Stropní římsy pro záclony: typy, velikosti, instalace

Dekorace okna pomáhá vytvořit místnost pohodlnou a útulnou.A design okenních otvorů má také své vlastní trendy.Ten - závěsy od stropu po podlahu.K provedení budou vyžadovány stropní římsy.O tom, co jsou, a mluvit.

Výhody a nevýhody stropních říms

Strop se nazývá římsy,které jsou připevněny ke stropu a jsou stále vícetj populární a to z dobrého důvodu.Za prvé, římsa na stropě vizuálně zvyšuje stropy, protože neexistuje žádné horizontální dělení, což dává takový účinek.

Místnosti mají modernější vzhled

Druhým bodem je, že můžete zakrýt celou rovinu od jedné stěny k druhé a od podlahy ke stropu.Pokud je okno v krátké zdi dlouhé místnosti, vypadá to atraktivněji.

Třetí plus.Protože výška záclon na stropní římse pokrývá celou mezeru, nepřítomnost mezer činí zatemnění téměř ideální.A „doprovodný“ pozitivní bod - můžete skrýt topné trubky, které jsou obvykle blízko okna.

Existují i ​​jiné klady:

 • Variace designu.Je tu neviditelná varianta, neutrální a s ozdobnou úrovní.Tato lišta je připevněna ke speciálnímu panelu na přední straně římsy.Může to být jakéhokoli druhu a stylu.Díky tomu můžete navrhnout okno v požadovaném stylu.Například použijte pružnou plastovou pásku natřenou „na kov“.Toto je volba pro high-tech styl a podobně.Můžete použít překrytí s ozdobou.Tato možnost je dobrá jak v etnických stylech, tak pro klasiku a dokonce i „palác“.

  Stropní římsy mohou být neviditelné a mohou sloužit k dekoraci interiéru

 • Záclony se pohybují dobře (pokud používáte vysoce kvalitní výrobky).
 • Závěsy lze ovládat.Je to mechanický - řetěz, který musíte zatáhnout za účelem uzavření nebo otevření záclon.K dispozici je automatický - pomocí dálkového ovladače.
 • Jakákoli délka.Obvykle se stropní závěsová tyč pohybuje v kusech až do 4 metrů, ale existují konektory, které vám umožňují zvětšit délku na požadovanou.
 • Zakřivené čáry lze snadno realizovat.K tomu existují buď speciální ohebné stropní římsy, které mohou mít jakýkoli tvar, nebo prefabrikované, ve kterých zaoblení mají určitý poloměr.Jsou vloženy na správném místě s vestavěným zámkem, který nezasahuje do pohybu jezdců (v žádném případě to příliš nezasahuje).

  Stropní římsy mohou být zakřivené.Příklad instalace stropu sádrokartonu ve výklenku

Z nedostatků je pouze nepříjemnost vdoba instalace.Udržet si ruce nahoru je nepříjemné a vrtání stropů v bytech je stále potěšením.Nevýhody zahrnují složitost instalace v přítomnosti zavěšených stropů.Pokud jsou plánovány, je možné cokoli.Pokud již není co dělat.

Typy a typy

Podle počtu běžců, kterými se mohou záclony pohybovat, jsou stropní římsy jednořadé, dvouřadé a třířadé.Ve skutečnosti najdete design se sedmi běžci - pro komplexní návrhy, ale ty nejběžnější uvedené.

​​

Levná verze plastové stropní římsy

Provedení

Stropní závěsové tyče mohou být několika typů:

 • lanko (kabel);
 • profil (pneumatika)
  • plast;
  • hliník.
 • Druhy zapuštěných stropních říms

  Konstrukce strun je jednoduchá a přímočará.Existují dva spojovací prvky, dlouhá tenká ocelová (zřídka nylonová) šňůra, po které se háčky sklouznou.Počet řetězců je od jedné do tří.Tyto možnosti jsou vhodné pro minimalistické interiéry.Používají se také v případě, že římsa nebude viditelná: v výklencích sádrokartonu nebo strečových stropů, za ozdobnými překryvy.Je to také nejlevnější a zároveň funkční varianta.

