Vláknité obklady nebo vláknocementové panely: co to je a jak jej namontovat

Výběr materiálu pro zdobení fasády domu není zdaleka snadný.Musí to být krásné, trvanlivé, trvanlivé, vyžadující minimální péči.A opravdu chci, aby to bylo levné.Splnění všech požadavků současně je nereálné.No, ne, prozatím takový materiál.Pokud vynecháte „levné“, můžete zvážit obložení z vláknitého cementu.Pro všechny klady je také nehořlavý a kompatibilní se všemi typy stěn.

Co je to vláknitý cementový obklad nebo panely

Vlákninové cementové obklady nebo desky (vláknité obklady) - kompozitní materiál na bázi cementu, který se používá pro vnější výzdobu fasády.Namontováno na principu větrané fasády - na bednu.Některé systémy umožňují montáž na dřevěný rám, jiné (japonské) doporučují pouze vlastní - vyrobené z kovu.

Může to vypadat jako malované obložení nebo imitace tyče

Existují dvě formy uvolnění:

 • Ve formě dlouhých desek různých tlouštěk ašířka.Tento typ materiálu obvykle napodobuje dřevo.Ve skutečnosti se tento konkrétní typ nazývá fibrosiding a upevňovací systém je podobný konvenční vlečce.
 • Ve ​​formě desek různých formátů.V této kategorii může býthladké panely nebo imitující zdivo, kámen atd.Také namontovaný není přepravka, ale má své vlastní vlastnosti.

Složení obklady z vláknitého cementu se liší od výrobce k výrobci, ale základem je vždy cement a vyztužovací vlákno.Některé přidávají celulózová vlákna (téměř všechna), jiné obsahují jemné frakce písku, jedí s přísadami slídy nebo jiných minerálů.V závislosti na přísadách se mění typ /vzhled vnějšího povrchu.

Vláknitý cementový obklad je nejen „dřevitý“, ale také hladký, s imitací sádry nebo kamene

Vláknité desky a vláknitá obkladová deska mohou být natřeny hromadně nebo napovrch (akrylová barva).Existují možnosti s vnějším keramickým povlakem (velmi drahé), nejsou žádné skvrny - pro vlastní lakování.Keramický povlak - velmi krásný a odolný, ale také velmi drahý.Dlaždice slínku budou stát zhruba stejné.Během instalace je o něco jednodušší pracovat s materiálem natřeným hromadně - není třeba konce ani řezy řezat.Je lepší v tom smyslu, že na čipech nebude žádný barevný rozdíl.Ale postupem času barva na povrchu mizí, musíte barvu aktualizovat.Jako u malované na povrchu.Zde jsou pouze náklady na vlákno-cementové materiály barvené ve velkém.

Nejlevnější variantou jsou obklady z vláknitého cementu nebo nepotažené desky.V tomto případě jste svým vlastním návrhářem

Pokud mluvíme o podobných materiálech, pak při řezání vláknitého cementového obkladu a desek jsou velmipřipomínat výrobky z azbestocementu.Jediný rozdíl je v tom, že místo azbestu se používá vlákno.No a vypadají jinak - pevnější.

Výhody

Budeme hovořit konkrétně o obkladech z cementového cementu, protože je běžnější než desky (hlavně kvůli ceně) a recenze a provozní zkušenosti více.Obecně je tento materiál v provozu považován za hodný a nezraněný.Ale to je pod jednou podmínkou: při správné instalaci.Každá ze společností má pokyny k instalaci a má více než sto stránek.Popisuje konkrétní uzly a procesy.Pokud je vše hotové podle pravidel a doporučení (nebo docela trošku odjet), je zaručen dobrý výsledek.

