Uspořádání a výpočet výztuže v základovém pásu

Základ pásu má nestandardní geometrii: je desetkrát delší než jeho hloubka a šířka.Díky této konstrukci jsou téměř všechna zatížení rozložena podél pásu.Samotný betonový kámen nemůže kompenzovat tato zatížení: jeho pevnost v ohybu nestačí.Ke zvýšení pevnosti konstrukce se používá nejen beton, ale železobeton je betonový kámen s vnitřními ocelovými prvky - ocelová výztuž.Proces pokládky kovu se nazývá vyztužení základu pásu.S jeho vlastními rukama to není obtížné, výpočet je elementární, schémata jsou známa.

Počet, umístění, průměry a stupeň vyztužení - to vše by mělo být v projektu uvedeno.Tyto parametry závisí na mnoha faktorech: na geologické situaci na místě a na hmotnosti postavené budovy.Pokud chcete mít zaručený solidní základ - je nutný projekt.Na druhou stranu, pokud stavíte malou budovu, můžete to zkusit udělat sami na základě obecných doporučení, včetně návrhu schématu zesílení.

Výztužový diagram

Umístění výztuže v základu proužku v průřezu je obdélník.A existuje jednoduché vysvětlení: takový systém funguje nejlépe.

Zesílení základu pásu výškou pásky nejvýše 60-70 cm

Na základnu pásu působí dvě hlavní síly: zespodu, v mrazu jsou síly zvedání stlačeny, shora -načíst z domova.Uprostřed pásky není téměř vložen.Aby se kompenzoval účinek těchto dvou sil, obvykle se vyrábějí dva pásy pracovní výztuže: horní a dolní.Pro mělké a středně hluboké podzemní základy (až do hloubky 100 cm) je to dostačující.Hluboké pásy již vyžadují 3 pásy: příliš vysoká výška vyžaduje vyztužení.

Zde najdete hloubku založení.

Pro většinu základů pásů vypadá vyztužení přesně takto

Aby pracovní pracovní výztuž byla na správném místě, je určitým způsobem fixována.A dělají to pomocí tenčích ocelových tyčí.Nezúčastňují se práce, pouze drží pracovní výztuž v určité poloze - vytvářejí strukturu, proto se tento typ výztuže nazývá strukturální.

Pro zrychlení práce při pletení výztužného pásu používáme svorky

Jak je vidět na schématu vyztužení základny pásu, podélné tyče výztuže (pracovníci) jsou svázány vodorovnými a svislými podpěrami.Často jsou vyráběny ve formě uzavřené smyčky - svorky.Je snazší s nimi pracovat arychlejší a spolehlivější konstrukce.

Jaký druh vyztužení je třeba

Pro základové pásy se používají dva typy tyčí.Pro podélné, které nesou hlavní zatížení, se požaduje třída AII nebo AIII.Navíc je profil nutně žebrovaný: lépe přilne k betonu a normálně přenáší zatížení.Pro strukturální propojky mají levnější vyztužení: hladký AI první třídy, tloušťka 6-8 mm.

Na trhu se nedávno objevilo vyztužení skelného vlákna.Podle ujištění výrobců má lepší pevnostní vlastnosti a je odolnější.Mnoho designérů však nedoporučuje použití v základech obytných budov.Podle norem by měl být železobeton.Charakteristiky tohoto materiálu jsou již dlouho známé a vypočítané, byly vyvinuty speciální profily vyztužení, které přispívají k tomu, že kov a beton jsou sloučeny do jediné monolitické struktury.

Třídy výztuže a její průměry

Jak se beton chová při spárování se skleněnými vlákny, jak pevně takové vyztužení přilne k betonu, jak úspěšně tento pár odolá zatížení - všenení známo a není studováno.Pokud chcete experimentovat, použijte laminát.Ne - vezměte železnou výztuž.

