Stěny a příčky sádrokartonu: udělejte to sami

Hlavním úkolem opravy ve většině domů a bytů je uvést zdi do normálního stavu.Koneckonců, před několika desítkami let, téměř nikdo nepřemýšlel o dokonale rovnoměrných zdech.Zarovnáno podle zásady „alespoň nějak“.Situaci můžete napravit podle všech pravidel: porazit starou omítku a úplně omítnout přes majáky.Je správný a spolehlivý.Ale dlouhé, špinavé, drahé.Je snazší použít tzv. Suché metody: vyhladit povrch stěny pomocí sádrokartonu (GCR).Druhý úkol, který je často třeba vyřešit v procesu opravy: sanace.Odstraňujeme staré oddíly, vkládáme nové.Nové vnitřní a dekorativní příčky jsou také vyráběny pomocí sádrokartonu.Jak zarovnat a nainstalovat stěny ze sádrokartonu vlastními rukama a my to řekneme v článku.

Jak omítat stěny sádrokartonem

Nejprve zvažte případ, kdy je třeba povrch vyrovnat jižstávající stěny.Existují tři možnosti připevnění sádrokartonu ke stěnám:

  1. Na rámu z pozinkovaných profilů.Pojďmeperfektní povrch pro jakékoli zakřivení.Profily jsou namontovány na speciálních sponách.Z nich je rám sestaven - stojany a propojky - přední strana leží v jedné rovině.Vzhledem k tomu, že sádrokarton je umístěn v dostatečné vzdálenosti od hlavní zdi, lze mezi ní a stěnou položit komunikační a elektrické vedení.Další výhodou této možnosti je možnost pokládky izolace nebo zvukové izolace.Mínus rámu je z profilu - bez izolace, to zní velmi dobře: pokud narazíte na opláštění zdi, zvuk je jako buben.

   Rám z profilů pro sádrokartony

  2. Na rámu z dřevěných bloků.Sestavuje se podle podobného principu - z regálů a propojek, ale připevňuje se přímo ke zdi.Je obtížnější kompenzovat příliš velké výkyvy: Nejprve budete muset hledat nejvíce vystupující části zdi.Pak existují dvě možnosti: první je zaměřit se na ně, přidat další pruhy všude, druhou je pokusit se zmenšit rozdíl odříznutím nejvíce vyčnívajících částí.Hlavní nevýhoda připevnění k dřevěným tyčím je v tom, že pokud nejsou používány dostatečně suché (s vlhkostí nad 15–20%), mohou při sušení „vést“ olovo, díky čemuž je celá struktura zkosená.Existuje také možnost poškození dřeva škůdci nebo houbami.Přesto je v některých regionech tato metoda populárnější, protože jejich ceny za řezivo jsou nižší než v profilu.

   Rám pro sádrokarton ze dřeva

  3. Instalace desek přímo na zeď.Jedná se o instalaci sádrokartonu na lepidlo.Používejte speciální směsi nebo něco jako „tekuté nehty“.Tato metoda je k dispozici, pokud jsou stěny relativně rovnoměrné - s rozdílem nepřesahujícím 2–3 cm. Lepidlo se nanáší na povrch desky nebo stěny (v pruzích, pokud je zeď téměř stejná a v halách, pokud existují rozdíly), pak se plech položí na místo, nastaví podle úrovně,zajištěné klíny a rekvizity.

Šijeme stěny pomocí sádrokartonu: lepidlo na speciální směs

Nejnovější technologie - instalace sádrokartonu na lepidlo je nejrychlejší, alea má nedostatky.Nejprve je všude pod povrchem lepidlo, takže je problematické zavěsit skříňky na takovou zeď.Pokud máte v plánu něco připevnit na zeď předem, položte v této výšce souvislou vrstvu lepidla nebo instalujte trámovou maltu, což bude také další maják při nastavování úrovně plechu.Poté bude problém vyřešen.Další mínus - existují malé rozdíly.To znamená, že povrch se ukázal být nedokonalý.Rozdíl je 2-3 mm.Mezi „kousky“ lepidla se plech mírně ohnul.Je to však dobrý způsob, jak rychle vyrovnat zeď.

Pro více informací o tom, jak přilepit sádrokarton na zeď, viz video.

​​

Upevnění k rámu

Vzhledem k tomu, že při lepení sádrokartonu na stěnu není třeba spojovacích prvků, budeme hovořit o rámu a hlavně o kovu.Pravidla pro uchycení na dřevo jsou stejná, jednoduše se používají samořezné šrouby na dřevo.

