Systém ochrany proti netěsnosti „Aquastorozh“

Poškození vodovodu během nepřítomnosti majitelů je strašným snem pro všechny.Abyste zabránili povodním v bytě nebo domě, můžete namontovat zařízení na ochranu proti úniku. Dříve jsme porovnávali tři nejoblíbenější systémy ochrany proti úniku: Aquastorozh, Neptun a HydroLock.V tomto článku budeme analyzovat Aquastorozh podrobně.Zařízení lze namontovat ve fázi vytváření /oprav, lze instalovat do stávajícího systému.

„Akvastorozh“ - spolehlivý systém ochrany proti únikům

Složení systému „Aquastorozh“ a jeho účel

Aquastorozh je systém pro monitorování úniků vody a lokalizaci vodovodních potrubí v bytech a soukromých domech.Vyrábí se v Rusku kampaní Moskva SuperSystem.V současné době existují dvě možnosti: aktualizovaný „Classic“ - se základními funkcemi a „Expert“ - s dalšími funkcemi.Skládají se ze standardní sady součástí:

 • Elektrické jeřáby.
 • Vodní senzory(kabelové a bezdrátové).
 • Řadiče, které zpracovávají data ze senzorů a přenášejí příkazy jeřábům.

Rozdíly mezi dvěma dnes dostupnými systémy protipovodňové ochrany Aquastorozh

Nová generace zařízení, Aquastorozh Expert, se vyznačuje přítomností kovových převodů v elektrických pohonech jeřábů.(býval plast).Převodovka zůstala plastová, ale vysoce kvalitní plast.

Pohon jeřábu Expert 20 v demontovaném stavu

Další rozdíl spočívá v neustálém sledování stavu senzorů a jeřábů.Aktuální situace v systému je zobrazena na řídicí desce.Obě verze („Classic“ a „Expert“) mohou být v úpravě „PRO“.V tomto případě má regulátor přídavné výkonové relé, pomocí kterého můžete zapnout zátěž napájenou 220 V. Nejčastěji se jedná o vodní čerpadlo.

Klíčovým rozdílem od podobných zařízení konkurentů je to, že systém ochrany proti úniku Aquastorozh uzavírá kohoutek za 2,5 sekundy - rychlejší než všechny podobné systémy na našem trhu.

Vlastnosti a rozdíly

Systém ochrany proti úniku Aquastorozh má některé funkce v provozním algoritmu, existují také speciální konstrukční řešení.Kolik je potřeba, dobré nebo ne - rozhodněte se sami.Každý má svá vlastní hodnotící kritéria a vizi.

Instalace není příliš komplikovaná, pokud máte alespoň nějaké dovednosti při práci s vodovodním zařízením

Algoritmus práce

Ve skutečnosti zůstává princip práce stejný.Když se objeví signál ze senzoru o přítomnosti vody, ovladač vyšle signál k uzavření kohoutů.Paralelně se generuje zvukový a světelný signál.Toto je zkrátka celý algoritmus práce.Ale existují určité zvláštnosti, které jsou pro Aquastorozha typické:

 • Senzory jsou dotazovány nepřetržitě.Se „ztrátou“ systém uzavře kohoutky.
 • Pokud je detekován nouzový stav vodovodního kohoutku - kyselý, dojde k dalším poruchám, spustí se poplach (rozsvítí se LED) a přívod vody se uzavře.
 • V případě výpadku sítě 220 V je napětí dodáváno z autonomního zdroje energie - 3 baterie R14 (typ „C“).Po vybití baterií přichází energie ze zabudovaného nepřerušitelného zdroje napájení.UPS se používá jako záložní zdroj energie během krátkodobého výpadku sítě (až 1 hodinu) v síti, i když nejsou k dispozici žádné baterie.Současně zůstává systém v provozu po dobu jedné hodiny se schopností ovládat všechny připojené jeřáby.Plného nabití UPS je dosaženo do 15 minut od provozu na baterii nebo napájení.
  Doba provozu z plně nabitého zdroje UPS je 1 hodina, po které systém spustí program automatického uzavření a přejde do režimu spánku.

