Světelný senzor (foto relé) pro pouliční osvětlení

Majitelé soukromých domů během zlepšování místa se zabývají otázkou, jak automaticky zapnout světlo za soumraku a vypnout jej za úsvitu.K tomu jsou k dispozici dvě zařízení - fotografické relé a astrotimer.První zařízení je jednodušší a levnější, druhé je komplikovanější a dražší.Budeme mluvit podrobněji o fotorelay pro pouliční osvětlení.

Zařízení a princip činnosti

Toto zařízení má mnoho jmen.Nejběžnější je fotografické relé, ale také nazývají fotobuňku, senzor světla a soumraku, foto senzor, fotosenzor, spínač ovládání soumraku nebo světla, světelný senzor nebo den-noc.Obecně existuje mnoho jmen, ale podstata se nemění - zařízení umožňuje automaticky zapínat světlo za soumraku a vypínat jej za úsvitu.

Obvod fotobuněk pro pouliční osvětlení na fotorezistoru

Činnost zařízení je založena na schopnosti některých prvků změnit jejich parametry pod vlivem slunečního světla.Fotorezistory se nejčastěji používají,fototranzistory a fotodiody.Ve večerních hodinách se snížením osvětlení začnou měnit parametry fotocitlivých prvků.Když změny dosáhnou určité hodnoty, kontakty relé se sepnou a napájí připojenou zátěž.Za úsvitu probíhají změny opačným směrem, kontakty se otevřou, světlo zhasne.

Charakteristika a výběr

Nejprve vyberte napětí, se kterým bude světelný senzor pracovat: 220 V nebo 12 V. Dalším parametrem je třída ochrany.Protože je zařízení instalováno na ulici, nesmí být nižší než IP44 (čísla mohou být více, méně - nežádoucí).To znamená, že předměty větší než 1 mm se nemohou dostat do zařízení a také se nebojí stříkající vody.Druhou věcí, kterou byste měli věnovat pozornost, je teplotní režim provozu.Hledejte možnosti, které s okrajem překrývají průměr ve vaší oblasti, a to jak pro kladné, tak pro záporné teploty.

Je rovněž nutné vybrat model foto relé podle výkonu lamp k němu připojených (výstupní výkon) a zátěžového proudu.Samozřejmě to může „zatáhnout“ zátěž o něco více, ale mohou tam být problémy.Takže je lepší vzít si s jistou rezervou.Byly to požadované parametry, podle kterých byste si měli vybrat fotografické relé pro pouliční osvětlení.Je jich několik.

Příkladcharakteristika foto relé pro pouliční osvětlení

U některých modelů je možné upravit práh odezvy - zvýšit citlivost fotosenzoru.Snižte citlivost, když sníh padá.V tomto případě lze světlo odražené od sněhu vnímat jako svítání.Výsledkem je, že se světlo zapne a vypne.Tento pohled pravděpodobně nebude potěšen.

Věnujte pozornost mezím úpravy citlivosti.Mohou být více či méně.Například běloruské AWZ-30 vyrobené foto relé je tento parametr 2-100 Lx, fotobuňka P02 má rozsah ladění 10-100 Lx.

Zpoždění provozu.Jaké je zpoždění?Chcete-li eliminovat falešné světlo zapnuto /vypnuto.Například v noci světlo na foto zasáhlo světlomety projíždějícího auta.Pokud je zpoždění malé, světlo zhasne.Pokud je to postačující - alespoň 5-10 sekund, pak se to nestane.

Výběr umístění instalace

Pro správnou funkci foto relé je důležité zvolit jeho umístění.Je třeba zvážit několik faktorů:

 • Na to musí dopadat sluneční světlo, to znamená, že musí být na volném prostranství.
 • Nejbližší umělé světelné zdroje (okna, svítilny, světla atd.) By měly být umístěny pokud možno.
 • Nedoporučuje se na něj dopadnout světlomety.
 • Žádoucíumístěte jej příliš vysoko - pro snadnou údržbu (pravidelně otírejte povrch od prachu a štětce ze sněhu).

  Aby stroje citlivé na světlo fungovaly správně, musíte zvolit správné místo

Jak vidíte, při organizaci automatického osvětlení na ulici není výběr místa pro instalaci foto relé nejlepšíjednoduchý úkol.Někdy to musíte nést několikrát, dokud nenajdete přijatelnou pozici.Často, pokud se k zapnutí baterky na sloupu používá světelný senzor, pokusí se tam uspořádat foto relé.To není absolutně nutné a velmi nepohodlné - oprašování nebo sněžení musí být prováděno poměrně často a lezení po tyči není vždy zábavné.Samotné foto relé lze umístit například na zeď domu a přitáhnout napájecí kabel k lampě.Toto je nejpohodlnější možnost.

