Výběr elektrod pro svařovací střídač

Pro začínajícího svářeče může být problém s výběrem elektrod: existuje více než dvě stě značek s různými vlastnostmi, účelem a vlastnostmi.Kromě toho je asi 100 značek vhodných pro ruční obloukové elektrické svařování invertorovými zařízeními.Je nemožné říci o všem, ano, pro začátek to není nutné.Stručně popište hlavní typy a které elektrody pro invertorové svařování jsou vhodnější pro začátečníky než ostatní.Budeme také hovořit o tom, jaký průměr vzít a co nastavit proud pro svařování kovů různých tlouštěk.

Co je elektroda a co je povlak

Elektroda je cušťáva z kovového drátu se speciálním povlakem - povlak.Během svařování se jádro taví z teploty oblouku.Současně povlak hoří a taje, čímž vytváří ochranný oblak plynu kolem oblasti svařování - svařovací bazén.Blokuje přístup k kyslíku obsaženému ve vzduchu.Během hoření povlaku se jeho část změní na kapalný stav a zakryje roztavenou vrstvu tenkou vrstvoukov, který také chrání před interakcí s kyslíkem.Aby povlak poskytoval kvalitní šev.

Svařovací elektroda sestává z jádra a ochranného povlaku

Před svařováním je zkontrolována jakákoli elektroda: povlak by neměl mít čipy.V opačném případě nedosáhnete rovnoměrného vytápění a vysoce kvalitního švu.Dbejte také na špičku elektrody: tloušťka potahu by měla být na všech stranách stejná.Potom oblouk vystoupí ve středu.Jinak bude zkreslená.Pro svářeče se zkušenostmi je to nebojácné, ale pro začátečníky to může způsobit hmatatelné problémy.

Musí být sledována vlhkost povlaku.Některé z nich se vznítí velmi špatně s vysokou vlhkostí (například SSSI).V souvislosti s takovou „rozmarností“ nátěru musí být tyto vrstvy skladovány na suchém místě, které zajistí co nejtěsnější těsnění.Můžete dát krabici do sáčku a dát tam několik pytlů soli, které jsou v krabicích na boty.

Neměli byste kupovat mokré elektrody: mohou být samozřejmě sušeny, ale jejich vlastnosti se sníží.Pokud se stále stalo, že elektrody byly vlhké, mohou být sušeny v běžné domácí peci při nízkých teplotách (obvykle jsou uvedeny na obalu).Druhým způsobem je umístit jej na dlouhou dobu do suché, dobře větrané místnosti.

Povlak (ochranný povlak) elektrod může být: základní, rutilní, celulózový a kyselý

Druhy povlaků a jejich vlastnosti

Rozlišujte všechnyčtyři typy povlaků:

 • Základní.
 • Rutile.
 • Sour.
 • Pulp.

Základ (SSSI) a celulózový povlak jsou vhodné pouze pro svařování stejnosměrným proudem.Lze je použít na kritické švy: vytvářejí silný, flexibilní šev, který je odolný vůči nárazovým zatížením.

Elektrody pro svařování více než 200 stupňů, asi 100 z nich lze použít pro ruční obloukové svařování

Během svařování mohou pracovat dva další (rutilní a kyselé).a střídavý a stejnosměrný proud.Kyselý povlak je však velmi toxický: můžete pracovat uvnitř, pouze pokud je pracoviště vybaveno nuceným tahem.

Rutilní povlak má zelenkavý nebo modrý odstín, elektrody se vyznačují lehkým zapálením.Dobře se zapálí, i když má střídač nízké napětí v otevřeném obvodu (pro spolehlivé zapálení hlavního nátěru je nutná dobrá charakteristika proudového napětí, , jak zvolit svářečku střídače, přečtěte zde ).Při svařování rutilovými elektrodami (MP-3) kov téměř nestříká, ale je zde spousta strusky a není snadné plýtvat: musíte pracovat s kladivem.

Možná vás bude zajímat , jak svařovat altán z kovové trubky nebo , jak vyrobit přístřešek na rámu z trubky.

