Tváří v tvář suterénu domu vlastními rukama

Suterén domu nevykonává ani tak dekorativní funkci jako praktickou.V mnoha případech slouží ke snížení tepelných ztrát (je speciálně izolován) a také brání šíření atmosférické a podzemní vlhkosti na stěny domu.Také přenáší zatížení ze stěn na základ - pokud je základem páska nebo deska.Proto by obklad suterénu domu měl být nejen krásný, ale také funkční.V souladu s tímto úkolem je vybrán také dokončovací materiál.

Kdy začít dokončovat základnu

Nejlepšílyvat cap po vyrobena , slepý prostor kolem domu. V tomto případě bude konečný materiál viset nad kolejí.Ve výsledku se ani ten nejšikmý déšť nebo proudy vody stékající po zdech nebudou moci dostat mezi stěnu a slepou oblast - voda vstoupí na trať několik centimetrů od křižovatky.A právě touto křižovatkou voda proniká do základu a způsobuje vlhkost a další problémy.

Začněte čelemsuterén domu je potřebný poté, co byla vytvořena slepá oblast kolem domu

Další bod.Mnoho lidí přemýšlí o tom, zda izolovat základnu nebo ne.Pokud chcete ušetřit na vytápění, odpověď je nutně izolovat, jako slepá oblast.Místo izolace a opláštění suterénu - jedna z možností - je uvedeno na následující fotografii.

Při instalaci zateplené základny jsou desky EPPS umístěny pod povrchovou úpravou

Při použití suterénu jako obytného podlaží nedochází k problémům s izolací, protože odpověď je jasná - samozřejmě izolovat.Ale i když nemáte podklad, náklady na vytápění budou mnohem nižší a podlaha v domě bude mnohem teplejší.

Jak obložit základnu domu

Existuje mnoho materiálů pro dokončení základny.Hlavní požadavky: odolnost proti vlhkosti, mrazuvzdornost, pevnost.Tyto požadavky jsou splněny těmito materiály:

 • Pily na deskách z přírodního kamene (bičový kámen) nebo štípané, tzv. „Fragmentovaný kámen“:
  • pískovec (sádra);
  • žula;
  • mramor;
  • břidlice;
  • dolomit;
  • Shugnite.
 • Jemný dlažební kámen.
 • Velké říční oblázky.
 • ​​
 • Dlaždice slínku (cihla slínku).
 • Dlažby.
 • Porcelánová deska.
 • Dokončovací cihla.
 • Fasádní panely, suterénní obklady, panely z PVC (jedná se o všechna jména stejného materiálu).
 • Sádra (dekorativní a „pod kožichem“).
 • Paluba.

Některé z nich stojí hodně, některé z nich jsou zanedbatelné, ale všechny mohou být použity.Vyberte si materiál na základě finančních údajůpříležitosti a dříve použité dokončovací materiály - důležitou roli hraje také estetická složka.Budou diskutovány technologie dokončování soklů různými materiály.

Příprava a izolace

Nejprve, je-li podklad nerovný, jeho povrch se vyrovná omítkou.Malta pro omítání soklu je vyrobena z cementového písku: pro 1 díl cementu (portlandský cement M 400) se odeberou 4 díly čistého stavebního písku, nejlépe říčního písku.Pro větší tažnost můžete přidat trochu vápna nebo tekutého mýdla (50-80 g na kbelík s roztokem).Řešením by měla být střední hustota: aby se nelezl ze zdi.Existuje další možnost - použít speciální složení.Například ve videu.

Pokud se položí dlaždice, kámen nebo jiný podobný materiál, po vyrovnání malty na jejím povrchu špičkou stěrky (stěrkou) se provede zářez.Jsou aplikovány v mřížce na celý povrch.Tyto mělké drážky poskytnou nezbytnou oporu pro povrchovou úpravu.

Pokud je základna izolovaná, zářezy nejsou nutné.Desky z EPS (extrudovaná polystyrenová pěna) nebo polystyrenu jsou nalepeny přímo na omítnutý povrch.Jsou lehké a dobře sedí na lepidle.Jejich povrch je potřen zředěným lepidlem na dlaždice a přitlačen na omítku.K takto připravenému povrchu se potom připojí finální materiály.