Schémata zapojení

Schéma zapojení foto relé pro pouliční osvětlení je jednoduchá: do vstupu zařízení se přivede fáze a nula, fáze se přivede do zátěže (světla) z výstupu a nula (minus)) náklad jde ze stroje nebo z autobusu.

Schéma zapojení foto relé pro osvětlení (lucerna)

Pokud uděláte vše podle pravidel, musíte vodiče připojit do propojovací krabice (montážní krabice).Vyberte si uzavřený model pro umístění na ulici, připojte se na přístupné místo.Jakv tomto případě připojte foto relé k pouličnímu osvětlení - na obrázku níže.

Propojení fotosenzoru přes propojovací krabici

Pokud potřebujete zapnout /vypnout výkonnou lampu na sloupu, který má sytič v provedení, je lepší přidat do obvodu startér(stykač).Je navržen tak, aby se často zapínal a vypínal, obvykle přenáší spínací proudy.

Schéma propojení senzoru ve dne v noci se startérem

Pokud by se světlo mělo rozsvítit pouze tehdy, když je osoba na ulici toalety, poblíž brány, přidejte do foto relé snímač pohybu.V takovém svazku je lepší nejprve umístit spínač citlivý na světlo a poté - snímač pohybu.S touto konstrukcí bude senzor pohybu fungovat pouze ve tmě.

Schéma zapojení foto relé s pohybovým senzorem

Jak vidíte, schémata jsou jednoduchá, můžete to udělat sami.

Vlastnosti propojovacích vodičů

Foto relé každého výrobce má tři vodiče.Jeden z nich je červený, druhý modrý (může být tmavě zelený) a třetí může mít jakoukoli barvu, ale obvykle černou nebo hnědou.Při připojování je třeba mít na paměti:

 • červený vodič vždy jde k lampám:
 • nula (neutrální) z napájecího kabelu je připojena k modré (zelené);
 • se podává v černé nebo hnědé barvěfáze.

Pokud se podíváte na všechny výše uvedené diagramy, uvidíte, že jsou nakresleny v souladu s těmito pravidly.Všechno, žádné další potíže.Tímto způsobem připojíte vodiče (nezapomeňte, že nulový vodič musí být také připojen k lampě) získáte pracovní schéma.

Jak nastavit foto relé pro pouliční osvětlení

Po instalaci a připojení k síti je nutné nastavit světelný senzor.Pro nastavení mezních hodnot provozu na spodní straně pouzdra je malý plastový otočný disk.Jeho rotace nastavuje citlivost.

Najděte podobný regulátor na pouzdru - upravují citlivost foto relé

O něco vyšší na pouzdru jsou šipky, které naznačují, kterým směrem se má otáčet, aby se zvýšila a snížila citlivost.foto relé (doleva - pro snížení, doprava - pro zvýšení).

Nejprve nastavte nejmenší citlivost - posuňte ovládací prvek zcela doprava.Večer, když je osvětlení takové, že se rozhodnete, že bude nutné zapnout světlo, začněte jemně doladit.Je nutné plynule otáčet knoflíkem doleva, dokud se světlo nerozsvítí.Na tomto základě můžeme předpokládat, že nastavení foto relé pro pouliční osvětlení je dokončeno.

Astrotimer

Astronomický časovač (astrotimer) je dalším způsobem automatizace pouličního osvětlení.Princip fungování se liší od foto relé, ale večer také zapíná světlo a ráno ho vypíná.K ovládání světla na ulici dochází v čase.Toto zařízení obsahuje data o tom, kdy v každé oblasti v každém ročním období /dni ztmavne /svítí.Při nastavování astrotimeru se zadávají souřadnice GPS jeho instalace, nastavuje se datum a aktuální čas.Podle stanoveného programu zařízení také funguje.

Astrotimer - druhý způsob automatizace světla na místě

Co je výhodnější?

 • Nezávisí na počasí.V případě instalace foto relé existuje vysoká pravděpodobnost falešného poplachu - za oblačného počasí se může světlo zapnout brzy večer.Pokud světlo zasáhne fotobuňku, může vypnout světlo uprostřed noci.
 • Astrotimer můžete nainstalovat do domu, do štítu, kdekoli.Nepotřebuje světlo.
 • Je možné posunout čas zapnutí /vypnutí o 120–240 minut (v závislosti na modelu) vzhledem k danému času.To znamená, že vy sami můžete nastavit čas, jak chcete.

Nevýhodou je vysoká cena.V každém případě stojí modely v distribuční síti dost peněz.Ale v Číně si můžete koupit mnohem levněji, otázkou však bude, jak to bude fungovat.