Jak zvolit elektrody pro invertorové svařování

Nejprve se vybere složení jádra: mělo by být podobné typu svařovaného kovu.V domácnostech se nejčastěji používají strukturální oceli.Zde ze stejného drátu amusí existovat elektrody.Někdy musíte stále vařit z nerezové oceli.Pak by jádro mělo být také vyrobeno z nerezové oceli a pro vysoce legované a žáruvzdorné jsou vyrobeny z kovu se stejnými charakteristikami.

Veškeré domácí nebo stavební práce lze provádět pouze pomocí několika značek elektrod:

 • MP-3
 • SSSI 13/55
 • ANO 21
 • OK 63.34

Jsou uznávány mnoha nejlepšími elektrodami pro začátečníky, kteří pracují s invertorovými svařovacími stroji : s nimi je snazší pracovat současně,umožňují vařit vysoce kvalitní švy i při absenci významných zkušeností.Níže jsou uvedeny charakteristiky a obecné použití těch spotřebních materiálů, které mnozí odborníci považují za dobré elektrody pro střídač.V každém případě se často doporučuje začínajícím svářečům získat zkušenosti.

Rutilem potažené elektrody MP 3

Toto jsou snad nejoblíbenější svařovací elektrody pro střídače mezi začátečníky: SSSI 13/55 (Zvětšit)velikost obrázku, klikněte na něj pravým tlačítkem myši

Nejčastěji se začátečníkům doporučuje zahájit vývoj svarů elektrodami MP-3.Lze je snadno zapálit, a to i s velmi špatnou charakteristikou proudu a napětí svařovacího stroje, poskytují dobrou ochranu svarové lázně a umožňuje poměrně snadnou kontrolu její polohy.Pokud se elektroda nezapálí, pečte ji při teplotě 150–180 ° po dobu 40 minut.

Používá se v zařízeních se střídavým proudem (svařovací transformátory) a se stejnosměrným proudem(svařovací usměrňovače a střídače).Střídače jsou obvykle připojeny na reverzní polaritu (+ na elektrodu).Vhodný pro jakýkoli typ švu kromě svislého shora dolů.

Zde si přečtěte o typech svařovacích strojů.

Elektrody MP 3 nejsou rozmarné s ohledem na kvalitu svařovaných povrchů.Mohou být dokonce použity na neošetřené, antikorozní a mokré části.Svařování je střední (2-3 mm) nebo krátký oblouk.

Funkce MP 3 je velmi důležitá pro začínající svářeče: dobře drží „oblouk“, je snadné s nimi pracovat.Z tohoto důvodu ne všichni profesionálové tuto značku milují: říkají jim prskavky.Vaří příliš jemně: pro dobré zahřátí jsou nutné pomalé pohyby.Co se vám nelíbí pro začátečníky - co potřebujete.Zkuste zahájit svářečský trénink s MP3.Všechno by pro vás mělo fungovat.

]4
Průměr elektrody LEZ MP-3, mm Délka, mm Doporučený svařovací proud, A Hmotnostbalení, kg Cena, rublů
2,0 250 40-60 A 1,0 146
2,5 300 60-100 A 1,0 120
3 350 70-100 A 1,0 95
450 80-170 A 1,0 91
5 450 130-210 A 1,0 91

SSSI 13/55 s hlavní vrstvou

Elektrody preferované profesionály pro střídač SSSI 13 /55 (Pro zvětšení velikosti obrázkuklikněte na něj pravým tlačítkem myši

To jsou možná nejrozšířenější a nejpopulárnějšíelektrody se základním povlakem.Doporučují se pro svařování uhlíkových a nízkolegovaných ocelí.Vhodné pro spojení kritických struktur.Švy jsou odolné vůči nárazovým zatížením a tažné, dobře snášejí účinky nízkých teplot.

Nevýhodou těchto elektrod je to, že jsou dobře zapáleny pouze při dostatečně vysoké volnoběžné hodnotě na střídači (nad 70 V).Druhá významná nevýhoda: vysoké požadavky na stripování a zpracování svařovaných kovů.Pokud na okraji zůstane rez, prach, olej nebo jiné nečistoty, bude šev porézní.

Se SSSI 13/55 můžete pracovat pouze na stejnosměrných svářecích strojích, včetně střídačů, s obrácenou polaritou (+ přiváděné na elektrodu) as krátkým obloukem (držte špičku elektrody blíže ke svařovanému povrchu).Minimální napětí otevřeného obvodu je 65 V.

