Tyl (závěsy) do ložnice

Dekorace oken hraje důležitou roli při vytváření interiéru.Pomocí tylu a záclon se vytvoří požadovaná atmosféra, stupeň osvětlení místnosti je regulován.Důležitá je také schopnost záclon chránit naše soukromí před zvědavýma očima.To vše je třeba vzít v úvahu při výběru tylu v ložnici.

Trocha historie a gramatiky

Lehká průsvitná textilie byla vynalezena v 15. století tkalci francouzského města Tulle.Nevěsta krále chtěla mít tenkou tkaninu, za níž by byla vidět pouze její silueta, a bylo by nemožné ji poznat.Aby král splnil své přání, vydal odpovídající dekret a tulánští tkalci jej provedli.Ukázalo se, že textilie je velmi krásná, takže z ní byly šity šaty pro budoucí královnu a látka samotná byla nazvána názvem města, ve kterém byla vynalezena - tylu.

Tyl se poprvé objevil ve Francii v 15. století

Nyní trochu o gramatice.Slovo „tulle“ ve francouzském jazyce je mužské, respektive v ruštině si zachovává svůj rod.Proto je správné říci „tyl - on“.Použití ženy - analogicky se slovem „tkanina“ - je nesprávné.V některých regionech se tato tenká tkanina nazývá „záclony“.Původ slova je jiný, ale označuje stejný typ tkaniny.

Co jsou vyrobeny z

Zpočátku, tylvyrobeno ručně z nejlepších hedvábných, lněných nebo bavlněných nití.Tato látka byla výsadou bohatých.Mnohem později se objevily stroje, které vyráběly bavlněný materiál.Už to bylo mnohem levnější.Poté, co přišli se syntetickými vlákny, se sortiment stal rozmanitější a ceny jsou dostupnější.

V dnešní době se hedvábí zřídka používá kvůli vysoké ceně a bavlna a len - pouze v kombinaci se syntetickými vlákny.Ve své čisté formě se přírodní vlákna rychle znečišťují, zednou a při praní (sedí nebo natahují) dokonce ztrácejí tvar a velikost.

Moderní tyly se vyrábějí hlavně z polyesterových, polyamidových a směsných vláken.Pro získání hladkého povrchu pomocí polyamidové příze.Jsou odolné a odolné.Vzory na takovém základě se aplikují pomocí polyamidových přízí.Jsou měkké a dobře vyšívané.

Existuje několik druhů tylu:

 • Organza.Elastická, poměrně tuhá látka, která je zároveň lehká a průhledná.Může být lesklý nebo matný.Když závěs vytváří elastické záhyby.

  Vypadá to jako tylový organza - tvrdé záhyby

 • Veil.Měkké a průsvitné, dobře zakryté.Pokud chcete mít tyl s jemnými, plynulými záhyby, závoj padne nejkrásněji.

  Tylový závoj je měkký a průsvitný

 • Kisei nebo tyl s vlákny (záclony).Jedná se o samostatná vlákna, která mohou být propojena místy, nebo to mohou být pouze samostatná vlákna.Takový tyl pro ložnici může být druhou vrstvou, kterou vytvořídekorativní efekt.

  Takto vypadá Kisei

 • Síťovina nebo síťový tyl.Je zřejmé, že buňky takové tkáně jsou velké.Síťované buňky mají různé velikosti a tvary, hustoty.Může to být pouze „děrovaná“ tkanina nebo tenká síťovina s výšivkou.

  Toto je velká síť, Může být hustá a malá, stejně jako s výšivkou

Jak si vybrat tylu v ložnici

Při navrhování oken musíte nejprve přemýšlet o tom, k čemu je místnost určena, a v souladu s tím vybrat parametry barvy a tkaniny.V ložnici je třeba vytvořit útulnou, relaxační atmosféru a zároveň zachovat soukromí.V noci jsou za toto za den odpovědné záclony - za tylu.Pokud žijete v přízemí, nebo když se na vás okna sousedního domu „dívají“, budete muset použít silné záclony nebo tenké látky, ale s četnými záhyby, které vám neumožní zvážit, co se v místnosti děje.

Jak silný tyl pro ložnici potřebujete, závisí na mnoha faktorech

Výběr hustoty tkaniny závisí také na tom, kam směřují okna vaší ložnice.Pokud je na jih nebo na východ, bude to výhodnější s hustými závěsy tylu, které dobře rozptýlí světlo.Může to být hustá síťovina nebo organza s výšivkou nebo bez ní.Pro léto bude tedy tato možnost nejlepší.

