Větrání (větrací otvory) pro větrání nadace - jsou nezbytné nebo ne?

K udržení podzemí v suchu je nutná ventilace základu.To lze provést dvěma způsoby - pomocí větracích otvorů v suterénu budovy (větrací otvory nebo větrací otvory) nebo odstraněním výfukového potrubí na střechu a vytvořením několika otvorů pro proudění vzduchu z různých stran základu.

Proč ventilovat podzemí

Není-li v izolovaném základu zajištěno větrání, v podkladu se rychle zvyšuje vlhkost, která se dříve nebo později změní naDensat.Vlhkost ve formě páry přichází přes podlahu z domu i ze země.Protože neexistuje ventilace základu, není možné jej odstranit, hromadí se v půdě pod domem, ve stěnách suterénu, usazuje se na podlahových trámech, na deskách podkladu a /nebo pojivových materiálů.Na stejném místě, kde je pozitivní teplota a vysoká vlhkost (pod vytápěným domem, i při silných mrazech, je teplota vždy nad nulou), se tam bakterie, houby a bakterie vždy velmi aktivně šíří.Výsledkem je, že do domu pronikají velmi nepříjemné pachy, materiály jsou zničeny.

Takže po několika měsících vypadá podlaha bez ventilace

Druhým důvodem, proč je nezbytná ventilace v podzemí, je radonový plyn, který se uvolňuje z půdy a někdy ve značném množství.Je to přírodní radioaktivní plyn.Bez větrání se radon hromadí v horní části podzemního prostoru a postupně proniká do domu.To, co může vést k přítomnosti radioaktivního plynu v obytných prostorech, pravděpodobně není nutné.To je další významný důvod, proč je nutné provést ventilaci podkladu.

Existují dva způsoby, jak ventilovat podzemní prostor:

  • V nadaci proveďte větrání (také nazývané větrací otvory).V tomto případě je vlhkost odstraněna tahem - větrací otvory jsou umístěny v protilehlých stěnách.
  • Aby se zajistilo odsávání vzduchu z podlahy - přivádějte větrací potrubí na střechu a přívod vzduchu skrz mřížky v místnostech.V tomto případě neotvírejte otvory v základně, ale je nutné důkladně zahřát vnější základnu + základnu + + slepé oblasti.Poté položte hydroizolační zeminu do podkladu.

Druhé řešení umožňuje zlepšit estetiku a nevytlačit podklady kvůli průvanu, ale vyžaduje značné materiální investice.Tato varianta je vhodná, pokud máte v úmyslu postavit energeticky efektivní, dobře izolovaný dům.Ve všech ostatních případech je vhodnější vytvořit nadační nadaci.

Jaké by měly být větrací otvory v nadaci a jak je uspořádat

Větrací otvory v základně jsou zaoblené nebo hranaté.sekce.V případě potřeby můžete trojúhelníkový nebo jakýkoli jiný tvar.Kdyby stačily v oblasti, aby účinně odstranily vlhkost z podlah.

Rozměry

Rozměry větracích otvorů v nadaci jsou regulovány pomocí SNiP (SNiP 31-01-2003).Ustanovení 9.10 uvádí, že oblast produktu musí být alespoň 1/400 celkové plochy podkladu.Například, pokud máte dům měřící 8 * 9 m, plocha podkladu je 72 metrů čtverečních.m. Pak by celková plocha větracích otvorů v nadaci měla být 72/400 = 0,18 m2.nebo 18 sq.viz

Ve stejném odstavci normy je předepsána minimální vzdušná plocha - nesmí být menší než 0,05 m2.Pokud převedeme na rozměry, ukázalo se, že obdélníkové otvory by neměly být menší než 25 x 20 cm nebo 50 x 10 cm a kulaté otvory by měly mít průměr 25 cm.

Můžete zvětšitotvory

Ve výškových budovách to dělají, ale v soukromých prostorách tyto otvory vypadají příliš velké.Obvykle se vyrábějí dvakrát méně, přičemž se zvyšuje počet větracích otvorů, takže celková plocha větracích otvorů není nižší, než se doporučuje.

Jak umístit

Proveďte otvory v základně 15-20 cm pod horním okrajem pásky.Pokud je základna nízká, před otvorem se vytvoří otvor - jáma.Vyžaduje se však odvětrání podkladu.

Otvory v základně jsou umístěny rovnoměrně na všech stranách základny proti sobě.To je nezbytné, aby ventilace nadace fungovala normálně.Vítr „letěl“ do jedné díry, bude létat do druhé a odvádí vodní páru a radon.

