Termostat pro ohřev baterií

Někdy je nutné upravit teplotu v každé konkrétní místnosti.To lze provést instalací regulátoru teploty pro topné těleso.Jedná se o malé zařízení, které reguluje odvod tepla topné baterie.Lze jej použít se všemi typy radiátorů, s výjimkou litiny.Jeden důležitý bod - zařízení může snížit počáteční teplotu, ale pokud není dostatek topného výkonu, nemůže ji zvýšit.

Konstrukce termostatů pro topná tělesa

Topné těleso se skládá ze dvou částí - ventil (termo) a termostatické hlavice (termostatického prvku, regulátoru teploty).Tyto výrobky jsou k dispozici pro různé velikosti potrubí a různé typy topných systémů.Termostatická hlavice je odnímatelná, na stejný ventil lze instalovat regulátory různých typů a dokonce i různých výrobců - sedadlo je standardizováno.

Regulátor teploty topného radiátoru se skládá ze dvou částí - speciálníventil (ventil) a termostatická hlavice (regulátor)

Existují různé ventily a regulátory, takže před instalací termostatu pro topný radiátor se budete muset trochu seznámit s jeho strukturou, funkcemi a typy.

Tepelný ventil - struktura, účel, typy

Ventil v regulátoru teploty je strukturou velmi podobný běžnému ventilu.K dispozici je sedlo a blokovací kužel, který otevírá /uzavírá mezeru pro tok chladicí kapaliny.Teplota topného radiátoru je regulována tímto způsobem: množství chladicího média procházejícího radiátorem.

Termostatický ventil v souvislosti s

Ventily jsou instalovány na jedno a dvou trubkových rozvodech.Hydraulický odpor ventilu vůči jednomotrubnímu systému je mnohem nižší (nejméně dvakrát) - jediný způsob, jak jej vyrovnat.Není možné míchat ventily - nebude se zahřívat.Pro přirozené cirkulační systémy jsou vhodné ventily pro jednovrstvé systémy.Při instalaci se samozřejmě zvyšuje hydraulický odpor, ale systém může fungovat.

Každý ventil má šipku označující pohyb chladicí kapaliny.Během instalace se instaluje tak, aby se směr proudění shodoval se šipkou.

Z nichž materiály

Tělo ventilu je vyrobeno z kovů odolných vůči korozi, často dodatečně potažených ochrannou vrstvou (poniklované nebo chromované).Existují ventily z:

  • bronz (poniklované a chromované);
  • mosaz (krytniklová vrstva);
  • nerezová ocel.

    Pouzdra jsou obvykle mosaz nebo bronz s niklem nebo
    pochromovaná

Je zřejmé, že nejlepší možností je nerezová ocel.Je chemicky neutrální, nekoroduje, nereaguje s jinými kovy.Ale náklady na takové ventily jsou vysoké, je obtížné je najít.Bronzové a mosazné ventily mají přibližně stejnou životnost.V tomto případě je důležitá kvalita slitiny a známí výrobci ji pečlivě sledují.Důvěřovat nebo nevěřit neznámým je bod, ale je tu jeden bod, který je lepší sledovat.Na krytu musí být umístěna šipka označující směr proudění.Pokud tomu tak není, máte velmi levný produkt, který je lepší nekupovat.

Podle způsobu provedení

Protože jsou radiátory instalovány různými způsoby, jsou ventily provedeny rovné (průchozí) a úhlové.Vyberte typ, který bude ve vašem systému lepší.

Přímý (přímý) ventil a úhel

Jméno /společnost Pro který systém DN, mm Materiál pouzdra Pracovní tlak Cena
Danfos, úhlová RA-G s možností nastavení monotrubička 15 mm, 20 mm Poniklovaná mosaz 10 Bar 25-32 $
Danfos, rovný RA-G se schopností konfigurovat monotrubice 20 mm, 25 mm Poniklovaná mosaz 10 Bar 32 - 45 $
Danfos, úhlová RA-N s možností nastavení dvou trubek) 15 mm20 mm.25 mm Mosaz poniklovaná 10 Bar 30 - 40 $
Danfos, přímý RA-N s možností nastavení dvou trubka 15 mm, 20 mm.25 mm Poniklovaná mosaz 10 Bar 20 - 50 $
BROEN, přímá s pevným nastavením dvou trubka 15 mm, 20 mm Poniklovaná mosaz 10 Bar 8-15 $
BROEN, přímka s pevným nastavením dvou trubka 15 mm, 20 mm Poniklovaná mosaz 10 Bar 8-15 $
BROEN, úhlová s možností nastavení dvou trubka 15 mm, 20 mm Poniklovaná mosaz 10 Bar 10-17 $
BROEN, úhlové s možností nastavení dvou trubek 15 mm, 20 mm mosaz poniklovaná 10 bar 10-17 $
BROEN, přímá spevné nastavení monotrubička 15 mm, 20 mm mosaz poniklovaná 10 bar 19-23 $
BROEN, úhlová s pevným nastavením monotrubička 15 mm, 20 mm Poniklovaná mosaz 10 Bar $ 19-22
OVENTROP, axiální 1/2 "Poniklovaná mosaz, smaltovaná10 barů 140 $