Je důležité dodržovat technologii.Lakovací sekce a montážní kování jsou jedním z klíčových bodů

Výhodou obklady z vláknitého cementu jsou obecně:

 • Rozměrová stabilita.Existuje tepelná roztažnost, ale je malá.
 • Vláknocementové desky a desky nejsou duté, bez dutin.Rohy a spoje lze provádět „tupo“, bez použití dalších prvků, jako u vinylové desky.
 • Vypnuto.
 • Materiál je hustý, tvrdý.Když je rám správně sestavený, téměř "nehraje", neporuší se, je možné se naklonit, je obtížné rozbít.
 • Vysoká odolnost proti mrazu - 50 cyklů při „Rospan“, 150 „Enterit“, 300 japonských „Nichi“.
 • Podle pravidel instalace (lakování vhodnými barvami na koncích, pilové řezy, upevňovací prvky), nízká absorpce vody - ne více než 8 (japonské desky) - 18% hmotnostníchponoření do vody po dobu 48 hodin.
 • Nenáročná péče.Po dlouhou dobu se udržuje atraktivní vzhled, není nutná aktualizace barvy.Například společnost Kedral zaručuje stálost barev po dobu 10 let.

  Dalším bodem: pokud spojujete vláknocementové desky bez spojovacího profilu, ponechte mezeru

 • Můžete ji namontovat kdykoli v průběhu roku.Pouze při tónování kloubů a odštěpků je možné provádět při zvýšené teplotě, což však představuje určitá omezení doby instalace.
 • Můžete řezat pomocí pilové pily - kotouče s kalenými zuby, kotoučové pily nebo úhlové brusky, brusky.Při použití brusky nebo kotoučové pily jsou doporučenými kotouči Leitz nebo Bosch pro vláknitý cement.Pro skládačky potřebujete také speciální soubory pro vláknitý cement.

Takto vypadá obklad vláknitého cementu na pile

To je vše o ctnostech.Stručně řečeno, můžeme říci, že při normální kvalitě neexistují žádné stížnosti na obklady vláknitého cementu.Může být provozován roky a současně nevyžaduje absolutně žádnou pozornost.

Nevýhody

Stejně jako u jakéhokoli jiného materiálu, mají obklady nebo desky z vláknitého cementu nevýhody.Pokud mluvíme o provozních otázkách, nejsou téměř žádné miny.Při správném namontování se dlouho nemění.Ani kusy, které zůstaly na ulici, se za rok nezměnily a jejich konce nebyly zapečetěny.Ale to vše se týká kvalitního materiálu.A přesto existují nevýhody:

 • Vysoká cena.Nespočívá jen v hodnotěpanely sami nebo vlečky.Přesto náklady směřují k designu, ke kterému bude připojeno vše, plus drahé příslušenství, které nepodléhá korozi.

  Tón můžete přizpůsobit střešnímu materiálu

 • Složitá instalace.V tom smyslu, že uzly musí být provedeny podle doporučení výrobce.Rovněž je nutné zpracovat spáry, spáry, pilové řezy, montáž hardwarových míst s doporučeným složením (barva nebo tmel).Po celou tu dobu a barva /tmel stojí hodně.
 • Poměrně specifický pohled při použití obklady z vláknitého cementu.Ale můžete se o tom dohadovat, protože existují různé textury a můžete je kombinovat různými způsoby, získávat odlišný styl a vzhled - od moderního po klasický.
 • Těžká hmotnost, kterou je třeba vzít v úvahu ve fázi plánování nadace.A ne všechny zdi mohou být „zavěšeny“ velkou hmotou.

Obecně nejsou obklady a desky z vláknitého cementu nejlevnější, ale dobrý materiál.Na našem trhu je již více než tucet let.Pokud by to bylo špatné, došlo by k moři negativních recenzí a stížností.Nejsou tam.Obecně existuje pozitivní zkušenost s provozem některých nuancí, které jsou obvykle způsobeny chybami instalace.

Instalace: na co as čím

Vláknitý cementový obklad se instaluje podle zásad větrané fasády, tj. Na bednu s možným využitím izolace.Jak již bylo zmíněno, každá společnost má svůj vlastní instalační manuál.Je volně k dispozici.Doporučujeme, aby před nákupem vlákno cementové obklady konkrétní společnosti, pečlivěpřečtěte si příručku.Pokud se chystáte připojit sami, stojí za to mít představu o tom, co a jak na to.I když plánujete najmout tým k instalaci, neublíží vám vědět, jak by se mělo všechno udělat.Konec konců, každý výrobce spočívá v tom, že dlouhodobý provoz je možný pouze při správné instalaci.

Namontováno na bednu.Minimální vůle je 2 mm, rozteč není větší než 600 mm, při použití kovového subsystému je doporučená tloušťka pro naše počasí 2 mm

Podšívka pro obklady z vláknitého cementu může být dřevěná nebo kovová.

