Vlastní instalace a seřízení dveří blíže

Aby dveře nezůstaly otevřené, použily banální jaro, dnes daly dveře blíže.Jeho konstrukce je také založena na pružině, ale je silnější, skrytá v kovovém pouzdře a naplněná olejem - pro „brzdění“ při zavírání.Instalace dveří blíže je jednoduchý úkol.Samoinstalace trvá 20-30 minut.Těžko víc.Vezmeme tedy vrták a položíme ho rukama.

Nejoblíbenější model

Klasifikace

Podle mezinárodních norem EN 1154 třída zavírání dveřífitsiruyutsya silovým zavřením, mohou vytvořit.Jsou rozděleny do 7 tříd, které jsou označeny EN1-EN7.Při výběru třídy věnují pozornost setrvačnosti dveří, tj. Šířce křídla dveří a hmotnosti současně.Pokud různé parametry dveří odpovídají různým třídám, umístí zařízení vyšší třídy.

EN4 EN5 ]]
Třída zavírání dveří Šířka křídla dveří, mm

Hmotnost křídla dveří, kg
EN1 do 750 mm

do 20 kg
EN2
až do 850 mm

do 40 kg
EN3 do 950 mm

do 60 kg
do 1100 mm

až do 80 kg
do 1250 mm

do 100 kg
EN6 až do 1400 mm

do 120 kg
EN7 do 1600 mm

do 160 kg

Například šířka dveří odpovídá třídě EN2 a hmotnost odpovídá EN4.Dali 4. stupeň, protože slabší síla se nedokáže vyrovnat se zátěží.

Do stejné třídy patří zavírače dveří.Charakteristiky pak označují třídu jednou číslicí - EN5.Mají malý rozsah nastavení intenzity - ve stejné třídě.Existují zařízení, jejichž uzavírací síla je regulována v několika skupinách.V tomto případě označení provedlo rozsah pomlčkou - například EN2-3.Ty jsou v provozu pohodlnější - rychlost zavírání můžete upravit v závislosti na počasí.Náklady na tyto modely jsou však vyšší.

Konstrukce a tažné zařízení

Hlavním konstrukčním prvkem zavírače dveří je pružina, která tlačí páku.Podle způsobu přenosu síly z pružiny na páku existují dva typy zařízení:

  • Se spojením.Tyto modely mají charakteristický vzhled - páčky vyčnívají kolmo k povrchu dveřního křídla.Tyto zavírače se nazývají také kolenní nebo kloubovou trakcí.Konstrukce funguje spolehlivě, ale vyčnívající páky jsou neatraktivní, navíc, pokud je to žádoucí, lze je snadno rozbít.Je tu ještě jedna nevýhoda: při otevírání jsou nutné dveřevyvinout více a více úsilí.Pro děti a starší osoby to může být problém.

    S táhlem

  • S posuvným kanálem.U těchto modelů je páka rovnoběžná s křídlem dveří, což poskytuje atraktivnější vzhled.Další plus: když otevřete dveře o 30 °, síla pro další otevření se výrazně sníží.Díky těmto zavíračům dveří mohou děti i starší lidé dveře snadno otevřít.

    S posuvným kanálem

Oba tyto typy se skládají ze dvou částí: pouzdra, ve kterém je ukrytá pružina a mechanismu přenosu síly a páky.Jsou namontovány v horní části dveří: jedna část na plátně, druhá - na krabici.Který způsob závisí na směru otevírání.Pokud se dveře otevírají „na sebe“, na křídlo dveří je instalována skříň s mechanismem, při otevření „na vlastní pěst“ je připevněna páka.Fotografie ukazuje pákový typ blíže, ale podobná pravidla pro instalaci u modelů s posuvným kanálem.

Instalace dveří blíže ke dveřím v závislosti na směru otevírání

Jak víte, nejsou vhodné pro všechny typy dveří - je problematické instalovat je na skleněné dveře.Pro ně je tu další design - podlaha.Skříň s mechanismem je namontována na podlaze, z výše vyčnívající části vyčnívá pouze držák.Podobný držák je nainstalován nahoře, ale mechanismus není zdaleka vždy, pouze pro těžké křídla dveří.