  Systém ochrany proti úniku Aquastorozh: princip činnosti

 • Nastavitelná citlivost senzoru (vysoká a nízká).Někdy senzory generují signál kvůli skutečnosti, že vlhkost v místnosti stoupá a na kontaktech se tvoří kondenzace.Nastavení citlivostiumožňuje zvolit prahovou hodnotu pro každé konkrétní zařízení.
 • Pokud omylem zaplavíte senzory (například se osprchujete nebo myjete podlahu), můžete přinutit vodu k zapnutí po dobu 60 minut.Po uplynutí této doby bude voda vypnuta.
 • Verze Expert používá inteligentní odbočky, které nezávisle ovládají polohu tlumiče a přenášejí signál do řídicí jednotky.Dráty z ovladače do kohoutků zřídka prasknou, ale existují takové případy.V případě přerušeného obvodu je na řídicí jednotce generován speciální signál (LED se rozsvítí), voda je vypnutá.
 • Aby se předešlo „varu“ vodovodních kohoutků, správce je jednou za dva týdny uzavře /otevře v nuceném režimu.

Snadné připojení zařízení

Systém ochrany proti úniku Aquastorozh uzavírá kohoutky rychleji než ostatní.Tato rychlost však negativně ovlivňuje snahu klikat jeřáby - nejnižší točivý moment.Aby malý krouticí moment umožnil pohyb závěrky, byl vyvinut systém dalších těsnění (dva teflonové a jeden pružinový silikon), které minimalizují tření - koule se otáčí snadněji než u konvenčních jeřábů.To přispívá k tomu, že se otevírají /uzavírají s malým úsilím.

Bezpečnost a spolehlivost

Další oblastí, v níž výrobci soutěží, je bezpečnost a spolehlivost systému.Bezpečnost je pochopitelná.Pokud se voda a elektřina setkávají, musíte být obzvláště opatrní.ProAby byla zajištěna bezpečnost, systém ochrany proti úniku Aquastorozh je napájen pouze napětím 5 V. Tato energie je dodávána do kohoutků a řídicí jednotky.Kabelové senzory mají ještě nižší napětí 2,5 V. Tím je systém bezpečný.Existují další vlastnosti:

 • Tři zdroje napájení: napájení s převodníkem 220/5 V;dobíjecí baterie, tři baterie v ovladači.Je možné nainstalovat další dvě baterie.Všechny baterie ve třech blocích mohou udržovat systém po dobu 9 let (na žádost výrobců).
 • Na přání lze nainstalovat dálkové ovládání jeřábu (kabelové a bezdrátové).Nachází se poblíž předních dveří.Při opuštění bytu nebo domu můžete zablokovat vodu.Existují dvě možnosti - kabelové a bezdrátové.
 • Baterie kontrolují úroveň nabití.Když je nízká, je zapnutý světelný alarm.To se děje velmi dobře předem - 2-4 měsíce před úplným vybitím, takže je čas na výměnu.
 • Pokud se baterie nevymění, před konečným vybitím se vydá příkaz k uzavření kohoutků a systém přejde do režimu spánku.

Z hlediska autonomie je systém ochrany proti úniku Aquastorozh považován za nejlepší.Trojnásobná redundance energie pomůže přežít velmi dlouhou dobu nedostatku napětí.I při plně vybitých bateriích (ze všech) budou kohoutky uzavřeny kvůli vybití výkonných kondenzátorů.

Senzory

Systémochrana proti úniku Aquastorozh může být vybaven kabelovými a bezdrátovými senzory.Lze je používat společně i samostatně.Systém pravidelně kontroluje přítomnost kteréhokoli ze senzorů na přítomnost.V případě detekce přerušení vodiče u kabelových modelů nebo zásahu z bezdrátového připojení zavře řídicí jednotka kohouty.

