Vlnitá trubka pro pokládání kabelů a vodičů

Při rekonstrukci elektrického zapojení nebo instalaci nového se doporučuje „zabalit“ jej do ochranného obalu.Nejčastěji používají vlnité elektrické trubky, které se obvykle nazývají „zvlnění kabelů a vodičů“.Jedná se o kulatou hadici s žebrovaným povrchem.Díky žebrování je jeho flexibilita výrazně zvýšena.

Proč potřebujeme zvlnění

Pokládkaelektrický kabel a dráty ve zvlnění se doporučují z různých důvodů:

 • Při pokládce do hořlavých stěn (dřevěné nebo rámové), jako palivotrim (litá z PVC deska) při zajišťování dřevěné podlahy - z důvodu požární bezpečnosti.V tomto případě jsou vybrány nehořlavé pláště.
 • Při pokládání za dokončovací materiály - za obložení, sádrokartony, PVC desky atd.- z bezpečnostních důvodů.Chcete-li se pokusit něco zavěsit na zeď, bylo těžší poškodit kabel.V tomto případě je nejdůležitějším indikátorem tvrdost.skořápky.

  Vlnité trubky pro elektrické vedení mají různé barvy.Není to tak jednoduché, barvy mají určitý význam

 • Při pokládání kabelu do potěru nebo pod podlahu, pod povrchovou úpravu se zvlnění používá k několika účelům.Za prvé, ochrana před drcením při lití betonu.Za druhé, být schopen změnit kabel v případě poškození bez poškození podlahy.Zatřetí, chránit před poškozením.
 • Pro vnější instalaci je třeba chránit kabel před povětrnostními vlivy (ultrafialovým) a mechanickým poškozením.
  • Při otevřené instalaci vzduchem je nutná zvlnění s širokým teplotním rozsahem (odolávat teplu a mrazu) a odolnost.na ultrafialové záření.Pokud je kabel zavěšen, je také nutné vyztužení - pro zvýšení únosnosti.
  • Hydroizolace a tuhost jsou důležité pro podzemní instalaci.

   Při pokládání tuhé zvlnění v rozích je lepší použít speciální spojky

Obecně z mechanického ničení zvlnění, dokonce i kovu,- ne nejlepší obrana.Můžeme jen doufat, že poté, co jsme cítili, že vrták selhal, budeme schopni zastavit včas.A aby se nedostal do elektrického vedení, je lepší mít přesný plán pro pokládku s měřením a odkazem na rohy.Koneckonců, ne každý určuje kabel ve zvlnění, dokonce i při zatížení detektor zapojení.Nezapomeňte tedy vyplnit potěr, před dokončením, fotografovat, načrtnout vzdálenost.

Druhy zvlnění pro pokládku kabelů

Zvlnění pro kabel se liší pevností:

 • Lehká.Má tenkou stěnu a nejvyšší stupeň flexibility.Doporučuje se pro pokládku pod obklady stěn a stropů.Udržuje mechanické zatížení slabé.
 • ​​
 • Střední.Mírně silnější než lehký, ale ne tak tvrdý jako těžký.Může být použit ve stěnách a ve potěrech.Jsou dobré ve stěnách, ale je lepší položit do potěru silné zvlnění.

  Toto je zvlnění s dvojitou stěnou - z vnější strany žebrované, zevně hladké.Opětovné utažení kabelu není problém.

 • Těžké.Stěny jsou silné, s nízkou flexibilitou.Lze potřít, pochovat v zemi.Pro zatáčky je lepší použít rohy nebo speciální spojky, protože minimální poloměr ohybu je poměrně velký.Poskytují normální stupeň ochrany jak z hlediska ochrany proti vlhkosti, tak proti prachu.
 • Vyztuženo.Plastové pláště se nanášejí na svinutý ocelový drát.Toto je nejlepší volba pro pokládku do země a při zavěšení.

Jak vidíte, klasifikace je založena na pevnostních vlastnostech, které určují oblast použití.

