Větrací plastové potrubí (vzduchové potrubí)

Stavebnictví je považováno za jeden z nejaktivněji se rozvíjejících.Nové technologie a materiály postupně nahrazují tradiční.Například plastové kanály se stále více používají místo kovových.

Potrubí vyrobené z plastu: z jakých materiálů

Slovo „plast“ skrývá celou skupinu materiálů s různými vlastnostmi a provozními charakteristikami.Větrací kanály jsou vyrobeny z těchto plastů:

 • PVC (polyvinylchlorid).Má široký rozsah teplot od -30 ° C do + 70 ° C.Potrubí z PVC lze instalovat do nevytápěných místností.
 • PVDF (fluoroplast).kyselinovzdorný materiál se širokým teplotním rozsahem - od -40 ° C do + 140 ° С.

  Příklad větrání z plastových větracích trubek v koupelně

 • PP (polypropylen).Vyznačuje se zvýšenou odolností vůči chemickým vlivům (toleruje kyseliny,alkalické, organické).
 • HDPE (nízkotlaký polyethylen).Tento materiál je vysoce pružný, je obtížnější ho mechanicky poškodit, ale netoleruje nízké teploty.

Při výběru plastových potrubí byste se měli zaměřit na vlastnosti plastů.Například pro připojení kuchyňské digestoře je lepší použít polypropylenové potrubí.Pokud je teplota odpadního vzduchu vysoká, jsou vhodné potrubí z PVC nebo PVDF.Pro větrání kabelů v obytných a jiných technických místnostech jsou zcela vhodné polyetylénové kanály.

Výhody a nevýhody, oblast použití

Plastové vzduchové kanály jsou mnohými vnímány negativně, protože si nejsou jisty, že plast během provozu nevyzařuje škodlivé látky.Špatný plast může být nebezpečný, ale i v domácích spotřebičích je tolik plastových dílů, že se tato úvaha jeví jako irelevantní.Například v digestoře s filtry je většina součástí vyrobena z plastu.A zde nejtěžší provozní podmínky jsou zvýšená teplota, velké množství tuku a odpařování chemicky aktivních látek.

Dokonce ani otevřené pokládání plastových trubek nezkazí vzhled

Obecně odborníci doporučují umísťování plastů na výfukové potrubí.Neexistují žádná omezení.Ale na přítoku - potřebujeme žáruvzdorné, vyrobené ze speciálního plastu.Obzvláště pokud je zdroj zahříván nebo regenerován.

Kde mohu použít

Další úvahy, za kterédoporučujeme použít plastové potrubí - problémy s hasiči.Byly případy, které nepodepsaly povolení k používání plynového vybavení, pokud byla ventilace vyrobena z plastu.Byl to však rámový dům a požadavky jsou odlišné.Pokud máte pochybnosti, je nejlepší to zkontrolovat u místního požárního inspektora.Obecně existují doporučení v regulačních dokumentech.

​​

Výňatek z SNiP 41-01-2003

Podle SNiP 41-01-2003 ustanovení 7.11 mohou být plastové kanály použity vnízkopodlažních Obytné, veřejné, administrativní a průmyslové budovy kategorie D. Nesmějí býtpokládány v suterénech, podzemí, v podkroví a technických podlažích, v místnostech se standardizovanými podmínkami požární bezpečnosti.

Výhody a nevýhody

Plastové kanály mají přívržence i odpůrce.Jejich hlavní nevýhody jsou:

 • Hořlavost.Zde je vše jasné.Oheň nerozšiřují pouze kovové kanály.Ačkoli ne všechny plasty hoří a šíří spalování, takové materiály se „sníženou“ hořlavostí jsou drahé.Protože plastové kanály jsou povoleny pouze v jednopatrových domech.
 • Hromadění statického náboje, které vede k nahromadění prachu (může znovu vybuchnout).Ve vlnitých oblastech se ve skutečnosti hromadí mnohem více prachu.Ke snížení jeho množství je nutné po dokončení „prašných“ stavebních prací namontovat plastové potrubí a nainstalovat filtry, které nejvíce zachycujíprach.Kromě toho jsou plastové ventilační trubky ošetřeny speciální kompozicí.Tvoří na povrchu film, který zabraňuje hromadění statického náboje.

  Příklad použití plastových potrubí k připojení digestoře

 • Se špatným zpracováním, tenkými stěnami nebo velkým průřezem v důsledku změn geometrie ve spojíchtvoří se vůle.To lze opravit, ale je tu taková vada.

