Uspořádání přilehlého území soukromého domu - vytvořte si vlastní design

Soukromý dům je dobrý, protože má svůj vlastní dvůr.Je dobré v tom relaxovat, můžete si to zařídit tak, jak chcete.Všechno by však mělo být provedeno podle určitých pravidel - podle krajinného designu nádvoří.Úkol není tak jednoduchý, jak se zdá.

Obecné zásady

Aby byl váš dvorek krásný, harmonický a pohodlný, je vhodné začít pracovatvytvořte plán a poté jej převeďte do reality.A mimochodem, ve většině případů, s nezávislým rozvojem krajinného designu, je výsledek velmi odlišný od projektu.Viděli novou rostlinu, která nebyla v plánu, nebo se jí ve skutečnosti nelíbilo, že obraz vypadal „super“.Nicméně, krajinářský design nádvoří vašeho domu by měl být proveden podle pravidel, jinak můžete získat nepříjemný dvůr a nezastupitelný vzhled.

Bez plánu pravděpodobně nebudete schopni vytvořit krásný dvůr

Připravujeme plán pro pozemek

První věc, kterou budete potřebovat, jeplán místa v měřítku.Můžete je nakreslit na list v kleci nebo na milimetrový papír.Přijměte určité měřítko, například jeden metr je jedna nebo dvě buňky.Ve druhé možnosti bude možné kreslit malé detaily podrobněji, ale plán bude velký.V plánu musí být uvedeno:

 • Orientace místa vzhledem k světovým stranám.To je důležité při výběru rostlin a plánování záhonů.
 • Stávající a plánované budovy.

  Nejprve může plán vypadat takto, poté musí být každá zóna podrobně popsána

 • Směrované komunikace (vodovodní, kanalizační, osvětlovací).
 • Brána, brána, vzdálenost od silnice.
 • Všechny stávající rostliny, které nebudou vykořeněny.
 • Zahrada a zahrada, je-li plánováno.
 • Dětské hřiště.

S tímto počátečním plánem můžete začít plánovat loděnici.Na tomto plánu je nutné okamžitě zvýraznit stínovaná místa (slunce se objevuje jen na několik hodin), částečný stín (půl dne osvětlený sluncem) a slunné (není téměř žádný stín) zóny.Chcete-li to provést, je nejlepší vzít barevné tužky a stínovat oblasti v různých barvách.

V lokalitě je plánováno mnoho stromů
Velké parkoviště, o něco méně na grilování, bazén a letní prázdniny
Vypadá to srozumitelněji
Velká nebo malá plocha není důležitá.Komfort může být kdokoli
Výsadba pouze po obvodu pozemku, hlavní plocha je zdarma - pro trávníky, květinové záhony
]
Značná pozornost je věnována designu vstupního prostoru: dlažba, kulatý květinový záhon a příjezdová cesta
)
Několik velkých a menších lokalit
Nejobtížnější trojúhelníkové uspořádáníoddíl

Jsou-li v úseku nižší a vyšší zóny, měly by být také rozlišeny.Rovněž je nutné identifikovat zdroje, prameny, opěrné zdi nebo navrhovaná místa pro jejich instalaci, všechny ostatní krajinné prvky.Všechny tyto informace by měly být brány v úvahu při vývoji krajinného designu nádvoří.

Rozhodněte se o centrálním objektu

Před zahájením prací na terénních úpravách loděnice se musíte rozhodnout, na co byste se chtěli zaměřit.To se týká velkého objektu: rybníka, fontány, altánu s grilováním nebo bez grilu, pergoly.Tento objekt je umístěn na centrálním místě a kolem něj jsou umístěny všechny ostatní, menší.Pokud si navíc vyberete rybník, neznamená to, že na místě nebude žádný altán nebo fontána, hlavním objektem bude právě rybník.Je to hlavní „čip“ a všechny ostatní struktury ho jen porazí, doplní se.

V tomto případě je centrální zónou místopro rekreaci a trávník

Stejné pravidlo platí, pokud chcete, aby se hlavní „téma loděnice“ stalo rekreační oblastí - altán nebo pergola, jen platforma s pohovkami, lavičkami, houpací sítí atd.Vedle nich může být i rybník a fontána, malé architektonické objekty.Myšlenka je taková, že tato zóna je vrcholem vašeho dvora a všechny ostatní objekty ji porazí.Protože v obvykle malém prostoru jsou dva nebo tři konkurenční myšlenky chaosem a nedostatkem harmonie.

