Větrání v koupelně a WC

K zajištění normální výměny vzduchu v domě nebo bytě jsou zapotřebí dvě složky: přívod čerstvého vzduchu do obývacích pokojů a jeho odtok z technických.Větrání v koupelně a WC je jednou ze součástí výtoku.Proto je nutné to udělat správně.

Podle principu činnosti může být větrání přirozené nebo mechanické, říkají - nucené.Přirozený pohyb vzduchu nastává v důsledku pohybu větru, teplotních rozdílů a v důsledku toho poklesu tlaku.Při použití mechanického větrání je pohyb vzduchu způsoben ventilátory.

Jak udělat extrakt na záchodě: zajistit normální proudění vzduchu v jiných místnostech

Z pohledu městské osoby je výhodnější nucený pohyb: všichni jsou již dlouho zvyklí na to, že podpora života závisí na dostupnostielektřina.A ve městech málokdy zmizí.Ale ve venkovských oblastech v zimě jsou výpadky častěji normou.Proto se pravděpodobně snaží především učinit systémy energeticky nezávislými nebo přinejmenším nadbytečnými.

Přirozená ventilace v koupelně a koupelně však musí být příliš velká.Koneckonců, čím nižší je rychlost vzduchu podél kanálu, tím více je potřeba úsek potrubí pro zajištění přenosu požadovaných objemů.Nikdo nebude tvrdit, že když je ventilátor zapnutý, vzduch se pohybuje rychleji.To se odráží i v SNiP: norma rychlosti pohybu ventilačních systémů s přirozenou cirkulací je až1 m3/h, pro mechanické - od 3 do 5 m3/h.Rozměry kanálů se proto budou lišit pro stejnou místnost a podmínky.Například pro přenos proudu 300 m3/h, budete potřebovat:

 • s nuceným kanálem 160 x 200 mm nebo průměrem 200 mm;
 • v přirozené cirkulaci, kanál o rozměrech 250 x 400 mm nebo trubka o průměru 350 mm.

  Jeden ze systémů organizace větrání v koupelně a toaletě v soukromém domě

Proto dnes jen málo lidí používá přirozené větrání.Pokud není v malých domech (do 100 m2).I v bytech s kanály na střechu se větrání koupelen a toalet provádí pomocí ventilátorů.

Organizační řád

Při konstrukci systému pohybu vzduchu je třeba mít na paměti základní zásadu: aby všechno fungovalo efektivně, je nutné zajistit proudění vzduchu v obývacích místnostech.s a jeho přepad do technické.Odtamtud už odchází ventilačními kanály.

V současnosti se příliv vzduchu stal problémem: snížením nákladů na vytápění jsme omezili téměř všechny zdroje jeho příjmu.Okna jsme pevně přitiskli, stěny, kterými vzduch vnikl alespoň trochu, izolovámevzduchotěsné materiály.Třetím zdrojem - vstupními dveřmi - i dnes je téměř celé železo s gumovým těsněním.Ve skutečnosti zůstal jediný způsob - větrání.Ale nezneužíváme to vůbec: fouká to teplo.Výsledkem je, že problém s vlhkostí se přidává k problémům s nedostatkem kyslíku v místnosti: nedochází k žádnému přítoku a odtok je neúčinný.I vynucený.

Jedna z možností organizace větrání v soukromém domě

Pokud chcete, aby ventilace byla normální a stěny v místnostech nebyly „mokré“, vytvořte větrací otvory.Taková možnost existuje na kovově plastových oknech a existují samostatná zařízení, která jsou namontována kdekoli na zdi.Jsou s nastavitelnými tlumiči různých tvarů a velikostí, které jsou externě shromažďovány mřížkami.Instalujte nejlépe pod okna, nad nebo za baterie.Potom nejsou v místnosti vidět a v zimě se vzduch přicházející z ulice zahřívá.

Po zajištění přítoku je třeba dbát na to, aby vstupem do technických místností prošel dveřmi.Proto by pod všemi dveřmi měly být mezery: skrze ně bude proudit vzduch do jiných místností.Do dveří koupelny je vhodné nainstalovat větrací mřížku a /nebo také vytvořit mezeru nejméně 2 cm od podlahy.Stejná pravidla platí pro jiné technické místnosti: kuchyň a toaletu.Ventilace bude fungovat pouze v případě pohybu vzduchu.

Ve dveřích technických místností musí být ventilační mřížky nebo ventily - kuchyně, koupelna, toaleta.Ventil je dokonce spohlcování hluku a vůně, pokud jsou správně uspořádány, se nikdy nedostanou do jiných místností

Možná vás bude zajímat o , jak postavit dřevěnou toaletu v zemi.

Výpočet výkonu ventilátoru pro koupelnu a toaletu

K určení toho, který ventilátor se má na koupelně s toaletou, je třeba vypočítat potřebnou výměnu vzduchu.Výpočet je celý systém, ale při instalaci ventilátoru je hlavní pozornost věnována jeho vlastnostem: poskytuje požadovanou rychlost vzduchu.Aby nedocházelo k rušení ve výpočtech, měla by být jeho mono výkonnost stanovena podle průměrných čísel.