Do-it-yourself výpočet vyztužení pásového základu

Veškeré stavební práce jsou standardizovány GOST nebo SNiP.Výztuž není výjimkou.Je regulováno SNiP 52-01-2003 „Betonové a železobetonové konstrukce“.V tomtoDokument uvádí minimální množství požadované výztuže: musí to být nejméně 0,1% průřezové plochy nadace.

​​

Stanovení tloušťky výztuže

Protože základna proužku v řezu má tvar obdélníku, plocha průřezu se zjistí vynásobením délek jeho stran.Pokud má páska hloubku 80 cm a šířku 30 cm, pak bude plocha 80 cm x 30 cm = 2400 cm2 .

Nyní musíme najít celkovou plochu výztuže.Podle SNiP by to mělo být nejméně 0,1%.V tomto příkladu je to 2,8 cm2 .Nyní pomocí metody výběru určíme průměr prutů a jejich počet.

Citace od SNiP, které se týkají výztuže (pro zvětšení obrázku, klikněte na něj pravým tlačítkem)

Například plánujeme použít výztuž o průměru 12 mm.Jeho průřezová plocha je 1,13 cm2(vypočteno podle vzorce pro obvod).Ukazuje se, že pro poskytnutí doporučení (2,8 cm2 ) budeme potřebovat tři pruhy (nebo říkají „struny“), protože zjevně není dost dva: 1,13 * 3 = 3,39 cm 2 , což je více než 2,8 cm2 , které doporučuje společnost SNiP.Tři závity však nelze rozdělit na dva pásy a zatížení bude značné na obou stranách.Proto položili čtyři a položili solidní bezpečnost.

Abychom nezkopali další peníze do země, můžete zkusit zmenšit průměr výztuže: vypočítejte pro 10 mm.Plocha této tyče je 0,79 cm2 .Pokud vynásobíte 4 (minimální počet tyčí pracovní výztuže pro pásový rám), dostaneme 3,16 cm2 , což takédost s rozpětím.Pro tuto verzi základu pásu je tedy možné použít žebrovanou výztuž třídy II o průměru 10 mm.

Výztuž pásového základu pro chalupu se provádí pomocí prutů s jiným typem profilu

Jak vypočítat tloušťku podélného výztuže pro pásový základ přišel na to, je třeba určit, s jakým krokem se instaluje svislá ahorizontální propojky.

Krok instalace

Pro všechny tyto parametry existují také metody a vzorce.Ale pro menší budovy je to snazší.Podle doporučení normy by vzdálenost mezi vodorovnými větvemi neměla být větší než 40 cm a jsou na tento parametr orientována.

Jak zjistit, v jaké vzdálenosti by měly být kování položeny?Aby tato ocel nekorodovala, musí být v tloušťce betonu.Minimální vzdálenost od okraje je 5 cm, na základě čehož se vypočítá vzdálenost mezi pruty: vertikálně i horizontálně je o 10 cm menší než rozměry pásky.Pokud je šířka základny 45 cm, ukáže se, že mezi dvěma závity bude vzdálenost 35 cm (45 cm - 10 cm = 35 cm), což odpovídá normě (méně než 40 cm).

Krokem vyztužení základu pásu je vzdálenost mezi dvěma podélnými tyčemi

Pokud máme pásku 80 x 30 cm, pak je podélná výztuž umístěna jedna od druhé20 cm (30 cm - 10 cm).Protože jsou pro střední základy (až do výšky 80 cm) potřebné dva výztužné pásy, je jeden pás od druhého umístěn ve výšce 70 cm (80 cm - 10 cm).

Nyní o tom, jak často nastavovat propojky.Tato norma je také v SNiP: Krok instalace svislých a vodorovných obvazů by neměl být větší než 300 mm.

Všechno.Vypočteno vyztužení základové pásky pro kutily.Nezapomeňte však, že nebyla zohledněna ani hmotnost domu, ani geologické podmínky.Byli jsme založeni na skutečnosti, že na základě těchto parametrů jsme použili k určení rozměrů pásky.

