Světlo v chodbě a chodbě

Vstupní hala a chodba jsou prostory, které by měly zapůsobit, protože to je první věc, kterou člověk vidí při vstupu do vašeho domu.Měly by být také pohodlné - protože se oblékají, třepotají.Krása i pohodlí jsou možné pouze v jednom případě, je-li osvětlení chodby vybráno správně a poskytuje dostatečnou úroveň osvětlení.

Technické body

Osvětlení v každé místnosti domu je normalizováno pomocí SNiP.Podle jeho doporučení by v chodbě a chodbě měl být každý metr čtvereční 50 lm světelného výkonu.V tomto případě se vše spočítá jednoduše: vypočítejte plochu svého pokoje (pokud existuje skříň, nezvažujte to).Vynásobte nalezenou hodnotu 50 lm, dostanete světelný tok, který by měly poskytnout všechny lampy.

Například chodba má rozměry 2,5 x 1,8 m. Nalezneme její plochu vynásobením čísel mezi sebou: 2,5 * 1,8 = 4,5 m2.Dále najdeme světelný tok při normě: 4,5 * 50 = 225 Lx.To znamená, že všechny žárovky, které instalujeme v této chodbě, by měly osvětlit nejméně 225 luxů.Takový (nebo více) světelný tok by měl mít osvětlení chodby.

Osvětlení chodby musí také vyhovovat normám

Existuje i jiná technická jemnost, díky níž bude život pohodlnější a zábavnější.V chodbě se obvykle nachází vypínač světla na chodbě.Pokud je malý, je tento stav docela únosný - ve špatně osvětleném prostoru lze podniknout několik kroků.V dlouhé chodbě nebo chodbě je to velmi nepohodlné.Vypněte světlo a chodte ve tmě.Ve dne, i více či méně, a večer nebo v noci putování ve tmě není příliš hezké.Tuto situaci lze napravit instalací průchozích spínačů, které vám umožňují zapínat a zapínat světlo z několika bodů.Například umístěte jeden blízko předních dveří, druhý blízko dveří do místnosti a /nebo kuchyně.

Princip připojení průchodového spínače

Použití průchodových spínačů v dlouhé chodbě je zvláště výhodné.Zapnuli světlo u vchodu, šli po osvětlené chodbě a zhasli u místnosti.A naopak: zapnutý v místnosti, oblečený, odcházející, vypnutý.Pohodlné a kromě toho bude osvětlení chodby také úsporné, protože není nutné nechat svítidla zapnutá.

Pokud je v chodbě skříň nebo skříň, jejich osvětlení se provádí samostatně.U šaten je dokonce standard - 75 lm na metr čtvereční.Jako zdroje světla je lepší použít LED žárovky - emitují nejméně tepla a jasně září.

Existuje další příležitost, jak ušetřit na účtech za osvětlení a neporušovat použitelnostsnímače pohybu.Zapne osvětlení chodby, pouze pokud je někdo v místnosti.Jediný problém může nastat, pokud má chodba zakřivený tvar: musíte umístit dva senzory a nasměrovat je různými směry.

Druhy lustrů pro chodbu

Specifika chodby velmi zřídka umožňují použití velkých lustrů - pokoje jsou příliš malé.Musí se oblékat /svléknout, což vyžaduje určitou svobodu jednání.Proto jsou příslušenství pro chodbu volena kompaktní, ne příliš daleko od stěn nebo stropu.A to je hlavní kritérium.Druhým je počet lamp.Nejčastěji si vyberou s jedním, možná i se dvěma.Více v malém prostoru není nutné.Pokud však není pro celou chodbu instalována pouze jedna lampa.Ale častěji se osvětlení chodby stává vícesložkovým.Minimálně použijte několik dalších nástěnných svítidel poblíž zrcadla.

Osvětlení chodby se nejčastěji kombinuje

Zde jsou svítidla pro chodbu:

 • Stropní roviny nebo velmimalá výška.Ve tvaru - libovolný - kulatý, čtvercový, dlouhý.
 • Nástěnná svítidla - nástěnné svítidla různých konfigurací.
 • Vestavěné stropní bodové světlomety.
 • ​​
 • LED osvětlení stropu nebo jakýchkoli předmětů.

Nejnovějším trendem v osvětlení je kombinace světel (LED pásek nebo zapuštěná světla) se stropními světly a nástěnnými svítidly.Lampy mají oblaststrop rovnoměrně, nástěnné svítidla jsou obvykle blízko zrcadla nebo přes komodu.