​​

Rychlost výměny vzduchu v různých místnostech.S jejich pomocí se vypočítá ventilace v koupelně a na toaletě

Jak vidíte z tabulky (to je z SNiPa) pro koupelnu, mělo by být „pumpováno“ za hodinu nejméně 25 m3/h,u toalety nebo kombinované koupelny by rychlost měla být dvakrát vyšší - 50 m3/h.Toto jsou minimální hodnoty.Ve skutečnosti skrze tři (nebo dvě) technické místnosti - kuchyň, toaleta, koupelna - tolik vzduchu, kolik vstupuje přes přívodní větrání.

Výpočet přítoku se provádí podle objemu všech obytných prostor a obvykle jej překračuje 1,5–2krát a pro zajištění požadované výměny vzduchu nestačí minimální hodnoty uvedené v tabulce.Proto je výkon ventilátoru odebírán, přinejmenším s dvojitým přívodem, a pro kuchyně ještě více: v bytě nebudou žádné nepříjemné pachy, vlhkost a houby.Proto je lepší jít do koupelny s ventilátorem s nižší kapacitou než 100 m3/h.

Zde je uvedeno, jak sestavit a nainstalovat sprchovou kabinu.

Výběr

Nejprve se musíte rozhodnout, kam instalujete ventilátor: do kanálu nebo na zeď.V souladu s tím typ: kanál nebo zeď.Ve variantách stěny mohou být také dva typy: pro instalaci na vstupu do ventilačního potrubí - vytvářejí větší tlak, a pro instalaci bez kanálů - vystupují přímo přes zeď do ulice.Ventilátory axiálního typu se obvykle používají pro instalaci bez kanálů - nemohou vytvářet tlak vyšší než 50 Pa, proto nejsou umístěny v kanálech.

Potrubní ventilátory jsou instalovány uvnitř potrubí nebo potrubí.K dispozici je kruhový nebo čtvercový průřez

Kromě výkonu, který jste vypočítali, je důležitá také charakteristika, jako je hladina hluku.Čím je menší, tím lepší.Je dobré, pokud hladina hluku není větší než 35 dB.

Další věcí, které je třeba věnovat pozornost, je úroveň elektrické bezpečnosti.Pro použití v místnostech s vysokou vlhkostí vzduchu je požadována úroveň ochrany alespoň IP 44 (vyznačeno na krytu ventilátoru).

Jsou to ventilátory pro montáž na zeď

Připojení ventilátoru v koupelně

Ventilátor potřebuje napájení a hlavní otázkou je, jakspoj to.Existuje několik možností:

 • Připojte se paralelně se začleněním osvětlení.Když zapnete světla v koupelně nebo na toaletě,ventilátor se spustí automaticky.Ale také se automaticky vypne, když zhasne světlo.U toalety je tato situace normální, ale u koupelny - ne vždy.Například po horké sprše veškerá pára nezmizí.Proto je možné pro koupelny použít jiný způsob připojení ventilátoru nebo nastavit zpoždění vypnutí (speciální zařízení, kde můžete nastavit časový interval, po kterém se napájení vypne).
 • Zobrazení samostatného přepínacího tlačítka nebo vložení samostatného přepínače /tlačítka.
 • Nastavte časovač, který automaticky naplánuje napájení.


Elektrická část je nejsložitější.V závislosti na zvolené metodě budete muset bouchnout do zdi, zabalit do ní napájecí kabel, přivést jej na místo instalace spínače a připojit jej tam.

V tomto článku naleznete informace o tom, jak se připravit na sprchu pomocí dlaždic.

Zkontrolujte ventilační potrubí

Instalace ventilátorů pro vlastní potřebu v koupelně začíná po kontrole stavu kanálu.Chcete-li to provést, vyjměte rošt, pokud ještě nebyl rozebrán, a do otvoru vložte oheň (svíčka, zapalovač) nebo kousek papíru.Pokud plamen nebo plachta neustále vyčnívá směrem k kanálu, je tah normální.Pokud se natáhne, ohne se zpět - tah je nestabilní.V tomto případě, pokud žijete v bytovém domě, se k vám mohou dostat vůně od sousedů shora nebo zdola.Poté je možný zápach z toalety z ventilace.Potřebná trakcestabilizovat.

Pokud se plamen nebo křídlo téměř neodchyluje, kanál je blokován nebo blokován.V tomto případě je v celém bytě a v koupelně zaručena plíseň, vlhkost a nepříjemné pachy.