 • Kovový rám se doporučuje pro instalaci na betonové, cihlové a pórobetonové budovy.Může to být nerezová ocel, galvanizovaná ocel nebo hliníková slitina.
 • Dřevěná bedna se doporučuje pro dřevěné nebo rámové domy.Dělají to hlavně z tyče 50 x 50 mm, ale mohou existovat možnosti se šířkou - může být 50 x 40 mm a 50 x 30 mm.Předpokladem je použití suché paprsky s předběžnou ochrannou impregnací na bednu.

Často montované na dřevěné kostky

„Nativní“ upevňovací systémy pro výrobce vláknitých cementových desek a silničních vleček.Proto se i na cihlové nebo betonové zdi používá rám.Máme to levnější.Nezapomeňte dát kovový výchozí profil, všechno ostatní se získá ze dřeva.Jak se ukázalo v praxi, pokud používáte suché dřevo s vysoce kvalitní impregnací a nezanedbáváte doporučení pro spojovací prvky(montážní otvor v desce je o něco větší než průměr upevňovacího prvku), nevznikají žádné problémy.

Mimochodem musí být spojovací prostředky rovněž považovány za necitlivé na korozi.Samořezné šrouby odolné vůči korozi jsou drahé, samozřejmě můžete galvanicky nahradit galvanickým povlakem.Ale ne s hliníkovým subsystémem.Připevněte k ní pouze nerezovými spojovacími prvky.

Druhy a metody spojování

Většina obkladů z vláknitého cementu je namontována „rybí kost“ - jedna deska pokrývá druhou.Takže obvykle obložte dům podšívkou.Hlavní výhodou této metody je minimální možnost proudění vody mezi deskami.Vlhkost jednoduše klesá, protože desky se vzájemně překrývají o 25-30 mm (v závislosti na velikosti desky).Zároveň však dochází ke zvýšené spotřebě, protože při šířce 19 cm zůstává „funkční“ pouze 15–16 cm.

Různé způsoby instalace - překrývání a tupo

Druhým typem spojování obkladových desek z vláknitého cementu je tupo.Realizuje ji belgická společnost Cedral v řadě kliknutí.Deska této řady má čtvrtinový výběr, zasunuje se jeden do druhého, upevňuje se samořeznými šrouby na svorky (malé montážní desky pro skrytou montáž).V tomto případě nemusí být povrch desky vyvrtán, protože jazyk škeble lpí na výčnělku desky a tím jej drží.

Roh bez přídavných prvků

Rohy a spáry obklady z vláknitého cementu mohou být zdobeny přídavnými prvky - úhly, mohou být spojeny kartotékami pod úhlem 45 ° a vynechány.malování.Sklenice je vydávána /kupována za vedlejší kolejbarva, na kterou je malovaný materiál.Japonské fasádní panely z cementového vlákna nejsou potažené barvou, ale doporučeným tmelem.Pod dalšími prvky by měly být mimochodem skvrny také sekce.Otvory pro upevnění zakryjte také vhodným nástrojem.

Rohy jsou oříznuty speciálními prvky

Pokud se vám líbí design s rohy a nelíbí se vám cena těchto rohů (mnohem dražší), existuje možnost -stejné desky podél (stejné nebo jiné barvy), malovat řez a spojit je na rohu pomocí šroubů.Je zřejmé, že při bližším prozkoumání tato možnost ztratí v estetice, ale pokud je rozpočet omezený - dobrý způsob, jak ušetřit.

Charakteristiky a ceny fasádních fibrosidů různých výrobců

Japonský Nichiha (Nichikha) se objevil na trhu před všemi ostatními výrobci, následoval belgický Cedral (Cedral).Obě značky se neliší v demokratické ceně, ale mají stabilní kvalitu.Japonci vynikají svou texturou a keramickým samočistícím povlakem, který poskytuje záruku 50 let.V současné době mají 6 sérií, v každé sérii 20 až 120 různých textur a vzorů.Existuje jiný kámen, cihla, omítka.Existuje mnoho možností, takže existuje spousta z čeho vybírat.Dnes mají nejširší škálu dokončovacích fibropanelů.Nevýhodou je vysoká cena a skutečnost, že jsou viditelné spoje mezi panely.Nejnovější chyba je opravena v nové řadě FUGE.

