Typy přestavby bytů, nápady, příklady

Jedním z úkolů generální opravy je učinit byt pohodlnějším a funkčnějším.Toho je dosaženo změnou původního rozvržení.Článek představuje možnosti přestavby bytů různých velikostí, jsou řešeny různé úkoly.

Druhy sanací a jejich koordinace

Všechny typy sanace lze rozdělit do několika kategorií.Liší se stupněm složitosti a počtem nezbytných koordinačních dokumentů.Existují tři takové druhy:

 1. Přeměna bez předchozího schválení. Dokumenty (plán bytu „před“ a po „a vyplněná žádost o sanaci) jsou po ukončení práce předkládány MFC (multifunkčnímu centru) v procesu seznámení.Mezi takové práce patří práce, které neovlivňují nosné zdi:
  • výměna vodovodních instalací v koupelně a na toaletě (beze změny)hranice), nahrazení podobnými;
  • instalace klimatizace bez hradlování nosných stěn (instalace satelitní antény vyžaduje koordinaci);
  • demontáž vestavěných skříní, skříní;
  • Transfer dřezů a elektrických kamen v kuchyni.

   Příklad sanace bez předchozího souhlasu

 2. Sanace projektu. Na BTI je objednán bytový plán.S ním jděte do projekční organizace s přístupem k SRO, objednejte projekt sanace.Přijatý projekt a žádost o sanaci jsou předloženy MFC, která je poté převedena ze Státního inspektorátu ke schválení.Po získání povolení je práce prováděna přísně podle projektu, na konci je pozván zástupce Inspektorátu bydlení, zkontroluje, zda byly doteknuty opěrné zdi a komunální systémy, vydává akceptační certifikát pro sanaci.S tímto zákonem a projektem opět přejděte na ZINZ, získejte nový datový list.Tento typ prací zahrnuje demontáž, uspořádání otvorů ve clonách, instalaci nových příček, které nezatěžují konstrukci, jmenovitě:
  • kombinování koupelny (demolice příčky);
  • rozšíření koupelny do oblasti dříve obsazené chodbou nebo skladovací místností (nikdo nebude vydávat povolení do obytné oblasti);
  • ​​
  • rozdělení jedné místnosti na dvě;
  • kombinace dvou místností (demolice závěsové zdi);
  • změna designu podlah (včetně pokládky teplé podlahy).

   Příklad přestavby projektu

 3. Přestavba projektu v koordinaci sautor projektu domu. Všechny zásahy do navrhování nosných stěn spadají do této kategorie.S touto verzí sanace má smysl objednávat projekt okamžitě u organizace, která vyvinula sériový projekt domu, protože jejich koordinace bude stále vyžadována.Postup registrace je obdobný: u dokumentů na IFC, po opravě podle zákona o kontrole bydlení v ZINZ pro nové osvědčení o registraci.Nejběžnější typy předělávání tohoto typu:
  • otvory v nosných stěnách nebo stropech (přenos nebo instalace nových);
  • stěhování kuchyně a koupelny;
  • nezáleží na uspořádání otevření v meziprostorových příčkách - ať už jsou nebo nejsou na sobě (při kombinaci bytů).

Podle posledního typu sanace bude vyžadována dokumentace: deník výroby děl, příprava zákonů skrytých děl.Práce je také prováděna pod kontrolou organizace, která projekt vytvořila.Na konci práce je postup stejný - získání zákona a provedení změn ZISZ.

Možnosti rekonstrukce 1-pokojového bytu

V každém případě mají vlastníci bytu odlišné požadavky.Každý má jiný životní styl, zvyky a představy o pohodlí.Možnosti přepracování stejného modelu se tedy mohou výrazně lišit.Nejtypičtějším, které se vyskytují ve velké většině případů, je spojení koupelny, někdy se zvětšením její plochy, zničení chodeb a vestavěných skříní.K nim se obvykle přidávají individuální požadavky, které odpovídají potřebám hostitelů.

