Svařovací chameleonová maska: klasifikace filtru a výběr masky

Svařovací masky typu chameleon jsou pojmenovány tak, protože světelný filtr automaticky mění stupeň výpadku v závislosti na intenzitě světelného toku.To je mnohem pohodlnější než běžný štít nebo maska ​​starého typu s výměnným filtrem.Při nošení chameleonu můžete před svařováním vidět vše dobře: filtr je téměř průhledný a nezasahuje do vaší práce.Když je oblouk zapálen ve zlomcích vteřiny, ztmavne a chrání oči před popálením.Jakmile zhasne oblouk, stane se znovu průhledným.Můžete provádět všechny potřebné manipulace bez odstranění masky, což je mnohem pohodlnější než zvedání a spouštění ochranné clony a je mnohokrát lepší, než držet štít v ruce.Rozsáhlý výběr kopií s různou cenou však může být matoucí: jaký je rozdíl a který z nich je lepší?Jak si vybrat chameleonovou masku bude popsáno níže.

Masky pro svařování chameleonu jsou nabízeny v široké škále.Volba není snadný úkol.Kromě toho není to tolik důležitý jako ukazatele kvality

Filtr v chameleonu: co je a co je lepší

To je malée sklokterý je nainstalován na svařovací masce, je skutečným zázrakem vědy a techniky.Obsahuje nejnovější úspěchy v optice, mikroelektronice, v oblasti tekutých krystalů a sluneční energie.Zde je „sklo“.Ve skutečnosti se jedná o vícevrstvý dort, který se skládá z následujících prvků:

 • buňky z tekutých krystalů (několik vrstev - čím více, tím lépe);

  Přibližné složení automatického filtru v masce pro svařování chameleonu (Chcete-li zvětšit velikost obrázku, klikněte na něj pravým tlačítkem)

 • ultrafialový filtr;
 • infračervený filtr;
 • polarizační filmy;
 • senzory pro detekci svařovaného oblouku (od 2 do 4, je jich více, tím lépe);
 • bezpečnostní sklo;
 • baterie (solární články a /nebo lithiové baterie).

Hlavní a hlavní výhodou svařovací chameleonové masky je to, že i když nevyjde, nebude jí chybět ultrafialové a infračervené záření (pokud byla maska ​​vynechána).A stupeň ochrany před těmito škodlivými účinky nezávisí na nastavení.V každém případě a při jakémkoli nastavení jste chráněni před těmito typy škodlivých účinků.

Je to však pouze v případě, že „dort“ obsahuje příslušné filtry a jsou ve správné kvalitě.Protože to není možné ověřit bez zvláštních zařízení, je třeba se spoléhat na certifikáty.A musí mít masky.Navíc je v Rusku mohou vydávat pouze dvě centra: VNIIS a FSBI na All-Russian Research Institute of Protection and Labor Economics.Chcete-li se ujistit, že certifikát je pravý, jeho číslo najdete na oficiálních stránkách Federální služby pro federální akreditační službu zde na tomto odkazu.

Toto je formulář na webové stránce Rossaccreditation pro ověření certifikátu.Můžete vyplnit pouze číslo a ponechat všechna ostatní pole prázdná (Chcete-li zvětšit velikost obrázku, klikněte na něj pravým tlačítkem)

Číslo certifikátu se zadává do odpovídajícího pole a dostanete datum platnosti, informace o žadateli, výrobci.Krátká poznámka: zkratka RPD znamená „prostředky individuální ochrany optické akce“.Toto je název svářečské masky v byrokratickém jazyce.

Pokud takový certifikát existuje, objeví se taková zpráva.Kliknutím na odkaz uvidíte text certifikátu (Chcete-li zvětšit velikost obrázku, klikněte na něj pravým tlačítkem)

Nejdůležitější věcí je, že jste přesvědčeni, že tento produkt (porovnáním názvu a modelu) je bezpečný provaše zdraví.

Možná vás bude zajímat , jak vyrobit altán na kovovém rámu.

Klasifikace automatických svařovacích filtrů

Protože filtr a jeho kvalita jsou v tomto produktu klíčovým prvkem, měla by se od něj začít výběr chameleonové masky.Všechny jeho indikátory jsou klasifikovány podle normy EN379 a měly by být zobrazeny na jeho povrchu zlomkem.