Toto jsou nevýhody používání plastových potrubí.Výhody jsou více než dost:

 • Snadná instalace.Přítomnost tvarovek a tvarovek umožňuje vytvořit systém jakékoli konfigurace.Plast je snadno řezatelný, lehký.
 • Díky dokonale hladkým stěnám se vzduch setká s menším odporem.
 • Je snazší zajistit těsnost.Pro spolehlivost mohou být spoje potaženy tmelem.
 • Moderní plastové vzduchové kanály jsou spojeny se „zadními“ zámky bez překrytí, což snižuje odolnost proti pohybu vzduchu.
 • Nízká hlučnost.Při kapacitě až 100 kubických /min je pohyb vzduchu téměř tichý.
 • Není předmětem koroze.

  Tato sada tvarovek vám umožňuje vyrobit z plastových trubek ventilační systém jakékoli složitosti

Obecně není plastový kanál ideálním řešením, ale lehkostíinstalace a dobrý výkon převažují nad nedostatky.Obecně odborníci doporučují umísťovat plasty na odpadní ventilační kanály.Tadyžádné limity.Ale na přítoku - potřebujeme žáruvzdorné, vyrobené ze speciálního plastu.Obzvláště pokud je zdroj zahříván nebo regenerován.

Také při výběru je třeba vycházet z provozních podmínek.Například má smysl použít plastové potrubí na výfukové potrubí z vlhkých místností, protože galvanizované kanály jsou náchylné ke korozi a nerezové jsou velmi drahé.

Průřez plastových potrubí a jejich rozměry

Plastové potrubí pro větrání:

 • Kruhový průřez.
 • Obdélníkový (obdélníky a čtverce).

Každý druh může být rigidní a flexibilní.Pevné boxy se odlévají ve speciálních formách.Jejich hlavní charakteristikou (s výjimkou geometrických rozměrů) je tloušťka stěny.Aby plastový kanál zůstal ve tvaru, měla by být tloušťka stěny 3 mm.Ředidlo ohybu, silnější zděná hmotnost a výrazně vyšší cena.

Druhým typem jsou ohebné plastové potrubí.Jsou vyráběny ve formě zvlnění.Drátěný rám je zabalen do vrstvy z plastu, takže samotný drát je utěsněn v plastu.Tyto vzduchové kanály se snadněji montují, protože se můžete ohýbat v jakémkoli úhlu.

Polotuhé vlnité trubky

Jeden kus vlnité plastové trubky pro odvětrání trubek je až 2,5 metru dlouhý, takže krátké trasy mohou být vyrobeny výhradně z jednoho kusu.kus.Instalace je velmi jednoduchá: pevná z obou konců, umístěná na dálnici, upevněná na několika místech.Vlnitost je žádoucínatáhnout co nejvíce - snížit nerovnosti stěn a odolnost proti proudění vzduchu.

Avšak i při dobře nataženém zvlnění je pohyb vzduchu vzhledem k nerovným stěnám obtížný.Proto za stejných podmínek kladou vlnité kanály větší velikost.Kromě toho se na nerovném povrchu hromadí nečistoty, mastnota a prach.Stěny jsou velmi tenké, mají velmi malou mechanickou pevnost.Polotuhé možnosti jsou spolehlivější (jako na fotografii výše).Ohýbají se horší, ale mají vyšší spolehlivost.

Průřez kulatých plastových potrubí

Nejobvyklejší kruhové plastové kanály:

 • 100 mm;
 • 125 mm;
 • 150 mm;
 • 200 mm.

  Jak plastové, tak kulaté i pravoúhlé plastové kanály mohou být velké

Ale existují i ​​mnohem větší velikosti - až do průměru 2,4 metrů -pro průmyslové prostory.Kulaté větrací potrubí se prodává v segmentech po 500 mm, 1 000 mm, 1 500 mm, 2 000 mm, 2 500 mm.

Průřez pravoúhlých ventilačních trubek

Obdélníkové plastové kanály pro domácí použití přicházejí v těchto velikostech:

 • výška - 55 mm, 60 mm;
 • šířka - 110 mm, 122 mm, 204 mm;
 • dlouhý - 350 mm, 500 mm, 1000 mm, 1500 mm, 2000 mm a 2500 mm;
 • tloušťka stěny je 2-8 mm.