Výztužné rohy

Nejslabším bodem při konstrukci základu pásu jsou rohy a opěry stěn.V těchto místech jsou spojeny zátěže z různých stěn.Pro jejich úspěšné přerozdělení je nutné správně vyztužit výztuž.Pouhé připojení nesprávným způsobem: tímto způsobem nezajistíte přenos zatížení.V důsledku toho se po nadbytku pásu objeví praskliny.

Správný vzor pro zesílení rohů: používají se ohyby - svorky ve tvaru písmene L nebo podélné závity jsou o 60–70 cm delší a ohnuty kolem rohu

Aby se předešlo takové situaci, při vyztužování rohů se používají speciální schémata: tyč na jedné straně je ohnutá na druhou.Toto "překrytí" by mělo být alespoň 60 - 70 cm. Pokud délka podélné tyče pro ohyb není dostatečná, použijte svorky ve tvaru písmene L se stranami také nejméně 60 - 70 cm. Schémata jejich umístění a upevnění kování jsou uvedena na fotografii níže.

Ze stejného principu se posílí sousednost mola.Je také žádoucí vzít kování s okrajem a ohybem.Je také možné použít svorky ve tvaru písmene L.

Schémaposílení sousednosti stěn v základu proužku (pro zvětšení obrázku, klikněte na něj pravým tlačítkem)

Vezměte prosím na vědomí: v obou případech je krok instalace příčných propojek na polovinu.Na těchto místech se již stávají dělníky - podílejí se na přerozdělení nákladu.

Zesílení paty základny pásového základu

Na půdách s malou únosností, na těžících půdách nebo pod těžkými domy se často základové pásy vyrábějí s podešví.Přenáší zatížení na velkou plochu, což dává nadaci větší stabilitu a snižuje míru poklesu.

Aby se podešev neoddělila od tlaku, musí být rovněž zesílena.Obrázek ukazuje dvě možnosti: jednu a dvě zóny podélné výztuže.Pokud je půda složitá, má silnou tendenci k pečení v zimě, můžete položit dva pásy.U normální a středně znečištěné půdy stačí jedna.

Skládané výztužné pruty fungují.Pokud jde o pásku, berou druhou nebo třetí třídu.Jsou umístěny od sebe ve vzdálenosti 200 - 300 mm.Jsou spojeny pomocí krátkých kusů tyče.

Dva způsoby zesílení podešve základu pásu: vlevo pro základy s normální únosností, právo na málo spolehlivé půdy

Pokud podrážka není široká (pevné uspořádání), pak jsou příčné segmenty strukturální, nepodílejí se na rozdělení zatížení.Pak jsou vyrobeny o průměru 6-8 mm, ohnuté na koncích tak, aby bylypokryly krajní mříže.Kravata pro každého s pletacím drátem.

Pokud byla podešev široká (flexibilní uspořádání), funguje také příčná výztuha v podrážce.Odolává pokusům půdy „ji zkolabovat“.Proto v tomto provedení podešve používají žebrovanou výztuž stejného průměru a třídy jako podélná.

Kolik sloupce je potřeba

Po vytvoření schématu pro vyztužení základu pásu víte, kolik podélných prvků potřebujete.Jsou položeny po obvodu a pod zdmi.Délka pásky bude délka jedné tyče pro vyztužení.Vynásobením počtu závitů získáte požadovanou délku pracovní výztuže.Pak přidejte k výslednému obrázku 20% - marže pro klouby a „překrytí“.To je, kolik metrů budete potřebovat pracovní zesílení.

Spočítejte podle diagramu, kolik podélných závitů je třeba vypočítat, kolik strukturálních tyčí je potřeba

Nyní musíte spočítat počet strukturálních výztuží.Zvažte, kolik příčných propojek by mělo být: vydělte délku pásky instalačním krokem (300 mm nebo 0,3 m, pokud dodržujete doporučení SNiPa).Pak vypočítáte, kolik je potřeba na vytvoření jednoho propojky (překlopte šířku výztužné klece výškou a zdvojnásobte ji).Vynásobte výslednou hodnotu počtem propojek.K výsledku přidejte také 20% (pro připojení).Toto bude množství strukturální výztuže pro vyztužení základu pásu.

