Vnitřní dekorace dřevěného domu: technické prvky

Stavba ze dřeva bude pravděpodobně vždy.Velmi dobrá atmosféra v těchto budovách a vzhled dobře řezaného domu jsou podle nejkonzervativnějších odhadů atraktivní.Dokončení dřevěného domu uvnitř je samostatným problémem s mnoha nuancemi: dřevo je speciální materiál, jehož vlastnosti a vlastnosti by měly být zohledněny.Budeme hovořit o technických a technologických vlastnostech dokončovacích prací v dřevěném domě.

Kdy začít

V „čerstvém“ srubu lze dokončovací práce zahájit nejdříve po hlavním smrštění.Pokud je srub složen z lepeného dřeva, mělo by to trvat 3–4 týdny.U všech ostatních typů dřevěných domů se období počítá v měsících a někdy v letech.Přesná doba smrštění závisí na počátečním obsahu vlhkosti surovin, klimatické zóně a době výstavby.To je tak komplikované.V žádném případě, dříve než za rok, v extrémních případech po 10 měsících byste neměli začít dokončovat.Během této doby dochází k aktivnímu smršťování dřeva, klády a dřevo se zmenšují, izolace položená mezi korunami je rozdrcena.Pokudpřipojte povrch, dokud neuplynuly hlavní procesy, spadne nebo bude zkosený.Budeme muset všechno odstranit a znovu to zopakovat.Takže se nespěchejte.Navíc bude toho dost práce: musíte dosáhnout těsných spojů, ale není to snadné.Potřebujeme důkladné kompetentní těsnění.

Před zahájením dokončovacích prací je třeba se nudit srub nebo burs

Obvykle se hlavní těsnění srubu děje ve dvou fázích.Primární - několik týdnů po instalaci srubu a sekundární - asi o šest měsíců později - osm měsíců.Pokaždé jsou trhliny ucpané izolací - juta, koudel, někdy mechem.Okamžitě se to provádí zvnějšku i zevnitř, jinak se domácí deformace.Budova je proto obcházena po obvodu, střídavě korunuje, každou korunu, pak venku, pak uvnitř.Práce začínají zdola, ze spodní řady kmenů nebo dřeva.

Při každém těsnění stoupá srub o 5–7 cm. Potom se gravitační silou postupně usazuje.Kondenzovaný intervenční ohřívač spolehlivě blokuje trhliny.Kvalita této práce je velmi důležitá: záleží nejen na tom, kolik tepla bude v domě.

Dokončovací práce začínají uvnitř dřevěného domu poté, co se srub umístí po druhém těsnění.K určení, zda je proces dokončen nebo ne, se pravidelně měří výška stěn.Pokud během dvou nebo tří měsíců nenastanou žádné významné změny, můžeme předpokládat, že hlavní procesy prošly.Je čas začít zdobit uvnitř domu i venku.

Přečtěte si, jak postavit dům z baru.

Druhy nástěnné výzdoby dřevěného domu

Pokud má samotný srub atraktivní vzhled, je zřídka obložen.V tomto případě má smysl snížit náklady na výzdobu interiéru: vyleštěte kulatinu nebo dřevo a smalt.Lakovat by se měly pouze podlahy: lak zabrání otěru dřeva.A stěny a strop jsou nejlépe pokryty tónovacími antiseptiky nebo vodou ředitelnými barvami.Namaří přes strukturu stromu, ale pouze mu dávají stín, lépe znázorňující vzor.Stále musíte používat antiseptika - k udržení atraktivního vzhledu dřeva.

S největší pravděpodobností budete muset použít antiseptika, můžete je vzít s barevným pigmentem a současně zdůraznit krásu vzoru dřeva

Je-li kmen nebo paprsek normální, vypadá konopný šev špatně,je utěsněn kroucenou šňůrou a stěny jsou také dokončeny - broušené a zbarvené.Všechno také vypadá dobře a šňůra v drážce slouží jako další záruka proti průvanu.