Barva, omítka a „nátěr“

V zásadě, pokud je omítka dobře vyrovnaná, po zaschnutí malty může být povrch natřen ato se zastaví.Jedná se o levnou, ale životaschopnou variantu.Pokud jste si vzali fasádní barvy, které jsou určeny k použití na ulici, pár let bude základna dobře vypadat.Pak musíte odstranit starý nátěr a barvy znovu - pro udržení vzhledu.

Dalším způsobem je nanesení dekorační vrstvy na obvyklou omítku.A znovu vyberte ty přípravky, které jsou určeny pro vnější použití.Mohou být zabarveny v požadované barvě nebo zabarveny.Jediným negativem je, že náplasti jsou často porézní a aby bylo možné za špatného počasí očistit postřik špíny padající na zdi, musíte kartáč a někdy i saponát.

Druhy dekorační omítky pro dokončení podkladu: krásná a relativně levná

Až dosud je v některých místech populární způsob dokončování podkladu „pod kožich“.To je, když se roztok neaplikuje v rovnoměrné vrstvě, ale v malých fragmentech.Dříve to bylo provedeno s větvičkou koště.Ponořte jej do tekutého roztoku a udeřte do hůlky na hůl tak, aby sprej letěl ke zdi.Stejně tak „kožich“ - povrch byl potrhaný.Dnes existují speciální zařízení pro nanášení omítky poháněné kompresorem.S jejich pomocí je takové provedení snadnější.

Dokončení suterénu domu pomocí materiálů ve formě desek nebo dlaždic je technologicky složitější.Aby to nespadlo, musíte znát nějaké jemnosti.

Jak zděnit dům, přečtěte si zde.

Jak upevnit porcelánové dlaždice nebo slínkové dlaždice

Pokud jsou těžkémateriály, jako je keramická žula nebo slínkové cihly, lze jednoduše nanést na lepidlo, na omítnutou plochu s drážkami, možná budou držet normálně.A mohou chvíli stát.Dokonce i několik let.Pak ale spolu s řešením začnou padat.Zvláště v místech, kde nejsou drážky nebo nemají dostatečnou hloubku.Impregnační vrstva může být použita ke zlepšení adheze ke zlepšení adheze (adheze), ale to není záruka, zejména pokud je materiál těžký.

Stejný obrázek bude, pokud jsou materiály přilepeny přímo k izolaci.Povrch je rovný, snadno lepitelný.Ale po chvíli bude cíl klesat.Rychleji než s omítnutým povrchem.O tomto - video.

Aby se tomu zabránilo, je nutné upevnit kovovou maskovací síť, pokud možno galvanicky pozinkovanou.Upevňuje se hmoždinkami, přičemž se na hřebíkový hřebík nanáší část galvanizace, jejíž velikost je větší než velikost článku.Připevněno nahoře, dole a rozprostřené uprostřed.Ukázalo se, že jde o spolehlivý základ pro materiál jakékoli závažnosti.

Lepidlo se nanáší na základnu a na dlaždici.Na dlaždici odstraňte rýhovanou stěrkou, nasaďte ji, poklepejte na držadlo držadlem, vložte lžíce na místo a vyrovnejte rovinu.Vzdálenost mezi dlaždicemi je udržována pomocí křížů, pouze jejich tloušťka je považována za významnou 3-5 mm.

Obecně je technologie pokládky dlažeb podobná pokládce dlaždic.Jediným rozdílem je, že lepidlo musí být speciální pro venkovní použití.Druhý rozdíl: dokončovací materiály pro základnu se začnou pokládat zespodu: onitěžký a potřebují podporu.Opřete se o slepou oblast ve spodní řadě, na ní - ve druhém atd.

Dokončení suterénu domu přírodním kamenem (skořápka, žula, dolomit, břidlice)

Bez ohledu na to, jak atraktivní umělé lesklé povrchy vypadaly, hrubý kámen z nějakého důvodu vyvolává velkou sympatii.Ale položení základu z buta je obtížné a ne každý to dokáže tak dobře, že na něm dům stojí.Každý však může hotový monolitický nebo prefabrikovaný základ dokončit vlastním kamenem vlastníma rukama, zejména pokud se alespoň část prací na stavbě domu provádí osobně.