V čidle jakéhokoli typu se navazují dva kontakty, když do nich vnikne voda, je generován výstražný signál.Navíc ve variantě Aquastorozh Expert a při instalaci rozšíření Star na Classic se na displeji zobrazí zaplavený senzor.To znamená, že víte, kde došlo k úniku vody.

Charakteristiky povodňových senzorů Aquastorozh

Ve spodní části senzoru je upevněna kovová deska.Aby nedošlo k oxidaci, povrch desky je zlacen.Před padajícími kapkami vody jsou čidla chráněna ozdobnými kryty nahoře.Kovovou desku senzoru zajišťuje plastové dno ve tvaru kříže.Ve středu je otvor, skrz který může být senzor upevněn samořezným šroubem v určité poloze.

Kabelové

Kabelové senzory jsou považovány za spolehlivější, protože jsou připojeny k řídicí jednotce fyzickým obvodem.Chcete-li to zlomit, musíte vynaložit určité úsilí.Nevýhodou je jejich instalace a potřeba skrýt vodiče.Pokud je oprava dokončena, není to tak snadné.Alternativně můžete použít lišty s kabelovým kanálem a nahradit je běžnými lištami.

Na základě kabelových senzorůÚnik vody Aquastorozh Classic dokáže vybudovat rozsáhlý kontrolní systém.Každý z nich může být připojen k dalšímu senzoru nebo k několika, čímž se vytvoří určitý druh „stromu“.Na jedné straně to usnadňuje instalaci, vyžaduje méně kabelů, než když z každého vytáhnete čáru.Na druhou stranu však přestávka na začátku řetězce okamžitě vypne celou „větev“.A abychom zjistili, kde přesně útes nastal, okamžitě se ukáže daleko.

Vzhled drátových senzorů Aquastorozh

Napájení drátových senzorů - 2,5 V. Toto napětí nemůže být pro člověka nebezpečné.Vyrobeno ve formě „tablety“ o průměru 53 mm a výšce 12 mm.

Existují kabelová čidla Aquastorozh v následujících verzích:

 • Classic.Senzor monitorování pasivního úniku vody.V pohotovostním režimu je spotřeba elektřiny nulová.Jeho stav je kontrolován regulátorem s určitou frekvencí.Délka drátu je 2 ma 4 m, maximální vzdálenost je 500 metrů.Teplotní režim je od 0 ° C do + 60 ° C.
 • Expert.Při stejném vzhledu a rozměrech je zabudována další deska, která testuje stav kontaktů a integritu vedení k ovladači.Na základě výsledků testů je do regulátoru vyslán signál normálního pracovního stavu nebo přerušení.Délka kabelu 2 m, 4 m, 6 m, 10 m, maximální odstranění - 500 m. Lze je provozovat při teplotách od -40 ° C do + 60 ° C.

Společnost poskytuje neomezenou záruku na drátové senzory Aquastorozh.Pokud selže (fyzické zničení se nebere v úvahu), bude opraveno nebo nahrazeno novým.

Wireless

Bezdrátové snímače úniku vody Aquastorozh jsou skryty v plastovém pouzdře z bílého čtverce.Čtvercová strana 59 mm, výška senzoru 18 mm.Kromě kontaktních desek jsou v pouzdru nainstalovány tři AAA baterie a transceiver pro komunikaci s kontrolérem pracujícím na frekvenci 2,4 GHz.Kromě hlavního úkolu - sledování nedostatku vody, senzor plní následující funkce:

 • Vyměňuje signály s ovladačem.
 • Sleduje úroveň nabití baterie.Když klesne pod kritickou hodnotu, generuje poplach a odešle jej do řídicí jednotky.
 • Má vestavěný poplach, který se aktivuje, když se na kontaktech objeví voda.Takže zjistit umístění úniku je snadné.

