Udělejte si sami betonové bloky

Arbolit byl jako stavební materiál znám již v sovětských dobách, fungovaly továrny a stavěly se domy.Po rozpadu země byla na nějakou dobu zapomenutá technologie a před několika lety byla znovu zapamatována.Ukázalo se, že materiál je teplý, lehký, odolný, špatně vede zvuky a jeho cena je také nízká.Proto se arbolitové a arbolitové bloky (arbobloky) stále více zajímají o soukromé vývojáře.

Okamžitě určujeme, že dřevěný a pilinový beton jsou různé materiály s různými vlastnostmi.Složení dřevěného betonu zahrnuje odpad ze dřevozpracujícího průmyslu, ale pouze v přísně regulované velikosti.Neexistuje žádný jiný zástupný symbol.A vše je vysvětleno ve státních standardních specifikacích a pokynech.A kamenivo není pilina, ale štěpka s rozměry doporučenými standardem ne více než 40 * 10 * 5 mm.

GOST s normativním základem pro arbolit

Vlastnosti, výhody a nevýhody

Pro soukromého vývojáře při výběru stavebního materiálu jsou důležité technické vlastnosti materiálu.Podívejme se na arbolitové bloky z této strany.Vlastnosti a jejich stručná interpretace:

 • Tepelná vodivost - 0,08 - 0,14 W /m ° C (v závislosti na hustotě, čím vyšší je hustota, tím vyšší je tepelná vodivost).Vlastnosti srovnatelné se dřevem.Má tento ukazatel 0,14 W /m ° C, keramická cihla 0,6-0,95 W /m ° C.To znamená, že mléko z arbolitových bloků bude teplé a šířka stěn je malá.Pro střední Rusko v trvalých domech se doporučuje, aby stěny byly tlusté 30-40 cm.
 • Odolnost proti mrazu - 25–50 cyklů.Tento parametr znamená, že stěny mohou zamrznout /zamrznout 25 až 50krát, aniž by došlo ke snížení jejich kvality (v závislosti na výrobci).Pokud je dům trvalým bydlením, nezmrzne vůbec.Pro nevyhřívané chaty je životnost 25–50 let zcela přijatelná.
 • Pevnost v tlaku je 0,5–5 MPa.To je jedna z nejatraktivnějších vlastností dřevěného betonu - je těžké jej zničit.Další bod: po vyložení obnovuje svůj tvar.To znamená, že po zásahu kladivem si můžete udělat důlek, ale po chvíli to dokonce vyjde - částečně nebo úplně závisí na „závažnosti“ poškození.

  Technické vlastnosti arbolitových bloků

 • Pevnost v ohybu 0,7 - 1 MPa.To znamená, že pokud dojde ke zkreslení struktury (základ je nerovnoměrně nastaven), arbolitové bloky neprasknou,kompenzovat dostatečně velké zatížení.

Vlastnosti jsou velmi dobré.Další věc je, že budou podléhat pouze přesným rozměrům a technologii.Jedná se o arblite bloky a jsou nebezpečné: nevíte, jak dobře jsou vyrobeny.

Provozní charakteristiky

Jak vidíte, vlastnosti arblocku nejsou špatné.Plus, nízká hmotnost, velká velikost a dobrá schopnost absorbovat zvuky.Velmi velké plus - bloky se snadno řezají, je snadné dát jim požadovaný tvar.Dalším pozitivním bodem je to, že hřebíky a šrouby dobře drží arbolit.Ani na této straně nejsou žádné problémy.

 • Smršťování - 0,5 - 0,6%.Tento parametr ukazuje, jak moc se geometrické rozměry stěny při zatížení změní.Arbolit má jednu z nejnižších sazeb.
 • Absorpce vody 40–85%.Tento ukazatel je velmi velký.Pokud vložíte arbolitový blok do vody, může absorbovat hodně vody.Pro stavitele to znamená, že se musíte starat o dobrou izolaci izolace mezi základem a první řadou bloků.Také arbolitový dům potřebuje vnější povrch, který bude chránit materiál před vlhkostí.Není to tak děsivé.Je mnohem důležitější, že hygroskopičnost arbolitu je nízká (schopnost akumulovat parní vlhkost).I při velmi vlhkém vzduchu nezmočí, ale propouští kouř sám a reguluje vlhkost v místnosti.
 • Požární odolnost - třída G1.Arbolit označuje materiály, které nepodporují spalování.To je jejich nepochybné plus.

