Vibrační ponorné čerpadlo "Kid" - přehled

Zalévání zahrady, čerpání vody do nádrže ze studny, řeky, jezera nebo dokonce ze studny - to vše lze provést ponorným čerpadlem Kid.Co je hezké, stojí to docela dost, i když jeho vlastnosti jsou skromné, ale na zalévání zahrady nebo na dodávku vody na pár kohoutků to bude stačit.

Má skromné ​​rozměry a hmotnost

Rozsah

Kid ponorné čerpadlo má nízké náklady, je vhodné pro čerpání čisté vody.Je lepší nečerpat silně znečištěnou vodu - rychle vyhoří.Používá se v následujících případech:

 • pro zalévání zahrady;
 • pro shromažďování vody do skladovacích nádrží;
 • pro zásobování vodou doma, avšak s určitými omezeními (více k tomuto níže).

Dítě může čerpat vodu z ponorného čerpadla ze studny, přírodního zdroje - rybníka, řeky, jezera.Je vhodný pro dávkování vody z nádob.Může být použit pro studny, ale s výhradami.Protože typ čerpadla je vibrační, vytváří ve vodním sloupci vibrace a zvyšuje tak nejmenšíčástice (bahno, jíl, písek) ze dna a sající je.Pokud to v případě studny není nic jiného než neprůhledná voda, pak při použití čerpadla Kid v studni může rychleji zašpinit.V každém případě se jedná o společný názor.

Aby dítě nenarazilo na stěny studny nebo studny, jsou na jeho tělo kladeny gumové tlumiče nárazů

Výrobci uvádějí ve svých doporučeních pro použití minimální průměr studny nebostudny - 90-100 cm, některé modely (Kid 3) mohou pracovat ve zdrojích o průměru 70-75 cm, nicméně jsou používány také ve velmi úzkých studnách.Hlavní věc je, že tam jde.Zároveň však bije na stěny studny, vytváří další vibrace a hrozí, že rozbije kryt nebo poškodí jeho vlastní tělo.Chcete-li snížit tlukot těla, nasaďte gumové kroužky (na obrázku výše).Řeší problém.

Výrobci

Název „Kid“ a „Brook“ je již dlouho názvem domácnosti.Takže dnes nazývají malá ponorná vibrační čerpadla.Původně byly vyráběny výhradně v Rusku nebo v sousedních zemích, ale dnes je na trhu spousta čínských „dětí“.Obecně existuje v Rusku několik výrobců podobných čerpadel:

 • Ve ​​městě Livny, v regionu Oryol a ve Vladimirském Bavleni je to právě Kids.Většina přichází s horním přívodem vody, Kids M - s nižším.
 • ​​
 • Děti se vyrábějí také v Klimovsku v moskevském regionu.
 • V Kursku a Kirově (závod Lepse) se vyrábějí čerpadla stejného typu, avšak nižšíDalší jména - Vodnář.
 • V Bryansku (podnik Topol) se vyrábí Rodnichki.Se stejným názvem jsou ponorná čerpadla vyráběna v Čeljabinsku a také ve společnosti Bison.
 • Brook jednotky se vyrábějí v Mogilevu (Bělorusko).

  Různé názvy a společnosti, některé rozdíly v charakteristikách, ale všechny jsou ponorná vibrační čerpadla typu Kid

Zbývající značky jsou čínské.Jak zjistit?Pečlivě zvažte obal a cestovní pas.Pokud se jedná o ruského výrobce, musí existovat adresa, název společnosti, seznam služeb atd.Pokud takové informace neexistují, pochází tento produkt ze Severní Koreje.

Technické specifikace

Jak již bylo uvedeno, ponorná čerpadla Kid mají malý výkon - hlavně asi 250 wattů, to znamená, že není schopen vytvořit vysoký tlak.Jejich klony s jinými jmény lze nalézt o něco silnější.

Ještě důležitější je, že výška zdvihu je, jak daleko může být voda čerpána. V technických specifikacích by měla být asi o 20% více, než potřebujete.