Takto vypadají bezdrátové snímače úniku vody

Maximální vzdálenost, kterou lze snímač odstranit z řídicí jednotky s rádiovou základnou, je 1000 m, ale toto je vystaveno otevřenému prostoru.V případě překážek (včetně stěn) je dosah spolehlivého příjmu mnohem menší.Pro určení, zda ovladač „vidí“ bezdrátový senzor na vybraném místě či nikoli, je možné provést testy (naplňte kontakty tlačítka vodou a sledujte vypínání a zapínání vody), nebo můžete použít přepínač.

Tlačítka pro zapnutí /vypnutí dálkového ovládání

Schopnost zapínat a vypínat nejen ovladač, ale také z jiných bodů, je realizována pomocí speciálních tlačítek.Jsou dvou typů - kabelové a bezdrátové.Obvykle se nacházejí poblížpřední dveře.To je zvláště výhodné pro majitele soukromých domů, jejichž systém protipovodňové ochrany Aquastorozh je nainstalován v suterénu.

Dálkové zapnutí a vypnutí

Kabelové tlačítko je velmi podobné běžnému spínači se dvěma klávesami.Každý klíč je podepsán - „zavřít“ nebo „otevřít“.Po stisknutí se provede odpovídající akce.Pokud přidržíte některé z tlačítek po dlouhou dobu, systém přejde do stavu „spánku“ a zastaví signály sledování.Kabelové tlačítko pro dálkové vypnutí Aquastorozhu přichází s kabelem dlouhým 10 metrů.

Tlačítko pro bezdrátové připojení má jeden klíč.Po stisknutí v horní části se systém otevře, ve spodní části se zavře.Po stisknutí zazní zvukový signál.Podobný signál potvrzuje provedení příkazu.Toto tlačítko lze použít jako zkušební.Umístěte jej na místo, kde plánujete nainstalovat bezdrátový senzor, zkontrolujte, jak dobře jsou příkazy prováděny.Pokud nedochází k vynecháváním, můžete položit senzor na toto místo.

Jeřáby

Kulové kohouty Aquastorozh jsou vyrobeny z mosazi a potažené vrstvou niklu.Uzavřené a otevřené elektrickými motory.Mají plastové převodovky.Verze Expert používá kovové převody, zatímco verze Classic používá plastové převody.Jeřáby se navíc liší v tom, že ve verzi Expert ovládají polohu blokovacího prvku a přenášejí signál do řídicí jednotky.Abyste je mohli rozlišit,drát Expert má jasně červený pruh, kohoutky Classic verze jsou černé.Mohou pracovat pouze s ovladači svého typu.

Elektrický jeřáb „Classic“

Elektrický motor je napájen energií 5 V, což je zesíleno vybitím kondenzátorů až do 40 V. Navíc je toto napětí generováno bez ohledu na stav napájení.V důsledku toho se kohoutky uzavírají za 2,5 sekundy.

Jeřáby s elektrickými pohony a jejich vlastnosti

Aby byla malá síla vytvářená elektrickými pohony dostatečná k otáčení klapky, byla do konstrukce jeřábu přidána další těsnění, která snižují tření.To vám umožní rychle otočit klapky s malým úsilím.Převodovky jsou pokryty plastovými uzávěry, které chrání před postříkáním.

Pro blokování vody Aquastop jsou k dispozici elektrické kohoutky ve třech velikostech - o průměrech 15, 20 a 25 mm.Mohou být instalovány do stoupaček studené i horké vody.

Regulátory

Řídicí bloky systému ochrany proti úniku Aquastorozh mají modulární strukturu.Pro rozšíření funkčnosti nebo zvýšení počtu servisovaných zařízení jsou do hlavní řídicí jednotky přidána volitelná zařízení.V závislosti na výrobní variantě lze k jednomu bloku připojit 5 (Expert) nebo 6 kohoutků (Classic) a neomezený počet drátových senzorů.Chcete-li se připojit k bezdrátové síti, musíte si zakoupit další jednotku Radio Base a připojit ji k hlavnímu modulu.

