Strop z PVC (plastových) panelů: pokyny krok za krokem

Plast má mnoho příznivců a neméně odpůrců.Pokud však potřebujete levnou, rychle namontovanou a atraktivní povrchovou úpravu, jednou z nejoblíbenějších možností jsou plastové panely.Každý rok se jejich rozsah zvyšuje.V kleci jsou prosté, pruhované, s květinami a rostlinnými prvky napodobujícími zdivo, přírodní kameny atd.Ze všech těchto rozmanitosti, strop z plastových panelů je obvykle vyrobena prostý.A nejčastěji - bílý nebo velmi blízko - s mírným stínem, jako je „pečené mléko“, ecru, slonová kost atd.

Malá část sortimentu plastových panelů

Podle typu povrchu mohou být lesklé nebo matné.Existují sbírky s drsným povrchem - pro ty, kteří dávají přednost originálním řešením.K dispozici jsou také lesklé akcenty.Ale protože strop je vyroben z plastových panelů téměř vždy v technických místnostech - kuchyně, koupelna, WC, na balkoně - pak malé, zpravidla rozměry, vás vybírají lesklý povrch: vizuálně zvyšuje strop a díky odrazu se místnost zdá prostornější.Také odrazy na stropu zvyšují osvětlení - u tupého stropu je nutné vzít větší počet lamp nebo zvýšit jejich výkon.

Zdraví škodlivé nebo ne

Často slyšíte, že v domě není místo pro plasty.Možná, ale plast je téměř všude.Dokonce v něm balí zboží, máme mnoho produktů v kuchyni a v koupelně také z plastu.Panely z PVC jsou vyráběny ze stejné skupiny plastů jako stříkačky a nádoby na potraviny.Je příjemné, že tento materiál nemá póry, ve kterých se mohou usazovat bakterie a další mikroorganismy.Pokud je na povrchu živné médium a podmínky jsou příznivé, budou se množit, ale lze je odstranit jedním pohybem hadru namočeného v mýdlové vodě nebo dezinfekčním roztoku.Plastové panely jsou skutečně hygienické.Skutečnost, že hygiena jim umožňuje zdobit zdravotnická zařízení, lze považovat za důkaz.

Existují zrcadlové plastové panely nebo se zrcadlenými částmi - pruhy

Druhým okamžikem, který zastaví mnoho lidí, je hořlavost plastů.Opravdu hoří.Začnou udržovat plamen při teplotě + 360 ° C.Pro srovnání: dřevotříska a dřevovláknitá deska, dřevotříska (OSB) začíná hořet při + 250 ° C.Porovnáme-li tyto materiály s množstvím emitovaného kouře, pak plasty o 40-50% méně.

Další argument: strop z plastových panelů nedýchá.Pokud žijete v soukromém domě a máte nahoře odvětrávané podkroví, je důležitá výměna vzduchu.Pokud bydlíte ve výškové budově, stále musíte vybavit ventilační systém, který je povinný v kuchyni a v koupelně s toaletou.Aby nedocházelo ke kondenzaci nad stropem, nainstalujte do stropu několik větracích mřížek v protilehlých rozích.I když je strop stále netěsný a při dostatečné výměně vzduchu zde nejsou žádné problémy.

Druhy plastových stropních panelů

Všechny panely z PVC jsou rozděleny do dvou kategorií: stěna a strop.Vyznačují se tuhostí a hmotností: mechanická pevnost není na stropě důležitá, proto je materiál vyroben z lehkých materiálů s tenkými stěnami.Musíte s nimi zacházet opatrně: můžete rozdrtit i dvěma prsty.Je možné připevnit nástěnné panely na strop.Je to možné, ale stojí víc a jejich vyšší síla je nevyžádaná.Kromě toho jsou těžší, protože zatížení rámu bude mírně zvýšeno (pokud existuje) a musí být vzato v úvahu při jeho instalaci.

Nyní o velikostech panelů a typech jejich povrchů.Existuje materiál, jehož vzhled připomíná podšívku: stejné pruhy, vyrobené pouze z plastu.Strop takových panelů se také nazývá stojan, protože povrch má velmi podobný vzhled.

​​

Roštové plastové stropy

Prakticky plochý povrch bez mezer s těžko rozlišitelnými spoji se získá z bezešvých plastových panelů.Klouby takovépanely jsou téměř neviditelné: přední povrch je rovný a hladký a po stranách je hrot a drážka, jako na obyčejném ostění, se kterým je kůže spojena.