Věnujte pozornost napájení, pro které je tento model určen.Obvykle je to 200 V s možnými malými odchylkami řádově 5%, ale skutečností je, že v síti může být 240 V a při tomto napětí bude hořet čerpadlo s takovými vlastnostmi.Východiskem je instalace stabilizátoru nebo hledání modelu s vyšším provozním napětím (snížení z pracovního nemá na práci tak negativní vliv - výkon klesá).

Délkaelektrický kabel může být od 10 metrů do 40

Dalším důležitým ukazatelem je výkon.Obvykle se uvádí v litrech za minutu nebo za sekundu.Tato hodnota ukazuje, kolik vody je jednotka schopna čerpat za normálních podmínek.U tohoto typu zařízení je tento údaj poměrně malý - asi 400 ml /sec.Takové ponorné čerpadlo pro kojence může dodávat vodu s jedním odběrným místem - jednou zavlažovací hadicí nebo kohoutkem v domě.Bez dalšího vybavení není schopen nic víc.

Název Přívod vody Ochrana proti volnoběhu /přehřátí Výkon Výkon Výška stoupání Průměr Hloubka ponoření Cena
M P 1500 topol horní ne /ano 240 W 24 l /min 60 m 99 mm 3 m 1 741 rublů (plast)
Brook-1 Mogilev Horní ne /ne 225 W 18 l /min 72 m 110 mm ) 1459 rub (šňůra 10 m)
PATRIOT VP-10В (USA /Čína) Horní žádné /žádné 250 W 18 l /min 60 m 98 m 7 m 1 760 rublů (délka kabelu 10 m)
BELAMOS BV012 (Rusko /Čína) Dolní žádný /žádný 300 W 16,6 l /min 70 m 100 mm 3 m 2110 třením (šňůra 10 m)
topol Kid-M 1514 nahoře žádný /ano 250 W 25 l /min 60 m 98 mm 3 m 2771třít (kov, šňůra 40 m)
Caliber NVT-210/10 (Rusko /Čína) Vrchol žádný /žádný 210 W 12 l /min 40 m 78 m 10 m 1099 tření (šňůra 10 m)
bizon MASTER Rodnichok NPV-240-10 Horní ) ne /ne 240 W 24 l /min 60 m 100 m 3 m 1869 třením (šňůra 10 m)
QUATTRO ELEMENTI Acquatico 250 Vrchol ne /ne 250 W 17,5 l /min 75 m 100 m 2 m 2 715 rublů (šňůra 10 m)
Vodnář-3 (Lepse) Horní žádný /přítomný 265 W 26 l /min 40 m 98 mm 1 900 rublů (šňůra 10 m)
Kid 25 m(Kursk) Dolní ano /ne 250 W 7,1 l /min 40 m 1 920 rubů (25 m šňůra)

Každý typ čerpadla má jinou délku elektrického šňůry, což mění cenu(čím delší je kabel, tím dražší).Odrůdy také najdete s ochranou proti běhu nasucho, ale můžete to udělat sami (viz níže).

Instalace do studny nebo studny

Ponorné čerpadlo Dítě je zavěšeno na syntetickém kabelu.Kovový kabel nebo drát je rychle zničen vibracemi.Jejich použití je možné, pokud je na dně připojen syntetický kabel - nejméně 2 metry.K upevnění v horní části těla jsou oči.V nich je konec kabelu opatřen závitem a pečlivě upevněn.Jednotka je umístěna ne méně než 10 cm od pouzdra čerpadla - tak, aby nevsávala.Řezané hrany jsou roztaveny tak, aby se kabel neuvolnil.

Kabely lpí na zvláštním oku

​​

Připojovací hadice a trubky

Přívodní hadice je namontována na výstupu čerpadla.Jeho vnitřní průměr by měl být o něco menší (pár milimetrů) průměru trubky.Příliš úzká hadice vytváří další zatížení, díky kterému jednotka rychleji vyhoří.