Odrůdy

Kromě toho všeho je zde také zvlnění s protahováním a bez protahování.Broach jetenký kabel nebo drát, který usnadňuje utažení kabelu do zvlnění.Kabel je přivázán ke konci kabelu, zatažen za jeho druhý konec a vtlačen kabel dovnitř.Bez protahování bude obtížné se s tímto úkolem vyrovnat - s dostatečnou tuhostí lze do kabelu jednoduše vložit několik metrů kabelu, ale pokud je trať dlouhá, bude to příliš obtížné.

Kabelová zvlnění může být s protahovacím proužkem (správný název je „sonda“) a bez

Pokud mluvíme o typech plastických zvlnění, musíme uvést, že existuje dvouvrstvázvlnění.Venku má stejný žebrovaný povrch a uvnitř je hladký.Zvlnění pro kabel tohoto druhu je drahé, ale v případě potřeby může být do něj skutečně zatažen nový kabel.V těch tvarech, kde je vnitřní stěna žebrovaná, to zdaleka není možné - pokud má dráha minimální zatáčky a dokonce i ty se širokým poloměrem.

Kovové a kovové polymerní zvlnění

Kovové zvlnění kabelů se také liší.Je vyrobena z galvanizované nebo nerezové oceli.Kromě toho existuje kovové zvlnění s polymerním povlakem.Má nejlepší vlastnosti pro ochranu před prachem, vlhkostí.Takový ochranný obal se také nazývá kovový polymer.

Jaké materiály

Zvlnění kabelových a elektrických vodičů je vyrobeno z plastu a kovu.Použité materiály jsou různé, různévlastnosti.Musí být vybíráni na základě úkolů, které musí provádět.

 • Polypropylen (PPR).Barva této zvlnění je obvykle modrá, materiál je samozhášecí, nepodporuje spalování.Vyznačuje se zvýšenou odolností proti vodě a lze jej použít k pokládání kabelů na ulici nebo v místnostech s vysokou vlhkostí.
 • PVC (polyvinylchlorid).Podle barvy - šedé trubky, samozhášecí.Vlnitý PVC není vodotěsný, lze jej použít pouze v suchých místnostech.

  Vlnitost černého kabelu je nejčastěji vyrobena z HDPE, ale může být také vyrobena z polypropylenu (PPR)

 • HDPE (nízkotlaký polyethylen).Podle barvy - oranžový, černý, hořlavý materiál, ale odolný vůči chemickým vlivům a vodě.Rozsah - položení ve spřáhle a blesky v nehořlavých stěnách, otevřené položení na ulici.
 • Kov (nerezová ocel nebo galvanizovaná ocel).Nehořlavý materiál odolný vůči mechanickým a chemickým vlivům.Doporučuje se pro elektrické zapojení v hořlavých budovách (dřevěné, rámové).Také dobré pro venkovní pokládku.

Pokud hovoříme o dodržování protipožárních norem při instalaci těsnění do hořlavých stěn, je ideální volbou kovová trubka.Šetří to zatížení, která mohou nastat při změně velikosti budovy.Hlodavci se s tím nemohou vyrovnat.Je to také nejlepší volba shlediska požární bezpečnosti: i když dojde ke zkratovým proudům a jistič nefunguje, je pravděpodobnost spálení potrubí o tloušťce stěny 2 mm velmi malá.Oheň tedy nezačne.Pokud vám pokládka elektrických kabelů v potrubích vůbec nepůsobí, můžete použít kovové kabelové kanály nebo zvlnění vyrobené z nerezové nebo pozinkované oceli.

Vlnitost pro kabely, rozměry, ceny

Vlnité trubky pro elektrické sítě jsou k dispozici ve velikostech od 16 mm do 65 mm.Při výběru velikosti je třeba mít na paměti, že tyto výrobky mají dva průměry - vnější a vnitřní.Pokud plánujete položit několik vodičů - vodičů nebo kabelů - musí být zvolen průměr tak, aby byl volný prostor alespoň poloviny poloměru.Tento požadavek je založen na skutečnosti, že během skupinového pokládky (mimochodem je nutné vzít speciální kabel) se silněji zahřeje a přítomnost vzduchové mezery přispěje k lepšímu odvádění tepla.