Jak umístit lampy

Vědět, kolik světla by lampy měly emitovat, nestačí.Stále je nutné správně zvolit jejich umístění.To je pravda - je to tak, že je krásné, světlo rovnoměrně padá a lampy nebrání pohybu.

Trh je nyní hýčkán širokou paletou

Pouze nástěnné osvětlení: ať už to stojí za to

Při navrhování schémat osvětlení chodebpřicházejí různé nápady.Jedním z nich je opustit stropní osvětlení instalací pouze nástěnných svítidel.V zásadě je to možné, ale výsledek je nepravděpodobné, že vás potěší: při svícnu nelze dosáhnout rovnoměrného osvětlení.Tmavé a světlé oblasti budou jasně viditelné.Na obrázku to vypadá skvěle, vytváří pěkný vizuální efekt, ale je nepraktické a nepohodlné.Když se musíte obléknout, není dostatek světla, je to nepříjemné.Ale to je subjektivní pocit.Možná vám bude vyhovovat nerovnoměrné světlo nebo máte v chodbě spoustu zrcadel, která odrážejí a rozptylují světlo.

Pokud umístíte lampy pouze na stěny v chodbě, bude za soumraku

Chcete-li zkontrolovat, jak se vám líbí nástěnné osvětlení v chodbě, můžete procvičit - provést experiment.Najděte několik svítilen jakéhokoli typu a připojte je maskovací páskou v místech, kde mají být lampy nainstalovány.Pokud existují nějaké staré potřeby, můžete je použít.Budou dávat věrohodnější obrázek (světla obvykle dávají příliš úzký paprsek světla, alemůžete reflektor vyjmout a ponechat pouze žárovku).

Při instalaci dočasných „světel“ na zeď používejte toto „osvětlení“ pouze na pár dní.Bude tedy možné pochopit, zda máte jen dostatek světla z nástěnné svítilny, nebo zda stále potřebujete stropní osvětlení.Mimochodem, tuto techniku ​​lze také použít, pokud hledáte místo, kde upevnit lampy v chodbě, na chodbě a v jakékoli jiné místnosti.

K tomu, aby se světlo odrazilo od stropu, potřebujete lampy tohoto typu

Pokud nechcete mít na chodbě stropní světla, existuje cesta ven.Najdete nástěnná světla směrové světlo, které nasměruje celý světelný tok nahoru.Světlo odrazené od stropu se rozptyluje rovnoměrněji.Aby bylo možné tento plán implementovat, musí být splněno několik podmínek.Za prvé, strop by měl být dokonale bílý.Je lepší, když je lesklý nebo pololesklý, a to je napínací strop.Za druhé - světelný tok z lamp by měl být 1,5 až 2krát více, než je obvyklé.Pak můžete doufat, že odražené světlo bude stačit.

Stropní světla

Stropní světla pro chodby a chodby mohou být několika typů:

 • Lustry.Obvykle hledají malé rozměry a výšku.Počet rohů je jeden nebo dva, zřídka tři.Ve středu místnosti můžete pověsit jeden lustr.Pokud je místnost dlouhá a úzká, nevypadejte kulatě nebo čtvercově, ale protáhle - obdélníkový nebo oválný.

  Stropní světla mohou mít různou výšku

 • Jednotná plochá světla.Existují režijní a vestavěné.Položené jsou vhodné pro konvenční nebo sádrokartonové stropy, vestavěné se používají pro zavěšené systémy stropu typu Armstrong .
 • Bod. Reflektory jsou zdroje světla malé velikosti a výkonu, které jsou kompatibilní se zavěšenými a zavěšenými stropy.Jejich počet se zvažuje v závislosti na výkonu instalovaných lamp (existují omezení).

Jak vidíte, existuje mnoho příležitostí k vytvoření stropního osvětlení a není nutné používat lustry.Při výběru umístění instalace svítidel na stropě v chodbě se řídí podle velikosti a geometrie prostoru.Pokud je místnost čtvercová nebo blízko tohoto tvaru, má smysl umístit lustr do středu.V místnosti spíš jako obdélník můžete umístit dvě nebo tři stropní světla a délku rozdělit na stejné části.