termostatické hlavice

termostatické prvky pro termínyRegulátory ohřívání mít tři typy - manuální, mechanické a elektronické.Všichni vykonávají stejné funkce, ale různými způsoby poskytují různé úrovně pohodlí, mají různé schopnosti.

Manuální

Ruční termostatické hlavice fungují jako normální kohoutek - otočte regulátorem v jednom nebo druhém směru a nechte více či méně chladicí kapaliny.Nejlevnější a nejspolehlivější, ale ne nejpohodlnější zařízení.Chcete-li změnit přenos tepla, otočte ventil ručně.

Ruční tepelná hlava je nejjednodušší a nejspolehlivější možností

Tato zařízení jsou velmi levná, mohou být instalována na vstupu a výstupu topného radiátoru místo kulových kohoutů.Můžete upravit kteroukoli z nich.

Mechanické

Sofistikovanější zařízení, které udržuje nastavenou teplotu v automatickém režimu.Termostatická hlavice tohoto typu je založena na měchu.Jedná se o malý elastický válec, který je naplněn teplotním činidlem.Teplotní činidlo je plyn nebo kapalina, která má velký koeficient roztažnosti - při zahřátí výrazně zvyšuje objem.

Zařízení termostatu na topném radiátoru s mechanickou termostatickou hlavou

Vlnovec podporuje dřík, který blokuje ventil průchodem.Zatímco látka v měchu není zahřátá, stonek je zvednutý.Jak teplota stoupá, válec se začíná zvětšovat (plyn nebo kapalina expanduje), tlačí na tyč, která stále více blokuje průchodovou sekci.Chladičem prochází stále méně chladicí kapaliny, která se postupně ochlazuje.Látka v měchu ochlazuje, díky čemuž se velikost válce zmenšuje, stonekstoupá, chladičem prochází více chladicí kapaliny, začíná se trochu zahřívat.Dále se cyklus opakuje.

Plyn nebo kapalina

U takového zařízení je pokojová teplota poměrně přesně udržována na + 1 ° C, ale obecně delta závisí na tom, jak inertní je látka v měchu.Může být naplněn nějakým druhem plynu nebo kapaliny.Plyny reagují rychleji na změny teploty, ale jejich výroba je technologicky náročnější.

Měchy na kapaliny nebo plyny - není velký rozdíl.

Kapaliny mění objemy o něco pomaleji, ale snadněji se vyrábějí.Obecně je rozdíl v přesnosti udržování teploty přibližně půl stupně, což je téměř nemožné si všimnout.Výsledkem je, že většina regulátorů teploty pro topná tělesa je vybavena tepelnými hlavami s vlnovcem.

S dálkovým senzorem

Mechanická termostatická hlavice by měla být instalována tak, aby směřovala do místnosti.Teplota se tedy měří přesněji.Protože mají poměrně slušné rozměry, není tato metoda instalace vždy možná.Pro tyto případy můžete umístit termostat pro topný radiátor s dálkovým senzorem.Čidlo teploty je připojeno k hlavě pomocí kapilární trubice.Můžete jej umístit v kterémkoli místě, kde dáváte přednost měření teploty vzduchu.

S externím senzorem

Všechny změny v přenosu tepla radiátoru se projeví vv závislosti na teplotě vzduchu v místnosti.Jediným negativem tohoto řešení jsou vysoké náklady na takové modely.Teplota je ale přesněji udržována.

​​
Název /společnost Rozsah nastavení Rozsah provozních teplot Typ řízení Funkce/účel Typ připojení Cena
Danfoss living eco od 6 ° C do 28° C 0 ° C až 40 ° C Elektronický Programovatelný RA AND M30X1,5 $ 70
Danfoss RA 2994 s měchy plynu 6 ° C až 26 ° C 0 ° C až 40 ° C) Mechanický Pro jakýkoli radiátor připínací $ 20
Danfoss RAW-K s kapalným selphonem od 8 ° C do 28 ° C od 0 ° C do 40 ° C Furanic Pro ocelové panelové radiátory M30x1,5 $ 20
Danfoss RAX s kapalným selphonem) od 8 ° C do 28 ° C od 0 ° C do 40 ° C Mechanické Pro konstrukční radiátory bílá, černá, chromovanáM30x1,5 25 $
HERZ H 1 7260 98 s tekutým telefonem od 6 ° C do 28 ° C Mechanická M 30 x 1,5 11 $
Oventrop "UniXH "s tekutým telefonem od 7 ° C do 28 ° C Mechanický s nulovou značkou M 30 x1.5 18 $
Oventrop "Uni CH" s tekutým telefonemm od 7 ° C do 28 ° C Mechanické bez nulové značky M 30 x 1,5 20 $

