Topný kabel pro vodní potrubí

Zajistit trvalé a bezpečné zásobování vodou soukromého domu nebo dachy není snadné.Nejobtížnější je v zimě zajistit vodu.Aby trubky nezmrzly, mohou být položeny pod hloubku mrazu, ale stále existují slabiny.Prvním z nich jsou neobvykle chladné zimy, které pravidelně porušují všechny záznamy.Druhým je vstupní bod do domu.Stejně tak často zamrznou.Cesta ven je instalace topného kabelu pro přívod vody.V tomto případě je žádoucí odpadní voda, ale může být pohřbena mělkou.A na vstupních plochách do domu můžete položit topné těleso výkonnější a lépe izolovat.

Druhy topných kabelů pro zásobování vodou

Existují dva typy topných kabelů - odporové a samoregulační.Při odporu se vlastnost kovů používá při zahřívání elektrického proudu.U topných kabelů tohoto typu je ohříván kovový vodič.Jejich charakteristickou vlastností je, že vždy produkují stejné množství tepla.Nezáleží na tom, že na ulici + 3 ° C nebo -20 ° C se budou zahřívat stejným způsobem - při plném výkonu proto budou spotřebovávat stejné množství elektřiny.Snížení nákladů v relativně teplém čase, teplotní senzory atermostat (stejný jako u elektrického podlahového vytápění).

Struktura odporového kabelu

Odporové topné dráty by se při pokládání neměly překrývat ani umístit vedle sebe (sousední).V tomto případě se přehřívají a rychle selhávají.Během instalace tento bod pečlivě sledujte.

Je třeba zmínit, že odporový topný kabel pro vodovodní systém (a nejen) může být jednožilový a dvoužilový.Častěji se používá dvoujádrové, i když jsou dražší.Rozdíl ve spojení: v jednom jádru musí být oba konce připojeny k síti, což není vždy vhodné.Dvoujádrové mají zástrčku na jednom konci a pevnou běžnou elektrickou šňůru se zástrčkou, která se připojuje k síti 220 V na druhém konci. Co dalšího potřebujete vědět?Odporové vodiče nelze odříznout - nebudou fungovat.Pokud jste koupili zátoku s delším než nezbytným segmentem - položte ji celou.

Kolem této formy prodávají topné kabely pro přívod vody

Samoregulační kabely jsou matricí z kovového polymeru.V tomto systému vodiče pouze vedou proud a polymer, který je umístěn mezi dvěma vodiči, je zahříván.Tento polymer má zajímavou vlastnost - čím vyšší je jeho teplota, tím méně tepla vydává, a naopak, když se ochladí, začne vydávat více tepla.K těmto změnám dochází bez ohledu na stav sousedních úseků kabelů.Ukazuje se tedy, že sám reguluje teplotu, protože se tomu říkalo - samoregulace.

Struktura samoregulačního kabelu

Samoregulační (samoohřívací) kabely mají solidní výhody:

  • se mohou protínat a nespalovat;
  • mohou být řezány (je zde vyznačeno řeznými čarami), ale pak je třeba provést koncovou spojku.

Mají jednu minus - vysokou cenu, ale životnost (podle provozních pravidel) je asi 10 let.Tyto náklady jsou tedy přiměřené.

Pomocí topného kabelu pro jakýkoli druh přívodu vody je vhodné izolovat potrubí.V opačném případě bude vytápění vyžadovat příliš mnoho energie, což znamená vysoké náklady, a nikoliv skutečnost, že vytápění zvládne zvláště silné mrazy.

Způsoby instalace

Topný kabel pro přívod vody je položen vně nebo uvnitř potrubí.Pro každou metodu existují speciální typy vodičů - některé pouze pro externí instalaci, jiné pro interní.Způsob instalace musí být uveden v technických specifikacích.

Uvnitř potrubí

Pro instalaci topného článku uvnitř vodovodního potrubí musí splňovat několik požadavků:

  • skořápka nesmí emitovat škodlivé látky;
  • ​​
  • stupeň elektrické ochrany nesmí být nižší než IP68;
  • hermetické ukončení.

Aby bylo možné navléknout drát dovnitř, na konec potrubí je umístěno tričko, v jedné z větví, z nichž je drát vložen skrz průchodku (včetně).

Příklad instalace topného kabelu uvnitř potrubí přes olejové těsnění

Vezměte prosím na vědomíže spojka - přechodový bod mezi topným kabelem a elektrickým kabelem - musí být umístěn mimo potrubí a ucpávkovou skříň.Není určen pro mokré prostředí.

T-kus pro montáž topného kabelu uvnitř trubky může mít různé výstupní úhly - 180 °, 90 °, 120 °.U této metody instalace není drát nijak fixován.Je to prostě zastrčené.

Typy odpínačů pro montáž topného kabelu uvnitř vodovodního systému

Vnější montáž

Upevněte topný kabel pro přívod vody do venkovního prostředípovrch potrubí musí být takový, aby dobře přiléhal na celou plochu.Před instalací na kovové trubky jsou očištěny od prachu, nečistot, rzi, svařovacích značek atd.Na povrchu by neměly být žádné prvky, které by mohly poškodit vodič.Příležitost je položena na čistý kov a je fixována každých 30 cm (častěji je to možné, méně často - ne) pomocí metalizované lepicí pásky nebo plastových svorek.

Pokud se táhne podél jednoho nebo dvou vláken, jsou namontovány zespodu - v nejchladnější zóně, naskládané paralelně, v určité vzdálenosti od sebe.Při pokládání tří nebo více vodičů jsou uspořádány tak, že většina z nich je umístěna níže, ale vzdálenost mezi topnými kabely je zachována (to je zvláště důležité pro odporové modifikace).