Najděte místo pro všechno

Poté, co jste se rozhodli pro soubor požadovaných předmětů, vezměte list kartonu a vystřihněte z něj všechny předměty.Řezali jsme ji v měřítku, ve kterém byla mapa nakreslena, v podobě, v jaké je plánována výstavba.Můžete zbarvit, můžete podepsat.

Snímky pořizujeme a rozložíme na plán.Uprostřed kompozice umístíme vybraný „hlavní objekt“.To neznamená, že jeho místo je přísně v centru - možná na straně webu.Právě tento roh by se měl dívat z oken a /nebo ze vchodu.Koneckonců, měli byste mít ze svého dvora estetické potěšení.

Je snazší určit nádvoří

Když najdeme místo pro centrální zónu, začneme hledat, kam umístit všechny ostatní větší objekty.Některé mohou být umístěny blízko sebe, jiné - v určité vzdálenosti.Pokud vše, co chcete, nesedí, musíte něco obětovat nebo zmenšit velikost.Zde každý rozhoduje, co je pro něj důležitější.

Dláždíme skladby a vyvíjíme osvětlovací systém

Když je vše, co chcete vidět na místě, umístěno do plánu, je čas připravit skladby a promyslet osvětlovací systém.Proč je třeba tyto dva různé systémy plánovat současně?Protože jsou stopy obvykle osvětlené, jinak ve tmě, chůze po nich není příliš pohodlná.Kabely jsou tedy taženy podél nich, dodávají napětí lampám a také - sáhnou do všech klíčových bodů dvora - do altánku, fontány, potoka atd.

Při plánování kolejí existují dvě základní pravidla.Nejprve - pokud potřebujete objekt vizuálně přiblížit, položte přímou stopu.Toto pravidlo platí, pokud je web velký nebo dlouhý a úzký.Další možnou oblastí použití je nádvoří zdobené v minimalistickém stylu.Zde jsou prostě jiné formy nepřijatelné - pouze přísné geometrické formy.Přerušené čáry jsou však také vítány.

Skladby mohou být vyrobeny z různých materiálů

Ve všech ostatních případech se snaží vyhnout přímým skladbám.Není třeba „smyčky“ příliš mnoho, ale klikaté, hladce zatáčené cesty harmonicky zapadají do jakéhokoli jiného stylu výzdoby loděnice.

Když jste na plánu vyznačili cesty, nakreslete na nádvoří lampy.Podél stezek - přes metr a půl nebo dvě, k osvětlení altánů a platforem - častěji.A podsvícení vody vypadá krásně, pokud existují „vodní“ předměty.

Maketa grafu z improvizovaných prostředků

Jako dalšíMůžete si kromě grafického plánu na grafickém papíře a lepenkové analogy různých krajinných objektů vizualizovat svůj návrhový projekt?Existuje jednoduchý způsob - používat běžné plastelíny nebo jiné improvizované prostředky.Dům a další budovy jsou nejlépe vyrobeny z polystyrenu a kartonu, altán hole.Rozložte skladby z materiálu podobného plánovanému „originálu“.To pomůže vyhodnotit vynalezenou strukturu a barevné schéma.Všechno ostatní - lavičky, rybník, fontány, stromy, keře, květiny - to vše jsme vyřezali z plastelíny.Pro věrohodnost lze stromy a keře vyrobit z větviček nalepením „listoví“ o tomto stínu.A ano, děláme vše na stupnici (například 1 metr je 1 cm nebo 2 cm).Jedná se přesně o 3D objemový obrázek, který bude přesně zobrazovat proporce, pohodlí a všechny ostatní nuance krajinářství na nádvoří, které jste vytvořili.