  Stropní římsy pro profilové záclony lze regulovat a suchý zip pro jehněčí nebo ozdobnou lištu

  Stropní římsy s profilovaným krytem mají kryt vyrobený zplast nebo hliník, ve kterém jsou vytvořeny drážky.Někdy se nazývají „kolejnice“, protože jsou svým účelem velmi podobné.Háčky zvláštního tvaru se vkládají do drážek.Existují také běžci.Vyznačují se přítomností rotujících kol.Druhá možnost je dražší, ale občas se pohybují snadněji.K těmto jezdcům /háčkům jsou připevněny závěsy.

  římsa od trubek ke stropu

  Existují modely známých říms s trubkami, které jsou však připevněny ke stropu.I ten nejjednodušší design vypadá velmi odlišně.Tuto možnost lze použít v moderních interiérech.Se složitými formami oken a balkonů - v arkýřových oknech a dalších funkcích rozvržení - však u takových okapů vzniknou potíže.

  Zaoblené hrany (rámování stropních lišt)

  Pokud je okno na dlouhé zdi nebo závěsy od stěny ke zdi nejsou součástí vašich plánů, délka prkna by měla být pouze o něco většídélky okna.Ale ne každý má rád tento „nedokončený“ vzhled a pro takové případy existují křivky pro rohy.Mohou být v několika verzích.Plastové stropní římsy mají speciální vložky s určitým poloměrem.K dispozici jsou zákruty doprava a doleva.Jsou vyrobeny tak, že opona (opona) může jít za zatáčku.

  Stropní římsy pro záclony se zaoblením na konci

  Stropní římsy se zaoblením na koncích mají jiné zařízení.Kolejnice samotné, podél nichž se záclony pohybují rovně, a ozdobná tyč, která je umístěna před nimi, mohou být také zaoblené (nafoto níže).

  Zaoblení pro profilové stropní římsy

  Existuje také taková možnost jako flexibilní stropní římsy.Mohou být ohnuty, jak se vám líbí, ale nejsou příliš pohodlné k použití.Příliš elastický materiál není pro tyto výrobky nezbytný, proto doporučujeme použít tento typ stropní římsy pouze v případě, že nejsou nalezeny žádné jiné možnosti.

  Pro arkýřová okna (kulatá)

  Plastové římsy lze také nazvat modulární.Skládají se ze sady prvků, se kterými můžete sestavit design požadovaného tvaru.Není to prostě příliš pohodlné, že nemůžete sestavit žádný úhel.I s touto sadou však můžete sestavit stropní římsu pro arkýř.

  Plastová římsa stropu pro záclony připomíná projektanta

  Druhou možností pro arkýřové okno je pružná římsa na stropě.Jedná se o profil vyrobený ze speciálního polymeru, který se s dostatečnou vertikální tuhostí v horizontální rovině může ohýbat, jak chcete.Samozřejmě existuje minimální poloměr ohybu, ale není příliš velký.Závisí to na konkrétní značce a společnosti, ale obvykle méně než 10 cm, což stačí pro arkýř jakéhokoli tvaru.

  Další verze stropní římsy pro arkýřové okno

  Může být užitečné na balkóně, v podkroví a všude tam, kde jsou nestandardní konstrukce, které jsou žádoucí zakrýt záclonami.Pomocí pružné stropní římsy můžete pro postel uspořádat přístřešek, připevnit záclonu, která oddělí jednu část místnosti od druhé.

  S ozdobnýmpruh (přední lišta)

  Pokud považujete závěsné tyče za ozdobu, bude se vám líbit myšlenka stropní římsy s ozdobným pruhem.Chcete-li nainstalovat lemovací lištu na přední stranu, lze upevnit buď lepicí pásku, nebo drážku.

  Je-li již ke stropní římse připevněna lepicí páska, je možné ušít lemovací lištu záclonového materiálu nebo ozdobné tkaniny, která se nachází v designu místnosti.Obecně, který z nich se vám líbí více či více vhodný.

  Varianty upevnění ozdobného pruhu ke stropní římse

  Existuje i jiná možnost (obrázek vpravo dole je na fotografii).Drážky jdou podél okapu, díky čemuž je připevněna plastová dekorativní páska.V tomto případě je výběr omezený: můžete si vybrat, co výrobce konkrétní římsy nabízí.Je pravda, že existuje možnost: nalepit stejnou lepicí pásku na konec, protějšek na plast a upevnit jako v první verzi.