Ošklivé švy z konopí mohou být pokryty šňůrou - vypadá to přitažlivě, a dokonce i z průvanů

Jak opláštit stěny v dřevěném domě uvnitř

Je-li zrubový dům tak pokřivený nebo starý, že mu nemůžete pomoci s jeho leštěním, budete muset udělat interiér dřevěného domu z obložení, stěnových panelů, sádrokartonu nebo jiného materiálu.

Pro kterýkoli z těchto materiálů je lepší vytvořit bednu: takto lze vyrovnat povrch stěn.Kromě toho je za bednou prostor pro volný oběh vzduchu.VTo je důležité pro dřevěný dům, protože pouze suché dřevo nehnije a nezčerná.Volná cirkulace vzduchu mezi dokončovacím materiálem a stěnou si zachová jejich normální stav.

Přepravka v domě je vyrobena ze dřeva nebo kulatiny stejným způsobem: pamatujte, že musí „plavat“, aby povrch neodletěl

Stále se používá vzdálenost za přepravkou

50) například pro pokládku komunikací - zapojení.V dřevěném domě by měl být vyroben z nehořlavých trubek, takže místa, kde musí být slušná.Tam, pokud je to nutné, můžete položit topení - to je, pokud váš dům dopadl studeně.Pokud utratíte trochu za vytápění a v domě je teplo, je lepší nepoužívat žádné další materiály: ani izolaci, ani parotěsnou zábranu.Samotné dřevo se vyrovná se zachováním stabilní vlhkosti v domě a další vrstvy pouze narušují rovnováhu.

Ne každý má rád připojení obložení k bedně: pokud se zvíře nebo hmyz usadí za krytem, ​​je obtížné se ho zbavit.V tomto případě je možné vyrovnat povrch kulatiny odstraněním vyčnívajících částí a povrchovou úpravu nehtů na takovém povrchu.Dokonale rovného povrchu je obtížné dosáhnout, ale je to možné.Mezery mezi dokončovacím materiálem a stěnou, které jsou v tomto případě stále přítomny, byly kdysi pokryty hlínou.Bude izolován a chráněn před průvanem.Technologicky to není pravda, ale také to činí.

Jakékoli materiály pro zakrytí stěn dřevěného domu uvnitř se používají ke stropuzůstává mezera nejméně 2-4 cm. U „mladého“ srubu jde o pojištění proti smrštění.Pro staré - mezera pro kompenzaci změn v geometrii dřeva.Celý život dýchá: získává vlhkost a otoky, poté vysychá.Mezera pod stropem dovolí stromu roztahovat se nebo zmenšovat se tiše, bez důsledků pro výzdobu.Pokud tak neučiníte, objeví se buď praskliny, nebo se povrch ohne /roztrhne.Aby mezera „neřízla oko“, je zakrytá stropním soklem.Přibíjejí se pouze k proudu, opírají se pouze o zeď.V tomto případě budou všechny pohyby neviditelné.

Informace o interiérech dřevěného domu a způsobech výzdoby interiéru viz článek „Návrh dřevěného domu uvnitř na fotografiích a videích“

Dekorace šindele uvnitř domu

Podšívka - lídr mezi dokončovacími materiály.Používá se uvnitř i vně domu, pouze s odlišným zpracováním (impregnace a barvy se používají pro vnější nebo vnitřní použití).Stává se to různých typů.Nejde jen o různé druhy dřeva nebo o jinou šířku desky.Existují také různé profily: hladké, zvlněné, napodobující bar nebo srub.Na níže uvedené fotografii je několik možností.

Nejoblíbenější typy vyzdívek pro vnitřní výzdobu dřevěného domu uvnitř

Dekoraci dřevěného domu uvnitř lze také vyrobit z vyzdívky s nestandardním profilem

Pro dokončení uvnitř domu je podšívka vzata ne tlustá: stačí 1,5-2 cm.To stojí méně a vykonává své funkce.Reiki lze umístit vodorovně, svisle, pod úhlem.Kombinace všechV těchto směrech můžete získat úžasně krásné panely, ale je to pracný úkol.

Při přibíjení laků nebo prken je třeba mít na paměti smrštění srubu a schopnost dřeva bobtnat a smršťovat se.V blízkosti podlahy a stropu nehrajte povrch a laťování blízko, nechte 2-4 cm kompenzovat tato prodloužení.