Jedním z filtrů v masce je chameleon.Červená značka to označilaklasifikace

Nyní podrobněji, co se skrývá za těmito čísly a co by měly být.V každé pozici může být číslo od 1, 2, 3. Podle toho je „1“ nejlepší volbou - první třída, „3“ - nejhorší - třetí třída.Nyní o tom, v jaké poloze je zobrazena charakteristika a co to znamená.

Vysvětlení EN37 klasifikace

Optická třída

To ukazuje, jak čistě a bez zkreslení budete vidět obrázekpřes filtr.Závisí na kvalitě použitého ochranného skla (filmu) a kvalitě sestavy.Pokud je „1“ na prvním místě, zkreslení bude minimální.Pokud jsou hodnoty větší, uvidíte, jak skrz zakřivené sklo.

Rozptyl světla

Závisí na čistotě a kvalitě použitých optických krystalů.Zobrazuje stupeň „zákalu“ přenášeného obrazu.Můžete to porovnat s mokrým sklem do auta: zatímco nedochází k žádným setkáním, kapky téměř nerušily.Jakmile se objeví světelný zdroj, všechno zmizí.Aby se tomu zabránilo, je nutné, aby „1“ byla ve druhé poloze.

Rovnoměrnost nebo homogenita

Ukazuje, jak rovnoměrně odstínuje filtr v různých částech.Je-li třetí pozice jedna, nesmí být rozdíl větší než 0,1DIN, 2 - 0,2 DIN, 3 - 0,3 DIN.Je zřejmé, že bude pohodlnější s rovnoměrným stmíváním.

Úhlová závislost

Odráží závislost stmívání na zorném úhlu.Tady je stejná hodnota „1“ - první třída změní stmívání maximálně o 1 DINdruhý na 2 DIN a třetí na 3DIN.

Takže rozdíl mezi vysoce kvalitní maskou a nevhodným světelným filtrem vypadá „živě“

Z toho všeho je zřejmé, že čím více jednotek je v charakteristice světelného filtru,čím pohodlněji budete nosit masku.Na to se musíte zaměřit při výběru masky svářeče chameleonů.Odborníci upřednostňují alespoň takové parametry 1/1/1/2.Takové masky jsou drahé, ale ani při dlouhodobém používání se jejich oči neunaví.

Amatérští svářeči, pro práci z času na čas, se mohou lehkými filtry snáze obejít, ale 3. stupeň se považuje za „minulé století“.Proto byste pravděpodobně neměli kupovat masky s takovými filtry.

A ještě jedna věc.Prodejci obvykle nazývají celou tuto klasifikaci jediným termínem „optická třída“.Právě toto znění dostatečně přesně odráží podstatu všech charakteristik.

Úpravy svařovací masky-chameleonu společnosti SpeedGlass (SpeedGlass)

Existuje několik dalších nastavení chameleonu, která umožňují upravit režim stmívání pro tuto situaci.Mohou být umístěny uvnitř, na filtru a mohou být provedeny ve formě úchytů na levé straně masky.Jedná se o následující parametry:

 • Nastavení stmívání.Umožňuje změnit úroveň současného stmívání.Pokud je regulátor venku, můžete jej zesvětlit /ztmavit bez přerušení práce.Pokud je umístěn uvnitř, budete muset zastavit, odstranit masku a utáhnout knoflík.To je normální pro neprofesionály:potřebuji to.Profesionálové však nemají vždy rádi externí úpravy: mohou něčemu ublížit.

  Samotné regulátory mohou být ve formě spínačů, kol, mohou být vyrobeny ve formě dotykových spínačů

 • Nastavte citlivost.Nachází se uvnitř masky, na filtru.S jeho pomocí můžete nastavit, co se filtr spustí: pouze na oblouku nebo také na zdrojích jasného světla.Pokud pracujete uvnitř, můžete nastavit vysokou citlivost: při výskytu oblouku se filtr ztmavne.Protože neexistují žádné jiné variabilní světelné zdroje, nebude se škubat.Na ulici s vysokou citlivostí může také reagovat na sluneční záři.Takže tady musíte snížit citlivost.
 • Osvícení masky zpoždění.Je nutné, aby oči po dokončení svařování nezasahovaly horkým kovem lehkým nárazem.Pokud nedochází k žádnému zpoždění, filtr se okamžitě zapálí a do očí zasáhne jasná záře svaru.Není to ani nebezpečné, ani smrtelné, ale nepříjemné.Zpoždění stmívání umožňuje „pohybovat se“ okamžikem osvícení filtru.Také toto zpoždění neumožňuje, aby se filtr rozjasnil, pokud vaříte s mezerou v oblouku nebo když se elektroda lepí.Úprava je tedy nutná.

