Typy koncových hran pro nábytek

Při výrobě nábytku z laminované dřevotřískové desky (dřevotřísková deska) mají okraje částí bez zpracování nevzhledný vzhled.K jejich uvedení do pořádku se používá hrana nábytku a profil.Je pohodlnější s nimi pracovat na speciálním vybavení, ale dobrých výsledků můžete dosáhnout i doma.

Druhy nábytkových hran

Jedním z nejoblíbenějších materiálů pro výrobu nábytku je dřevotříska.Jeho nevýhodou jsou ošklivé okraje, které zůstanou při řezání součásti.Tyto hrany jsou maskovány hranou nábytku.Vyrábí jej z různých materiálů, resp. Má odlišné vlastnosti a cenu.

Tuto hranu lze získat také samostatně

Hrany z papíru nebo melaminu

Nejlevnější možností jsou hrany papíruimpregnací melaminem.Papír se odebírá ve vysoké hustotě, impregnuje se melaminem, aby se zvýšila pevnost, a přilepí se na papír papyrus.Papyrus může být jednovrstvý (levnější) a dvouvrstvý.Aby se melaminový povlak nezmizel, je vše pokryto vrstvou laku.Dobylo vhodnější oříznout díly, na zadní stranu melaminového nábytkového okraje se nanáší lepicí kompozice.Při práci musíte tuto kompozici jen mírně zahřát a dobře ji zatlačit na konec.

Lemování papíru nebo melaminu je nejlevnější, ale zároveň nejkratší možností dokončování nábytkových konců

Tloušťka pásek na papírové lemování je malá - 0,2 mm a 0,4 mm jsou nejčastější.Nemá smysl dělat tlustší a dopadne to draho.

Tento typ hrany se liší tím, že se ohýbá velmi dobře a při ohýbání se nezlomí.Jeho mechanická pevnost je však velmi nízká - hrana se rychle opotřebuje.Proto, pokud se použije, je to pouze na těch površích, které nejsou vystaveny namáhání.Například na zadní straně polic, pracovních desek atd.

Z PVC

Nedávno rozšířené používání polyvinylchloridu se také používá při výrobě nábytkových hran.Z hmoty malované ve specifické barvě se vytvoří páska určité šířky a tloušťky.Jeho přední povrch může být hladký monofonní a může být strukturován - s imitací dřevěných vláken.Počet barev je velký, takže je snadné vybrat tu správnou.

PVC hrana na nábytek je nejoblíbenějším materiálem používaným domácími řemeslníky i profesionály.Důvodem je relativně nízká cena a dobré výkonové vlastnosti:

 • Vysoká mechanická odolnost.
 • Odolává působení chemických látek (například domácích chemikálií).
 • Materiál chránící proti vlhkostikonce produktu z vlhkosti.
 • PVC je elastický materiál, který umožňuje zpracovávat zakřivené povrchy.
 • ​​
 • Je dobře zpracován pomocí jednoduchých zařízení, která umožňují dobrým výsledkům i doma.

  Různé tloušťky hran vypadají různě

Hrany PVC z nábytku jsou k dispozici v různých tloušťkách a šířkách.Tloušťka - od 0,4 mm do 4 mm, šířka od 19 mm do 54 mm.Tloušťka se volí v závislosti na očekávaném mechanickém zatížení nebo vzhledu a šířka je o něco větší (ne méně než 2-3 mm) než tloušťka obrobku.Je zde nábytková hrana z PVC s lepidlem a není.Oba mohou být lepeny doma (více k tomu níže).

Tento typ lemovacího materiálu má své nevýhody: není příliš široký teplotní rozsah: od -5 ° C do + 45 ° C.Z tohoto důvodu by nábytek na ulici neměl být ponechán v zimě a při lepení pomocí topení musíte dávat pozor, abyste neroztavili polymer.