Projekt projektování plastelínové loděnice - vynikající vizualizace 3D

Softwarový software pro úpravu krajiny

Jste si jistiPC uživatel, úkol vývoje designu pomůže zjednodušit program pro krajinářský design.Špatnou zprávou je, že jsou placeny, ale vytvoření terénní úpravy na nádvoří soukromého domu bude snadné a zajímavé.Existuje tucet nebo dva programy, ale nejoblíbenější jsou:

 • Naše zahrada .K dispozici je velká vestavěná knihovna rostlin, plánovač pro dlažbu, ploty, brány atd.K dispozici ke stažení chybějících materiálů nebo textur, rostlin.
 • Googl ScatchUp .Nejedná se o specializovaný program, ale o sekci krajinného plánování, která je velmi dobrá - je plná lekcí o práci s tvorbou krajiny.
 • Punch .Nevýhodou programu je, že neexistuje způsob, jak přidat vlastní objekty.Můžete použít pouze ty, které jsou v softwarové knihovně.Další nevýhodou je, že neexistuje způsob, jak exportovat výsledky, to znamená, že vytvořený projekt nemůžete použít v jiných programech.Je to však jednoduché a téměř nevyžaduje čas na trénink.
 • Sierra LandDesigner 3D .Velká základna rostlin, jiné předměty.Je možné zadat vlastní data a použít je ve vaší práci.Každá možná akce má náznak, takže po cestě je snadné na to přijít.Program označuje typ půdy a styl, ve kterém chcete vyzdobit svůj dvůr.Program automaticky vybere vhodné objekty.Na konci práce je možné projekt vytisknout a získat odhad.

Příklady uspořádání domu

Nezávislé terénní úpravy nádvoří soukromého domu není snadný úkol.Obtížnost spočívá v tom, že často to, co vypadá dobře na obrázku nebo „v hlavě“, se ve skutečnosti stává „ne příliš“.Proto je snazší spoléhat se na fotografie skutečných objektů.Tam můžete dokonce vidět, co se stalo.Myšlenka může být přijata „jako celek“ nebo částečně jeho přizpůsobením vašim vlastním touhám nebo podmínkám.

Pokud plánujete mít vlastní bazén v místní oblasti

Příklad jedna - s vodními útvary

Například centrum - rybník.Chcete mít altán, fontánu a potok, skalku, květinové záhony, lavičky?V tomto případě by tato možnost vypadala dobře:

 • Altán se nachází přímo na břehu rybníka, je obklopen rostlinami.Bude-li to žádoucí, bude možné postavit vinutou plantáž, která ji během několika let změní v odlehlý roh.
 • Kašna je připisována poměrně daleko od rybníka.Můžete - na druhý konec loděnice.

  Most přes potok

 • Mezi fontánou a rybníkem klademe „potok“ pro potok.Je lepší, když to bude vinutí, možná i se smyčkami.
 • Podél potoka najdeme místo pro lavičky, skalku a květinové záhony.

Možnost s „skutečným“ potokem je snadno implementovatelná za přítomnosti alespoň malého rozdílu výšky na místě.Kašna je pak nastavena na nejvyšší bod, rybník na nejnižší.Voda v tomto uspořádání běží gravitací, stačí uspořádat její tok od rybníka k fontáně (pomocí čerpadla určité energie a potrubního systému).

Terénní úpravy na nádvoří soukromého domu s bazénem naproti dveřím

Pokud není výškový rozdíl, existují dva způsoby, jak to udělat uměle (velké množství práce a významný materiál)náklady) nebo vyrobit dvě autonomní vodní útvary - fontánu a rybník a udělat z nich „falešný“ potok.Další možností není vůbec potok.Nespojený rybník a fontána je také velmi životaschopnou a krásnou verzí designu místní oblasti.

Příkladdruhý je ve středu rekreační oblast

Je-li rybník obvykle odebírán krátce od vchodu do domu, rekreační oblast se často vyrábí poblíž.Ale „relaxační oblast“ lze vnímat odlišně.Pro některé jsou to pohodlné pohovky, lavičky, houpačky, které jsou vhodné pro čtení, pro některé - platforma s altánem a stůl vedle grilu.

Odpočívárna - každý chápe svým vlastním způsobem

V závislosti na přání může být odpočívárna jakéhokoli typu blízko vstupu nebo možná na opačném konci.spiknutí.A poblíž stejného altánu může být rybník nebo fontána.Ale ne altán u rybníka, ale rybník u altánu.To je ten rozdíl.Cesta od vchodu vede k altánu a odtud se dostanete k rybníku.

V blízkosti altánu lze nalézt vnitřní nebo venkovní rekreační oblast, květinové záhony, skalky, skalky.Podél cesty jsou květinové záhony, vyšší rostliny - keře a stromy, v jejichž stínu je rozumné stavět lavičky.Ale bez ohledu na to, co sedíte podél trati, v budoucnu by měl být hlavní objekt viditelný - altán nebo plošina s pohovkami.