​​

Silná tmavá tylu na oknech ložnice rozptyluje jasné sluneční světlo dobře

Pokud bude místnost směřovat na sever nebo západ, bude s největší pravděpodobností málo světla a jemnější se vejde -závoj nebo velké pletivo.

Obrázek dobře rozostří obrysy, což nám neumožňuje zvážit, co se děje mimo okno

Kromě toho musíte vybrat barvu a také přítomnost vzorů.Zde je již třeba věnovat pozornost stylu ložnice.Mnoho z moderních designových trendů je v tomto smyslu velmi kategorických.Například pro styl minimalismu nebo hi-tech je vhodný pouze obyčejný tyl bez vzoru.Může to být barevné, ale barvy pro tyto styly jsou bílé, šedé.Mohou existovat i další, ale vše záleží na celkovém designu.

Pro ložnici v hi-tech stylu určitě potřebujete obyčejný tyl

Pro další populární trend - Provence - můžete použít barevný materiál.Musíme se však dívat tak, aby nedocházelo k nadměrné pestrosti.Pokud se záclony kupují s květinami, je lepší použít obyčejný tyl.Může mít květiny, ale stejnou barvu.

S barevnými závěsy je lepší zvolit obyčejný tyl

Pevné vzory nezbarvují

) V ložnicích nejčastěji vidíte tylu neutrálních barev - bílá a její odstíny, světle šedá nebo světle béžová, krémová.Je to pochopitelné: je nutná relaxace a nejlepší zázemí je neutrální.Ale někdy taková monotónnost vadí.V tomto případě můžete hrát s barvou.Musíte se podívat na celkový design místnosti a zvolit tylu, který odpovídá jedné z barev dostupných v nastavení.

Barva okna nemusí být bílá ...

V tomto případě existuje jiné řešení: pověsit barevný mušelín na bílé plátno.EfektyMůžete změnit, uvolnit uvázání a vázání podprocesů a předělit uzly.Taková kombinace vypadá velmi zajímavě.

Barevný mušelín na bílém vypadá skvěle.

Není to tak dávno, co se na trhu objevil nový produkt: tyl s 3D vzorem nebo, jak se říká, „s fotografickým tiskem“.Existuje velké množství kreseb, jsou samozřejmě krásné, ale aby nedošlo k přetížení interiéru, zbytek atmosféry by měl být velmi klidný.Ve všech světlých neutrálních barvách může být několik tónů s hlavní barvou obrázku.

Tyl se vzorem 3d

Zde je popsán vývoj interiéru ložnice.

Jak vytvořit záhybů

V ložnici je nejčastěji zahalen tyl.Díky tomu je interiér snazší, pohodlnější a vytváří náladu pro relaxaci.Ale jak udělat záclony záhyby?Existuje několik způsobů.Pro malé záhyby hloubky se používá speciální záclonová páska.Je v jakémkoli šicím obchodě, má dva nebo více nití, které jsou potom staženy dohromady, aby vytvořily záhyby.

Stuha pro vytváření záhybů

Je ušitá na samém vrchu tkaniny.Na horní a dolní části pásky se vytvoří čára.Potom dotáhnou nitě a dosáhnou požadovaného účinku.Nezapomeňte, že záhyby jsou výrazné, šířka původní textilie by měla být alespoň dvakrát větší než šířka okna.

Malé záhyby budou vytvořeny speciální páskou

Pokud potřebujete jasné záhyby stejné velikosti, padající shora dolů, nasaďte očka.Jedná se o kovové kroužky, které se vkládají do zastrčenéhorní část plátna (na obrázku níže).

Záhyby z průchodek jsou jasné, dokonce

Zde si můžete přečíst o výběru tapety pro ložnici zde.

Tyly do ložnice: fotografické nápady

Jedním z nejnovějších trendů v dekoraci oken je barevná krajková opona

Bílý tylový závoj v ložnici je klasikou žánru

Barevný tyl je vybrán tak, aby odpovídal záclonám

Pokud si nepřejete zavěsit hustou látku na okno, rolety nebo římské závěsy vám pomohou zachovat soukromí.Spolu se závěsem vytvářejí vynikající podmínky pro odpočinek

Typ mřížky - tylová pavouk.Vypadá skvěle na okno ložnice

Organza v ložnici se vejde do každého interiéru

Lehký textil s jasnými barvami by se měl snažit zapadnout do interiéru

Záhyby níže jsou jako rakouské záclony - pro elegantní interiér v klasickém stylu

Průsvitné organzy různých barev

Varianta záclon pro okno s fototiskem

Hnědý závoj bez závěsů - skvělá volba pro ložnici s balkonem