5
Průměr elektrody UONI 13/55 (výrobce "Mezhgosmetiz) Délka elektrody, mm Doporučenosvařovací proud, A Maloobchodní cena svazku, rublů
2,0 250 30-60 A
2,5 300 40-70 A 127 rublů
3 350 80-100 A 116 rublů
4 450 130-160 A 111 rublů
450 180-210 A 110 rub

(ANO 21)

Tento typ elektrody potažené rutilem je určen proPracuji s uhlíkovými ocelemi malé tloušťky. Zde si přečtěte o svařování tenkých kovů. ) Při jejich použití se oblouk snadno zapálí (včetně během opětovného zapálení), šev se jemně upraví (od malých vln) a struska se snadno oddělí.Elektrody ANO 21 lze použít pro svařování vodovodních nebo plynových potrubí.

Vyzkoušejte provoz elektrod ANO 21 na střídači

Pracují se střídavým i stejnosměrným proudem jakékoli polarity.Před svařováním je nutné tepelné zpracování: kalcinují se při teplotě 120 ° C po dobu 40 minut.

]
Průměr, mm Dolní poloha elektrody Vertikální poloha elektrody Stropní poloha elektrody
2 proud 50-90 A proud 50-70 A proud 70-90 A
2,5 proud 60-110 A proud 60-90 A proud 80 100 A [
3 proudová síla 90 - 140 A proudová síla 80 - 100 A proudová síla 100 - 130 A

Elektrody z nerezové oceli OK 63.34

Pokud potřebujete svařovat nerezovou ocel, zkuste OK 63.34.Lze je také použít pro konstrukční oceli.Výsledkem je šev s mělkou vlnou s hladkým přechodem na hlavní povrch kovu.Množství strusky je malé, snadno porazitelné.

S touto elektrodou je dobré vařit svislé spáry na kov 6–8 mm, přecházející shora dolů.Vhodný pro vícenásobné svařování tupých a lapovaných spojů.Pracuje se stejnosměrným a střídavým proudem jakékoli polarity, minimální napětí otevřeného obvodu je 60 V.

Elektrodypro svařování OK 63,34

Pro svařování stále potřebujete masku.Pro usnadnění práce používejte masku pro svařování chameleonů.

Jak zvolit průměr elektrody, jak ji připojit a co nastavit proudovou sílu

Výběr značky elektrod pro střídač není vše.I když jste se rozhodli, zbývají nejméně tři otázky:

 • jaký průměr elektrody by měl být použit pro svařování;
 • jaký proud nastavit;
 • , ke kterému výstup „+“ nebo „-“ připojuje elektrodu.

Všechno v pořádku.Začněme tím, jaký průměr elektrody je potřebný pro svařování.Obecně se doporučuje postupovat podle tloušťky svařovaných kovů: pro malé tloušťky je elektroda odebírána s průměrem stejné velikosti jako kov.Pokud vaříte kov o tloušťce 3 mm, jsou elektrody odebrány stejně velké.Pokud vaříte něco silnějšího, vezměte podle toho 4 mm.Pro začátečníky však bude obtížné pracovat s velkými elektrodami.Začněte mastering svařování s tloušťkou kovu 3-4 mm.K tomu použijte elektrody 3 mm nebo, jak se říká „tři“.

Obecná doporučení pro výběr průměru elektrody v závislosti na tloušťce kovu

Co se týče výstupu elektrod.Technické specifikace na balení pravděpodobně naznačují, pro kterou polaritu je elektroda určena.Při opětovném připojení na kladný výstup připojte elektrodu k zápornému terminálu, který je připojen k součásti.S přímou polaritou se na součástku vysadí plus, na elektrodu se aplikuje minus.Jak je to?Pohled na svařovací střídač, zobrazený na fotografii.

Polarita spojení vpřed a vzad na svařovacím střídači

Jaký je rozdíl mezi těmito dvěma typy připojení?Jiný směr má proud elektronů.Jak víte, elektrony přecházejí z „mínus“ na „plus“.Proto se při svařování ukáže, že prvek, který je připojen k „+“, se více zahřívá.Změnou režimů připojení můžete regulovat intenzitu kovového ohřevu.