Cena vlnitých elektrických trubek závisí na mnoha faktorech

Dimenzování

Volba průměru zvlnění také závisí na oblasti, ve které bude položena:

 • na svítidla - 16 mm;
 • do zásuvek a spínačů - ne méně než 20 mm;

  Velikost zvlnění elektrického kabelu je vybrána v závislosti na počtu a velikosti vodičů

 • odhlavní propojovací skříňka k další skříňce od štítu - nejméně 25 mm;
 • spojení mezi oběma rozváděči je alespoň 32 mm a je lepší mít náhradní druhou linku;
 • průchod podlahou - s tuhým zvlněním o průměru nejméně 40 mm;
 • pokládání nízkonapěťových kabelů (telefon, internet, anténa atd.) - od 25 mm.

Průměr zvlnění pro položení kabelu je zvolen v závislosti na počtu a průřezu vodičů.Údaje pro měděné vodiče jsou uvedeny v tabulce.

Tabulka pro výběr průměru zvlnění kabelů a drátů v závislosti na průřezu a počtu drátů

Tato informace je pouze orientační, ale může sloužit jako vodítko.Můžete mít větší, ale ne menší průměr.

Ceny

Obecně lze říci, že nejlevnější jsou zvlnění pro PVC kabel, ve středním rozsahu jsou PP a HDPE, nejdražší jsou zvlnění kovů.Kromě toho je varianta s protahovačem o něco dražší než bez něj.Při nákupu musíte věnovat pozornost stejné tloušťce stěny, barevné uniformitě.

Různé materiály, barvy, tloušťka stěny a různé ceny

Vlnitost pro kabely se prodává v pozicích 50 a 100 metrů, méně často se vyskytuje v metrech, alecena je pak o něco vyšší.Cena obecně závisí nejen na materiálu, ale také na tloušťce stěny.Nejlevnější je lehká PVC zvlnění pro kabel, ale někdy to prostě vypadá spíše jako film.Odto, co to může chránit, je těžké říct.Pokud vám záleží na kvalitě, je lepší koupit vše, co souvisí s elektrikou, ne v budování supermarketů, jako je Leroy atd.ale ve specializovaných.Kvalita je obvykle lepší a ceny, pokud jsou vyšší, jsou přiměřené.Abychom měli představu o možném rozsahu cen, shrneme v tabulce několik typů vln se stručným technickým popisem.

​​Vlnitá trubka polyamid
Název Typ Vnější průměr Vnitřní průměr Brož Cena za metr IP Účel
Vlnitý PVC Lehký 16 mm 11,4 mm ano 2,4 rublů
Vlnitá trubka PND černá DKS 15,7 mm 11,3 mm ano od7,5 t /m 55 pro skrytou instalaci
HDPE vlnitá trubka černá DKS 19,5 mm 14,5 mm ano od 8,9 rub /m 55 pro skrytézapojení
Tuba PND červená dvouplášťová pevná 50 mm 41,5 mm ano 78,5 rub /m 44 pro skrytou instalaci
HDPE trubka těžká těžká 31 mm 23,4 mm ano z 9,7 rublů /m 55 skryté těsnění
) PPL trubka (polypropylen) vlnitá lehká 19,7 mm 14,8 mm ano od 28 rub /m 55 otevřeno, skryté těsnění
Vlnitá trubka polyamid černá 21,2 mm 16,8 mm žádný od 52 rublů /m 68 otevřené, skryté těsnění, odolnost vůči UV záření
šedá 21,2 mm 16,8 mm ano od 48 rublů /m 68 otevřené, skryté těsnění

Instalace vlnitých trubek

Pro vnější (otevřenou) instalaci se používají speciální plastové svorky pro připevnění zvlnění kabelů a vodičů, kterévezměte pod vnější průměr trubky.Spony jsou připevněny po 20-30 cm ke šroubům nebo hmoždinkám - v závislosti na typu stěny.Zvlnění kaley se vloží do nainstalovaných klipů a stiskne se, dokud nezaklapne.Při montáži do shtroby se připevňuje plastovými sponami nebo hmoždinkami.Můžete také použít domácí spojovací prostředky - cínové proužky s hřebíky nebo samořezné šrouby uprostřed.

