Volba klimatizace v bytě, domě

Léto je nádherné období, ale horko zdaleka není vždy příjemné.Klimatická technologie vám umožňuje zvýšit pohodlí života - udržuje teplotu v normálních mezích a vlhkost se může upravovat.Výběr klimatizace však není tak jednoduchý: na trhu je příliš mnoho nabídek.Jak neudělat chybu při výběru, ale ne přeplatit?

Pokud jde o chlazení vnitřního vzduchu, používají se dva termíny - klimatizace a split systémy.Jaký je rozdíl?Klimatizace je obecný název pro chladicí a ventilační systémy.Včetně tzv. Monobloku (z jednoho bloku) - okna a mobilních (mobilních) zařízení.Dělený systém je specifický typ zařízení sestávajícího ze dvou nebo více bloků - vnější a vnitřní (několik interních).

Typy klimatizačních zařízení

Trochu o tom, jaké jsou klimatizace pro dům nebo byt.K dispozici je klasifikace podle počtu bloků.To lze považovat za hlavní.

Existují různé typy a typy klimatizačních jednotek

Monoblock

V monoblokových klimatizacích jsou všechny části a zařízení zabaleny do jednétělo.Tento typ klimatické technologie se objevil první a byl kdysi rozšířený, ale dnes jich není tolik - jsou příliš hlučné.

Podle způsobu instalace jsou monoblokové klimatizační jednotky:

 • Okno - místo instalace se instalují okna.V posledních letech tyto jednotky ztratily svou dřívější popularitu - vytvářejí hodně hluku, zakrývají část okna a vzhled není nejatraktivnější.Výhody: Toto je nejlevnější varianta, která má produktivní chlazení.Dobrá ekonomická volba pro letní sídlo, kancelář nebo malou výrobní místnost.

  Instalace do okna - to bylo před deseti lety

 • Mobilní podlahové klimatizace.Jedná se o poměrně masivní tělo na čtyřech kolech.Přestože jsou tyto modely mobilní, jsou také spojeny s oknem nebo ventilačním systémem: horký vzduch se tam vypouští vlnitou hadicí.To znamená, že bude nutné zajistit vložku v okně s otvorem vhodné velikosti - tak, aby se vlnité pouzdro mohlo vyvednout ven.Výhoda - relativně nízká cena a jednoduchostinstalace.Organizace výstupu odpadního vzduchu je celá instalace.Poté se zapnul a pracoval.V případě potřeby si můžete vzít do jiné místnosti (pokud existuje místo, kde se připojuje hadice).

  Pojízdné podlahové klimatizace - expresní verze

Multiblokové chladicí systémy

Tyto klimatizační systémymodernější, mají širší funkčnost, tišší práci (vzhledem k tomu, že nejhlučnější zařízení jsou prováděna mimo areál).Existuje několik typů takových zařízení:

 • Splitové systémy.Skládá se ze dvou bloků - vnější a vnitřní.Hlavní prvky produkující hluk jsou umístěny ve venkovní jednotce, protože tato nastavení se vyznačují sníženou hladinou hluku.Existují další výhody: širší funkčnost, dostupnost servisních funkcí, možnost dálkového ovládání, zapnutí topení, udržování nastavené teploty.Nevýhodou splitových systémů je poměrně vysoká cena a komplikovaná instalace, kterou provádějí hlavně profesionálové.Pokud potřebujete vybrat klimatizaci v malém bytě - jedné nebo dvou místnostech, je split systém dobrou volbou.Je vhodný pro malý venkovský dům.

  Rozdělený systém se skládá ze dvou bloků

 • Rozdělené systémy.Liší se přítomností dvou nebo více vnitřních jednotek.Tyto systémy byly vyvinuty pro klimatizaci ve velkých bytech, domech, chatkách.Vnitřní jednotky jsou umístěny ve správných místnostech.Každý z nich může mít své vlastní dálkové ovládání.ovládání, může udržovat danou teplotu v určité místnosti.Tyto systémy mají složitější správu, jejich náklady jsou ještě vyšší.Mohou však vytvořit požadované mikroklima ve velkém bytě, domě, chalupě.