Rozměry a účel GKL

Pár slov o tom, jaké velikosti jsou listy a jak položitsádrokarton na zdi.Standardní velikosti jsou následující: šířka je vždy 1,2 m, výška je 2,5 a 3 metry.Někdy existuje „nestandardní“ kratší délka: práce s malými je snazší, ale ukazuje se více švů, které je třeba opravit.Tloušťka GKL:

 • 12,5 mm - univerzální materiál pro stěny a strop;
 • 6 mm a 9 mm pro zakřivené povrchy.

Často se říká, že plechy o tloušťce 9 mm jsou stropy.Výrobci však taková doporučení nemají.Kterýkoli z výrobců umísťuje tenké listy, jako jsou ty, které se používají pro dokončování zakřivených povrchů.

Úkosy se vyrábějí podél dlouhých okrajů plachty.Jsou zapotřebí, aby bylo možné spoj přilepit výztužnou páskou a utěsnit tmelem.Stranou, kde je zkosení, je přední strana.Je nasazen uvnitř místnosti.

Sádrokartonové desky: komponenty a jejich název

Jak se připojit

Potřebujete-li se k plechům připojit na výšku, uspořádejte jespoje tak, aby nebyla získána dlouhá podélná čára.Říká se, že prostěradla jsou rozložena nebo posunuta.V tomto případě je žádoucí, aby posun nebyl menší než 40-60 cm. Dlouhé klouby jsou nejpravděpodobnějšími místy vzniku trhlin.Posunutím švu je téměř 100% pravděpodobné, že se trhliny zbavíte (viz příklad stohování listů na obrázku).

Je-li stěna opláštěna dvěma vrstvami sádrokartonové desky, pohybují se také svislé spáry.Deska umístěná nahoře by měla být nainstalována tak, aby spára dna padla na jeho střed (posun poloviční šířky - 60 cm).

Pravidla pro pokládku sádrokartonových desek

Jak ji upevnit as jakým krokem

Při montáži je plech přitlačen k rámu a upevněn pomocí šroubováku a speciálních šroubů s plochou hlavou.hlavy.Pokud je rám vyroben z kovu, použijte šrouby TN25 (3,5 x 25 mm).V obchodech se nazývají „pro sádrokartony“.Délka - 25 mm, barva - černá (často zlomená) nebo bílá.U rámu vyrobeného ze dřeva se vybírají blízko velikosti s nejvíce plochou hlavou: bude méně tmelů.

Během instalace je důležité dotáhnout upevňovací prvky do požadované hloubky: víčko by mělo být zapuštěno do fólie, ale lepenka by neměla být utržena.Je také nutné, aby byl samořezný šroub nainstalován přísně kolmo k rovině listu: takže existuje menší šance na poškození vrstvy lepenky, která je v tomto návrhu odpovědná za tuhost.

Jak správně namontovat sádrokarton

Jak zjednodušit práci a ujistit se, že samořezný šroub jde do požadované hloubky, podívejte se na video.

Při montáži rámu na pevnou stěnu by vzdálenost mezi stojkami měla být alespoň 60 cm. Poté se ukáže, že každý list je připevněn ke třem vertikálním profilům: dva na okrajích a jeden uprostřed.V tomto případě padne okraj listu doprostřed profilu.

Dva plechy jsou spojeny přesně uprostřed profilu

Po odklonu od okraje 10–12 mm zašroubujte šrouby.Mohou být nastaveny, jak na obrázku výše, jeden proti druhému, nebo mohou být vyrovnány, jako na obrázku níže.Instalační krok - 250-300 mm.Namontováno po obvodu a podél středního profilu.

Kde, jak a coinstalujte samořezné šrouby na sádrokarton v krocích

Další důležitý bod: Při vysekávání listů mějte na paměti, že jeho výška by měla být o 10-12 mm kratší než výška od podlahy ke stropu.To je nutné v případě smrštění: aby zeď nebo přepážka měla možnost kompenzovat změnu výšky bez trhlin (zejména u dřevěných a panelových domů).

To jsou možná všechny hlavní body práce se sádrokartonovými stěnami (aniž by byly brány v úvahu vlastnosti instalace profilů).

Sádrokartonová část

Instalace oddílu je o něco složitější, protože tento postup popisujeme v krocích s fotografií.

Rozdělení disku

Nejprve označte místo instalace oddílu.Nejjednodušší způsob, jak toho dosáhnout, je s výrobcem laserových letadel (laserová úroveň).Tato čára se aplikuje na stěny, podlahu a strop.

Pokud není hladina laseru, budete muset použít normální konstrukci (dobrá kvalita) a olovnici.Nejprve nakreslete čáru na podlahu - to je nejjednodušší.Poté pomocí úrovně přeneste na zdi.Pokud jsou obě čáry na stěnách svislé, měla by být čára, která je spojuje, umístěna přesně nad linií na podlaze.Ať už je to pravda nebo ne, lze ji zkontrolovat pomocí olovnice, která spadne ze značky na stropě na podlahu.