​​

větrací otvory v základně naproti sobě

Vzdálenost mezi dvěma sousedními větracími otvory v suterénu je asi 2–3 m. Pokud jsou uvnitř mola nějaké mola, je pro každou „místnost“ nutný alespoň jeden výstup.V samotných oddílech je také nutné provést větrací otvory - aby se vzduchové masy mohly pohybovat a tvořit ponor.To je přesně to, co potřebujeme.Aby byl pohyb víceméně volný, měla by být plocha nebo počet otvorů ve vnitřních oddílech větší a lepší, pokud je 2-3krát větší.Můžete vytvořit několik děr stejné velikosti jako v základně, nebo můžete vytvořit jednu, ale širokou.Druhá možnost, mimochodem, je výhodnější - vytvořené průchody mohou být použity pro obsluhu podzemí.

Pokud nenajdete mřížku vhodného průměru, můžete tak učinit

Větrací otvory v základech jakéhokoli formátu musí být uzavřeny mřížkami, aby živé bytosti nevstoupily do podkladu.Je žádoucí, aby rošty byly kovové a otvory byly malé.U myší plast nepředstavuje problém a jejich prevence je snazší než pozdější boj s nimi.

Tato možnost zlepšuje ventilační podmínky a šetří hlodavcům

Jak provádět větrací otvory

Vývody jsou vytvářeny ve fázi výroby základů.Pokud mluvíme o monolitickém základu proužku, pak jsou vložené části po instalaci výztužného rámu naskládány a fixovány.K uspořádání kruhových průduchů jsou položeny plastové nebo azbestocementové potrubí.Jejichhrany jsou v jedné rovině s vnější hranou bednění, jsou dobře upevněny.Při použití plastových trubek se do nich nalije písek, hrany se uzavírají zátkami.To je nezbytné, aby se během lití hmota betonu nevyrovnávala.Tyto hypotéky po demontáži nejsou odstraněny.

Instalované plastové trubky pro průduchy v základně

Obdélníkové průduchy jsou vytvořeny z desek, které srazí krabici požadované velikosti.Nainstaluje se také do bednění, ale po vytvrzení betonu se dřevo odstraní.

Je-li základna vyrobena z cihel, můžete cihly pravidelně řezat nebo polovinu namísto celku.V kruzích betonových bloků vezměte pár kusů se dvěma velkými otvory, proveďte je.Namísto jednoho z „normálních“.Jsou-li základna a základna vyrobeny ze železobetonových tvárnic, jsou otvory provedeny ve spárách.

Bednění bylo odstraněno

Otvory byly také uspořádány v přibližně sloupových, pilotových (šroubových, vrtaných, TISE) základech.Když se mezery mezi podpěrami uzavřou vybraným materiálem, zůstane požadovaný počet otvorů, jejichž celková plocha je 1/400 podpovrchové oblasti.

Takže můžete vložit odvzdušňovací trubku do základny bloků
Příklad tvorby vzduchu v dřevěném domě z kulatiny
Větrání v suterénu cihly
Uzavřít jemným okem

Jak napravit situaci

Co dělat, pokud existuje nadace, a zapomněli jste udělat větrací otvory nebo jejich velikost nestačí pro normální větrání - houba, zvýšená vlhkost a další „kouzla“ se začaly množit na podpole.Existuje několik způsobů, jak tento problém vyřešit:

  • Zvětšit velikost stávajících nebo vyvrtat nové.Vrtání monolitického základu není snadný úkol.Udělejte to buď s korunou vhodné velikosti.Pokud není korunka, můžete vzít dlouhý vrták s velkým průměrem a vyvrtat spoustu malých otvorů po obvodu větracího otvoru.Poté se vyvrtají zbývající mezery a nerovný povrch se pak buď rozemele, nebo jednoduše zakryje grilem.Dalším způsobem je objednání vrtání diamantem.Současně se používá speciální vybavení, otvory se vrtají mnohem měkčí, bez rázových zatížení.

    Diamantové vrtání v suterénu budovy

  • Pokud vytvoříte nové nebo rozšíříte staré průduchy, není zde žádná možnost ani přání, můžete zlepšit trakci odstraněním jedné nebo více trubek ze vzduchu dostřecha.Díky poklesu tlaku bude tah lepší, vlhkost se sníží.
  • Proveďte nucené větrání.Aby nedošlo k ručnímu zapnutí /vypnutí, můžete nastavit časovač nebo diferenční teploměr.Zapne se ventilátor, když je teplota v podzemí vyšší než na ulici (stav pro kondenzaci).
  • Snižte množství vlhkosti vstupující do podkladu.Nejčastěji je zdrojem půda, zejména s vysokou hladinou podzemní vody.Jehouzavřete parozábranou.Je vhodná tlustá plastová fólie (tloušťka od 150 mikronů).Je položen tak, že jeden list přichází do styku s dalšími 10-15 cm. Spoje jsou slepeny oboustrannou páskou (můžete ji zdvojnásobit - na začátku „překrytí“ a na konci ”).Fólie se navíjí na stěny o 20-30 cm, upevní se popruhem.Aby se předešlo poškození filmu během dalšího provozu, nalije se na něj vrstva písku nebo se vytvoří hubený potěr o tloušťce 3 cm. Pokud jsou základ, slepá oblast a základna izolovány, dává to dobrý účinek - v kombinaci s odvzdušňovací trubkou přivedenou na střechu.Pokud není izolace, na filmu se vytvoří kondenzace.Po předpojatosti v určitém směru může být vlhkost shromažďována a odebírána z podzemí.Tato možnost je sice horší, ale funguje.
  • K větrání podkladu v lázeňském domě (vytápěném) nebo v domech s vytápěním kamna existuje další řešení - umístit kamna tak, aby byl vzduch nasáván zpod podlahy (vyfukovat pod úroveň posledního patra).