Možná vás bude zajímat o typech svarů a spojů používaných svařovacími technikami a metodami.

Chameleonová maska, jak si vybrat

Kromě parametrů filtru existuje mnoho dalších nastavení a funkcí, které mohou ovlivnit výběr.

 • Počet senzorů detekce oblouku.Mohou to být 2, 3 nebo 4. Reagují na vzhled oblouku.Vizuálně je lze vidět na předním panelu masky.Jedná se o malá kulatá nebo čtvercová „okna“ na povrchu filtru.Pro amatérské použití stačí 2 kusy pro profesionály - čím více, tím lépe: Pokud se ukáže, že některé jsou blokovány (překrývají se s některými předměty při svařování v obtížné poloze), pak zbytek bude reagovat.

  Senzory vzhledu elektrického oblouku jsou pouhým okem viditelné

 • Rychlost odezvy filtru.Rozsah parametrů je zde velký - od desítek do stovek mikrosekund.Při výběru masky pro domácí svařování vyvrtejte masku, jejíž chameleon stmívá nejpozději 100 mikrosekund.Pro profesionály méně času: 50 mikrosekund.Někdy si nevšimneme lehkých tahů, ale jejich výsledkem jsou unavené oči a profesionálové je potřebují celý den.Požadavky jsou tedy přísnější.
 • Rozměry filtru.Čím větší je sklo, tím větší viditelnost získáte.Rozměry filtru však silně ovlivňují cenu masky.
 • Stupeň stmívání plynule nebo plynule upravte.Lepší - hladký.Pokud je filtr tmavnutí /zjasnění nepravidelný, rychle se unavíte.Kromě toho se myje, aby začal „blikat“ od oslnění, což se nelíbí.
 • Počáteční stupeň stmívání a rozsah nastavení.Čím lehčí je filtr v původním stavu, tím lépe uvidíte před zahájením svařování.Je také žádoucí, aby existovaly dva rozsahy stmívání: malépři práci s argonovým nebo ručním obloukovým svařováním při slabém světle.Také pro stárnoucí osobu může být nutné méně stmívání. Pro provoz s měniči při vysokých proudech a při dobrém osvětlení se vyžaduje výpadek proudu na 13 DIN.Je tedy lepší, když existují dva režimy: 5-8DIN /8-13DIN.
 • Zdroj napájení.Většina svařovacích masek s automatickým stmíváním má dva typy výkonových prvků: solární baterii a lithiové baterie.Takový kombinovaný zdroj energie je nejspolehlivější.Současně se však musí otevřít lithiová baterie, aby bylo možné vyměnit poškozené baterie.V některých levných maskách jsou baterie integrovány: lze je vyjmout pouze řezáním plastu (což někdy naši řemeslníci dělají).

  Jeden z modelů chameleonových masek.Zde vidíte také regulátor polohy masky na hlavě a štít krku

 • Hmotnost.Masky mohou vážit od 0,8 kg do 3 kg.Pokud musíte nosit na hlavě po dobu sedmi nebo osmi hodin tříkilový zvonek, na konci směny bude krk a hlava bude jako dřevěná.Pro amatérské svařování není tento parametr příliš kritický, ačkoli není vůbec pohodlné pracovat v těžké masce.
 • Výhodnost montáže na hlavu.Existují dva systémy pro připevnění čelního pásu a samotného štítu, ale pro tyto masky jsou téměř nedůležité: masku nemusíte pokaždé zvedat /snižovat.Během práce to lze vynechat.Důležité je, kolik nastavení existuje a jak pevně umožňují upravit čelenka.Také důležitétakže všechny tyto popruhy netlačí, netře se, takže je svářeč pohodlný.
 • Přítomnost seřízení k posunutí zorníku od obličeje.To je důležité, pokud potřebujete brýle pro normální vidění.Pak by měl být štít odstraněn z obličeje, aby se vešly na vaše čočky.

Z užitečných, ale volitelných režimů, stále existuje možnost přepínání máku z režimu svařování do režimu broušení.S tímto přepínačem skutečně vypnete napájení filtru, vaše maska ​​se stane běžným štítem.