Je zřejmé, že nikdo nebude montovat celé kameny: povrch bude příliš těžký a skutečně velmi objemný.Proto přišli s kamenem na desku nebo bodnutí.V závislosti na technologii se získá buď „kámen“ - s téměř stejnými povrchy, nebo „roztrhaný kámen“ s nerovnou přední částí.Někdy jsou tyto materiály rozřezány na stejné obdélníky, někdy ponechány ve formě nerovných desek, ale v každém případě je to přírodní kámen a suterén domu je krásný a vodotěsný.

Tento materiál pochází například z drahých kamenů, například z mramoru, je levnější - břidlice, dolomity, shugnit, lemezit, žula atd.Vypadají velmi působivě.Zvláště pokud se jedná o fragmentární kámen, i když ten dlažební kámen někdy nevypadá o nic horší.

Část nabídky přírodního dokončovacího kamene ve specializovaném obchodě

Příprava povrchu bude přesně stejná: je nejlepší pro omítnuté omítkyNaplňte základnu malířskou sítí a položte na ni kamenné desky na lepidlo.Pokud jsou dokonce - přírodním kamenem se zpracovanými hranami - pokládací technologie bude opakovat výše uvedené.

Pokud má kámen roztrhané okraje, stává se povrchová úprava základny domu obtížnější: je nutné vybrat desky takového tvaru, aby švy nebyly příliš velké.Při použití této možnosti dokončovacího kamene bude nutné mít brusku s diskem na kameni: s největší pravděpodobností budete muset uložit desky spodní a horní řady.Korekce bude také nutná při vytváření rohů.Podívejte se na příklad takové technologie ve videu.

Existuje druhá cesta.Omítaný povrch soklu je nejprve potřen kompozicí pro zlepšení adheze (adheze), poté jsou na něj naneseny fragmenty dekorace lepidlem.Jsou fixovány v dané poloze pomocí kousků stejného kamene nebo kusů materiálu správné velikosti.Švy zůstávají neobsazené.Poté, co se lepidlo „zabaví“, se spoje naplní řídkou maltou z injekční stříkačky budovy a podle potřeby se otřou a roztrhnou.

V každém případě musí být lepidlo, které dorazilo do cíle, odstraněno včas.Při ztuhnutí to bude velmi obtížné a vzhled lepidla zdaleka není atraktivní.

Někdy jsou pro jasnější obrázek švy mezi deskami z kamene kresleny tmavou barvou.Poté je povrch potažen ochrannou impregnací.Dává kamenu lehký lesk a také často zvyšuje vodoodpudivé vlastnosti.

Příklad přirozeného obložení základnykámen na druhé technologii, viz následující video.

Zde se píše o vlečení domu.

Směrem k balvanu nebo malému dlažebnímu kostce

Není třeba kupovat balvany nebo dlažební kostky.Může být napsán na řece nebo na oblázkové pláži u moře.Náběžné kameny si vyberou plošší kameny - kulaté se těžko „připevní“.Pracovní postup a všechny ostatní jemnosti jsou téměř stejné jako v případě obložení z přírodního kamene.Jediným rozdílem je, že tyto kameny musí být před použitím omyty vodou.Za prvé, voda v našich nádržích může obsahovat oleje a musí být odstraněna, a za druhé, mohou být v jílu nebo řasách, což může způsobit, že povrchová vrstva odpadne.

Aby všechno vypadalo organicky, je možné na koleji vedle místa, kde bude lemovat suterén, uspořádat „obraz“ dlažebního obkladu.Mají různé odstíny a jejich náhodné kombinace nejsou zdaleka vždy atraktivní.Když to uvedete vedle sebe, budete mít představu o tom, co bude výsledkem.

O vlastnostech dlážděného sklepa viz video.

Jak instalovat plastové (PVC) suterénní panely

Tento druh povrchové úpravy se nazývá jinak: suterénní nebo fasádní panely, suterénní obklady.Mají rozmanitý vzhled: pro různé druhy kamene, dlaždice, cihel.

K instalaci panelů z PVC na základnu je nutné sestavit rám.Je vyrobena z dřevěného trámu 50 x 50 mm.Protože povrch bude venku, musí být dřevo chráněnoimpregnace, která zabraňují rozkladu a chrání před škůdci.