  Plast nebo hliník

  Stropní římsy pro záclony vyrobené z plastu a hliníku jsou v prodeji.Pokud porovnáte tyto dva materiály, samozřejmě je kov spolehlivější a silnější, vydrží těžké zatížení.Pokud ale používáte světelné závěsy a závěsy, je docela možné vložit plast.Stačí se dívat na silné stěny a je lepší vidět a držet se v rukou, abyste mohli posoudit tloušťku stěny a kvalitu odlitku.

  Hliníkové stropní římsy jsou mnohem dražší a se světelnými závěsy prostě nebude nutné bezpečnostní rozpětí.I když je lze samozřejmě použít po mnoho let.O plastu nemůžete říci totéž, ale náklady jsou několikrát nižší.Obecně se rozhodnete.

  Pro těžké husté záclony jsou zapotřebí hliníkové stropní římsy se zesílenou strukturou

  Pokud jsou záclony vyrobeny z těžkého materiálu, budou zapotřebí hliníkové stropní římsy.Navíc v popisu vyhledejte náznak, že jsou navrženy speciálně pro těžké závěsy.Mají také výkonnější háčky, profily jsou vyrobeny z tlustšího kovu, upevňovací prvky mají větší opěrnou plochu a musí být připevněny na větší počet hmoždinek.Obecně platí, že stropní závěsové tyče pro těžké závěsy mají zesílenou strukturu.

  Jak určit velikost

  Pokud chcete, aby závěsy byly od stěny ke zdi, měla by být římsa téměř stejná.Může být o 10 cm kratší, ale může být blízko.Pokud se chystáte zavřít pouze okno, měla by být délka římsy větší než šířka otvoru okna alespoň o 50 cm. Je možné více, ale méně není žádoucí.

  Obecně platí, že každý určuje svou vlastní délku.Můžete postupovat z následujících hledisek:

  • Je-li okno velké, v místnosti je více než dostatek světla, můžete vzít římsu o minimální délce: šířka otvoru okna + 40 cm (20 cm na každé straně).V tomto případě budou otevřené závěsy mírně překrývat okno.

   Minimální vzdálenost od okraje otvoru okna je 20 cm

  • Je-li okno již tak malé a směřuje na sever, je nejlepší, aby na stranách zůstalo nejméně 30vidět toV případě na straně okna se do sestaveného stavu vejdou i husté závěsy.
  • Dvě okna na jedné stěně s malou zdí.Nejlepší je vyrobit jeden dlouhý držák na závěsy.Bude to vypadat mnohem moderněji.

  Existuje jedna poznámka, kterou je třeba vzít v úvahu při výběru délky stropní římsy.Musí být upevněno tak, aby se nejvzdálenější řada záclon (tylu) nedotýkala radiátorů.To stojí za zvážení, protože ne všechny naše pokoje mají dokonalou geometrii.

  Jak si vybrat plastovou stropní římsu

  Okamžitě určit úroveň složitosti záclon.V závislosti na tom vyberte počet řádků v profilu.Pokud existuje pouze tyl, potřebujete jeden řádek, pokud tyl a záclony - potřebujete dvouřadý řádek.Nebo možná chcete mít závěsy různých hustot - hustší pro dokonalé stmívání.Pak budete potřebovat třířadou římsu na stropě.

  Dále věnujeme pozornost možnosti připojení ozdobného proužku.Pokud bude instalace skrytá ve výklenku, pokud nechcete upozornit na způsob upevnění záclon - potřebujete běžné modely.Pokud chcete vytvořit dekorativní úroveň - odpovídající návrhy budou nutné.

  Kritéria výběru

  Následuje následující:

  • Tloušťka stěny a kvalita odlitku.Čím silnější jsou stěny, tím lépe.Minimální přípustná hodnota je 1 mm.
  • překlady by měly být ploché, neměly by být blokovány, bez bublin, neobvyklých otvorů atd.
  • Je žádoucí, aby existovaly výrobní závodyinstalace.Ačkoli není obtížné je vyrobit sami, nedostatek montážních otvorů je jedním ze známek příliš vysoké kvality.

  Pokud se stropní římsa prodává zabalená, není možné se podívat na tloušťku stěny, nepřímo můžete odhadnout tloušťku „vážením“ soupravy na rukou.Čím více váží, tím více plastů, silnější stěny.