  Multi split má několik vnitřních jednotek

V domácích splitových systémech (a také „multi“) mohou být vnitřní jednotky tří typů: se stěnouinstalace, strop, podlaha.Ze všech tří možností je nejoblíbenější nástěnný, i když namontovaný na strop, účinnější, protože rovnoměrněji rozděluje toky v místnosti bez vytváření ostrých kontrastních zón teploty.

Existují také dělené systémy, kanál, kazeta, podlaha-strop, sloup.Všechny se však vyznačují vysokou výkonností a složitostí a používají se v podnicích a velkých kancelářích.V domácnostech a bytech jsou velmi vzácné.

Pokud si chcete vybrat klimatizaci v domě nebo bytě, budete se muset omezit na čtyři možnosti - okna, mobilní podlahu nebo split systémy dvou typů - s jednou nebo více vnitřními jednotkami.Ačkoli v poslední době si většina lidí volí split systémy, protože mohou poskytovat vyšší úroveň pohodlí.

Určení výkonu

Rozhodnutí o typu zařízení není vše.Dále musíte porozumět technickým charakteristikám, vybrat potřebné možnosti a teprve poté pokračovat s výběrem konkrétního modelu.

Chcete-li zvolit správnou klimatizaci,je nutné vypočítat jeho výkon

Zjistíme, kolik energie chladicího systému potřebujete.Existují dva způsoby, jak zjistit potřebný výkon klimatizačního zařízení: zavolat zástupce kampaně, která prodává klimatizační zařízení nebo si jej vypočítá sám.Samotný výpočet je elementární, ale bude stále třeba brát v úvahu vlastnosti domu nebo bytu.

Výpočet kvadraturou

Při stanovení kapacity klimatizačního zařízení se tedy předpokládá, že je zapotřebí 1 kW chladicí energie na 10 metrů čtverečních plochy.To znamená, že pokud plánujete nainstalovat split systém pouze pro chlazení místnosti, najděte jeho oblast, vydělte 10 a získejte požadovaný výkon.

Ale někdy se vyplatí zvýšit nalezenou hodnotu: pokud je dům, ve kterém žijete, panel nebo cihla, bez dodatečné izolace, jeho stěny se v létě znatelně zahřejí.Aby se zařízení bez problémů dokázalo vypořádat s takovým zatížením, stojí za to přidat 20–25% zjištěné energie.Potom nebudou problémy s teplotou ani v těch nejteplejších dnech.

Nejprve musíte zjistit, kolik vybavení je potřeba

Například místnost o velikosti 22 čtverečních metrů.m. Při dělení 10 získáme 2,2 kW.Zde je taková síla nebo o něco více hledaná při výběru modelu.

Stejné zásady platí pro výpočet výkonu zařízení pro celý byt nebo dům.Shrne pouze oblast všech místností, ve kterých chcete pomocí této klimatizace udržovat požadované mikroklima.A poté je vše stejné: vydělte 10, podle potřeby přidejte zásoby.

Výpočet objemu

Tato metoda je přesnější, protože bere v úvahu také výšku stropů a zvláštní uspořádání místností.V tomto případě se považuje za následující: objem místnosti se vynásobí standardem a poté se upraví pro jiné zdroje tepla.Standard je následující:

 • pro místnosti směřující na severní stranu - 30 W /m3 ;
 • , pokud stěny směřují na západ /východ - 35 W /m3 ;
 • , pokud zeď směřuje na jih, 40 W /m3 .

V rohové místnosti je vybrán větší standard.Rovněž je třeba zvýšit energii u velké plochy oken nebo pokud existují staré dřevěné rámy, které nezajišťují těsnost.

Pro hrubý odhad můžete použít tabulku

Další zdroje tepla pro klimatizaci jsou:

 • Počítač.Pokud je nainstalován uvnitř, přidejte k nalezenému číslu 300–400 wattů.
 • Man.Obecně je tato pozice častěji používána při výpočtu klimatizace v kancelářích a průmyslových prostorách, ale v "hustě obydleném" bytě může být také důležitá.Ke každé osobě v místnosti přidejte 100-150 wattů energie klimatizace.