Zvažte několik situací.Například máte elektrodu 3 mm, kov 2 mm.Zadáte-li dílu „+“, může to vést k vyhoření.Proto je v tomto případě lepší použít opačnou polaritu, při které se elektroda více zahřeje.Pokud chcete svařovat kov s průměrem 6 mm se stejnou trojnásobnou hmotou, je lepší provést rovnou polaritu: ohřev kovu bude hlubší a šev bude odolnější.

Zde si přečtěte, jak zvolit svařovací invertorový stroj.Možná vás bude zajímat stavba plotu z vlnité lepenky.

Svařovací proud

Obecně je při instalaci elektrody svařovací proud střídače nastaven v závislosti na průměru použité elektrody.Obecně platí, že existují doporučení pro každé balení, ale můžete se obejít bez nich: za každý milimetr průměru se odebírá 20-30 ampér proudu.Ukázalo se, že je to docela široký rozsah, ale pak musíte ještě zvážit, jak dáte šev: s okrajem nebo bez.Pro svařování bez oddělování jsou nastaveny spodní proudy se separací - vyšší proudy.

Jaký proud by se měl vařit různými elektrodami(obecná doporučení, vyberte pouze empiricky)

Například pro elektrodu o průměru 3 mm je jmenovitý proud od 60 A do 90 A. Ve skutečnosti pracují v rozsahu od 30 Amp do 140 Amp.Při svařování bez roztržení se nastaví proud asi 70-90 A, při odtržení 90-120 A. Tyto parametry mohou „chodit“ v obou směrech: záleží také na rychlosti hrotu elektrody, na stupni a „tekutosti“ svařované oceli, na poloze švu.(pro svislý a vodorovný šev položte trochu méně, pro strop - ještě méně).

Obecně platí, že ani proudy doporučené výrobcem zdaleka nejsou požadavkem.Začněte s nimi a poté zvolte, aby bylo pro vás výhodné pracovat a šev byl dobrý.Měli byste získat vysoce kvalitní spojení a experimentálně zvolíte poměr aktuální síly a rychlosti pohybu.V tomto případě se zaměřte na stav svarového bazénu.Je vaším hlavním ukazatelem kvality.

O tom , jak správně vařit invertorovým svařováním, si přečtěte zde.

Chyby, ke kterým může dojít při svařování

Nyní víte nejen to, jak zvolit elektrody pro invertorové svařování, ale také jak je připojit,jaký průměr potřebujete pro tuto práci a jak zvolit proud pro každý typ elektrody a švu.Nyní si povíme trochu o držácích elektrod.

Držáky elektrod

Na jednom ze svařovacích kabelů je držák (držák), do kterého je svařovací elektroda vložena.Existují dva typy:

 • pomocí spouštěcího klíče upínajíelektroda se automaticky uvolní, když uvolníte pružinový klíč, a uvolní se, když stisknete;
 • se závitem - držadlo je zkroucené a nezkroucené, uvolňuje nebo upíná vložené jádro elektrody.

Který z nich je lepší?Vy rozhodujete, ale náhodným stisknutím tlačítka můžete během svařování upustit elektrodu.Zároveň se neděje nic strašného, ​​ale je to nepříjemné ...

Při výběru držáku elektrod je třeba věnovat pozornost aktuální síle, pro kterou je určen.Vyberte podle maximálního parametru, který je k dispozici pro vaše svařovací zařízení.

Jak je kabel připojen k držáku svařovací elektrody pomocí svorky se závitem, je zobrazen na videu.

Nevýhodou držáku špendlíkové špendlíky je to, že pružina stlačující jádro elektrody se čas od času uvolní a kontakt se zhorší.Musím dát nový.Podívejte se, jak to udělat na držáku špendlíku.

Je snadné připojit držák elektrody pro svařování.Existuje pouze jedna nástraha: při časté práci je svařovací kabel roztřepen okrajem.Kabel můžete samozřejmě zkrátit a znovu ho napravit, ale vždy nechcete řezat ani 10–20 cm. Abyste tomu zabránili, vyhledejte hadici, jejíž vnitřní průměr je stejný nebo mírně menší než vnější průměr svařovaného kabelu.Odřízněte malý kousek - 15 centimetrů - a odřízněte jej.Nyní je možné kabel položit, vytáhnout a upevnit tam.