Přečtěte si o výběru svařovacího stroje pro dům nebo letní sídlo. A můžete vyzkoušet zakoupenou masku při výrobě kovového grilu.

Značky a výrobci

Víte, jak zvolit chameleonovou masku pro svařování, ale jak navigovat mezi hromadou výrobců?Ve skutečnosti není vše příliš složité.Existují osvědčené značky, které vždy dodávají kvalitní výrobky a potvrzují jejich záruku.Není jich mnoho:

Technické vlastnosti chameleonové masky TECMEN DF-715S 9-13 TM8

 • SPEEDGLAS ze Švédska;
 • OPTREL ze Švýcarska;
 • BALDER ze Slovinska;
 • OTOS z Jižní Koreje;
 • TECMEN z Číny (nebuďte překvapeni, masky jsou opravdu dobré).

Pro domácí použití není výběr chameleonové masky snadné.Na jedné straně je nutné, aby byl vysoce kvalitní, ale zjevně ne každý si za něj může dovolit zaplatit 15–20 tisíc, a není nákladově efektivní.Vzhledem k tomu, že evropští výrobci musí zapomenout.Dokonce vydávají ty dobré.masky, ale jejich ceny nejsou v žádném případě nižší než 70 $.

Na trhu existuje mnoho čínských masek s velmi nízkými náklady.Ale jejich nákup je riskantní.Pokud potřebujete důvěryhodnou čínskou značku, je to TECMEN.Zde mají opravdu certifikované masky chameleonů v továrně.Modelová řada je poměrně široká, ceny se pohybují od 3 000 rublů do 13 000 rublů.K dispozici jsou prvotřídní filtry (1/1/1/2) a trochu horší, se všemi nastaveními a úpravami.Po aktualizaci má i nejlevnější maska ​​pro 3 000 rublů (TECMEN DF-715S 9-13 TM8) vyměnitelnou baterii, zpoždění osvícení od 0,1 do 1 sekundy, plynulé nastavení a režim broušení.Níže uvedená fotografie ukazuje její specifikace.Je těžké tomu uvěřit, ale stojí to jen 2 990 rublů.

Majitelé dobře mluvili o svařovacích maskách Resant.Není mnoho modelů, ale MS-1, MS-2 a MS-3 jsou dobrou volbou pro málo peněz (od 2 000 rublů do 3 000 rublů).

Resanta svařovací masky: MS-1, MS-2, MS-3 a MS-4

Resantaské masky MS-1 a MS-3 jsou plynule nastavitelné,což je nepochybně pohodlnější.Ale v chameleonu MS-1 nejsou žádné úpravy citlivosti.Je nepravděpodobné, že uspořádají odborníky, ale jsou docela vhodné pro domácí použití.

Technické vlastnosti chameleonových masek Resanta

Velmi dobré masky vyrábí jihokorejská společnost OTOS (Otos).Její ceny jsou o něco vyšší než výše uvedené ceny, existují však dva relativně levné modely: OTOS MACH II (W-21VW) za 8700 rublů a ACE-W i45gw (Infotrack ™) za 1 990 rublů.

Specifikace OTOS MACH II W-21VW tochameleonová maska ​​je hodnou volbou i pro profesionální použití

Asi , jak si vybrat elektrody pro svařování s invertorem zde.

Provoz svařovacího chameleonu

Hlavní požadavek na péči o masku: filtr musí být chráněn: je snadno poškrábatelný.Proto nemůžete masku „lícovat“ dolů.Otírejte jej pouze čistým a měkkým hadříkem.V případě potřeby můžete hadřík navlhčit čistou vodou.NEotírejte alkoholem ani jinými rozpouštědly: filtr je potažen ochranným filmem, který se v těchto tekutinách rozpustí.

U svařovacích chameleonů existuje další vlastnost: při nízkých teplotách se „zpomalují“.To znamená, že pracují se zpožděním a v obou směrech - pro stmívání i osvícení.Tato vlastnost je velmi nepříjemná, takže v zimě v nich nebude fungovat, i když je provozní teplota stanovena od -10 ° C, jako u TECMEN DF-715S 9-13 TM8.Již při -5 ° nemůže každý ztmavnout včas.V tomto ohledu se ukázalo, že OTOS je upřímnější, což ukazuje na počáteční provozní teplotu od -5 ° C.

Nakonec si prohlédněte video o tom, jak vybrat chameleonovou masku pro svařování.