Pokud mluvíme o tomtechnické vlastnosti, pak vážný mínus ve skutečnosti jeden - vysoká absorpce vody.Je tu další nevýhoda, ale je to z oblasti vykořisťování.Arbolit je velmi rád myší.Materiál je přírodní a teplý.Tento problém můžete vyřešit vytvořením vysoké základny - ne méně než 50 cm.

Technologie pro výrobu arbolitových bloků

Arbolit se týká lehkého betonu, technologie je téměř standardní, s výjimkou některých nuancí:lisování a používání, když hnětení není obyčejná gravitační míchačka na beton, ale nucená.V tom jsou štěpky lépe smíchány s ostatními komponenty.

Složení

Arbolit obsahuje čtyři složky:

 • vysoce kvalitní cement (M 400 nebo M 500);
 • štěpky;
 • voda;
 • chemické přísady.

Složení arbolitu

Cement by měl být suchý a čerstvý.Čipy - určitá velikost.Čím menší přeskupení, tím silnější blok.Chemickými přísadami jsou dusičnan a chlorid vápenatý (potravinový doplněk E509), vodní sklo, síran hlinitý a některé další látky.Vezměte prosím na vědomí, že jsou nejprve zředěny ve vodě a teprve poté přidány do čipů, smíchány.Voda je dovolena pít, ale ne technická, bez znečištění.Poté, co jsou třísky rovnoměrně mokré, přidejte cement.Další sekvence není povolena.

Druhy a velikosti bloků

V závislosti na hustotě se arbolitové bloky dělí na tepelně izolační (do 500 kg /m3 ) a strukturální(od 500 kg /m 3až 850 kg /m3 ).Pro stavbu jednopodlažních domů můžete použít nejlehčí konstrukci o hustotě 500 kg /m3 .U domů v 1,5 a 2 podlažích je minimální hustota 600 kg /m3a vyšší.

Velikost arbolitových bloků se může lišit.Nejběžnější - 500 x 200 mm a různé tloušťky - od 100 mm do 400 - 500 mm.Ale různé rostliny a dílny produkují bloky různých velikostí.Formy pro ně mohou být svařovány z běžných plechů, takže to není problém.Fotografie ukazuje příklad sortimentu jednoho z workshopů.

Rozměry a hmotnost arbolitových bloků

Jak vidíte, bloky o velikosti 600 x 200 mm a 600 x 250 mm mají tloušťku 100 až 500 mm.Je možné zvolit vhodný pro nosné stěny a pro vnitřní příčky.Rovněž pro nezávislou výrobu arbolitových bloků bude možné vytvořit vhodný tvar.To je, pokud se rozhodnete je udělat sami.

Proporce

Arbolit je jako každý stavební materiál rozdělen do tříd pevnosti.Pro konstrukci nosných stěn domů je požadovaná třída pevnosti B 2.5.

Počet a proporce arbolitových složek v závislosti na značce

Počet požadovaných materiálů na krychlový metr roztoku arbolitu je v tabulce (foto nahoře).

Technologie lisování

Všechny tyto složky jsou smíšené, z nich se tvoří bloky.Existuje několik technologií:

 • pouhým stisknutím:
  • manuálu na podlaze (je zapotřebí velké úsilí);
  • ruční narážení na vibrační stůl.
 • stiskem svibrace na vibračním stroji.

Ruční lisování se provádí nejsnadněji.Je však obtížné tímto způsobem řídit hustotu a sílu výsledných bloků.

Ruční formování arbolitových bloků

Podmínky pro normální výrobu

Pro normální hydrataci cementu je teplota nejméně +12 ° CNejsou žádné další podmínky.Zvláštností výroby je to, že po vyformování bloku by před jeho použitím mělo uplynout alespoň 2-3 týdny.Během této doby cement získá asi 50-60% pevnosti (v závislosti na teplotě) a je již možné pracovat s bloky.To znamená, že bloky musí být vyrobeny dlouho před zahájením výstavby.Pokud vezmete v úvahu, že štěpky musí před použitím stárnout nejméně 4 měsíce, můžete začít jeden rok před stavbou.