Vyberte ložnici (z jednopokojového bytu udělejte dvoupokojový byt)

Nejběžnějším požadavkem na předělávání jednopokojového bytu je výběr ložnice.V některých případech je to možné, v jiných je to obtížné.Verze přestavby bytu uvedená na fotografii je v zásadě jednopokojový byt, který je převeden na dvoupokojový byt.To se děje kvůli přenosu velkého počtu oddílů.

Přidělení ložnice v jednompokojovém bytě

Začneme uvažovat o změnách od vchodu.Dveře do koupelny byly přemístěny na jinou zeď, bývalá spíž /šatna byla přeměněna na šatnu.Oblast vstupní haly se zvětšuje v důsledku plochy místnosti, je zde uzavřen prostor pro prostornou šatnu.Dříve v malé chodbě byly 4 dveře, díky čemuž bylo použití mimořádně nepohodlné.V navrhované verzi sanace je funkčnost chodby mnohem vyšší.

Oddíl oddělující kuchyň byl odstraněn a byla instalována prosévací ložnice.Výsledkem je, že máme obývací pokoj v kuchyni a oddělený obývací pokoj.Pro zviditelnění kuchyňského prostoru byla nastavena malá přepážka, která tuto oblast omezuje.

Nedotkli se změny a výstupu na balkon.Může být zasklen a izolován a poté může být připevněn k místnosti. (Podrobnosti o připojení balkonů si přečtětet).

Další postup je uveden v příštím návrhu.Původní uspořádání není úplně úspěšné: dlouhá úzká kuchyně je zjevně nepříjemná.

Přidělení ložnice v ateliéru sradiální příčky a propojení balkonu

Při sanaci je nutné odstranit příčky oddělující obývací pokoj od kuchyně.Změnilo se uspořádání koupelny.Prostor se zvětšil kvůli kuchyni, ale tam bylo místo pro všechny instalatérské a pračky.Na chodbě byla vytvořena malá přepážka, která obklopovala vestavěnou skříň.

Obývací prostor je oddělen od kuchyní a jídelny malou přepážkou.Oddělení je podporováno vzdálenou jídelnou, která je pokračováním obrovské pracovní plochy.Na výstupu z balkonu z bývalé kuchyně je nainstalován okenní blok.To umožňuje dostatek světla pro osvětlení kuchyně.

Ložnice je oddělena od obývacího pokoje přepážkou GKL, komora je doplněna poloprůhlednou posuvnou radiální přepážkou.Do ložnice nebyla příliš malá, lodžie je izolovaná a zasklená.Demontována byla okenní jednotka s parapetem, ve vytvořeném rohu byla uspořádána skříň.U protější zdi je uspořádáno pracoviště.

Dvě místnosti + studio

A také dispozice a její přeměna na třípokojový byt.Spíše zůstávají dvě místnosti, ale vytvoří se studio - kombinovaná kuchyň s jídelnou.Tato myšlenka je radikální - kuchyň je přenesena na místo obývacího pokoje.Tuto možnost lze dohodnout pouze s instalací elektrického sporáku a také s dostupností technických možností pro přenos stoupacích trubek a větrání.

V tomto provedení je koupelna kombinována, kuchyň je přesunuta do místnosti a na místě kuchyně je dětský pokoj.Bývalý obývací pokojrozdělena na ložnici, velká část z toho šla do kuchyně.Demontována je také šatna - je také součástí kuchyňské linky.Chodba se zvětšila, což umožnilo oddělit všechny přidělené místnosti.Nejasná možnost, ale možná.

Z toho jsme udělali ateliér (3 možnosti)

Myšlenka přeměny standardního bytu na studio, ve kterém je oplocena pouze koupelna, je velmi populární.Mohou být také přítomny oddíly, částečně obklopující jednu oblast od druhé.Mohou být od stropu k podlaze, ale nezakrývají celý průchod, takže prostor zůstává jednotný.

Sanace na studio

Vše, co je v první verzi potřeba, je zbourat přepážku mezi kuchyní a místností.Kuchyňská část bude vizuálně zdobena různými podlahami - v kuchyni - dlaždice, v jídelně-obývacím pokoji laminát.Také dělič bude vysoký stůl /bar, s pohovkou zpět k němu.