Stropy z bezešvých plastových panelů

K dispozici je také plastová fólie.Je obtížnější s ním pracovat a používá se málo: je nutné, aby byly dokončeny sloupy nebo jiné nelineární povrchy, a je vhodnější sestavit strop z latí.

Existují stropní panely z PVC desky

Mezi výhody stropů z plastových panelů patří snadná údržba: prakticky veškerá nečistota se umývá teplou mýdlovou vodou.Vzhled zůstává nezměněn po dobu 5-10 let - záleží na kvalitě plastu.

Jak vyrobit strop z plastových panelů

Při nákupu PVC lišt budete také potřebovat dokončovací profily - lišty - s nimiž vytvoří konce a spoje.Jejich výběr závisí na konfiguraci vašeho pokoje a na tom, jak přesně se chystáte vytvořit strop.Existují dvě možnosti: vytvořit zavěšený strop nebo připojit plast přímo k hlavní.

Typy profilů pro instalaci plastových panelů

Falešný strop vyrobený z plastových panelů

Na jedné straně zavěšený stropumožňuje tajně pokládat komunikaci, aniž byste se museli zabývat štěpením zdi.Na druhé straně „jí“ určitou výšku.Nejméně 3 cm to půjde, ale je tomu tak v případě, že jsou lampy umístěny spíše než vestavěné.Chcete-li nainstalovat vestavěnou lampu, musí být falešný strop snížen z hlavního města o 8-12viz Menší lampy nenajdete, kromě nábytku nebo LED.Pokud je umístíte v dostatečném množství a samostatně vytvoříte podsvícení zrcadla, mělo by být dostatečné osvětlení.

Závěsný strop vyrobený z plastových panelů

Montáž rámu

Při instalaci zavěšeného stropu je rám sestaven z vodítek.Nejčastěji používají profily pro práci se sádrokartony.Pokud uděláte strop v koupelně nebo v kuchyni, vezměte pozinkované profily a spojovací prvky.V sušárnách to není rozhodující.Montují také rám z dřevěných tyčí o rozměrech 30 x 30 mm nebo větší.

Nejdříve porazte proužky nebo profily kolem obvodu a všechny je vystavte vodorovné poloze.Poté se na standardních zavěšeních (existují dva typy) nebo dřevěných blocích upevní střední kolejnice v krocích po 50-60 cm.Rovněž jsou zarovnány tak, aby byly ve stejné rovině jako dříve nainstalována (snazší je to, pokud přetáhnete vlákna mezi již nainstalovanými a vyrovnáte je).

Hotový rám pro zavěšený strop vyrobený z plastových panelů

Pokud se rozhodnete provést minimální prohloubení, položte pouze vlnitou hadici - 3 mi, pak se pásy bijí přímo ke stropu.V případě potřeby vyrovnejte úroveň pomocí obložení - kousky překližky, klíny ze dřeva atd.V tomto případě rám vypadá takto.

Aby nedošlo ke snížení stropu, lze vůli minimalizovat

Instalace startovacích pásů

Za rámemPo sestavení můžete začít instalovat plastové panely.Začíná tospusťte nastavení profilu.V případě stropu se také používá stropní lišta.

Nejprve je jeden z těchto profilů upevněn

Upevněn je těsně k profilu nebo tyči upevněné po obvodu místnosti.Hrany hran v úhlu přesně 45 °.Délka musí být změřena velmi přesně: nejmenší rozpor vede ke vzniku mezer.Na pozadí bílého stropu a bílých profilů (nebo barvy, na tom nezáleží), sloty velmi zčernají.Pokud jsou malé, bude možné je zatmelit tmelem, ale je lepší jej jasně odříznout: přesně stejný po celé délce stěny nebo pomocí světelného rozpěrného prvku 1 mm.

Řezná lišta může být nalepena nebo přišroubována samořeznými šrouby.Lepení na strop je lepší - lepidlo (na tekuté nehty).Kloub je tedy dokonalý: lepením stisknete lištu pevně, přišroubováním „bugů“ nelze tohoto efektu dosáhnout, protože se mírně točí dopředu.