Uvádíme příklad výpočtu.Pro místnost směřující na jih je nutné zvolit klimatizaci, ve které je nainstalován počítač a jedna osoba trvale žije.Velikost místnosti je 4 * 3,5 * 2,7 m. Zjistíme objem, vynásobíme všechny parametry místnosti, dostaneme 37,8 m3.Nalezené číslo vynásobíme standardem: 37,8 m3 * 40 W /m3 = 1512 W.Dalšípřidat rezervu pro cizí zdroje tepla: 1512 W + 400 W + 150 W = 2032 W.Zaokrouhlením získáme 2000 W nebo 2 kW.

Hlavní technické specifikace

Abyste si mohli vybrat správnou klimatizaci, musíte znát základní charakteristiky, které odrážejí její účinnost a hospodárnost.Bez těchto technických jemností se můžete obejít, musíte se však spolehnout na radu obchodního asistenta a nejsou vždy objektivní.Proto je lepší na to přijít sami, zejména proto, že to není příliš obtížné.

Příklad technických specifikací pro splitové systémy

Třída chlazení nebo chladicí kapacita

V technických specifikacích klimatizačních zařízení a splitových systémůmůžete vidět řádek, který říká „chladicí kapacita“, a pak jsou zde čísla od 5 200 BTU /hod. do 42700 BTU /hod.Pojďme to správně.BTU /hodina je britská tepelná jednotka a zobrazuje množství energie, které zařízení utratí za zvýšení teploty 1 libry vody o 1 stupeň Fahrenheita.

Pokud jde o klimatizace, tento parametr odráží účinnost chlazení.Čím vyšší je chladicí kapacita (více čísel), tím úspornější bude systém rozdělení (nižší náklady na elektřinu).

Někdy je místo chladicí kapacity uvedena chladicí třída a poté latinská písmena A, B, C, D, E, F, G. Tento parametr dále odráží provozní účinnost, ale je považován za poměr topné energie k spotřebované energii.Označuje se také jako ERR nebo SERR.

Třídyenergetická účinnost klimatizačních jednotek a koeficientů

Pokud mluvíme o označení písmen, pak třída A je nejúspornější, třída G - spotřebovává nejvíce elektřiny.Ceteris paribus, domácí spotřebiče třídy A a vyšší (zpravidla A +, A ++, A +++) jsou zpravidla dražší.Rozdíl je stovky dolarů.Dříve, zatímco elektřina nebyla tak drahá, málo lidí věnovalo pozornost tomuto ukazateli - rozdíl vyjádřený v rublech nebyl tak velký.Nyní, při neustálém zvyšování ceny elektřiny, pravděpodobně stojí za to koupit ekonomičtější klimatizaci - v určitých intervalech může pracovat několik dní, takže tento parametr je nyní docela důležitý.

Nezaměňujte oba tyto faktory

Stále existuje druhý koeficient - COP nebo SCOP.Odráží účinnost ohřevu, definovanou jako poměr množství uvolněného tepla k množství vynaložené energie.V tomto případě samozřejmě platí stejné pravidlo: čím vyšší je koeficient, tím hospodárnější bude klimatizace v procesu vytápění (pokud taková funkce existuje).

Hlučnost

Charakteristiky obvykle označují dvě hodnoty - maximální a minimální hladinu hluku.Měří se při práci na minimálním a maximálním výkonu.

Důležitá charakteristika, zejména pokud bude v ložnici instalován dělený systém.V tomto případě hledejte velmi tichou klimatizaci.Pro ložnici je přijatelná hladina hluku 19-24 dB.Maximální přípustná úroveň v obytných budováchmístnosti podle SNiP - 34 dB, takže by se nemělo uvažovat o těch, které nesplňují toto kritérium.

Maximální délka komunikace

Rozdělené systémy se skládají ze dvou nebo více jednotek a jsou vzájemně propojeny pomocí vzduchovodů a kabelových svazků, kterými se přenášejí řídicí signály.