Stěny a stropy jsou zakončeny šindelem.Tam a tam to vypadá více než slušně, ale tato úprava je relativně levná.Je levnější (a snadněji proveditelné) jen překližky a lepicí tapety.Mimochodem, toto je populární volba pro dokončení venkovského domu v ekonomické třídě.Při dostatečném výkonu lze tuto metodu použít k dekoraci prostor nejen v letní chalupě.Jedinou námitkou je lepidlo používané při výrobě překližky.Ale pokud ji vezmeme z 1. třídy emisí (je povoleno používat v zařízeních péče o děti), pak pravděpodobně nebude nic hrozného.

Přečtěte si, jak a jak malovat obložení uvnitř.

Způsoby upevnění

Dříve se příliš neobávali a přibili podšívku přes obličej (na přední straně).V nejlepším případě používali hřebíky bez klobouků nebo dokončovací hřebíky (mají velmi malé klobouky).Klobouky byly někdy tmelem na dřevo a broušené, někdy zakryly otvory ze šroubů kolíky.To je pro nejnáročnější a nejnáročnější povrchové úpravy.

Metody upevnění podšívky

Dnes se ani tato metoda nepovažuje za nejestetičtější: stopystále můžete uvažovat.Aby nic neviděli, používají tajné metody:

  • hřebíky nebo samořezné šrouby jsou vedeny šikmo do hrotu nebo do drážky;
  • za pomoci kleimers (klyammers).

Obě tyto metody vyžadují trpělivost a přesnost: používají se tenké nehty malé velikosti, musí být přibity, aby nedošlo k poškození přední plochy.Aby to bylo jednodušší, nemůžete porazit hřebíky, ale s držáky ze sešívačky konstrukce.Svorky se berou s úzkým hřbetem a dlouhými nohami, z nerezové oceli s ostřením.I když existují modely sešívaček, které „střílejí“ nehty s velmi malou hlavou.Pro upevnění obložení - to je vše.Používají také samořezné šrouby.Ve videu je provedeno srovnání obou metod.

Existuje jedna námitka.Pokud jste si koupili podšívku, která není sušena v komoře (vlhkost je 7-8%), postupně vyschne.Mezi lamelami se objeví mezery a vy se s nimi budete muset vyrovnat, nebo všechny laty znovu porazit.Někdy dvakrát nebo třikrát.Tomu se nelze vyhnout.Můžete si vybrat pouze profil, ve kterém budou mezery neviditelné (profily „Softline“ a „Standard“ na obrázku v předchozí části).V tomto ohledu musíte pečlivě přemýšlet o tom, jak lépe podšívku opravit poprvé: bude nutné ji odstranit.Je proto žádoucí, aby bylo snadné a aby se nerozpadlo.Zde se každý rozhoduje sám za sebe: pro někoho je výhodnější pracovat se samořeznými šrouby, někoho s hřebíky.Obě metody jsou nedokonalé (je obtížné vytáhnout hřebíky a musíte vyvrtat otvor pod hlavou šroubu), ale obě jsou přijatelné.

Někdy vzniká potřeba.ukotvit obložení stěnou protokolů.Složitost může nastat díky skutečnosti, že zeď má nelineární tvar.Můžete ji nastínit pomocí malého kusu podšívky, ke kterému je připojena jednoduchá tužka.Poté, co postavili tyč a vedli podél zdi kusem podšívky tužkou, přenesli tvar kulatiny do tyče.Jemným proříznutím podél zamýšlené linie můžete dosáhnout téměř dokonalého souladu.


Možná vás bude zajímat o , jak pokládat laminátové podlahy.

Nástěnné panely pro výzdobu interiéru

Dokončení dřevěného domu uvnitř pomocí nástěnných panelů dává zcela odlišný stylistický výsledek.Tento dokončovací materiál je vyroben z různých materiálů s různou strukturou:

  • dřevo;
  • bambus;
  • MDF (laminované a dýhované);
  • sklo (hladké s fotografickým potiskem, reliéfní, barevné, transparentní, matné);
  • plasty a plasty;
  • kůže.