Elektronický

Velikosti elektronického regulátoru teploty protopení ještě větší.Termostatický prvek ještě větší.Kromě elektronické náplně jsou v ní nainstalovány také dvě baterie.

Elektronické regulátory teploty na bateriích jsou velké

V tomto případě mikroprocesor řídí pohyb dříku ve ventilu.Tyto modely mají poměrně velkou řadu dalších funkcí.Například schopnost nastavit teplotu v místnosti každou hodinu.Jak je módní použití?Lékaři již dlouho prokázali, že spánek je lepší v chladné místnosti.Proto můžete v noci naprogramovat nižší teplotu a ráno, když přijde čas, aby se probudil, lze ji nastavit vyšší.Pohodlně.

Nevýhodou těchto modelů je velká velikost, potřeba monitorovat vybití baterie (dost na několik let provozu) a vysoká cena.

Jak správně nastavit

Instalují regulátor teploty pro topné těleso na vstupu nebo na výstupu topného tělesa - není rozdíl, fungují stejně dobře v obou polohách.Jak si vybrat místo k instalaci?

Podle doporučené instalační výšky.Tato položka je v technických specifikacích.Každé zařízení je nastaveno z výroby - jsou kalibrovány pod kontrolou teploty v určité výšce a obvykle jde o horní kolektor radiátorů.V tomto případě je tepelný regulátor instalován ve výšce 60-80 cm, v případě potřeby je vhodné ručně upravit.

Schémata instalace regulátorů tepla pro radiátory

Pokud máte spodní sedlopřipojení (trubky se montují pouze zespodu), existují tři možnosti - hledejte zařízení se schopností instalace na dně, vložte model s externím senzorem nebo překonfigurujte tepelnou hlavu.Postup je jednoduchý, popis by měl být v pasu.Vše, co potřebujete, je mít teploměr a otočit hlavu v jednom směru, pak v druhém směru, v určitých okamžicích.

Standardní instalace je na vinutí pásku nebo lnu s balicí pastou

Samotný proces instalace je standardní.Na ventilu je závit.Pod ním se vyberou odpovídající tvarovky nebo se kovová trubka ořízne.

Jeden důležitý bod, který by si měli pamatovat ti, kteří chtějí instalovat termostat pro topný radiátor v bytových domech.Pokud máte kabel s jedním potrubím, lze je nainstalovat pouze v případě obtoku - úsek potrubí, který stojí před baterií a spojuje obě potrubí.

Pokud máte podobné zapojení (na pravé straně nemusí být potrubí), je vyžadován bypass.Regulátor teploty se nastaví okamžitě po radiátoru

Jinak budete regulovat celou stoupačku, kterou se sousedům určitě nebude líbit.Za takové porušení může být udělena velmi značná pokuta.Proto je lepší dát obejít (pokud ne).

Jak nastavit (překonfigurovat)

Všechny termostaty jsou nastaveny z výroby.Jejich nastavení je však standardní a nemusí odpovídat požadovanému nastavení.Pokud vám v práci něco nevyhovuje, chcete,Chcete-li, aby byl teplejší /chladnější, můžete znovu nakonfigurovat termostat pro topné těleso.To musí být provedeno při běhu vytápění.Potřebujete teploměr.Zavěsíte to na místě, kde budete ovládat stav atmosféry.

  • Zavřete dveře, nastavte hlavu termostatu do krajní polohy - zcela otevřené.Teplota v místnosti začne stoupat.Když je o 5-6 stupňů vyšší, než chcete, otočte knoflíkem úplně doprava.
  • Chladič se začíná ochladit.Když teplota klesne na hodnotu, o které si myslíte, že je pohodlná, začněte pomalu otočit regulátor doprava a poslouchat.Když uslyšíte, že chladicí kapalina je hlučná a chladič se začal zahřívat, zastavte.Nezapomeňte, jaké číslo je zobrazeno na úchytce.Aby bylo dosaženo požadované teploty, bude nutné ji nastavit.

Není obtížné nastavit regulátor teploty pro topnou baterii.Tuto akci můžete opakovat několikrát a změnit nastavení.