Způsoby upevnění topného kabelu k potrubí

Existuje druhý způsob instalace - spirála.Drát musí být položen opatrně - nemají rádi ostré nebo opakované ohyby.Existují dvatak.Prvním je odvíjení pouzdra a postupné navíjení kabelu, který se uvolňuje na trubku.Druhým je oprava pomocí prověšování (spodní obrázek na fotografii), který se pak obalí a upevní kovovou lepicí páskou.

Pokud je vodní potrubí vyrobeno z plastu, je nejprve pod drát nalepena metalizovaná lepicí páska.Zlepšuje tepelnou vodivost zvýšením účinnosti ohřevu.Další nuance instalace topného kabelu do vodovodního systému: odpínače, ventily a jiná podobná zařízení vyžadují více tepla.Při pokládce udělejte na každém kování několik smyček.Jen dávejte pozor na minimální poloměr ohybu.

Kování, kohouty je třeba lépe zahřát

Než izolovat

Pro zahřívání vyhřívaného potrubí je nežádoucí používat minerální vlnu.jakéhokoli původu.Obává se, že se namočí - když zvlhne, ztrácí své tepelně izolační vlastnosti.Zmrazená ve vlhké formě se po zvýšení teploty jednoduše rozpadne na prach.Je velmi obtížné zajistit nepřítomnost vlhkosti kolem potrubí, takže je lepší tuto izolaci nebere.

Izolace stlačené gravitací nejsou příliš dobré.Při stlačení ztratí také své izolační vlastnosti.Pokud je váš potrubí položeno ve speciálně zkonstruovaném kanalizačním systému, nemůžete na něj vyvíjet tlak, můžete také použít pěnovou gumu.Ale pokud jednoduše kopáte potrubí, potřebujete tuhou tepelnou izolaci.Existuje další možnost - na horní straně zmačkané izolace(například pěnový polyethylen s uzavřenými buňkami), který je položen na tuhou trubku, například - plastovou kanalizaci.

Příklad izolace vodovodního potrubí topným kabelem

Dalším materiálem je polystyrenová pěna formovaná do fragmentů trubek různých průměrů.Tento typ izolace se často nazývá skořápka.Má dobré tepelně izolační vlastnosti, nebojí se vody, vydrží některá zatížení (v závislosti na hustotě).

Kolik topného kabelu je potřeba pro zásobování vodou

Potřebný výkon závisí na oblasti, ve které žijete, na tom, jak je potrubí položeno, na průměru trubek, zda je izolován neboNe, ale také o tom, jak přesně položíte topení - uvnitř potrubí nebo na něj.Každý výrobce má v zásadě tabulky, které určují spotřebu kabelu na metr potrubí.Tyto tabulky jsou kompilovány pro každou moc, takže nemá smysl rozkládat tu žádnou z nich.

Ze zkušenosti lze říci, že při průměrné izolaci potrubí (plášť polystyrenu o tloušťce 30 mm) ve středním Rusku je dostatečný výkon zevnitř 10 W /m na ohřev jednoho metru potrubí a alespoň 17 W by mělo být odebráno z vnějšku./mNa severu žijete, tím větší síla (nebo silnější izolace) potřebujete.

S regulátorem teploty nebo bez něj?

Pokud chcete za ohřev vodovodu zaplatit minuskule, je lepší dát termostat.I když se chystáte namontovat samoregulační topný kabel.V podstatěCharakteristiky jsou následující: zapíná se při +3 ° C, vypíná se při +13 ° C

Pokud je voda dodávána ze studny, nikdy v ní nebude mít teplotu + 13 ° C.Ukázalo se, že topení bude fungovat po celou dobu, dokonce i na jaře a v létě.V létě je samozřejmě možné kabel vypnout, ale na jaře a na podzim to nelze provést z důvodu náhlého zamrznutí.U studní je to o něco jednodušší, ale ne o mnoho - v létě může mít voda teplotu a těsně nad prahem vypnutí.Ale to je v létě a v nejteplejším období.A obecně, proč potřebujete ohřát, řekněme, vodu, která jde do vypouštěcí nádrže?A ten, který jde do kuchyně nebo do sprchy, bude stále vytápěn pomocí kotlů nebo okamžitých ohřívačů vody.

V každém případě se ukazuje, že je zapotřebí regulátor teploty.Na něm nastavíte vypínací teplotu v oblasti + 5 ° C.Náklady na vytápění potrubí občas klesají.Současně se výrazně zvyšuje životnost topných kabelů - mají určitý zdroj pracovní doby.Čím méně pracují, tím déle vám budou sloužit.

Topný kabel pro vodovodní systém - schéma zapojení termostatu

Při instalaci topného systému s termostatem bude nutné nainstalovat teplotní čidlo.Existují potíže.Musí být umístěna na potrubí tak, aby nebyla ovlivněna teplotou z topných těles.To znamená, že to není nutné izolovat od potrubí, ale je to nutné od kabelů.

Je žádoucí instalovat samotný termostat do místnosti.Je připojen k domácímu elektrickému panelu prostřednictvímjistič a přednostně RCD.Spotřeba energie topného kabelu je nízká, protože jmenovitý výkon stroje může být na objednávku 6A, jmenovitý proud RCD je vybrán nejbližší větší nebo netěsnost, s výhodou 30 mA.

Připojte topný kabel přívodu vody k odpovídajícím konektorům na krytu termostatu.Pokud existuje několik větví, jsou rovnoběžné.K sousedním kontaktům je připojen teplotní senzor.Každý termostat má označení, podle kterého je jasné, co a kde se připojit.Pokud žádné označení neexistuje, je lepší koupit další: provedení této instance je velmi pochybné.