Vlastní úl

Začátečníci i zkušení včelaři dospěli k závěru, že je lepší si včelí úl vytvořit vlastníma rukama.Jste si jisti kvalitou svého vlastního produktu, v případě potřeby můžete chybějící díly rychle vyrobit.O tom, jak si vyrobit úly na vlastní pěst, bude diskutováno.

Populární vzory úlu

Než si postavíte úl rukama, musíte si vybrat jeho design.V podstatě začínající včelaři používají dva druhy úlů:

  • Dadanovsky pro 12 snímků.Má vertikální strukturu, roste.V případě potřeby je nahoře umístěna další standardní budova nebo časopis (další budova v polovině výšky hlavní budovy, ve které jsou nainstalovány poloviční rámy).
  • Lounger - 20 nebo více rámečků.Liší se velikostí - má větší šířku než hloubku.Počet rámců používaných v rodině včel se řídí přeskupením přepážky.

Obě tyto struktury používají standardní rámy 470 x 300 mm, které jsou rozšířené.Tyto dva typy jsou nejčastější mezi začátečníky (azkušené) včelaře.Někdy používají úlu Ruta, ale mají rámečky jiného formátu - 470 * 230 mm a není tak snadné je najít.Je také obtížnější pracovat s Ruts než s Dadanovsky nebo solárii, je třeba více zkušeností s včelařstvím.Proto si můžete vybrat ze dvou možností - Dadanovského nebo solária.Který z nich je lepší zjistit od včelařů ve vaší oblasti.

Výkresy úlu

Protože standardní rámy se používají v úlu Dadanov a soláriu, liší se pouze šířkou: v jednom by se mělo namontovat 12 kusů rámů, v druhém - 20 nebo 24kousky.Ostatní parametry zůstávají stejné.

Boční a přední (zadní a přední) stěny úlu

Schéma uspořádání trupu

Proměnné parametry pro úly s různými číslysnímky jsou uvedeny v tabulce.Nahraďte je do výkresu a získejte možnost, kterou potřebujete.

Počet rámů v pouzdře, ks Šířka pouzdra B, mm Šířka vnitřního otvoru pouzdra B1, mm) Vnější instalační velikost přehybu pouzdra B2, mm Vnitřní instalační velikost přehybu pouzdra B3, mm
10 455 375 419 425
12 520 450 494 400
14 595 525 569575
16 685 615 659 665
20 880 810 854 860

) Co potřebujete vědět, než začnete úl vlastníma rukama

Ještě před začátkem samosPro výrobu úlů potřebujete znát požadavky na materiály atechnologie důkazů pro včely.Je jich mnoho.Začněme s materiálovými požadavky.

Z čeho jsou vyrobeny

Nejběžnějším materiálem je dřevo.Lze použít jako ne pryskyřičné měkké dřevo (smrk, jedle, borovice) a volné tvrdé dřevo - topol, lípa atd.Husté dřevo by se nemělo používat - úl bude těžký a chladný.

Dřevařské požadavky jsou přísné.Měl by být suchý - ne více než 16% vlhkosti, bez vypadnutí uzlů, hniloby, červí díry, zarudnutí.Blueing je přijatelný (nemá vliv na ukazatele kvality).Pokud existují uzly, mohou být odstraněny, zapečetěny zátky ze stejného druhu dřeva a zatmeleny.Nepoužívejte dřevo s jinými vadami.

Dnes jsou úly také vyrobeny z překližky, lepší březové.V tomto případě jsou stěny zdvojeny s těsněním mezi vrstvami izolace - pěna.Takové úly jsou v zimě teplé a v létě horké.Jejich minus je, že stěny jsou parotěsné, vlhkost z nich nevychází.Proto je třeba věnovat zvláštní pozornost ventilačnímu systému úlu (vytvořit další dveře nahoře a v případě potřeby je otevřít pro ventilaci).

Úly se někdy sbírají z polystyrenové pěny, polyuretanové pěny a polystyrenové pěny.Nejúspěšnější možností je expandovaný polystyren.Do něj lze nainstalovat i nějaký druh upevňovacích prvků, ani ho nemohou kousat včely ani jiný hmyz.Zbývající dva materiály se shromažďují na lepidle a včely je také naostří a mravenci a další sousedé, kteří jsou pro včely nežádoucí, se mohou usadit.