Podlahové zavírače pro skleněné dveře

Mimochodem existují modely podlah apro dřevěné a kovové dveře.Mají také spojení nebo posuvný kanál.Jsou méně nápadné, ale s tímto uspořádáním jsou častěji poškozeny.

Podlahové zavírače pro skleněné dveře

Zde je popsána instalace vnitřních dveří pro vlastní potřebu.

Kam instalovat

Většinou se zavírače dveří instalují na vnější nebo vstupní dveře, lze je instalovat na brány nebo branky.V případě dveří jsou umístěny tak, aby skříň byla uvnitř.Přestože existují modely odolné proti mrazu určené k provozu chladu, je lepší, když je případ chráněn před účinky povětrnostních podmínek.Toto uspořádání také zaručuje vyšší bezpečnost.

Instalace zavírání dveří: pokyny s fotografií

Pro instalaci zavírání dveří potřebujete pouze vrtačku, pravítko, tužku a šroubovák.Vrták obvykle vyžaduje "3" (tři), ale musíte se podívat na průměr spojovacího prvku, který je obvykle součástí.

Co je nezbytné pro instalaci zavírače dveří

Většina výrobců, aby se usnadnila vlastní instalace zavírače dveří, doplňte výrobky instalačními šablonami.Tyto šablony schematicky znázorňují celé části blíž.Mají také montážní otvory pro každý prvek.U modelů, které mohou vytvořit snahu otevřít jinou třídu, jsou díry nakresleny v různých barvách, navíc jsou označeny - třída uzavření je umístěna vedle ní.

Příklad šablony pro instalaci zavírače dveří

Šablona se tiskne na obě strany listu.Na jedné straně - pro otevření dveří „na sebe“ - z pantů (na obrázku výše), na druhé - „pryč“.

Nastavení vzoru

Na vzoru jsou dva kolmé červené pruhy.Kombinujeme horizontálně s horním okrajem křídla dveří, svisle - s osou kloubů.

Nastavení šablony

S horním okrajem křídla dveří je vše jasné, ale aby se předešlo chybám během instalace, musíte nakreslit čáru osy závěsu.Pokud je zavírač nainstalován na straně závěsu, není problém - pomocí dlouhého pravítka a tužky posuňte čáru středu závěsu nahoru.Pokud bude instalace provedena na druhé straně, změřte vzdálenost od okraje plátna ke středu smyčky.Tuto vzdálenost označte na druhé straně a nakreslete čáru.

Otvory pro bližší

Na šabloně najdeme značky otvorů podle vybrané třídy.Pomocí vrtačky nebo vrtu jsme je přenesli na dveřní křídlo a do rámu.

Značky děr přenášíme na plátno a rám

Obvykle jsou v sadě zahrnuty dva typy upevňovacích prvků: pro kov (kov-plast) a dřevo.Vybereme vrták vhodné velikosti a vyvrtáme otvory na určených místech pomocí vrtáku.

Zavírače dveří jsou vybaveny dvěma druhy upevňovacích prvků - pro kovové a dřevěné dveře

Vyvrtáme otvory podle značek

DalšíVe skutečnosti začíná instalace zavírače dveří.Pamatujte, že při montáži musí být kryt a páky odpojeny.Pokud jsou smontovány, jsou oddělené (podložka je odšroubovaná, šroub spojující páky a kryt je odstraněn).

Instalace

Připojíme díly k vytvořeným otvorům, namontujeme upevňovací prvky.V diagramu najdeme třídu otevírací síly, kterou potřebujeme (v tomto případě EN2) a namontujeme součásti, jak je znázorněno na obrázku.

Schéma instalace zavírače dveří

Pro otevření dveří „na sebe“ položíme skříň na křídlo dveří a na krabici umístíme odkaz.

Namontujte kryt

Upevňujeme tyč

Nyní potřebujeme krytpřipojte tažnou páku.Ve spodní části případu je speciální římsa.Položili jsme na ni páku, utáhněte ji šroubem.