Na stranu, která vede ke zdi, se aplikuje tenký pruh lepidla ve formě klikatého vzoru.Povrch stěny je odmaštěn (můžete vzít 646 rozpouštědel).Po zaschnutí se kus umístí na místo, pevně se přitlačí po celé délce a vyjde.Lepidlo by mělo zůstat na zdi.Nechte jej několik minut uschnout (4-8 v závislosti na viskozitě, tyčinka by se neměla vznášet a lepidlo by mělo dobře přilnout) a potom ji vložte na místo.Chcete-li se ujistit, že je lišta vodorovná, vezměte pravidlo, pravítko, vodorovnou lištu a zkontrolujte hladinu lepeného startovacího profilu.Je-li to nutné, dokud se lepidlo konečně neztuhne, upraví se tyč.

Instalacestartovací profily pro plastové panely

Po nalepení startovacích profilů na třech stranách (písmeno P) se tyto profily nechají zaschnout, jinak při montáži proužků můžete vyklenut.Po 8 - 12 hodinách lepidlo ztvrdne a instalace může pokračovat.

Pokud byly během lepení někde během lepení vytlačeny „tekuté nehty“, nemyjte je.Počkejte, až bude úplně suchý, a pak jej prudkým nožem vypáčte.Lepidlo se jen odlomí a nezůstanou žádné stopy.Pokud se ji pokusíte odstranit tekutinou, bude rozmazávat a skvrnit pouze všechno kolem.

Instalace plastových panelů na strop

Po zaschnutí lepidla můžete začít instalovat plastové panely sami.Změřte velikost jednoho spoje již namontovaných lišt, na tuto hodnotu přidejte 1,5–1,8 cm a odřízněte panely této délky.Nemusíte je dělat po celé šířce nebo délce místnosti - nestanou se v profilu.Pokud je geometrie místnosti perfektní, můžete hodně řezat najednou.Pokud existují odchylky ve velikosti - udělejte několik kusů, upravte délku podél cesty.Plast můžete řezat pomocí skládačky nebo brusky.

První panel ze tří stran vstupuje do dříve instalovaného výlisku.Položili jí bodec dopředu - do baru.Někdy, pokud je dokončovací profil vyroben z měkkého plastu, se horní část (montážní police) ohýbá, což ztěžuje instalaci.Pro snížení vychýlení lze tuto hranu uchopit šrouby.Vložení lišty bude tedy snazší, jinak ji musíte upravit špachtlí a nainstalovat panel na místo.Ona jemusí jít do základní desky nebo do startovního profilu přesně po celé délce.Vložený pásek je připevněn ke každé kolejnici samořezným šroubem.Pro připevnění k dřevěnému rámu můžete použít sešívačku se sponami (pokud instalujete v koupelně nebo kuchyni, pak sejměte svorky z nerezové oceli nebo pozinkované).

Instalace prvního pruhu z plastových panelů na strop

Instalace následujících pruhů je stejná.Namontují se nejprve s jednou hranou - do lišty (jde do soklové lišty 6-7 mm), poté vložte druhou hranu.Poté je tyč vyrovnána, zvedá střed rukou a eliminuje vychýlení, poklepe na okraj dlaně a zatlačí zámek do drážky.Velké úsilí není třeba, jen aby se pevně sedělo.Níže uvidíte, že mezi křižovatkou není žádná mezera, takže pásek se stal normální.

Pokud existuje asistent, opírá nainstalovaný panel tak, aby při připevnění k samořezným šroubům (svorky) nevyskočil.Pokud pracujete sami, můžete prověšení prověšit přilepením malých kousků oboustranné pásky na profil.Drží lištu, dokud ji nepřipevníte.Sbírejte tedy všechny panely.

Během instalace nezapomeňte vyříznout otvory pro instalaci příslušenství.Můžete to udělat pomocí baleríny nebo prstencové trysky, můžete zkusit použít skládačku, ale pokud máte dobrý přehled o nástroji a můžete udělat kulatou díru.Jak se ukázalo, můžete z díry udělat obyčejný vrták s tenkým vrtákem ... jak?Podívejte se na video.Existuje několik dalších praktických tipů.