Označování příček pomocí vodorovné a vodorovné čáry

Je nutné dosáhnout dokonalého souladu - kvalita všech prací závisí na tom.

Montáž rámu

Budeme uvažovat o montáži rámu z pozinkovaných profilů.Na plánované lince na podlaze a stropujsou nainstalovány vodicí profily.Je označen profil nosiče UW nebo PN.Jsou obvykle připevněny hmoždinkami - 6 * 40 mm nebo 6 * 60 mm, vzdálenost mezi dvěma hmoždinkami je 30-40 cm.

PN profil má standardní hloubku (výška stěny) 40 mm, ale může mít různé šířky 50 mm, 75 mm nebo 100 mm.Tloušťka přepážky, jakož i tloušťka izolačního a /nebo zvukotěsného materiálu, který je tam položen, závisí na šířce nosného profilu.

Obecná struktura rámu pro přepážku

Nosné profily jsou vloženy do vodicích profilů.Jsou označeny profilem CW nebo PS - stojan.Liší se od vedení přítomností dalších polic na stěnách.Tyto police zvyšují tuhost a zvyšují nosnost.Šířka profilů stojanu závisí na šířce nosičů: musí být stejné.To znamená, že stojany by měly mít stejnou šířku.Izolace je poté nainstalována mezi nimi.

Ukotvení vodicí lišty a nosných profilů

Regály k kolejnicím jsou upevněny dvěma způsoby.První používají hlavně profesionální stavitelé.Pracují jako fréza - speciální nástroj, který prorazí a ohýbá kov do stran a drží pohromadě dvě části.Amatérští stavitelé, kteří pracují samostatně se sádrokartonem, se připojují k „blechám“ (nazývaným také chyby a semena) - malé samořezné šrouby se šroubem v dolní části - TEX 9,5 (3,5 * 9,5 mm).Vyvrtávají samy sebe, čímž urychlují proces montáže (není třeba vrtat otvory).Stojany se spojují s každýmrukou nejméně dva šrouby.

Jeden okamžik: Pokud instalujete přepážku ve výškové budově nebo v prvním patře vašeho domu, položte spolu se spojením stojanu a stropní lišty speciální fólii nebo nějaký materiál, který zabrání objevení vrzání.Když lidé chodí, dochází k vibracím, které jsou přenášeny do profilů, kvůli nimž se otřou a objeví se vrzání.Druhou možností je zkrácení stojanů o 1 cm.Je to správnější: je zajištěno smrštění domu a nevyskytují se nepříjemné zvuky.

Krok pro instalaci stojanů je 60 cm nebo méně.Tato vzdálenost je způsobena šířkou desky sádrokartonu (sádrokartonu), která je standardně rovna 120 cm. Jak již bylo zmíněno dříve, ukázalo se, že každý list je připevněn ke třem stojanům.Ukazuje se tedy, že mezi svislicí by měla být 60 cm.

Je-li mezera mezi dvěma sloupky větší než 60 cm, ale menší než 120 cm, je mezi nimi umístěn svislý profil, jinak bude tato část „stočena“ - listbude klopýtat a ohýbat se.Další bod: první stojan je připevněn ke zdi o něco blíže - první list bude připevněn k celé rovině extrémního profilu, proto by vzdálenost měla být o něco menší - 57,5 ​​cm.

Vzdálenost mezi stojanysádrokartonová příčka

Profily, ke kterým budou připevněny dveře nebo okna, by měly být vyztuženy.Nejjednodušší způsob, jak toho dosáhnout, je pomocí vhodného dřevěného bloku.Je zasunutý dovnitř a namontován na dvojici šroubů.Používejte suché dřevo, aby se dřevo nekroutilo.

Potéprotože všechny stojany jsou odkryté a pevné, konstrukce poskytují větší tuhost pomocí propojek - vodorovně namontovaných kusů profilů stojanu.Jsou vyráběny jedním ze tří způsobů navržených na fotografii.Třetí možností je nejjednodušší provedení a snadná instalace.

Jak vyrobit propojky z profilu pro rám

Svetry jsou obvykle umístěny ve výšce, kde budou spojeny dva listy.Jejich okraje musí být pevné, takže tam jsou potřeba propojky.Zbytek - v krocích po 60–80 cm. Pokud je zeď velká - proveďte ji přes 60 cm, pokud je malá, postačuje 80 cm. Příčníky nad dveřmi jsou povinné: ve výšce rámu dveří.Je také žádoucí posílit je vložením dřevěného bloku dovnitř.

Pokládání komunikací

Po instalaci všech příčných nosníků můžete pokračovat v pokládce komunikací a zapojení.Je vhodné namontovat všechny elektrické dráty do vlnité hadice.Pokud je přepážka umístěna v dřevěném domě nebo na dřevěném rámu, musí být kovová.V domácnostech vyrobených z nehořlavých materiálů, ve stěnách ze sádrokartonu na pozinkovaném ocelovém rámu, lze použít plastové vlnité hadice z nehořlavých materiálů (označené „NG“).