Jak je účinné větrání v koupelně a toaletě kontrolováno plamenem nebo kouskem papíru

V případě neobvyklého tahu si obyvatelé výškových budov sami vyčistí kanály nebo zavolají služby údržby.V soukromých domech v každém případě všechno spadá na bedra majitelů.Pokud je kanál nestabilní, možná jste ho vysvobodili, aniž byste brali v úvahu stoupání větru a periodický převrh.Tento problém můžete vyřešit přesunutím výstupu, ale není to snadné.Začněte tím, že se pokusíte umístit deflektor (pokud tomu tak není) nebo mírně zvýšit /snížit výšku.

Vlastnosti nuceného větrání v koupelně

Když je během provozu nainstalován ventilátor, množství odpadního vzduchu se výrazně zvyšuje.Ale vzhledem k tomu, že případ překrývá část průřezu kanálu, jindy, když ventilátor nefunguje, je průtok snížen třikrát.Výsledkem je, že celkový výkon ventilačního systému klesá.

Aby se tomu zabránilo, je možné nainstalovat ventilátor s nižší sací mřížkou a zvýšit tak kapacitu na normální.Druhá možnost - během instalace ponechte mezeru 1,5 až 2 cm mezi tělem a stěnou, tj.vydělej nohy.Vzduch vnikne do mezery a větrání bude v každém případě normální.Další podrobnosti naleznete ve videu.


Po zvolení způsobu instalace a typu mřížky můžete přistoupit přímo k instalaci.Velikosti pro fanoušky se mohou lišit.Proto je každý případ individuální.Ale základní kroky jsou standardní:

 • Na dlaždici pod tělem musí být vytvořen otvor.Nejjednodušší způsob je nastavit ventilátor a obrys.Poté pomocí speciální trysky na vrtáku nebo brusce vyřízněte otvor vhodné velikosti.
 • Sejměte přední panel z ventilátoru.Upevňuje se jedním šroubem dole.Šroub byl odšroubován, mřížka byla odstraněna.Nyní viditelné otvory pro upevňovací prvky.Vložíme ventilátor v této podobě na místo (do kanálu), tužkou nebo značkou označíme místa, kde budou šrouby.
 • S vrtákem vhodného průměru vytváříme otvory v dlaždici a stěně pro velikost hmoždinky.
 • Provedeme řez v dlaždici, kde necháme průchod napájecího drátu.
 • Vložte hmoždinku.
 • Elektrické dráty protahujeme zvláštním otvorem na skříni ventilátoru (pokud není žádný otvor, vyvrtá se).
 • Namontujte na místo a utáhněte šrouby.
 • Připojte vodiče.
 • Prověřujeme funkčnost a instalujeme gril.
 • Zde si přečtěte o výběru ventilátoru a výpočtu jeho výkonu. U dřevěných toalet to platí jen částečně.Přečtěte si o , jak se zde zbavit pachů toalety.

  Větrání v koupelně v soukromém domě

  Zde se mohou při instalaci výfukového potrubí vyskytnout hlavní problémy.Když je plánujete, můžetesnížit na jednom místě a pak přivést na střechu.To je složitější z hlediska vnitřního zapojení - musíte vzduchové potrubí vytáhnout na správné místo a také při výstavbě nákladnější.Ale vzhled je solidní.

  Při plánování soukromého domu je možné sestavit všechny ventilační kanály na jednom místě a umístit je na střechu

  Další způsob, jak uspořádat ventilační kanály: přivést jej skrz zeď a poté podél venzdí.Podle pravidel by se měla pro normální trakci při přirozené ventilaci zvednout nad hřeben o 50 cm. Ale vy budete zobrazovat jeden společný kanál nebo oddělené pro každou místnost - záleží na vašem přání nebo na rozvržení.Obrázek bude něco takového.

  Tímto způsobem lze uspořádat odsávací větrání v koupelně a na záchodě soukromého domu

  Existuje další možnost: vyrobit mechanický kryt, který bude fungovat výhradně od ventilátoru.Poté je v závislosti na rozvržení vhodná jedna ze dvou možností zobrazených na fotografii.

  Možnosti mechanického větrání vany v soukromém domě

  V prvním případě (vlevo) je proveden výfukový otvor přímo na horní straně stěny (aby byla účinná výměna vzduchu, měla by být umístěna naproti dveřím,diagonálně výše).Toto zařízení používá běžný nástěnný ventilátor.Stejný obrázek ukazuje, jak můžete snížit počet potřebných kanálů.Pokud je vaše koupelna a toaleta blízko, přes tenkouoddíl pak můžete vytvořit díru a nainstalovat rošt.V tomto případě bude ventilace vany procházet toaletou.

  Ve druhé verzi (na obrázku vpravo) se používá vzduchový kanál s ventilátorem.Řešení je jednoduché, existuje však jedna námitka: pokud potrubí končí pod převisem střechy (na fotografii je krátký, ale jsou také dlouhé), strom po nějaké době zčerná.Pokud usoudíme z toalety, nemusí se to stát, a v případě koupelny se po několika letech cítí vysoká vlhkost.V tomto případě můžete „protáhnout“ potrubí k okraji střechy nebo kolenem na vrchol (ale zvednout 50 cm nad střechu).