Namontujte trakční páku

Nyní zbývá připojit páku k trakci.Existují dvě možnosti.

C Zde je popsána vlastní montáž předních dveří.

Propojení páky s tyčinkou

Samotné spojení páky s tyčinkou je velmi jednoduché: dvě části jsou spojeny, lehce stlačené prsty.Mírným kliknutím zaklapnou na místo.Trik spočívá v tom, jak je umístit vzhledem ke dveřím.Závisí na tom rychlost pohybu křídla dveří v konečné fázi zavírání.Pozici lze změnit v důsledku skutečnosti, že tyč se skládá ze dvou částí a může být nastavena na délku - jedna z částí tyče je dlouházávitový čep.Otáčením kolíku a jeho zkrácením nebo prodloužením.

Pokud potřebujete pouze hladký povrch, tah je nastaven tak, aby byl kolmý na křídlo dveří.Chcete-li to provést, mírně zmenšit jeho velikost (na fotografii vlevo).

Uspořádání páky a trakce pro nastavení dokončovací síly

Je-li ve dveřích instalována západka, vyžaduje se značné úsilí k překonání jejího odporu.U této možnosti je rameno kolmé ke dveřím (tah je nezkroutený, takže je delší).

Po odpovídajícím nastavení částí jsou spojeny a spojeny.Ve skutečnosti je instalace dveří blíže dokončena.A můžete se s tím vypořádat svými vlastními rukama a bez větších obtíží.Byla dokončovací fáze - nastavení rychlosti zavírání.Chcete-li to provést, musíte porozumět úpravám zavíračů dveří.

Jak nainstalovat na bránu

Pro instalaci na bránu jsou vhodné modely odolné proti mrazu, které lze ovládat externě.Ale ne všechny branky mají horní příčku.Ale každý má boční stojany.V tomto případě je tyč připevněna k boční vzpěře rozmístěním montážní desky podél vzpěry.

​​

Instalace dveří blíže k bráně bez horního příčníku

Ale hydraulická zařízení (o nichž se hovoří v tomto článku) se necítí dobře za chladu.Olej, který se nalije do těla a slouží k „zabrzdění“ křídla dveří, se stává viskóznějším, brána se uzavírá pomaleji.Z tohoto hlediska je lepší zvolit pneumatickou bránumodel (o výběru a instalaci čteme zde ).

Jak instalovat na kovové dveře

Instalace zavírače dveří na kovové dveře se liší pouze v typu použitého upevňovacího prvku a velikosti vrtáku.Protože plátno je obvykle těžší, vybírají se výkonné modely alespoň třídy 5 (je třeba se podívat na tabulku).Šablona rozložení bude tedy potřebovat označení pro jinou třídu.

Dveře blíže k vstupním kovovým dveřím jsou instalovány stejným způsobem jako

Může být také zapotřebí silnější vrtačka, ale to jsou všechny detaily.Pokud jde o zbytek, aby bylo možné přiblížit kovové dveře, je nutné, stejně jako dřevěné nebo kovové plastové.

Nastavení zavírače dveří

Zavírače dveří instalované na dveřích mají různou konstrukci a stavěcí šrouby jsou umístěny na různých místech.Přesně vše je uvedeno v pasu nebo v instalačních pokynech.Obecně je však metodika stejná:

  • otáčením šroubu ve směru hodinových ručiček se zvyšuje rychlost /síla;
  • otáčet proti směru hodinových ručiček - brzdit /snižovat sílu.

Při seřízení dveří blíže neotáčejte šrouby několikrát najednou.Často stačí jen čtvrtina zatáčky, možná trochu víc.Po vytažení váhy dotažením nebo odšroubováním šroubů je velmi obtížné vše znovu nastavit.Můžete dokonce rozbít zařízení nebo nechat proudit dovnitř.

Nastavení otevírání a bouchnutí dveří jsou umístěna na těle.Nejčastěji jsou buď na přední straně pod ochranným krytemvíko nebo na jeho boční povrch.

Posunutím krytu otevřete, najděte šrouby

V kulatých nebo vícestranných případech jsou seřízení umístěna na boku skříně

]