Nachází se na předním paneluLED indikátory, které zobrazují stav připojených bezdrátových senzorů.Na ovládací jednotku je také možné připojit externí zařízení, například „Smart Home“.Součástí skříně je UPS, která zajišťuje nepřetržitý provoz ze tří různých zdrojů energie.Kromě toho samotný zdroj UPS bez externích zdrojů napájení zajišťuje, že systém bude funkční po dobu jedné hodiny.Pokud se během této doby neobjeví žádné nové zdroje, generuje se signál k uzavření kohoutků a systém přejde do režimu spánku.

Řadiče vypadají jako malé plastové bloky

Kromě výše popsaných rozdílů poskytuje ovladač verze Expert následující informace:

 • Sledování přerušenířetězy drátových senzorů a uzavírání jeřábů při „ztrátě“.Současně se rozsvítí LED na panelu, která je „vázána“ ke konkrétnímu senzoru.
 • Sledování přerušení drátu kulových kohoutů a indikace poškození.

Jak bylo uvedeno výše, obě verze - Classic a Expert - mají variantu PRO.V tomto případě existuje také bistabilní výkonové relé (220 V, 16 A), které v případě nehody vypne napájení zařízení jiného výrobce.Tato možnost je vhodná pro soukromý dům.Prostřednictvím kontaktů tohoto relé je čerpadlo obvykle napájeno.Systém tedy nejen vypíná vodu, ale také zastavuje čerpadlo.

Existuje funkce pro ovládání polohy klapek ventilu v jakékoli verzi.Stav blokovací koule se kontroluje po každém cyklu činnosti (včetně po samočištění).Pokud se pozice liší od standardu,ozve se zvukový alarm a všechny LED na panelu blikají.

Rádiová základna

Toto je malá jednotka, která se připojuje k hlavnímu ovladači nebo jinému perifernímu zařízení.Je určen k údržbě bezdrátových čidel úniku vody.K jedné rádiové základně lze připojit až 8 senzorů.Jsou skenovány nepřetržitě v malém intervalu.Pokud senzor do 10 minut nekomunikuje, je vydán příkaz k uzavření kohoutů.

Volitelná jednotka Radio Base umožňuje použití bezdrátových senzorů

Při instalaci bezdrátových senzorů musí být nejprve zaregistrovány v databázi.Chcete-li to provést, přiveďte senzor k základně, stiskněte tlačítko +1 na těle.Zařízení zapisuje informace o senzoru do volné buňky v energeticky nezávislé paměti.Takže si zase pamatujeme všechny senzory.Aby při spuštění nedošlo k žádným problémům s identifikací, je lepší dát čísla do pouzdra a zapsat místo instalace senzoru naproti odpovídající LED.

Charakteristika rádiové základny - modul pro údržbu bezdrátových povodňových senzorů

V normálním režimu probíhá skenování bezdrátových senzorů téměř nepřetržitě, když je napájeno prostřednictvím adaptéru (síť 220 V).Při napájení z baterií nebo baterií existují dvě pracovní možnosti: aktivní a úspora energie.Volba režimu závisí na uživateli.Chcete-li přepnout do úsporného režimu, musíte odstranit odpovídající propojku na základně rádia.V takovém případě dojde k testování.asi jednou za minutu, takže v případě nehody dojde k určitému zpoždění.Nabití tří baterií však bude trvat asi 3 roky.Při aktivním režimu provozu a nepřetržitém testování senzorů se baterie vybíjí mnohem rychleji.

Periferní zařízení

Jednou z hlavních výhod systému ochrany proti úniku Aquastorozh je jeho modulární struktura.Funkčnost a počet senzorů můžete kdykoli rozšířit.Stačí koupit vhodné zařízení a připojit jej k existujícímu.

Už jsme hovořili o základně rádia a tlačítcích pro dálkové otevírání /zavírání, zbývají ještě další tři bloky:

 • Další baterie.K jednomu řadiči lze připojit až tři baterie.V kompletní sadě baterií může systém pracovat až 9 let.Ale to je v pohotovostním režimu.S každou operací je náboj výrazně snížen, čas je zkrácen.