Je přípustná instalace pružných gumových nebo polymerních hadic, jakož i plastových nebo kovových trubek vhodného průměru.Při použití potrubí je k nim čerpadlo připojeno kusem ohebné hadice o délce nejméně 2 metry.

Schéma instalace ponorného vibračního čerpadla

Hadice na hubici je upevněna pomocí kovové svorky.Obvykle zde vyvstává problém: hadice vyskočí z konstantních vibrací.Aby se tomu zabránilo, je možné vyplnit vnější povrch trysky, což jí dodá další drsnost.Drážku můžete také drážkovat pod svorkou, ale příliš ji neuneste.Je lepší použít svorku z nerezové oceli se zářezy - přidává další tuhost držáku.

Je lepší vzít si obojek jako je tento

Příprava a sestup

Nainstalovaná hadice, kabel a elektrický kabel jsou taženy k sobě, instalacezúžení.První je umístěn ve vzdálenosti 25-30 cm od těla, zbytek je v krocích po 1-2 metrech.Bannery mohou být vyrobeny z lepicí pásky, plastových sponek, kusů syntetického vlákna atd.Použití kovového drátu nebo svorek je zakázáno - během vibrací se roztřepípláště šňůry, hadice nebo vlákna samotného.

Na hlavě studny nebo studny je instalována příčka, ke které bude připojen kabel.Druhou možností je háček na boční stěně.

Připravené čerpadlo je pečlivě spuštěno do požadované hloubky.I zde vyvstávají otázky: v jaké hloubce by mělo být čerpadlo Kid nainstalované.Odpověď je dvojí.Zaprvé by vzdálenost od vodního zrcadla k horní části pouzdra neměla být větší než hloubka ponoření tohoto modelu.Pro společnost „Baby“ je Topol 3 metry, pro jednotku PATRIOT - 10 metrů.Za druhé, na dno studny nebo studny by měla být alespoň metr.To je proto, aby nedošlo k výraznému ochlazení vody.

Kravata s plastovými, nylonovými šňůry, lepicí páskou, ale ne kovovými (dokonce i ve skořápce)

Pokud je dětská pumpa instalována v studni, neměla by se dotýkatstěny.Při instalaci do studny se na tělo nasadí gumový pružinový kroužek.

Po spuštění čerpadla do požadované hloubky je kabel upevněn na příčníku.Upozornění: veškerá hmotnost musí být na kabelu, nikoli na hadici a ne na kabelu.Chcete-li to provést, při lepení se povraz vytáhne a šňůra a hadice se mírně uvolní.

Instalace do mělké jímky

S malou hloubkou jímky, když je délka kabelu menší než 5 metrů, aby se neutralizovaly vibrace, je kabel zavěšen z příčky přes pružinové těsnění.Nejlepší volbou je kus silné gumy, která vydrží zatížení (hmotnost a vibrace).Použití pružin je nežádoucí.

Možnostiupevnění ponorných vibračních čerpadel s horním a dolním přívodem vody

Instalace do řeky, rybníka, jezera (horizontální)

Ponorné čerpadlo Malysh lze provozovat také ve vodorovné poloze..Jeho příprava je podobná - nasaďte hadici, vše upevněte pomocí vazeb.Teprve potom by mělo být tělo obaleno gumovým plechem o tloušťce 1-3 mm.

Varianta vertikální instalace v otevřeném jezírku

Poté, co je čerpadlo spuštěno do vody, může být zapnuto a provozováno.Nevyžaduje žádná další opatření (plnění a mazání).Ochlazuje se pomocí čerpané vody, a proto zapnutí bez vody na to působí velmi špatně: motor se přehřívá a může vyhořet.

Vlastnosti provozu

Některé modely ponorných vibračních čerpadel pro vrty mají ochranu proti přehřátí.Toto je velmi užitečná funkce, která zabraňuje vyhoření motoru.Při dlouhodobém provozu nebo v případě narušení provozu, vestavěné tepelné relé (ochrana proti přehřátí) otevře obvod napájení a vypne čerpadlo.Po chvíli se relé vrátí do původního stavu a operace pokračuje.