Při vývoji trasy by měla být zvážena následující doporučení.Předpokládá se, že trasa by měla být bez ostrých zatáček, takže je-li to nutné, může být dotažen nový kus kabelu.Protože:

 • Maximální možná délka pozemku je 20–25 metrů.Za předpokladu, že trať nemá více než 4 zatáčky.

  Položte elektrofoil paralelně a snažte se co nejméněotáček

 • Zatáčky by neměly být umístěny vedle sebe.Vzdálenost mezi nimi je nejméně 4-5 metrů.Je-li třeba odbočit vedle sebe, je lepší umístit do nich spojovací skříňku nebo revizní šrafování.
 • Úhel natočení není menší než 90 °, poloměr - čím větší, tím lepší.
 • Pokud se dráhy elektrického vedení a nízkonapěťové kabely a vodiče vedou vedle sebe, minimální vzdálenost pro pokládku dvou vlnitých rukávů je 200 mm.Mohou se protínat pouze v pravém úhlu.

Tato pravidla se týkají vývoje trasy pro pokládku zemních (visících) a podzemních kabelů včetně.Pokud je trasa dlouhá a chcete být schopni „pokud se něco stane“, zatáhněte za kabel, aniž byste nahradili zvlnění, navrhněte trasu s ohledem na tato pravidla.

Instalace elektroinstalace do zvlnění

Při instalaci elektroinstalace v domě nebo bytě jsou kousky zvlnění připevněny mezi propojovací skříně, od nich k přepínačům /zásuvkám, k osvětlovacím zařízením.Zde jsou sekce obvykle malé, rovné, s maximálně jedním nebo dvěma zatáčkami.S utahováním kabelů tedy nejsou žádné problémy.

Pokud má být několik vodičů utaženo do zvlnění kabelu, jsou ohnuty, upevněny lepicí páskou nebo elektrickou páskou po celé délce v krocích po 30–50 cm (v závislosti na tuhosti).Na jedné hraně odizolujte tuhou izolaci o 10-15 cm, zkrouťte dráty do společného svazku,vytvořte z něj smyčku (smyčku upevněte také páskou nebo páskou).Pokud se ukáže, že turniket je příliš silný, můžete tvořit smyčky samostatně, jen protáhněte provázek skrz všechno.K této smyčce je přivázán kabel a poté jej začnou tahat z opačné strany a táhnou plášť za kabely.Současně je nutné hladce tahat bez trhání, aby nedošlo k poškození kabelu nebo kabelu.

Jak zatáhnout kabel do zvlnění

Během instalace dávejte pozor, aby kabel nevyklouzl.Pro jistotu můžete kabel zajistit lepicí páskou.Existují dva přístupy k instalaci:

 • Nejprve zafixujte zvlnění a poté dotáhněte kabel nebo dráty do hotového kusu.
 • Nejprve vytáhněte kabel a poté jej namontujte.

První metoda je vhodná pro instalaci vnitřního vedení, kde jsou vzdálenosti malé - od krabice k boxu, od krabice k výstupu atd.Druhá metoda je vhodnější při instalaci dlouhých sekcí.

Vlastnosti otevřeného zapojení v ulici

Při zapojení v ulici je obvykle zavěšeno na kabelu.Pro venkovní použití je vhodná kovová nerezová ocel a lepší - vlnitost kov-polymer pro kabel, jakož i plastový polyamid (černý nebo modrý).Všechny tyto materiály jsou odolné vůči ultrafialovému záření a zachovávají si flexibilitu při teplotách pod nulou.

Je to sudélevný způsob, ale ne nejlepší, protože spojky praskly

Během instalace je kabel natažený do zvlnění zavěšen na kabelu.Nejlevnějším držákem jsou běžné plastové vázanky.Existují také zvláštní pozastavení.