Fotografické nápady krásných zákoutí soukromých dvorů

Úprava terénu na nádvoří není snadný úkol ani pro profesionály, a ještě více pro amatéry.Musíte znát příliš mnoho nuancí.Je mnohem snazší najít design, který se vám líbí, a poté přehrát fotografii na vašem webu.

Bezprostředně u vchodu se nachází platforma, kam můžete umístit židle, stůl, židle

​​

Přední zahrada

Přední zahradazavolej malýčást pozemku mezi fasádou domu a plotem.Ne každý chce postavit dům blízko chodníku, stejně jako pohybovat se hlouběji na místo.Před domem se tedy ukazuje úzký (v metru nebo dvou) pás země, který kromě květin a keřů již nelze vylepšit.

Bez ohledu na to, jak úzký je pruh mezi plotem a domem, je vhodné jej rozdělit na dvě zóny - květinovou zahradu a cestu.Dráha je volitelně položená dlaždice nebo jiná krytina.Může to být travní tráva s dlaždicemi položenými v náhodném pořadí (s mezerami).

Cesta je žádoucí - budete se o rostliny muset starat znovu, aniž byste se museli obávat čistých bot

Je-li podnebí horké, oblast je suchá nebo není žádná touha /příležitost k drcenís trávníkem můžete trávu nahradit mulčováním nebo jemným štěrkem.Vynikající složení se získává z barevně zbarveného štěrku a několika krásných rostlin.

Věnujte pozornost umístění rostlin - záleží na typu plotu.Pokud je plot pevný, je třeba vytvořit přistávací plán tak, aby vypadal dobře z oken.V tomto případě jsou nejvyšší rostliny umístěny blíže k plotu, nejnižší rostliny jsou blíže k domu.Pokud je plot vzácný, ozdobnější a chcete krásný výhled z ulice, změníme plán výsadby přesně naopak: nejvyšší rostliny jsou podél domu, nejnižší rostliny jsou blíže k ulici.

Rozložení rostlin pro hluchou zahraduu plotu
Takto to vypadá v opačném případě
Pokud „čelní strana“ přední zahrady směřuje do ulice
Květiny neborostliny přibližně stejné výšky - pokud chcete, aby všechno vypadalo slušně na všech stranách
Zajímavá možnost je pohodlná, krásná a neobvyklá
Čipy jako mulč a dekorativní drcený kámen ušetří, zatímco rostliny jsou malé
Můžete dát malou lavičku
)
Toto je celé složení před domem kamenů a rostlin
Tradiční design místa před plotem

Pokud chcete krásný výhled z obou stran, existují dvě možnosti.První - zasadíme malé a středně velké odrůdy květin a zeleně do květinové zahrady.Druhá - rozdělujeme přední zahradu na několik zón, uděláme samostatné záhony nebo vysokohorské kopce /skalky, které vypadají dobře odkudkoli.

Vstupní /vstupní skupina

Vstupní skupinou je oblast v blízkosti verandy, vchod je v blízkosti brány.Jak víte, design je odlišný, i když existují společné rysy: všechny „dekorace“ by neměly zakrývat výhled.Měli byste být jasně viditelní pro někoho, kdo vstoupí nebo vstoupí na vaše území.Proto se používají hlavně střední a malé rostliny.

Tradiční způsob, jak navrhnout zónu poblíž verandy nebo brány, je s květinovými záhony nebo květinovými záhony.Mohou být standardního typu - pouze rostliny různých druhů, které vytvářejí neustále kvetoucí nebo zelenající se koberec.

Trpasličí stromy jsou neobvyklé a krásné
)
Registrace vstupu do soukromého domu
Bližší k plotu vícevysoké rostliny

Můžete také sledovat nejnovější trendy v krajinářském designu - většinu plochy zabírejte ozdobným štěrkem nebo mulčem, rostlinné rostliny jsou od sebe vzdáleny.Kromě moderního vzhledu je tato možnost dobrá v tom, že pro méně rostlin se vyžaduje menší péče a na nákup se utratí méně peněz.Pokud jste právě začali ztělesňovat krajinářský design nádvoří soukromého domu, který jste vytvořili, opravdu vám to pomůže.Příliš mnoho rostlin najednou koupit a zasadit - je potřeba hodně peněz a času.A tak můžete přidávat rostliny po etapách a současně upravovat plán podél cesty.