Další možnost pro ochranné kroužky

Pokud se vaše čerpadlo vyplo kvůli přehřátí, je vhodné okamžitě zjistit důvod.Vypnutí může být způsobeno nedostatkem vody, zvýšeným napětím.Pokud ano, spusťte zařízení pouze tehdy, když se vše vrátí do normálu.Dalším možným důvodem je to, že sací potrubí je ucpané.Můžete s tím bojovatvyjměte čerpadlo, demontujte jej a vyčistěte, což je během záruční doby kontraindikováno.Přestože je vaše čerpadlo ucpané, již jste porušili provozní pravidla - je vhodný pro čerpání pouze čisté vody.

Ochrana proti chodu nasucho

Protože mnoho modelů batole nemůže být sníženo pod tři metry od vodního zrcadla, s malým průtokem existuje riziko, že voda skončí a čerpadlo bude pokračovat.práce a jako výsledek vyhoří.Abyste se této situaci vyhnuli, můžete nainstalovat snímač hladiny vody.Jedná se o plovákový senzor, nazývaný také „žába“.Funguje to velmi jednoduše:

Snímač hladiny plovoucí vody

 • , když je zvednutý, kontakty jsou sepnuty, napájení je dodáváno;
 • , když hladina vody klesne, plovák klesne, kontakty v senzoru se otevřou, přeruší obvod napájení;
 • se voda postupně hromadí, plovák stoupá nad určitou úroveň, kontakty se opět sepnou a čerpadlo se zapne.

V mezeře napájecího kabelu je takový senzor - méně než 1 tr, je instalován jednoduše - ale výhoda z něj je velká.

Práce s hydraulickým akumulátorem

Obecně nejsou ponorná čerpadla s vibracemi konstruována tak, aby fungovala ve spojení s hydraulickým akumulátorem.Nemohou vytvořit dostatečně vysoký tlak.Ale ... za určitých podmínek fungují.Schéma montáže je standardní: čerpadlo, tlakový spínač, manometr, hydraulický akumulátor, to vše se shromažďuje pomocí pětikolíkové armatury.Pro normální provoz na konci ponořen dohadicová voda je nainstalována zpětný ventil (aby voda neteče zpět do studny).Další podmínkou - musí být akumulátor významné kapacity (100 nebo 150 litrů).

Schéma zásobování vodou soukromého domu s ponorným vibračním čerpadlem Kid

Po sestavení tohoto schématu je nutné nakonfigurovat tlakový spínač.Žádá se o to méně, čím lépe, jinak nebude mít dítě dostatek energie.Ale i při malém tlaku bude vše fungovat na síle několik let, ale spíše - rok a půl.

Co dělat, abychom pracovali déle

Čerpadla typu Kid stála jen velmi málo, ale netrvají dlouho - asi 2-3 roky.Při jejich výrobě se používají levné materiály ke snižování výrobních nákladů.Pokud jsou ihned po zakoupení provedeny některé činnosti a jsou prováděny pravidelné „technické kontroly“, může být životnost výrazně prodloužena.Co tedy lze udělat:

 • Šrouby upevňující pouzdro by měly být okamžitě nahrazeny delšími a měly by být doplněny pojistnými maticemi.Pokud tak neučiníte, šrouby povolte a zlomte dřík.
 • Zkontrolujte čerpadlo jednou za měsíc, při čerpání kontaminované vody je rozebírejte a vypláchněte.
 • Při provozu s hydraulickým akumulátorem nastavte minimální tlak.
 • Namontujte ochranu proti chodu nasucho.
 • Napájecí napětí prostřednictvím regulátoru.

Některé z těchto činností jsou nákladné.Například, stabilizátor stojí přibližně stejné nebo dokonce více než toto čerpadlo, ale může být použit s jinými typy a všichni budou lépe pracovat se stabilnímnapětí.Klíčovým bodem, který je třeba splnit, je však změna šroubů.