Požadavky na zpracování a montáž

Při sestavování úlu vlastními rukama musíte přísně dodržovat vnitřní rozměry trupu a nástavců.Zvýšení objemu pak nezpůsobí potíže.Části úlu - trupy, přístavby, obchody, střecha - musí být spojeny s hradem a části hradu se musí také shodovat.To je nezbytné pro spolehlivé spojení bez trhlin a průvanů, které se včelám opravdu nelíbí.V tomto ohledu jsou maximální tolerance během zpracování 1-2 mm.

Existují rovněž požadavky na kvalitu zpracovatelských materiálů.Většina z nich se týká dřeva, ale lze je použít i na jiné materiály:

  • Prkna a pruty by měly být hladké, bez otřepů, otřepů a třísek.
  • Materiály pily musí být striktně v úhlu 90 °, aby se zabránilo odchylkám.
  • Těla úlu musí být z důvodu spolehlivosti sražena z plných desek o tloušťce 40–45 mm nebo pomocí hřebenového a drážkového spoje.
  • Pro spojení částí úlu je podrobně vybrána čtvrtina - pro spolehlivé spojení bez mezer.
  • Na přední a zadní stěně úlu je složen záhyb - pro zavěšení rámů.Hloubka záhybu by měla být taková, aby byla vzdálenost nejméně 8–10 mm od horního okraje prkna k víku nebo prodloužení.Pokud je vzdálenost kratší, mohou rámy přilnout k víku, což způsobuje problémy s údržbou.
  • Jsou-li stěny vyrobeny ve dvou vrstvách (s nedostatečnou tloušťkou desek), vnější se k nim připojí ve čtvrtině, přičemž se zajistí, aby se švy ve vrstvách neshodovaly.Vnitřní části a spodní část jsou lépe spojitelné do jazykanebo drážkou.

Strukturální prvky a jejich vlastnosti

Úl má nejčastěji modulární strukturu - skládá se z několika odnímatelných částí.To je výhodné, protože umožňuje zvýšit hlasitost podle potřeby.Každá z těchto součástí je vyráběna samostatně a přesnost výroby musí být vysoká - všechny součásti musí být zaměnitelné.

Dadanovský úl dvou budov, jedna nad druhou

Případ

Toto je centrální část úlu, který se obvykle nacházíhnízdo včel.Podle počtu trupů jsou úly jednoduché, dvojité nebo vícetrupné (3 nebo více).Sbor je instruován, jak rodina roste.

Trup úlu má 12 rámů

Střecha

Střecha úlu může být jednoduchá (se sklonem dozadu) nebo štítová.V případě čela by to mělo být s převisy - vyčnívat nad geometrické rozměry úlu a chránit stěny před účinky nepříznivého počasí.

Střešní konstrukce pro úly

Střecha se skládá ze střešní vložky - plochého pouzdra pro umístění izolace nebo podavačů pro krmení včel - a ze samotných střešních desek, přibitých hřebíky nebo sešroubovanými šrouby.Výška dolního ramene závisí na tloušťce izolace a tato hodnota závisí na oblasti.Výška podpaží je obvykle 80 - 140 mm.Ventilační otvory se často vyrábějí také ve spodní části - k odstranění vlhkého vzduchu z úlu.

Konstrukce střešní krytiny

Při výrobě střechy jsou prkna stohována nebo ve dvou vrstváchpřekrývající se švy nebo z tlustších desek v jedné vrstvě, ale švy musí být uzavřeny tenkými proužky.Na dřevěnou střechu úlu lze položit střešní žehličku, krytinu nebo krytinu.

Při výrobě střechy věnujte pozornost tomu, aby pevně „seděla“ bez trhlin.Chcete-li utěsnit spojení po obvodu těla, můžete vyplnit plstěný pruh nebo přibít lištu mimo tělo, které překrývá spojení.

Spodní část

Spodní část úlu může být přibita k tělu (hluchá) nebo může být vytažena nebo vysunuta, tj. Může být odnímatelná.Odnímatelné dno usnadňuje údržbu úlů - umožňuje vám vyčistit dno bez demontáže celého úlu.Strukturálně je spodní část:

  • studená - z jedné desky;
  • teplé - dvou vrstev s izolační zásypovou vložkou.

Spodní část je také oboustranná - s výstupky různých výšek na obou stranách, což vám umožňuje upravit vnitřní hlasitost.Pevně ​​ho srazí, bez trhlin, spojí desky ve čtvrtině nebo v drážce s dalším lepením spáry lepidlem odolným vůči vlhkosti na dřevo.Praskliny musí být pečlivě uzavřeny (tmelem na dřevo), protože se do nich vlévají drobky vosku a poté se začíná vosková můra.Proto z času na čas dávají přednost tomu, aby dno nahradili novým.

Video o výrobě úlů z různých materiálů