Instalací proužku nebo proužku, ve kterém je otvor podlampu, okamžitě ji namontujte, připojte a zkontrolujte.Pokud to neproběhne ihned, mohou nastat problémy: jak můžete propojit dráty, pokud je celý strop již namontován?Udělejte z toho jen část.A pokud dáte poslední pásek na lepidlo?Bude se muset zlomit.Proto okamžitě instalujeme a kontrolujeme výkon.

Instalace posledního panelu

Při instalaci posledního pruhu dochází k většině potíží.Obvykle musí být řezán.Změřte skutečnou vzdálenost na jedné straně stropu a na druhé straně.Rozdíl může být několik centimetrů.Na tom není nic neobvyklého nebo komplikovaného.A pak existují dvě možnosti:

  • Oříznutý pás lze jednoduše vložit do předem lepeného počátečního profilu nebo plastové základní desky.Při dostatečné šířce panelu je to možné.Ale pak od měřené vzdálenosti musíte odečíst asi 5-7 mm, a tak odříznout proužek.Jinak jej nevložíte.A tak musí být pečlivě napraveno něčím tenkým (ocelová špachtle), aby zapadlo na místo.Po několika pokusech se to stále ukáže ... Ale kromě obtíží s instalací je tu ještě jedna nevýhoda: po chvíli, protože je proužek o něco kratší, opouští (ponoří se více do lišty) a ve stropě se objeví malá mezera.
  • Druhou možností je nalepit pruh.Poté, odříznutím posledního panelu, odložte vzdálenost naměřenou dříve na stropu tak, jak je.A ne od začátku samotného panelu, ale od přítlačné lišty.Pak je v čisté formě nalepen na „tekuté nehty“.Lepidlo se nanáší nejen na pás, ale na všechny vodítka.A ten podél zdi a kolmo k instalaci (ke které byly připevněny samořeznými šrouby).Technologie je stejná: aplikovaná, drcená, vyčleněná na několik minut a nakonec nainstalována.Nevýhodou tohoto způsobu je to, že tento proužek není odstranitelný.Bude-li to nutné, bude nutné jej rozbít.Proto ponechte ještě jednu na skladě - jen pro případ.

Instalace plastového stropu vyrobeného z PVC panelů je téměř dokončena.Zbývá nainstalovat poslední plastovou podlahovou desku.Nejprve se na něm ořízne montážní pásek: ponecháte pouze základní desku.Poté, také odřízněte v rozích 45 ° v rozích, zkuste to, prostě to odřízněte.Poté, co se znovu pokusil „zaschnout“ a ujistil se, že velikost je správná, je sokl potřen lepidlem, pouze obě police: ta, která bude přilepena ke stropu, a ta, která se drží ke zdi.

Instalace posledního pruhu

Utěsnění trhlin akrylátem

Ve skutečnosti je instalace dokončena.Někdy je však nutná další operace: potřít všechny mezery bílým akrylem.Tato operace není nutná, pokud jste zakoupili vysoce kvalitní panely, které mají dokonalou geometrii - francouzštinu a belgiku.Po jejich montáži není potřeba žádná korekce: nevznikají žádné mezery, které by se vytvořily kvůli skutečnosti, že panely jsou nerovnoměrné.Jinak vezmeme akrylový tmel, vložíme trubici do montážní pistole a vyplníme všechny trhliny a mezery.Obvykle se jedná o klouby a rohy, stejně jako spojení plastové základové desky se stropem.Často existuje tolik mezer, že musíte projítcelé obvody.

Vyplňte trhliny malými sekcemi 30–40 cm, odstraňte všechny zbytečné a vyrovnejte šev.Akryl je dobře zarovnán, dokud není uchopen, a to je otázkou sekund.Proto - rozmazali kus, opravili ho.Pokud je vše v pořádku, rozmazejte jej.Přebytečný akrylát můžete odstranit měkkým hadříkem, ale někdy je to pohodlnější prstem - z nějakého důvodu se to zdá být plynulejší.Poté, co jste rozetřeli kus, vezměte předmět s ostrou a rovnoměrnou hranou (malou špachtlí) a vlhkou houbou.Přebytečný tmel rovnoměrně ořízněte ostrým rohem špachtle, poté vše otřete vlhkou houbou, dokud nebude čistý, jinak jej nevymažete.Takže jděte celým obvodem a nechte uschnout 8-12 hodin.