Vyrobeno z plastu ABS (ABS)

Tento polymer neobsahuje těžké kovy, vyznačuje se vysokou pevností a trvanlivostí.Za nevýhodu lze považovat vysokou cenu, protože se používá velmi zřídka, i když má vynikající vlastnosti:

 • Je odolná vůči vysokým a nízkým teplotám, proto při lepení můžete použít lepidlo s jakoukoli teplotou tání.Mírné smrštění při zahřátí je asi 0,3%.
 • Vysoká mechanická stabilita.

  Několik možností lemování vyrobených z ABS plastu

Tento typ hrany může býtmatný, lesklý, pololesklý.Existují také možnosti, které napodobují různé druhy dřeva.Obecně je tento materiál v provozu pohodlnější a odolnější v provozu.

Dýhovaná hrana

Dýha je tenká část dřeva, malovaná a tvarovaná ve formě stuhy.Tato hrana nábytku se používá při výrobě pro lepení dýhovaných sekcí produktu.Práce s tímto materiálem vyžaduje určité dovednosti a materiál je drahý.

Dýha není nejoblíbenějším materiálem pro lemování

Akrylová hrana nebo 3D

Je vyrobena z průhledného akrylátu.Na zadní straně proužku je kresba.Vrstva polymeru umístěná nahoře mu dodává objemnost, proto se nazývá 3D hrana.Používá se při výrobě nábytku v neobvyklém designu.

Akryl dodává vzoru objem

Profily pro zpracování okraje nábytku

Oříznutí okraje nábytku je možné nejen olepením okrajů..Existují také nábytkové profily, které jsou připevněny mechanicky.Mají dvě části - ve tvaru písmene T nebo ve tvaru písmene U (nazývané také ve tvaru písmene C).

Drážka se frézuje pod nábytkovými profily ve tvaru T v obrobené hraně.V tom profil ucpává nábytek (guma).Hrany jsou oříznuty o 45 °, aby byl úhel atraktivní.S jemným brusným papírem je uveden do perfektního stavu.Tento typ profilů je vyroben z PVC a hliníku, se stejným způsobem instalace vypadají velmi odlišně a rozdíly jsou značné.

ve tvaru písmene Tnábytkový profil pro zpracování hran nábytku

Na šířku jsou pod dřevotřískovou deskou 16 mm a 18 mm.Existují také široké, ale jsou mnohem méně běžné, protože s takovým materiálem pracují méně.

Na lepidlo se nejčastěji montují profily ve tvaru C nebo U.Okraje se potřísní, pak se nasadí na plastový profil, dobře stlačený a upevněný.Tyto PVC profily jsou měkké a tvrdé.Těžké se horší ohýbají a obtékání přes ně se zakřivenými okraji je obtížné.Ale mají velkou sílu.

Lepení nábytkového profilu ve tvaru C nezpůsobuje problémy

Pokud stále potřebujete „položit“ tuhý nábytkový profil ve tvaru C na ohyb, zahřívá se budovavysoušeč vlasů, pak dejte požadovaný tvar a fixujte maskovací páskou, dokud lepidlo nevyschne.

Lepíme hranu nábytku našimi vlastními rukama

Existují dvě technologie pro lepení okrajů nábytku.První je pro ty, kteří mají lepidlo na zádech.V takovém případě potřebujete žehličku nebo fén na vlasy.Druhý je pro lepení pásek bez lepidla.V tomto případě potřebujete dobré univerzální lepidlo, které dokáže lepit plasty a výrobky ze dřeva a nábytkový váleček, kousek plsti nebo měkkou hadr, abyste mohli pevně přitlačit hranu k řezu.

Opravdu je možné získat takovou hranu doma

Trochu o tom, jak silná je hrana nalepena na jaké detaily.Ty hrany, které nejsou viditelné, v souladu s GOST, se obecně nemohou slepit, ale v zásadě se je snaží zpracovat tak, aby se vlhkost méně absorbovala do dřevotřísky, stejně jakoke snížení odpařování formaldehydu.Na tyto hrany nalepte melaminovou pásku nebo 0,4 mm PVC.Hrany zásuvek (nikoli fasád) jsou také ošetřeny.