Takže můžete ukládat své vlastní arbolitové bloky

Další praktický bod: pokud se chystáte vyrábět své vlastní arbolitové bloky, s výjimkou platformy pro míchání a skladování součástí, je potřeba platforma pro udržování blokůMísto musí být zakryto, chráněno před deštěm a sluncem.Neměly by existovat žádné koncepty.

Dřevěné štěpky pro dřevěný beton: jak jej získat nebo kde koupit

Nejlepší štěpky pro dřevěný beton se získávají z borovice a smrku.Můžete použít modřín, ale při míchání je nutné zdvojnásobit množství chemických přísad.Z tvrdého dřeva GOST umožňuje použití osiky, buku, břízy, topolu.Další požadavky jsou:

 • Maximální rozměry 40 * 10 * 5 mm.EmpirickyByly stanoveny optimální parametry čipu - asi 25 mm dlouhé, 5-10 mm široké, 3-5 mm silné.Z těchto surovin se získají nejodolnější arbolitové bloky.
 • Množství kůry by nemělo přesáhnout 10%.
 • Nesmí se vyskytovat prach, písek, zemina ani nečistoty.Malé frakce, prach a písek jsou odstraňovány třískami se sítem a velké cizí inkluze jsou odstraňovány ručně (často se jedná o kousky půdy nebo kameny).
 • Neměla by existovat žádná viditelná forma a hniloba.

  Příklad štěpky pro dřevěný beton

Nejlepší štěpky se získávají z kusového dřeva.Nejprve prochází štěpkovačem a poté se rozdrví na kladivový mlýn.K tomu lze použít následující mechanismy:

 • Diskové štěpkovače s nastavitelnými noži.Ne všechny mohou být upraveny tak, aby získaly žetony požadované velikosti, ale velikosti budou blízko.
 • Drtiče rotačních nožů.Z nich vychází úzký a úzký čip a délka je nastavitelná.To znamená, že je to dobrá volba.Existuje pouze jeden „ale“: existuje mnoho nožů a při dlouhodobém používání je třeba je vyměnit nebo roztavit (neostří).K plusům dodáváme, že drtiče tohoto typu lze použít k opětnému drcení technologických štěpků získaných během prvního drcení (po rekonfiguraci).
 • Drtiče nebo válcové drtiče.Jedná se o drahé zařízení (asi 1 milion rublů), z nichž většina se dováží, ale je to skvělé, protože se vyrábí pro specifické velikosti čipů.

Pokud vyrábíte arbolitštěpka sama o sobě není možnost, můžete si ji koupit.Pokud to vyjde, můžete se dohodnout na továrně, kde se vyrábí arbolit.Zkontrolujte pouze parametry čipu.Pokud v blízkosti není žádný, můžete odebrat čipy zpod kalibračních strojů.Některé z nich lze nakonfigurovat tak, aby čipy nebyly silné.

Vlastnosti výroby malty pro arbolitové bloky

Dřevní odpad obsahuje cukry.Pokud používáte čerstvé suroviny, cukry mohou začít kvasit, což zničí integritu bloku.Při hnětení se do roztoku přidávají chemické přísady, které neutralizují jejich účinek (vodní sklo, chlorid vápenatý, síran hlinitý, vápno).Mohou být přidány v kombinaci: chlorid vápenatý s tekutým sklem nebo síran hlinitý s vápnem.Celková hmotnost přísad by neměla přesáhnout 8%.

Existují i ​​jiné způsoby, jak rozložit cukry.Nejjednodušší, ale vyžadující dlouhou dobu, je vydržet žetony po dobu alespoň 90 dnů v hromadě ve vzduchu.Pokud neexistuje způsob, jak čekat, jsou třísky namočeny po dobu 3 dnů do vápna, za občasného míchání.Poté se filtruje, nesuší, v této formě se používá k hnětení.Pouze v tomto případě je třeba vzít v úvahu, že je zapotřebí mnohem méně vody.Tato metoda funguje dobře, ale velmi nepříjemně.Je snazší najít příležitost ke koupi chemických přísad.

Pořadí a vlastnosti míchání malty

Pro míchání malty se používá míchačka betonu nuceného typu.Můžete také běžný gravitační nebo "hruškový", ale odpovídá tohnětení po dlouhou dobu, i když je možné se přizpůsobit - naklonit hrušku, zatímco hnětení je co nejníže (zdvižené téměř se nemíchá).