Vytváření skladeb

Po plánování skladeb je třeba vybrat materiál, ze kterého budou vyrobeny.Dlažební desky jsou standardním přístupem, ale vyžadují hodně peněz, ačkoli povlak je spolehlivý a pohodlný.Jsou-li finanční prostředky omezené, můžete dočasně vytvářet trasy a cesty z levných materiálů.Někteří z nich mají penízeto trvá trochu, ale vypadá to skvěle a jsou v provozu dobře.

Na okraji stezek lze vysadit malý keř, čímž se vytvoří krátký zelený živý plot.Pokud počkáte, až keř jednou doroste, zasadte nízko rostoucí odrůdy květin.Mají různé výšky, barvy a datum květu.

Cesta z cihel.Vypadá to nádherně, ale rychle se začne zhroutit.Přestože je jako dočasná možnost velmi dobrá

Druhou často zabudovanou možností zdobení místa podél kolejí jsou květinové záhony.A opět je lze vyrobit „moderním způsobem“ - na pozadí zásypu štěrkem nebo mulčem.Nejedná se o skalku, i když myšlenka byla vzata odtud.

Dvorek

Všechny teoretické výpočty o krajinném řešení loděnice byly ve skutečnosti o tom, jak vybavit dvorek.Je to tato část směsi, která je zavřená před zvědavýma očima, a právě zde chci, aby to bylo krásné, útulné a pohodlné.Nebudeme mluvit o plánování znovu, ale budeme mluvit o tom, jak a čím lépe tuto oblast překlenout.

Pokud máte na zahradě ráj, nemáte žádné problémy.Rostliny, trávníky, cesty, vše, co bude natřeno, jak a co dělat, je jasné.Ale pokud si chcete udělat rekreační oblast, abyste si mohli dát stůl na léto, lehátka - ležet na slunci, možná zřídit bazén?Jaký by tedy měl být kryt na zahradě?Existují možnosti:

 • Trávník.To je vynikající volba, pokud je hladina podzemní vody nízká, může půda dobře odtékat vodu, nebo je v této oblasti dobré drenážní systém.Pokud tomu tak není, budou mít problémy s loužemi, nečistotami, trávou.
  Skladby nemusí být pevné
  )
  Pro některé je pohodlí vysoká tráva
  Platforma pro grilování v dalekéna konci nádvoří - přiměřeně
  Krásně zdobený dvorek soukromého nádvoří
  Ve dvoře soukromého domu můžete uspořádat vodopád a také gril z cihel
  Nejpřirozenější krajina je možná a taková
  Pro ty, kteří milují pořádek
 • Pokládka dlažebních desek nebo pokládka všeho dlažebního kamene je dobrou volbou i pro hliněné půdy s vysokou úrovní podzemní vody, je snadné se o ně pečovat.Je však příliš „městský“, tvrdý a neúprosný.
 • Kombinujte trávník s dlaždicí.Velmi správný přístup.A je to pohodlné a krásné, a není tu moc špíny, a tam je kde se naboso.

Jak vidíte, existují tři možnosti, ale existují tisíce nebo dokonce více způsobů, jak je implementovat.Různé styly dekorace, různé rostliny, kombinace materiálů, nábytek, dekorace, rybníky /fontány /lavičky /houpačky.Jen se nepočítají.To vše vám umožní vytvořit přesně svůj dvůr.Individuální a odlišný od ostatních.

Jen fotografie

Tajemství plánování terasy

)Návrh nádvoří soukromého domu v orientálním stylu

Velmi příjemné nádvoří se ukázalo

Na úseku s výškovým rozdílem můžete uspořádat takové kroky

Oplocení rekreační oblasti je ideálním řešením pro mnohé

Sklon se sklonem naznačuje přítomnost opěrných zdí

Krásný design vyžaduje pečlivé zpracování

]

Pravidla pro výběr rostlin: nejvyšší u zdi nebo plotu, dále dolů -

) Plnádvoří s bazénem

Nádvoří soukromého domu s fontánou a potokem je stylové a krásné

)

Umístěte lavičky v útulných rozích

Krásné cesty nejsou vždy obtížné a drahé

Podlahy pro odpočinek mohou být vyrobeny z desek nebo prken - polymer podobný dřevu

nádvoří domu bylo vyrobeno v programu: 3D verze

Opěrné zdi - obtížné a drahé, ale neobvyklé a krásné

Tok je orámovánve stylu blízkém přírodě