Jen malý zlomek vláknitých cementových desek Nichik ... ale cena je

Fibrosiding Cedral (Cedral) je produkován velkou kampaní Eternit, jejíž sídlo se nachází v Belgii.Jedna z rostlin byla spuštěna v Rusku.Vyrábí výrobky slušné kvality.Pro použití v nízkopodlažní konstrukci jsou k dispozici pouze dvě pravítka - s obvyklou hranou (je možná montáž na kolo) a se zámkem pro montáž zezadu na záda.Povrch napodobuje dřevo (musím říci kvalitativně), neexistují žádné další ozdůbky.

​​
Jméno Katedrála (Cedral) Katedrála Cick (Cedral Click) Latonit (Latonite) Rusko Rospan (Rusko) Nichiha Nichiha (Japonsko)
Délka /šířka /tloušťka jedné desky 3600/190/10 mm 3600/186/12 1800;2200;3000;3600/200/8 mm 1593 * 455 (306) * 14 mm 3030/455/16 mm
Hmotnost jedné desky 10,9 kg 12,2 kg 4,8;5,8;7,9;9,5 kg 9,6 a 14 kg
Užitečná plocha jedné desky při překrývání 0,576 m2 - překrytí může být od 20 mm do 40 mm, plocha je 0,36 až 0,72 m2
Užitná plocha jedné desky při montáži na konec 0,684 m2 0,6228 m2
0,306-0,612 m2 0, 49 m2 nebo 0,72 m2
Hmotnost na metr čtvereční 15 kg /m2 18 kg /m2 16,9 kg /m2 19 kg /m2
Hustota 1300 kg /m3 1300 kg /m3 1650 kg /m3 1400 kg /m3
Pevnostohyb
příčnýdruhý /podélný
23/11 N /mm2 23/11 N /mm2 215 kgf /cm2
Modul pružnosti příčný /podélný 7500/5500 N /mm2 7500/5500 N /mm2 45-65 MPa. 12,2 MPa
Expanze z vlhkosti 0,3 mm /m 0,3 mm /m Absorpce vody 16% 1,82%
Expanze z teploty 0,212 mm /m 0,212 mm /m 2%
Odolnost proti mrazu - cykly /zbytková pevnost 150 cyklů /90% 150 cyklů /90% 150 cyklů /90% 150 cyklů /90% 150 cyklů /90%
Cena 1 124 rub /m2 1 200 rub /m2 730 rub /m2 ) asi 1 000 rublů /m2 od 1 500 rublů /m2

Rospan a Latonite se obvykle liší od ruských výrobců.Pokud jde o sortiment, jsou skromnější a poskytují na ně 10letou záruku.Latonite se liší tím, že vyrábí desku různých délek - od 1800 mm do 3600 mm.Vláknocementový obklad Latonite má menší tloušťku - 8 mm, což umožňuje jeho levnější výrobu, ale jeho pevnost bude nižší.Společnost může vyrábět panely bez konečné ochranné vrstvy před ultrafialovým zářením - pro použití v budovách.K dispozici jsou také nenatřené výrobky - pro samolakování.

Obecně jste si pravděpodobně uvědomili, že obklady a panely z vláknitého cementu jsou skvělou volbou, ale to je v případě, že rozpočet není příliš omezený.

Zajímavé nápady a některé uzly

Vypadá to velmi dobře a blízko, pěkně na dotek

]

Různé typy v jednom gamutu - příjemná kombinace pro oči

Pod kámen, cihla, dlaždice - to všepřílišvláknový obklad

Dokončování venkovních teras - proč ne.Hladké panely vypadají stylově

Někteří výrobci nabízejí barvy - některá z palet RAL

Několik vzorků

Modré i dřevo jsou všechny stejné materiály

Vypadá to o nic horšího než z dálky

Jedna barva, různé textury

Nejen v klasickém stylu ...

Různá šířka a tloušťka desky

Spojujeme to, co se nám líbí

rozsah od -70 ° C do + 80 ° C

S odpovídajícími prvky v tónu a kontrastní střechou - tradiční řešení

]

Kámen jsou panely z cementového vlákna

Spojovací skříňka