Možnosti sanace studiových bytů

Druhá navrhovaná metoda sanace zahrnuje zbourání přepážky mezi kuchyní a místností a také oddělení chodby od místnosti.Vstupní hala je jen mírně naznačena malou přepážkou oddělující kuchyňskou část.Místo zbořených zdí je k dispozici nová přepážka, která je vedena pod úhlem.Částečně obklopuje ložnici a tvoří kuchyňskou část.

A poslední navrhovaný projekt zahrnuje změnu tvaru koupelny.Také nastavitpříčka oddělující vstupní halu s vestavěnou skříní.Ve společném prostoru studia je kuchyňská část oddělena barem, zbytek tvoří pouze řešení interiéru.

Zvýraznění školky

U tohoto uspořádání není žádná zvláštní volba.Rozdělte místnost pouze průhlednou přepážkou, která propouští světlo.

Přidělení dětského pokoje v jednompokojovém bytě

Na žádost majitelů je kombinovaná koupelna rozdělena na toaletu a koupelnu.To bylo umožněno zničením skříně.Také odstranil skříň, která se otevírá do místnosti, přesunul vchod do ní.Nyní je z chodby, a ne z kuchyně, jako tomu bylo předtím.Část místnosti z okna je oplocena sádrokartonovou příčkou s posuvnými dveřmi.V mateřské školce bylo místo pro vestavěnou skříň.V chodbě je obývací pokoj i ložnice rodičů.

Změny bytů se dvěma pokoji

U bytů se dvěma pokoji je obvykle více možností: konec konců, je zde více prostoru, respektive poskytují více prostoru pro představivost.

Chcete-li si z dvoupokojového bytu udělat poznámku o třech rublech

Když máte dvoupokojový byt, často z něj chcete vytvořit třípokojový byt.V níže uvedené variantě je dlouhá, úzká místnost s vestavěnou skříní rozdělena na dvě části.Kromě toho je přepážka nelineární, což umožnilo uspořádat dvě skříňky pro uložení oblečení.

Vyrobte 3-pokojový byt z 2-pokojového bytu

Změny se dotkly také oblasti koupelny.Je zvýšena díky chodbě.Oblast se stalatéměř dvakrát tolik, co umožnilo instalaci pračky.Protože byl vstup do kuchyně z chodby zablokován, byl vytvořen z obývacího pokoje.

Jiný typ počátečního rozvržení a jiný přístup.Přísně vzato, zůstaly dvě místnosti, ale objevily se dvě zóny - obývací pokoj a jídelna.V důsledku toho se ukázalo, že pokoje byly oddělené a obě mohou být použity jako ložnice - jedna pro dospělé a druhá pro děti.Zároveň bude mít rodina prostornou místnost, kde se budou moci shromažďovat všichni.

Z dvoupokojového bytu vytvořte třípokojový byt

Plusem tohoto plánu pro přestavbu dvoupokojového bytu je to, že oba pokoje mají možnost vytvořit nástěnné skříňky.

Další uspořádání s místy s velkou vzdáleností.Úkol je stejný: mít tři vyhrazené místnosti.Pokud se nezapojíte do globálního převodu kuchyně a koupelny, existují dvě možnosti.

Nejvhodnější byt pro přestavbu

V prvním případě je oddíl oddělující chodbu odstraněn a vytvořený prostor je rozdělen na oddíly (modrá barva) nebo průsvitné oddíly (zelená)..Skříň vyniká v zadní místnosti.Druhý způsob je jasnější - rozdělit velkou místnost na dvě malé a sdílet výstup na balkon.

Změna velikosti koupelny a chodby

V mnoha případech se sanace týká koupelny a chodby.Někdy zvětšete velikost chodby snížením koupelny a naopak.Tyto možnosti jsou uvedeny na níže uvedené fotografii.