Podle podobné zásady zvažte množství, které je nezbytnépro zesílení podešve.Když to dáte dohromady, zjistíte, jak je třeba na nadaci posílit.

Zde si přečtěte o výběru konkrétní třídy pro založení.

Technologie pro sestavování výztuže pro pásovou základnu

Zesílení základové pásky pro kutily se provádí sami po instalaci bednění.Existují dvě možnosti:

  • Celý rám je shromažďován přímo v jámě nebo příkopu.Pokud je páska úzká a vysoká, je tak nepohodlné pracovat.

    Podle jedné z technologií je vyztužení přímo pleteno do bednění

  • V blízkosti jámy se připravují fragmenty rámu.Jsou přenášeny po částech a instalovány na určené místo a spojeny do jednoho celku.Je vhodnější pracovat tímto způsobem, kromě toho, že je velmi nepohodlné a obtížné přenášet spojené struktury z výztuže.

Obě možnosti jsou nedokonalé a každá z nich rozhodne, jak pro něj bude snazší.Při práci přímo v příkopu musíte znát postup:

  • První, kdo položí podélné tyče spodního ramene.Musí být zvýšeny 5 cm od okraje betonu.Je lepší použít speciální nohy pro tento, ale kousky cihel jsou populární u vývojářů.Výztuž je také 5 cm od stěn bednění.
  • S použitím příčných kusů strukturální výztuže nebo vytvořených kontur se tyto fixují v požadované vzdálenosti pomocí pletacího drátu a háčku nebo pletací pistole.
  • Potom existují dvě možnosti:
    • Pokud jste použili obrysy vytvořené jako obdélníky, okamžitě k nim nahořeuvázat horní pás.
    • Jsou-li během instalace použity sekané kousky pro příčné propojky a sloupky, je dalším krokem svázat sloupky.Poté, co jsou všechny svázané, uváží druhý pás podélné výztuže.

Existuje další technologie pro posílení základů pásů.Rám je pevný, ale ve svislých regálech je velká spotřeba tyče: jsou hnány do země.

Druhá technologie vyztužení základu pásu - nejprve s nimi svislé stojany, k nim připojí podélné závity a poté se všechny spojí příčně

  • Nejprve se posouvají ve vertikálních stojanechv rozích pásky a spojení vodorovných tyčí.Stojany by měly mít velký průměr 16-20 mm.Jsou vystaveny ve vzdálenosti nejméně 5 cm od okraje bednění, přičemž se kontrolují vodorovné a svislé tahy do země o 2 metry.
  • Poté jsou poháněny svislé tyče vypočítaného průměru.Stanovili jsme instalační krok: 300 mm, v rozích a na místech, kde sousedí mola, polovina až 150 mm.
  • Podélné závity spodního výztužného pásu jsou vázány na sloupky.
  • Na průsečíku stojek a podélné výztuže jsou připevněny vodorovné mosty.
  • Horní výztužný pás je svázán, což je 5–7 cm pod horním povrchem betonu.
  • Vodorovné propojky jsou svázány.

Nejpohodlnější a nejrychlejší způsob, jak vyrobit výztužný pás, je použití předem tvarovaných obrysů.Rodohyb, tvoří obdélník s danými parametry.Celý problém spočívá v tom, že musí být provedeny stejně, s minimálními odchylkami.A potřebují velké množství.Ale pak práce v příkopu se pohybuje rychleji.

Vyztužovací pás může být pleten samostatně a poté nainstalován do bednění a pleten do jediné jednotky již na svém místě

Jak je vidět, vyztužení základu pásu je dlouhý a nejjednodušší postup..Zvládnete však i sám, bez pomocníků.Je pravda, že to bude trvat hodně času.Společně nebo tři společně je výhodnější pracovat: jak přenášet tyče, tak je vystavovat.