Zapuštěná stropní světla

Je-li tvar nepravidelný (obvykle ve tvaru písmene G nebo T), je jeden ze světelných zdrojů umístěn na křižovatce chodby.Pokud je apendicitida malá, stačí.Pokud je vzdálenost větší než 2-3 metry, můžete si dát další přídavnou lampu.

LED osvětlení v chodbě a na chodbě

LED pásky jsou dobré, protože mohou být namontovány jak na stěny, tak na strop.Na stropě se osvětlení obvykle provádí po obvodu - na křižovatce zdi a stropu nebo podél speciálně vyrobené krabice.Na stěnáchLED osvětlení vypadá dobře ve výklencích, v blízkosti zrcadel, ozdobných předmětů nebo obrazů.

LED osvětlení je relevantní nejen pro strop, ale také pro výklenky a další vnitřní detaily

Používá se hlavně jako přídavné osvětlení k vytvoření ozdobnéhoefekt.Existují LED proužky, které mohou změnit barvu, a jas záře, mohou změnit vše.Mohou tedy pracovat namísto nočních světel a vytvářet tak ve tmě příjemné podmínky.

Zapojení LED pásů má svá specifika - v zásadě fungují na konstantním napětí 12 nebo 24 V. Pro zapnutí na 220 V jsou nutné adaptéry.

Světlo jako prostředek pro korekci proporcí

Vstupní hala a chodba mají často nešťastný tvar.Místnost může být dlouhá, úzká, stísněná.Tyto nedostatky lze napravit osvětlením.Zde jsou některé standardní situace a způsoby jejich řešení:

 • Dlouhá podlouhlá chodba.Zvláštní důraz je kladen na nástěnné osvětlení.Svítidla mohou být umístěna na stěnách nebo stropech, ale světlo z nich by mělo směřovat k horní části stěn.Tento efekt pomůže vizuálně rozšířit místnost.Účinek bude ještě více, pokud je jedna z dlouhých stěn zdobena zrcadlem, nejlépe po celé stěně.

  Nestandardní přístup k osvětlení haly ve stylu podkroví

 • V chodbách s ohyby můžete použít lampy různých typů, ale stejného stylu.Touto technikou dosáhneme zónování a špatného rozvrženíve zvratu.
 • Pokud je chodba malá a proudy vysoké, musíte vizuálně „snížit“ stropy.Za tímto účelem svítidla používají směrové světlo s malým úhlem rozptylu.Světlo by mělo směřovat ke stěnám a podlaze a strop by měl zůstat ve stínu.
 • Pomocí jasně osvětleného bílého stropu je možné vizuálně zvýšit výšku místnosti.V tomto případě lampy také potřebují směrové světlo, ale měly by nasměrovat ledviny paprsků ke stropu.

Tyto triky skutečně fungují a řeší dva problémy najednou: osvětlují a upravují tvar místnosti.Je pouze nutné zvolit správné zdroje světla.

Nejlepší osvětlení vstupní haly

Vstupní hala a chodba jsou současně průchozí a funkční místnosti.Nejlepší volba, když je osvětlení zde vícekomponentní a víceúrovňové.Nejčastěji jsou složené: obecné - stropní a bodové - pásmové.Tento přístup poskytuje vysokou úroveň pohodlí.Pokud se chcete obléknout a zhodnotit svůj vzhled, zapněte všechna světla.Za jasného světla se žádná malá věc nikdy nedostane.Pokud potřebujete pouze „pohotovostní“ světlo, zapněte jednu nebo dvě žárovky.Dost rozptýlit temnotu a ekonomicky, protože nedochází k nadměrné spotřebě elektřiny.

Nejlepší osvětlení v chodbě je kombinované, vícezónové

Bodové osvětlení se nachází v blízkosti zrcadla, skříně (nebo v samotné skříni), někdy v blízkosti předních dveří.Zde instalují nástěnné svítidla nebo skvrny - stropní světla s obratlíkemstínidlo.Musí být zapnuty odděleně od stropního osvětlení.Body jsou také vhodné na stropě - vždy můžete změnit směr světelného toku.Zároveň není třeba měnit uspořádání lamp - stačí pouze rozšířit světla.

Bodová nebo stropní svítidla s rotačními odstíny.Jsou vhodné, protože je možné změnit směr světelného toku

Světelné spínače v chodbě nebo na chodbě jsou umístěny poblíž předních dveří, na „další zdroje světla“ - poblíž zrcadel, skříní - nejčastěji, nedaleko od nich.