Možnostsanace dvoupokojového bytu se změnou v oblasti koupelny nebo předsíně

V těchto plánech je další dobrý nápad: dvě oddělené nástěnné skříňky jsou přeměněny na jeden se vstupem z předsíně.

Změny velikosti pokojů

Několik dalších možností pro jiný typ počátečního uspořádání.Vše, co se dá tady s koupelnou udělat, je zkombinovat ji a tím racionálnější využití prostoru.Hlavní myšlenkou této přestavby je odstranění „slepého střeva“, není jasné, proč v místnosti trčí.

Dva v domě řady I-209A

Jak vidíte, existují dvě hlavní možnosti - zvětšit vstupní halu a místnost obdélníkový nebo zvětšit plochu místnostiopuštění zdi chodby na stejném místě, ale odstranění vestavěné skříně a přesunutí přepážky další místnosti.Ve druhé variantě bude možné zařídit šatnu slušné velikosti nebo vyrobit dva vestavěné skříně - jeden s vchodem ze vstupní haly, druhý z místnosti.

Sanace třípokojových bytů

Hlavní myšlenkou je, stejně jako v jiných 3pokojových bytech, zvýšení nebo konsolidaci koupelny, racionálnější využití dostupné oblasti.Konkrétní rozhodnutí závisí na přání majitelů.

Optimalizace využití oblasti (kvůli chodbě)

Ve ​​variantě níže byla demontována přepážka oddělující obývací pokoj od chodby.Ukázalo se, že jde o prostorný pokoj, který dává prostor pro realizaci různých druhů nápadů na design.Koupelna a WC jsou kombinovány samostatnědveře jsou zamčené.To umožnilo mírně zvětšit plochu druhé místnosti.

Zvětšení obytného prostoru v důsledku koridoru

V jiném projektu se také zmenšuje velikost koridoru.Tato oblast jde do obývacího pokoje, ale stává se z ní průchod, který není pro tuto místnost kritický.Změny také ovlivnily koupelnu - přepážka mezi toaletou a koupelnou byla odstraněna a oblast byla také trochu unesena: přesunutím zdi do chodby.Díky stejné chodbě byla plocha kuchyně zvětšena - blok dveří byl vyveden téměř blízko vstupu do koupelny.

Optimalizace využití prostoru

A poslední změnou je demontáž nenosného okenního parapetu a instalace posuvných skleněných dveří do podlahy místo bývalé okenní jednotky.

Organizace druhé koupelny

Ve čtyřpokojových apartmánech jsou oblasti již velké a hodně lidí může žít.Proto v takových případech často chtějí vytvořit druhou koupelnu.Hlavním problémem je, zda existují technické možnosti pro zásobování vodovodních a kanalizačních systémů.Rovněž jim nebude dovoleno zařídit koupelnu nad obytnými prostory - pouze nad technickými.V těchto projektech sanace je místo šatny naplánována druhá koupelna, což je možné.

Změna v oblasti chodby

Všechny hlavní změny se týkají využití prostoru haly a velikosti druhé koupelny.Účel pokojů (všechny kromě kuchyně) se také může změnit.

Oddělení sousedních pokojů

Ne každý má rád chodby.Majitelé těchto bytů souhlasí, že ztratí část obytného prostoru, ale rozdělí prostory.V tomto případě je část prostoru místnosti 2 oplocena, díky čemuž dochází k oddělení místností.Zbývající „appendicitida“ lze použít jako zařízení pro skříň.V tomto případě se místnost stává pravidelnějším tvarem (blíže ke čtverci), což je výhodnější pro vývoj designu.

Oddělení sousedních pokojů

Druhá skupina změn se týká koupelny.Téměř všechny příčky jsou zbourány, blok dveří do kuchyně je odstraněn.Prostor koupelny se díky chodbě zvětšuje.

Vstup do kuchyně se provádí z obývacího pokoje (pokoj 3).Tato stěna je nosná, protože otvor vyžaduje dodatečné vyztužení kovovými konstrukcemi, jakož i vývoj projektu (stejně jako odstranění koupelny do chodby).