Čerstvé akrylové ubrousky dobře

Po zaschnutí akrylátu je možné ho vtáhnout do švu.Zkumavku musíme vzít znovu a vyplnit praskliny, které se objeví, setřít, odstranit přebytek a omýt rozmazaný povrch.Tento druhý čas je obvykle dokončen.Po zaschnutí a této vrstvě zůstanou na plastovém stropě skvrny.Otřete je vlhkou čistou houbou a poté jemně otřete měkkým hadříkem, abyste zářili.Nyní je strop plastových panelů připraven a po instalaci příslušenství lze opravu považovat za úplnou.

Jak jej připevnit ke stropu

Pokud je strop již ve vodorovné poloze a nevyžaduje korekci úrovně, lze na něj přímo namontovat plastové panely.Postup je stejný: nejprve se do něj vloží počáteční profil, který se poté nařeže na velikost proužku, upevní se nejméně 50 cm.

Vyberte si upevňovací prvek v závislosti namateriál, z něhož je překrytí vyrobeno.Ve stromu můžete ze sešívačky porazit hřebíček nebo svorky.S betonem je to mnohem obtížnější: samořezné šrouby nebudou fungovat a pro každé upevnění bude trápena díra pro hmoždinku.Potom je lepší sestavit rám s minimální odrážkou od stropu a poté shromáždit vše, jak je popsáno výše.

Rám s minimálním zahloubením

Další možností je přilepit na tekuté nehty.Tato technologie je známa, ale její minus je, že takový strop vyrobený z plastových panelů je neoddělitelný a pokud se něco stane, bude muset být zcela demontován.

Lampy na stropě vyrobené z plastových panelů

Nebude to otázka designu nebo množství - zde si každý určí sám sebe, ale druh lamp a zdroj energie.Existují dvě možnosti: instalovat obyčejné žárovky na 220 V nebo s klesajícím transformátorem na 12 V. V první verzi uvádějí běžné žárovky nebo hospodyně, do druhé - halogenové nebo LED.V každém případě by osvětlení koupelny nebo kuchyně mělo být vyhrazeno samostatnému stroji s RCD, který v případě zkratu vypne napájení elektřinou.

Vlastnosti instalace a výběru svítidel 220 V

Pokud instalujete svítidla 220 V a instalujete do nich žárovky (nejméně 40-60 W), budete musetnějak se starat o izolaci skříně.Vzhledem k tomu, že se lampa zahřívá, je její tělo také velmi horké.Z vyhřívaného pouzdra plast v průběhu času ztmavne a deformuje.Proto na případ nalepte vrstvu nějaké pružné tepelné izolacemateriál.

Jedna z možností pro stropní lampu 220 V

Druhý bod se týká elektrické bezpečnosti při práci s osvětlením 220 V. Je nutné instalovat v koupelně svítidla s vysokým stupněm.Ochrana: ne nižší než IP44.To znamená, že pouzdro lampy je chráněno před proudem vody.Takové lampy stojí hodně: technologie je složitá.Druhý bod: z velké části jsou spíše objemné, protože případ je obvykle keramický.Stačí zavěsit na plast nefunguje: budete potřebovat hypotéky.Jsou instalovány během montáže rámu: to jsou další propojky v místech, kde budou připevněna svítidla.

Halogen a LED

Protože pro tento typ žárovky je vyžadováno pouze 12 V, jsou požadavky na elektrickou bezpečnost nižší.V zásadě je vhodný jakýkoli design.Napájení z štítu poté, co je stroj dodán do transformátoru a od něj k lampám.Z jednoho transformátoru je možné napájet až 4 lampy, ale v pokynech k nim je omezení: maximální délka drátu k lampě by neměla přesáhnout 2 metry.Lampy pracují normálně a ve vzdálenosti 2,5 až 2,7 metru.S větším poklesem napětí je již významný a záře je slabší.

Čtyři halogenové žárovky na plastovém stropu jsou napájeny z jednoho transformátoru

Pokud se rozhodnete instalovat transformátor mimo koupelnu, aby se zvýšila bezpečnost, jedná se o závažné omezení, zejména pokudkoupelna je poměrně velká.Potom bude muset být převeden do koupelny a schován za sebouzavěšený strop vyrobený z plastových panelů (tloušťka zařízení je asi 3-4 cm).

Někdy na každou lampu umístili transformátor.To je normální, je to jen dražší, ale při velké vzdálenosti mezi lampami je to odůvodněné.