  Výhodná je modulární struktura

 • K klasickému ovladači lze připojit expandér výkonu (nejvýše 2 ks na jeden ovladač).Toto je panel, pomocí kterého můžete zapínat /vypínat nebo otevírat /zavírat zařízení třetích stran napájená napětím nejvýše 220 V. V této jednotce je instalováno výkonové relé.K němu lze připojit zátěž nepřesahující 2 kW.
 • Hvězdný panel.Tento blok umožňuje, aby verze Classic přidala identifikační funkci spouštěcího senzoru drátu.K jedné jednotce lze připojit až 12 zařízení na kontrolu úniku vody.

Dalšíbloky vám umožňují rozšířit možnosti systému a zvýšit jeho spolehlivost.

Nevýhody systému ochrany proti úniku Aquastorozh

Bohužel neexistují žádné ideální systémy.Každý má nedostatky a ochrana před povodněmi Aquastorozh není výjimkou.Téměř všechny miny již byly vysloveny, ale opakujeme je znovu.To umožní jejich jasnější hodnocení.

 • Plastová převodovka pro elektrický pohon v obou verzích a převody v klasickém provedení.
 • Malá síla působící na otáčení ventilu elektrického jeřábu.
 • Další těsnění v kulových kohoutech snižují tření, ale snižují spolehlivost systému - existuje více možných bodů úniku.

  Speciální konstrukce jeřábů

  ​​
 • Malý počet drátových snímačů, které lze připojit k jedné jednotce.Rozvětvené „větve“ nejsou nejlepší cestou ven.
 • Nutnost nainstalovat další jednotku pro použití bezdrátových senzorů pro únik vody.

Uzavření kohoutků při ztrátě senzoru se nezdá být vhodné pro všechny.Ale tady se můžete hádat a každý si sám určuje, zda je to dobré nebo špatné.

Instalace

Princip instalace systému Aquastorozh byl prokázán v oficiálním videu.

I přes snadnou instalaci mají majitelé dvě hlavní otázky:

 • Instaluje zařízení Aqua-Watchman před nebo za měřič?
 • Potřebuji hrubý filtr před elektrickým kohoutkem?

S cílem poskytnout spolehlivé a relevantní informace jsme se poradilizástupci společnosti Supersystem LLC voláním na bezplatné číslo 8 800 555-35-71.

Podle doporučení podpůrné služby by se za elektrické jeřáby systému Aquastorozh měly instalovat hrubé filtry a čítače.Důvodem je skutečnost, že jak filtry, tak čítače mohou způsobit netěsnosti.

Protože správcovská společnost (UK) může odmítnout zaplombovat měřidlo, pokud je před ním nainstalován elektrický jeřáb, měl by být tento problém objasněn před instalací systému.

Následuje příklad, jak neinstalovat součásti vodního systému.

První věc, která vás okamžitě upoutá, je nesprávná instalace šikmých hrubých filtrů

Instalatéři často pocházejí z toho, jak je pohodlnější je provádět, a nikoli zo tom, co je správné /lepší.

Šikmý filtr by měl být instalován v souladu s obecně přijatými doporučeními, jinak jeho účinnost prudce poklesne

V konkrétním případě byla s britskou vládou dohodnuta a připájena možnost instalace elektrických jeřábů na měřiče.zapojení.

Pořadí prvků s ohledem na doporučení výrobce systému ochrany proti úniku: elektrický jeřáb, šikmý filtr, vodoměr.Nevýhody zahrnují velké množství pěnových spojek - výsledek použití „bitů“ z první možnosti zapojení

Před instalací by měla být brána v úvahu kvalita vody.Pokud obsahuje velké množství mechanických částic, mělo by být instalováno před jeřábemhrubý filtr, jinak během provozu jeřáb může rychle selhat.

Níže uvedené video ukazuje instalaci systému Aquastorozh zkušeným instalatérem.

Doporučení!„Američan“ používejte před pultem pouze v případě potřeby.„American“ je rychlé odpojovací spojení, které může způsobit odmítnutí zaplombování měřiče.