  Příklad rozměrů pravoúhlých plastových trubek pro ventilaci

Čím větší je průřez plastovou trubkou pro ventilaci, tím silnější jsou její stěny.To je nezbytné, aby produkty nezměnil geometrické rozměry.Pro úsporu na kratších stěnách (na obrázku a) může být tloušťka menší (například 2-3 mm) a širší část (b) na fotografii je zesílena - 3-4 mm.

Co je lepší: kruhový nebo obdélníkový kanál?

Jaký tvar je potrubí lepší?Kulaté nebo čtvercové?Pokud využijete šířku pásma, je to lepší.V nich vírové proudy splňují menší odpor, pohyb vzdušných hmot je rychlejší.V pravoúhlých úhlech zůstávají prakticky nevyužité.Proto jsou obdélníkové umístěny s větším průřezem než ty kruhové.

V této verzi je dokonce i ventilační potrubí položené „nahoře“ téměř neviditelné

Navzdory nejhoršímu výkonu se pro větrání často používají obdélníkové plastové trubky.Snadněji se schovávají například tím, že je nechají klesnout nízko nad nástěnné skříňky.Také při uspořádání zavěšeného nebo roztaženého stropu vyžadují nižší výšku, protože existují modely, které jsou ploché a široké.I když neexistuje žádný falešný strop a není kam zakrýt ventilační potrubí, vypadá obdélníkový box na spoji stěny a stropu lépe než kulatý.

Vlastnosti instalace

Instalace plastových vzduchových potrubí je mnohokrát jednodušší než práce s kovovými.Můžete řezat plastové trubky pro větrání pomocí pily s kovovou čepelí nebo brusky s řezacím kotoučem.V každém případě je řez hladký, bez otřepů.

Varianta větrání v koupelně a toaletě pomocí obdélníkového tvaruplastové trubky pro větrání

Tvarové prvky a nástěnné a stropní držáky

Existují speciální tvarové prvky pro rohy, vidlice, zúžení, prodloužení - rohy, podložky,adaptéry.Adaptéry jsou k dispozici od jedné velikosti do druhé a od kulaté po obdélníkovou.To je užitečné, například v případě potřeby vložte ventilátor.Existují spojky pro spojení dvou trubek.Všechno jde ještě jednodušší než návrhář pro děti.

Příklad větrání z kulatých plastových větracích trubek

Trubky jsou upevněny ke stěnám nebo stropům pomocí speciálních svorek.Jsou také vyrobeny z plastu, připevněné ke stropu nebo stěnám hmoždinkami nebo šrouby.V nainstalovaných trubkových svorkách jednoduše zapadnou na své místo.

Místo plastových svorek pro připojení ventilačních kanálů lze použít perforované sádrokartony.Pokud je namontována pravoúhlá plastová trubka, jsou připevněny dvěma hmoždinkami /šrouby ve vzdálenosti rovnající se šířce trubky.Zbývající hrany jsou ohnuty dolů, jsou připevněny šrouby ke straně potrubí.Tato metoda je časově náročnější, ale pozastavení je levnější.Použití samořezných šroubů však není nejlepším řešením.Prach na ně přilne na kus šroubu, který vyčnívá uvnitř potrubí za několik let, což povede ke špatné trakci.Za 8 až 10 let se na místě každého samořezného šroubu vytvoří prachová zátka.V důsledku toho může ventilace přestat fungovat vůbec.Musí to vyčistit.

Vlastnosti sestavy

Je-li třeba namontovat vzduchové potrubí nastrop, jsou shromažďovány ve velkých částech na podlaze, po - „vyzkoušejte“ na stropě, označte umístění upevňovacích prvků.S pevnými dvěma sekcemi jsou vzájemně propojeny.Celý systém tedy jde.Opravdu nic složitého.Je obtížné navrhnout a vybrat rozměry a vzduchové potrubí můžete podle hotového schématu bez problémů namontovat sami.

Pro zajištění těsnosti v systému odborníci doporučují, aby spoje byly utěsněny tmelem.Doporučuje se bílý neutrální silikonový tmel.Po zaschnutí zůstává elastický a nepraská vibracemi, kompenzuje tepelnou roztažnost.

Pokud se při spojení dvou prvků systému vytvoří „kapsa“ - plast neodpovídá dobře kvůli neshodě v geometrických rozměrech, je kloub rovněž potřen tmelem a poté navinut speciální kovovou lepicí páskou.V takových případech se doporučuje „kapsu“ vyjmout zatažením samořezným šroubem.Nestojí to za to všechno ze stejného důvodu - v tomto místě prachová zátka „poroste“, což zablokuje proudění vzduchu.