Jsou sazbou nebo štítem.Sazba - dlouhé tenké prvky, vzájemně propojené podle principu „špice-drážka“.Podšívka je v podstatě také stěnové panely.Je to jen to, že se dlouho používá jako nezávislá kategorie povrchových materiálů.Stěnové panely štítů se liší geometrií - mají srovnatelnou délku a šířku.


Vše je obvykle sestaveno na bedně (jako podšívka), jejíž tyče jsou plněny s ohledem na velikost zvolené povrchové úpravy.Designéři milují tento materiál: materiály, textury a barevné řešení vám umožní realizovat celou řadu nápadů.Taková vnitřní výzdoba dřevěného domu může být velmi drahá - vyrobená z kůže - nebo levné - MDF panely.Ale vzhled je docela slušný.

Pokud mají být nástěnné panely podle technologie pokládány na lepidlo (například sádra), pak na přepravku (pamatujete, že musí být plovoucí v dřevěném domě), jsou připevněny podkladové desky - překližka, GVL atd.Destičky jsou umístěny na lepidlo na tomto substrátu.Ve videu je uveden příklad.

O vlastnostech konstrukce dřevěného domu uvnitř, čtěte zde.

Jak obložit dřevěný dům zevnitř pomocí sádrokartonu

Technologie pro práci v domě vyrobeném ze dřeva nebo jiného materiálu se neliší: rám je smontován a je k němu připojena sádrokartonová deska.Pouze, jako v případě obložení pro obložení, musíte nechat mezery blízko podlahy a stropu.Jediná podmínka: tento druh vnitřní výzdoby dřevěného domu je možný pouze po úplném smrštění (musí uplynout nejméně několik let a dům musí být vytápěn).Sádra je křehký materiál a při významných změnách se jednoduše zlomí.Jedinou možností, která jim umožní do určité míry ignorovat, je vytvořit plovoucí rám, upevnění profilů ke stěnám není rigidní, ale ponechává volnost pohybu.Pak se srub usadí sám a sádrokarton zůstane na svém místě.

Používání toho, co a jak vytvořit plovoucí bednu pro upevnění tvrdých povrchových materiálů (sádrokarton, keramická dlažba atd.), Viz video.

Další rys výzdoby dřevěného domusádrokarton: všechny spoje, švy a rohy musí být slepeny polymerovou výztužnou sítí.Zabrání se tvorbě trhlin v nejproblematičtějších oblastech (nebo zpomalí jejich tvorbu).Pokud potřebujete provést opláštění domu z baru uvnitř sádrokartonu, ale nechcete ztratit cenné centimetry plochy kvůli instalaci profilů, můžete to udělat jako v dalším videu.Existuje několik praktických tipů.

Zde je popsáno uspořádání interiéru venkovského domu.

Vlastnosti vnitřní výzdoby starého dřevěného domu

Pokud dům ze dřeva nebo kulatiny stál několik desetiletí, musíte nejprve posoudit stav dřeva.Chcete-li to provést, odstraňte celý povrch a "vyberte" všechna podezřelá místa - tmavší nebo světlejší barvy, lišící se strukturou nebo strukturou.To lze provést pomocí šroubováku, dláta, dokonce i nože.Pokud je dřevo husté všude, neexistují žádné známky destrukce, vše je v pořádku, můžete začít dokončovat.Možná budete muset nejprve impregnovat stěny a další struktury ochrannou impregnací - abyste chránili dřevo několik desetiletí.Ale ne všichni majitelé dřevěných domů souhlasí s chemickým zpracováním, takže je jen na vás.

V případě, že se dřevo rozpadne z vašeho úsilí, musíte se poradit s odborníkem.Je nutné určit, co způsobilo škodu - hmyz, houby nebo mikroorganismy - a jaká opatření by měla být přijata.Poté jsou poškozené kusy nebo prvky vyměněny, přičemž zvláštní pozornost je věnována zpracováníantiseptika a ochranná impregnace sousedních oblastí.

Po vyhodnocení nebo „ošetření“ dřeva můžete začít aktualizovat vzhled.Výzdoba starého dřevěného domu uvnitř se neliší od výše uvedených.Není-li třeba vzít v úvahu zmenšení, nedochází k významným posunům.Takže na této straně je vše o něco jednodušší.