Izolace sádrokartonu a tepelná a zvuková izolace

Po položení komunikace se zahájí instalace desek sádrokartonu.Jsou namontovány stejným způsobem jako u pouzdra.Opláštění zdi do sádry ze sádrokartonu začíná na jedné straně.Na druhé straně meziprofily (tyče) rámu instalují izolační a /nebo zvukový izolátor.Po instalaci je na druhé straně stěna GCR našita.

Izolace stěn a příček ze sádrokartonu se používá jako obvykle:

 • Minerální vlna.To je skelná vlna, strusková vlna nebo minerální vlna (nejlépe čedič).Nejekologičtější - bez formaldehydu - bzaltové rohože.Je snazší s nimi pracovat než se skleněnou vlnou - ochrana kůže a dýchacích cest není nutná, bojí se méně vlhkosti než struska, snadno se krájejí a drží, bez dalších upevňovacích prvků kvůli jejich vysoké hustotě.Jejich mínus je vysoká cena.Nejlevnější z těchto ohřívačů je struska, průměrná cena je skleněná vlna a kámen je nejdražší.

  Desky čedičové minerální vlny se snadno instalují

 • polystyren.K dosažení dobrých zvukových a tepelně izolačních vlastností postačuje vrstva 5-7 cm (hustota od 35 kg /m3 ).Je levný, snadno se instaluje, dobře udržuje teplo a špatně vede zvuky.Nevýhodou je, že ho milují hlodavci a když se uvolní, uvolňuje toxické látky.
 • Polystyrén.Jeden typ pěny.Liší se v uzavřeném tvaru buněk, díky čemuž má ještě lepší vlastnosti: je hustší, má vynikající tepelně izolační vlastnosti a dobře tlumí zvuky, hlodavcům se to nelíbí, houby se na něm nevyvíjejí.Řezá se pila, kterou lze nainstalovat překvapením.Vypalování nepodporuje.Nevýhodou je vysoká cena.

V zásadě použití jinýchradiátory, ale ty uvedené jsou nejoblíbenější.

Jak řezat sádrokarton

Při výrobě stěn sádrokartonu vlastními rukama musíte řezat listy: ne vždy se stávají celými.K tomu budete potřebovat pouze ostrý administrativní nůž (na papír), dlouhý, rovný objekt - pravítko, prkno, dřevo, rovinu, pravidlo atd.A dřevěný blok několik metrů dlouhý, ale není to nutné, je to prostě jednodušší.To je vše.Při řezání zakřivených linií může být zapotřebí elektrická skládačka, ale bude tam hodně prachu.

Pořadí akcí je následující:

 • kreslí tužkou na přední straně čáru, podél které se má sádrokarton řezat;
 • naneseme pravítko (prkno, prkno) podél čáry a nařízneme karton kancelářským nožem;
 • umístíme lištu pod čáru řezu;
 • na kratší straně poklepeme dlaní naší ruky, kvůli níž se sádra zlomí podél linie řezu;
 • plech rozlomíme po celé délce řezu;
 • ohněte zlomený kus a odřízněte zbývající celou lepenku.

Všechno je opravdu velmi jednoduché.Hlavní úkol: správně označit.Nejsou žádné další problémy (pokud není list rozbitý).

Video návody

Ne je možné popsat všechny jemnosti, některé jsou lépe vidět.Zachytili jsme video, ve kterém jsou rysy práce se sádrokartony.Jedná se zejména o montáž rámu z profilů.Toto je opravdu časově nejnáročnější část.A jak hladká bude stěna nebo přepážka, záleží na tom, jak správně je rám vyroben.

Jakvytvořit falešnou zeď ze sádrokartonu

Jak vytvořit zesílené sloupky v oddílu.Tento způsob sestavení rámu je nestandardní, to však neznamená, že je nesprávné.Stojany jsou opravdu tužší.To je nutné, pokud konstruujete plnohodnotnou vnitřní přepážku ze sádrokartonu.Zde zisk nebolí.Nevýhodou je, že to bude trvat déle a náklady na takový rám jsou vyšší.

Který profil je lepší: hladký nebo drážkovaný.Na trhu existují různé modely profilů, včetně profilů s nerovnými a drsnými stěnami a bočními stěnami.Při stejné tloušťce kovu je pevnější, což se zdá být dobré.Ale jak dobrý je v práci?Podívejte se na video.

Sádrokartonová část od začátku do konce.Zde byla zachycena postupná instalace oddílu.Všechno je docela cenově dostupné, můžete si vzít jako základ a stavět zdi ze sádrokartonu vlastními rukama.