Míchačka na beton typu

Nejprve se nalije piliny, přidá se trochu vody.Zatímco piliny zvlhnou, chemické přísady se chovají v malém množství vody a poté se vypouštějí do míchačky betonu.Když je celé dřevo rovnoměrně vlhké, nalijte cement.Je naloženo po částech a čeká na rovnoměrné rozložení v celém objemu.Cement by měl pokrývat každý kousek ze všech stran.To je možné pouze tehdy, pokud jsou piliny dobře mokré, protože tento krok je pečlivě sledován.

Tvorba bloků

Roztok je rozložen do forem.Nejčastěji jsou vyrobeny z kovu, představují krabici s držadly bez dna.Formulář je umístěn na rovném povrchu (například na desce).Při ručním podbízení jsou formy naplněny arbolitovým roztokem ve vrstvách, z nichž každá je lisována kovovou podložkou s držadlem.Aby vzduch mohl lépe unikat, je kovová tyč několikrát proražena tloušťkou materiálu a poté znovu stlačena.Tento postup lze několikrát opakovat, dokud nedosáhnete požadované hustoty vrstvy a poté můžete vyplnit další.Vrstvy se nalijí na horní hranu bloku, po posledním stlačení se vrchní část vyrovná a přebytek se odřízne kovovou tyčí.

Můžete použít páku - mechanickou nebo poháněnou.V tomto případě se úsilí výrazně vyvíjí a můžete si stáhnout celekobjem okamžitě, v případě potřeby doplnění k okraji.Aby se dosáhlo vysoké hustoty, je možné lisovat několikrát, buď zesílením nebo uvolněním tlaku.Zkušenosti ukazují, že s tímto principem výroby arbolitových bloků jsou odolnější, vytlačování (obnova tvaru v důsledku elasticity čipů) je mnohem méně výrazné.

Nejlepších pevnostních bloků a s menším úsilím se dosáhne, pokud se do lisovacího procesu přidají vibrace.V tomto případě se úsilí potřebné k získání požadované pevnosti významně sníží.Za tímto účelem vytvořte vibrační stoly.A tento proces se nazývá vibrace se zátěží.

Lisovaný blok na stojanu se přemístí do místa sušení.Pokud to řešení dovolí a jednotka si udržuje svůj tvar, může být rám odstraněn.Ale občas domácí arbolitické bloky hřích, že řešení se ukáže být příliš tekuté - je snazší ucpat.V tomto případě jsou bloky ponechány ve tvaru po dobu jednoho dne.Použití a přeprava bloků je možná nejdříve 2-3 týdny po formování.

Vlastnosti konstrukce jejich arbolitových tvárnic

Pokládka tvárnic se provádí podle typu cihel - s obvazem spár, na cementovou maltu.Z vlastností - tloušťka švu je asi 8-10 mm.Mezi základem a první řadou bloků je nutné provést velmi kvalitní uzavírací hydroizolaci.To eliminuje únik vlhkosti základem ze země.Provádíme kombinovanou hydroizolaci - nejprve impregnujeme živičným tmelem nebo jakoukoli jinou hydroizolací nátěru, položíme na povrchhydroizolace válcovaná.Dříve se střešní materiál vždy používal, ale dnes je nekvalitní a během několika let se zhroutí.A je důležité vyloučit únik vlhkosti (kvůli vysoké absorpci vody arbolitem), proto použijte hydroisol nebo něco podobného.Je možné, ve dvou vrstvách, také potažených bitumenovým tmelem.

Dalším odstínem je pokládání nad oknem a dveřmi.Nejlepší je použít speciální bloky ve tvaru U, ve kterých položíte výztužný rám a 4 výztužné tyče o průměru 10-12 mm.Je lepší ho svázat tak, aby byla menší pravděpodobnost koroze.Nejprve se nad otvorem instalují bloky s vybráními.Mohou být podporovány zespodu deskou a vzpěrami.Poté je položen rám, vše je nalito betonem.Nechte strukturu na den, po které mohou být podpěry odstraněny a zdivo pokračovalo.

Takto se vyrábějí překlady z arbolitických bloků nad okny a dveřmi.

Ve videu je mnoho nuancí stavět dům z arbolitických bloků.