Rovněž je normalizována délka komunikace mezi venkovními a vnitřními jednotkami

Ve standardní verzi je délka potrubí 5 metrů, což obvykle stačí.Při instalaci ve velkých soukromých domech nebo chalupách však mohou být nutné větší vzdálenosti.Maximální délka komunikace je 42 metrů.Takové modely stojí podstatně více, stejně jako náklady na jejich instalaci.Chcete-li zvolit klimatizaci podle tohoto principu, musíte nejprve zhruba určit její umístění (vnitřní a venkovní jednotky), změřit odhadovanou vzdálenost (všimněte si, že trasa vede podél stěn), a teprve poté vyberte model.

Další funkce

Není možné zvolit klimatizaci a nemyslet na další funkce.Umožňují vám zvýšit úroveň pohodlí, ale přítomnost každé funkce zvyšuje celkové náklady na vybavení.Proto by k výběru mělo být přistupováno opatrně.

Seznam funkcí může být značný, ale jsou všechny potřebné?

Přítomnost dálkového ovladače

Dnes pravděpodobně všechny modely split systémů přicházejí s dálkovým ovládáním.Je to pochopitelné - bloky obvykle visí podstrop a jít tam, kdykoli budete potřebovat změnit režim provozu sotva někdo bude líbit.Takže je obtížné zavolat další funkci, ale existují i ​​modely bez dálkového ovládání, takže buďte opatrní.Výběr klimatizace a zjištění, že není k dispozici žádné dálkové ovládání, není nejlepším objevem.

Přítomnost dálkového ovladače lze považovat za povinnou

Dálkové ovládání umožňuje změnit všechny parametry klimatizace a split systému:

 • teplota;
 • rychlost ventilátoru;
 • směr proudění vzduchu (poloha záclon se mění svisle a vodorovně).

Toto je minimální sada, může existovat řada funkcí, ale pokud je model podporuje.

Automatický režim

Užitečná možnost.Umožňuje nastavit požadovanou teplotu a v některých modelech vlhkost a zapomenout.Dále se split systém sám zapíná a vypíná, když se parametry liší od nastavených.

Automatický režim je jednou z nejžádanějších funkcí

Takové zařízení je mnohem pohodlnější a ekonomičtější než zařízení, které musí být zapínáno a vypnuto pomocí dálkového ovládání násilím.

Jaký je rozdíl mezi invertorovou klimatizací

Inverterové klimatizace jsou takové, které mohou plynule měnit provozní parametry: chladicí výkon a otáčky ventilátoru.Na rozdíl od konvenční technologie, když zařízení má dva režimy provozu: buď běží na 100% výkonu nebo je vypnuto.To dává třinepopiratelné výhody:

 • je teplota udržována s větší přesností - až do 1 stupně;
 • šetří energii;
 • vzácnější a hladší odstávky /onings prodlužují životnost kompresoru.

  Jasná demonstrace rozdílu teplotních podmínek

Pokud potřebujete zvolit ekonomickou klimatizaci v bytě nebo domě, měli byste se podívat na modely střídače.I když stojí více než obvykle, „likvidují“ méně elektřiny (úspory mohou dosáhnout asi 30%).

​​

Další výhodou invertorových klimatizátorů je širší rozsah provozních teplot.Některé modely mohou pracovat při -35 ° C, horní limit je také vyšší - až + 45 ° C.To může být v některých regionech důležité.

Režim vytápění

Existují klimatizace, které mohou pracovat nejen pro chlazení, ale také pro vytápění.Tato funkce je užitečná v bytech napojených na dálkové vytápění.Pokud je to nutné, můžete topit mimo sezónu, když je ulice již v pohodě, ale topení dosud nebylo zapnuto.V tomto případě je vyhřívaná klimatizace velmi nezbytná věc.Tento režim se někdy nazývá „zima /léto“.