    Větrání základny nasáváním vzduchu do pece ze stropu

  • Podlaha neexistuje - není nutná žádná ventilace.K realizaci tohoto axiomu je vyplněn veškerý prostor od země k podkladu.Používá se nejdostupnější materiál s dobrými tepelně izolačními vlastnostmi.Obvykle se jedná o expandovanou hlínu.Jeho minus je, že je hygroskopický a je schopen "vytáhnout" vodu ze země.S vysokou úrovní podzemní vody, pokud nechcete dělat kvalitní hydroizolaci na zemi (film se vstupem na zdi), můžete to jen zhoršit.K dispozici je druhý vhodný materiál s nejlepšímitepelné izolační vlastnosti a zcela nehygroskopické - zrnité pěnové sklo nebo jeho boj.Tento materiál se objevil relativně nedávno a málokdo to ví.Pro tento případ je skvělá volba.Je pravda, že je dražší než expandovaná hlína, ale je také mnohokrát teplejší a bezpečnější (expandovaná hlína je často nebezpečná pro životní prostředí).

Zavření větracích otvorů na zimu nebo ne

Existují dva úhly pohledu, zda blokovat větrací otvory v podzemí na zimu nebo ne.Pokud zůstane otevřená, nebude se hromadit vlhkost.A to je dobré, ale na oplátku dostaneme chladnou podlahu a zvýšené náklady na vytápění.Cesta ven je zesílená izolace podlahy, takže ventilace neovlivňuje její teplotu a nevyžaduje zvýšené vytápění.

Je-li vzduch na zimu zavřený, v půdě se hromadí vlhkost.Teplý vlhký vzduch z domu padá na polovinu, dopadá na chladné povrchy a v zimě je to suterénní stěny, kondenzace vlhkosti, kanalizace do země.To znamená, že v létě se odtud vypařuje a zvyšuje vlhkost v suterénu.

Větrání základny bez větrání (větrací otvory)

Jedná se o komplexní soubor prací, který začíná instalací drenážního systému.Voda musí být odstraněna ze základu, aby nevnikla do budovy kvůli hygroskopičnosti a propustnosti betonu pro páry.Mimochodem, to může být občas sníženo pomocí základního nátěru pro hluboko pronikající beton s polymery.

Drenážní systém

Dalším krokem je hydroizolace.nadace a čepice, jejich izolace.Hydroizolace může být potažena nebo natřena.Izolace - v tomto případě doporučujeme EPS - extrudovaná polystyrenová pěna.Je to ideální pro tyto podmínky: kromě vynikajících tepelně izolačních vlastností není hygroskopický, neprochází vodou ani v kapalném ani plynném stavu, nemá ho rád hmyz ani zvířata, nehnije a mikroorganismy se v něm množí.

Slepá oblast je izolována stejným materiálem, protože bez ní může půda v podpole zamrznout.

Izolace suterénu, slepá oblast

Poté je nutné minimalizovat tok vlhkosti z půdy - zakrýt ji hydroizolačním materiálem.Můžete použít jakýkoli materiál s vhodnými vlastnostmi - od polyetylenové fólie (o hustotě 150 mikronů) po moderní difúzní membrány, které nebudou bránit úniku páry z podkladu, ale nebudou pronikat páry.Ručníky se pokládají tak, že jeden na druhého se přiblíží nejméně 15 cm, klopy se přilepí oboustrannou páskou.Vodotěsná fólie se navíjí také na stěny - 20-30 cm, kde je upevněna upínací deskou (upevnění hmoždinkami nebo hřebíky v závislosti na základním materiálu).

Hydroizolační membrána

Ventilační systém je dále organizován.Na střeše je zobrazena jedna nebo více trubek (v závislosti na objemu podkladu), v podlaze je vytvořeno několik otvorů přiváděného vzduchu, nejlépe z nebytových prostor.Ze strany domu jsou uzavřeny ventilačními mřížkami.

Organizace větrání podkladu bez větrání