokud instalujete automatický odvzdušňovací ventil v nejvyšším bodě, ale pokud tlak poklesne, nezachrání se.

Se smyčkou nahoře

​​

Naprosto špatně

Níže uvedená fotografie ukazuje příklady, jak toho dosáhnout.Okruhy bez obtokového jeřábu jsou nefunkční.Co to hrozí, je známo.Navíc po několika letech provozu obvykle přestávají fungovat.S největší pravděpodobností k tomu dojde po příštím vypnutí - systém se ucpává nečistotami.Je to proto, že celý proud horké vody je nechán projít vyhřívanou kolejnicí ručníků.Po opravě voda nese obrovské množství nečistot, které se bezpečně usazují v zatáčkách (v nejnižších oblastech na prvním místě).Po několik let je vše úplně ucpané.K dobrému je potřeba všechno přepracovat a správně připojit, ale pouze praní může pomoci žalu.

Velmi špatný nápad

Musíte opláchnout jak vyhřívanou věšák na ručníky, tak i jeho vstupy.Chcete-li to provést, vyjměte sušičku a umyjte ji v koupelně a ohyby střídejte střídavě připojením hadice k volným východům, jejichž druhý konec by měl být vypuštěn.Manipulace s kohoutky umožňuje nechat proud horké vody přes jeden výstup, pak přes jiný.Po propláchnutí je vše vráceno zpět na místo.Poté bude možné spustit systém.

Postup instalace

Samotné připojení vyhřívané kolejnice na ručníky k hotovým ohybům je standardní pro instalatérské práce - vhodné kování, ložní prádlo a balicí pasta nebo páska.Pro připevnění na zeď jsou držáky nebo speciální držáky svorek, do kterých je trubka přitlačena.Tento proces je ve videu zobrazen podrobně.