Režim vytápění je užitečný mimo sezónu.Doporučujeme vybrat klimatizaci se schopností pracovat na ohřevu vzduchu, pokud je byt připojen k ústřednímu topení

Pokud jste vybrali model se schopností pracovat na ohřevu vzduchu, věnujte pozornost dvěmaparametr: výkon v režimu chlazení a výkon v režimu topení.U levných modelů jsou nerovnoměrné a mohou vykazovat 20 až 60% chlazení.To znamená, že takové modely úplného vytápění vám neposkytnou.U dražších modelů vypadá procentuální poměr lépe, v některých dokonce dosahuje 100%.Patří však do prvotřídní třídy, která ovlivňuje cenu - jsou dražší o $ 100-200.

Existuje jeden bod: split systémy nemohou fungovat při nízkých teplotách.Jejich provozní rozsah je nejčastěji až -5 ° C.Toto je opravdu mimosezónní varianta.V zimě prostě nebude fungovat.

Časovač

Užitečná funkce, zejména pokud nejste celý den doma.Umožňuje vám zapnout nebo vypnout klimatizaci v daném čase.Čas zapnutí můžete nastavit půl hodiny před příjezdem a půjdete do bytu nebo domu s normální teplotou.

Čas pro zapnutí a vypnutí splitového systému se nastavuje pomocí dálkového ovladače

Klimatizace je také možné vypnout časovačem.Může to být potřeba večer.Automatizace vypne zařízení ve stanovenou dobu a vy nebudete muset vstávat, přerušovat spánek.Obecně platí, že pokud si ceníte vlastního pohodlí, vyplatí se vybrat klimatizaci s takovou funkcí.

Režim spánku

Jsou-li noci v regionu tak horké, že klimatizace nelze v noci vypnout, hodí se režim spánku.Přenáší zařízení na snížený výkon, ventilátory se otáčejí pomaleji, resp. Je snížena hladina hluku.

V režimuspánkový výkon klesá a hladina hluku klesá

Tento režim může být užitečný, pokud klimatizace není střídačem.Obecně platí, že dobrá funkce, ale pouze pro ty jednotky, které plánujete nainstalovat do ložnice.

Režimy ozonace a ionizace

Ozonace a ionizace jsou navrženy tak, aby vzduch v místnosti byl čistý, bez bakterií a užitečnější.Samotná myšlenka je dobrá, ale pro tyto operace existují samostatná zařízení.Jako obvykle fungují speciální jednotky efektivněji a v klimatizační jednotce se používají jen zřídka, ale náklady se výrazně zvyšují.

Ionizace a ozonizace jsou užitečné, ale nejsou nutné

Vypouštění

Režim odvlhčování umožňuje odstranit přebytečnou vlhkost ze vzduchu, protožese zvýšenou vlhkostí je teplo méně tolerováno.Tato funkce může být užitečná, pokud zvolíte klimatizaci pro malý byt.V tomto případě je kuchyň v blízkosti obývacích pokojů a vaření nebo dokonce čaj může výrazně zvýšit vlhkost v místnostech.

„Krátký“ seznam doplňkových funkcí

Tento režim je užitečný také v oblastech s vysokou vlhkostí vzduchu v létě.To vám umožní existovat v pohodlnějších podmínkách.

Větrání a čištění

Režim větrání (ventilátor v angličtině) je k dispozici u mnoha modelů dělených systémů.To vám umožní „čerpat“ čerstvý vzduch z ulice, ale bez chlazení.Větrání může nastat s různými intenzitami - možná od 2až 8 rychlostí ventilátoru.V zásadě se můžete bez tohoto režimu obejít, pokud máte křížek, křídlo okna nebo schopnost otevřít okno.

Filtry se mohou lišit

U některých modelů je ve spojení s režimem větrání prováděno čištění.Vzduch přicházející z ulice prochází filtračním systémem, který čistí alergeny a prachové částice.Tento režim je nezbytný pro alergiky, umožňuje jim přežít nejhorší čas s minimálním nepohodlím.Pokud tedy někdo v rodině trpí alergiemi, je vhodné zvolit klimatizaci s větráním a čištěním.

Automatický restart

Přítomnost této funkce umožňuje obnovit nastavení, která byla před vypnutím napájení.Pokud je k dispozici napájení, zařízení se automaticky zapne.Tato možnost může být užitečná, pokud v regionu dochází často k výpadkům elektřiny.