Pořadí akcí je následující:

 • Při použití úrovně (laserová nebo hydraulická úroveň) ve všech rozích domu je označena požadovaná výška dekorace.
 • Na těchto místech jsou hřebíky hřebíky (šrouby jsou zašroubované), mezi nimi je natažena značka (šňůra), která označuje výšku suterénu.
 • Kolem této šňůry je po celém obvodu domu přibita tyč.Jeho horní okraj musí být přesně nasměrován podél šňůry.
 • Pokud výška jednoho panelu není dostatečná, budete muset vyrobit další řadu dřeva, na které budou spojeny dva listy, a budete také potřebovat stejné vázání pro spodní konec panelu.

  Dalším dokončovacím materiálem pro sokl jsou panely z PVC, které se také nazývají „soklový obklad“

 • Po asi 50–60 cm se vyplní krátké příčné tyče -Nedovolte, aby se panely PVC ohýbaly.
 • Zahajte instalaci z jednoho z rohů.Pro design rohu existují speciální prvky.Připevňují se k přepravce pomocí vrutů do dřeva.
 • Okraje desek z plastových fasádních panelů jsou nerovnoměrné - s výčnělky.Okraj prvního z rohu musí být rovnoměrně odříznut.To lze provést pomocí skládačky nebo brusky, ruční pily s nožem na kov (méně zubů, získá se hladší hrana).
 • Oříznutá hrana se vloží do rohového prvku.V horní a dolní části každého panelu je perforace pro upevňovací prvky.Zde se jedná o pevné a samořezné šrouby.Pouze není nutné je dotahovat až do konce: pro tepelnou změnu velikosti je nutná vůle.Děrování je proto provedeno podlouhlého tvaru a je lepší nainstalovat samořezný šroub uprostřed: při změně velikosti se panel bude volně pohybovat a nebude prasknout.
 • Další prvek je spojen se speciálním zámkem a upevněn stejným způsobem.

Montáž je jednoduchá.Teprve po stanovení bude nutné provést odliv shora shora: přepravka a panely mají poměrně slušný objem a nahoře zůstává mezera.Stejně jako v tomto videu je můžete zavřít střešní žehličkou.Okamžitě se podívejte na technologii povrchové úpravy základny plastovými panely.

Podobně lze základnu zakončit vlnitou lepenkou.Existuje pouze jedna poznámka: je vhodné položit izolaci do dutin mezi bednou.V domě to bude mnohem teplejší.

Dokončení základny pilotového základu

Jak víte, pilotový základ nemá základnu.Ale pokud neblokujete prostor, průchod chodí pod domem, podlaha bude vždy zima a dokonce i pod ním se usadí jakákoli živá bytost.Protože základna, i když dekorativní, je nutná.Lze to provést dvěma způsoby.

 1. Po obvodu mezi podpěrami se vykopává příkop, odstraňující úrodnou vrstvu půdy a 10 cm hluboko do půdy, dno příkopu je vrazil, štěrk je položen, pokud možno znovu zhutněn.Poté dali 2-3 bary podélné výztuže (10-12 mm) a vše vyplnili betonem.Na betonovou základnu po 10-14 dnech dal zeď na půl cihly.Můžete ihned použít dokončovací cihlu nebo ji můžete složit z použitých materiálů a poté dokončit některou z výše popsaných metod.
 2. Tato metodaVhodný pro povrchovou úpravu základny fasádními panely (obklady základny) nebo vlnitou deskou.K pilotám je připevněn rám z impregnovaného ošetřeného dřeva.Zbytek dokončovacího procesu se neliší od standardu.Je to skutečnost, že tato možnost je velmi žádoucí izolovat.

  Nejjednodušší způsob, jak dokončit pilotový základ, je připevnit nějaký obkladový materiál k rámu

Pokud je dům nainstalován na šroubových pilotech nebo hromady TISE.Takové základy se často umisťují na silně zvlněné půdy.Aby při zvedání půdy nebyl povrch zničen, nebyl přiveden do určité vzdálenosti od země.Aby se zabránilo zvířatům plazit se do mezery, je ke dnu připevněno kovové pletivo.