Je lepší použít 2 mm PVC na předních koncích fasády a zásuvek a 1 mm PVC na viditelných částech polic.Barva je vybrána buď tak, aby odpovídala hlavnímu povrchu, nebo „v kontrastu“.

Jak přilepit hranu lepidlem na vlastní pěst

Lepidlo se nanáší na hranu melaminu, někdy na PVC.Pokud zvolíte PVC, je snazší začít s tenkými - je snadnější zpracovat, všechny melaminové se snadno lepí.

Vezmeme na to železo a fluoroplastickou trysku. Pokud neexistuje tryska, je vhodná hustá bavlněná tkanina - aby nedošlo k přehřátí pásky, ale k roztavení lepidla.K tomuto účelu je také vhodný fén na vlasy.Položili jsme železo na „dva“, když je zahřívané, odřízněte kousek pásky.Délka - o několik centimetrů více než obrobek.

Položili jsme okrajovou pásku na část

Na část naneseme hranu, vyrovnejte ji, vyhlaďte.Malé kousky by měly viset z obou stran.Bereme železo a pomocí trysky nebo hadru vyžehlíme hranu a zahříváme, dokud se lepidlo neroztaví.Zahřejte rovnoměrně po celé ploše.Po zaseknutí celé hrany ji nechte vychladnout.Pak začneme zpracovávat hrany.

Zahříváme ji železem

Hranu lze řezat nožem, jak ostrou, tak matnou stranou.Někdo používá obyčejné kovové pravítko, někdo je pohodlnější se špachtlí z nerezové oceli.

Takže jsme si vybralinástroje, odřízněte závěsné hrany hrany.Jsou řezány v blízkosti materiálu.Poté odřízněte přebytek podél části.Melamin a tenký plast jsou dokonale řezané nožem.Pokud je hrana PVC silnější - 0,5 - 0,6 mm nebo více, mohou již vzniknout potíže.Tyto hrany mohou být obrobeny pomocí manuálního mlýna, pokud existuje.To zaručuje dobrý výsledek v krátké době.Zpracování vydrží déle, pokud používáte brusný papír, ale výsledek nemůže být horší.

Můžete dokonce použít stěrku s tvrdou čepelí

Jeden důležitý bod: při lepení tenkých okrajů musí být část součásti rovná, bez výčnělků a prohlubní.Materiál je plast, díky čemuž jsou viditelné všechny vady.Proto předběžně projděte plátky brusným papírem, poté opatrně odmaštěte, odmastěte.Teprve poté může být lepeno.

Chromování s PVC páskou (bez lepidla na zadní straně)

U tohoto způsobu samolepicí hrany PVC potřebujete univerzální lepidlo a kousek plsti nebo látky.Přečetli jsme si pokyny k lepidlu, všechny akce provádíme na doporučení.Například pro lepidlo Moment je třeba nanést na povrch a distribuovat složení, počkat 15 minut, silně přitlačit lepené povrchy.

Použití lepidla a čekání není problém.Chcete-li pevně přitlačit okraj k řezu, můžete použít dřevěný blok zabalený v plsti.Místo baru si můžete vzít stavební struhadlo a také fixovat plst na jeho jediným.V extrémních případech můžete válcovat hustou tkaninu v několika vrstvách a topřitlačte pásku na povrch.

Pevně ​​přitlačte na celou hmotnost

Stiskněte vybraný nástroj k položené hraně, stiskněte celou váhu a přitlačte na povrch dřevotřískové desky.Pohyby jsou hladké.Takže vyžehlte celou hranu a dosáhnete velmi těsného uložení.V této podobě je část ponechána na nějakou dobu - tak, že lepidlo „zabaví“.Potom můžete začít zpracovávat hrany.