Výběr invertorového svařovacího stroje

Máte-li soukromý dům nebo chalupu, občas čelíte potřebě něco svařovat.Je nerentabilní platit svářeči pokaždé, zejména protože mnoho prací nevyžaduje zvláštní kvalifikaci.Pak existuje přání koupit svařovací stroj a naučit se ho vařit sami.Nejjednodušší způsob, jak se naučit, je svařování invertorovými svařovacími stroji.Jsou řízeny elektronicky, díky čemuž mají několik funkcí, které výrazně usnadňují život začínajícího svářeče.Tyto jednotky umožňují získat kvalitní šev i bez mnoha zkušeností.Nyní je jen na vás: musíte se naučit, jak zvolit svařovací střídač.

Jak vybrat svařovací střídač pro dům nebo letní rezidenci, pokud existují desítky značek?

O kategoriích a cenách

Všechny inverzní ruční obloukové svářecí stroje pracující se spotřebními elektrodami jsou označeny MMA, které lze podmíněně rozdělit na dvavelké skupiny:

 • domácnost - pro pravidelné a nekomplikované práce.Pokud nePokud plánujete konstrukci ve velkém měřítku, budete potřebovat přístroj každé dva až tři měsíce k opravě, svařování atd., Pak je dostatečná životnost jednotek této skupiny.Jedná se o nejlevnější svářeče střídače.Stojí asi 3 - 5 tisíc rublů, které byly vydány v Číně.
 • Profesionální - pro denní pracovní dobu.Toto je volba pro ty, kteří budou používat střídač ve výrobě nebo plánovat rozsáhlou výstavbu: postavit letní dům nebo dům, svařovat kovový plot a schody.Cena těchto jednotek je asi 300-400 $.

Stále existuje střední třída - poloprofesionální.Podle charakteristik a ceny jsou přibližně uprostřed.To je dobrá volba pro ty, kteří rádi něco dělají, ale také milují dobrý nástroj.Všechny gradace jsou velmi libovolné, ale pokud prodejci sdělíte, jakou třídu chcete mít, bude mu rozumět a nabídne několik možností.

Sortiment i v běžném železářství může být matoucí, ale ve specializovaném ...

Existují také univerzální nebo kombinované svařovací střídače.Mohou vařit v několika režimech, z nichž jeden je obvykle ruční obloukové svařování.Tyto jednotky patří do profesionální třídy, jsou vhodné pro svou všestrannost - některé mohou také fungovat jako řezačka a také vařit v prostředí s inertním plynem, což umožňuje bez problémů svařovat tenký kov a nerezovou ocel .Toto vybavení je užitečné, pokud máte také auto - opravu můžete provést sami, ataké vařit každý "maličkost" doma.

Určení charakteristik

Výběr cenové kategorie je dobrý, ale musíte také vybrat technické charakteristiky.Nejprve určme napájení.Pokud zvolíte jednotku pro soukromé použití v domě nebo v zemi, s největší pravděpodobností budete pohodlnější s napájením ze sítě 220 V. Svařovací střídače jsou k dispozici také od 380 V, ale je nepravděpodobné, že by někdo takové zdroje měl doma.A pokud ano, zvolte třífázové střídače.Jsou mnohem menší, ale také existují.

Svařovací proud

Jak zvolit svařovací střídač podle technických charakteristik?V tomto případě pocházejí z těchto produktů a jejich tloušťek, se kterými plánujete pracovat.Nejprve se vybere maximální svařovací proud, který může jednotka vydat.Indikací Imax je jednotka Amperes.

Existuje poměrně jasný vztah mezi tloušťkou kovu, se kterým chcete pracovat, a proudem, který bude potřebovat pro svařování.Tato závislost je uvedena v tabulce.

)
Průměr elektrod, mm Tloušťka kovu, mm Svařovací proud, zesilovače
1,5 mm 1,2 - 2,0 mm 30 - 75 A
2,0mm 1,5 - 3,0 mm 40 - 100 A
2,5 mm 1,5- 5,0 mm 50 - 120 A
3,0 mm 2,0 - 12,0 mm ) 100 - 150 A
4,0 mm 4,0 - 20, mm
120 - 200 A
5,0 mm 10 - 40 mm 170 - 270 A

Pokudchystáte vařit železný kov (rohy, kanál atd.) o tloušťce nepřesahující 1 cm, stačí vámstřídač mohl produkovat 160-180 ampér.Pokud alespoň čas od času musíte pracovat s větší tloušťkou, potřebujete proud až 200 A.Listy železa tlustší než 2 cm v každodenním životě nejsou používány nikde, takže 220-250 A pro dům nebo letní sídlo je poprsí.Sotva stojí za to přeplatit zbytečnou sílu, je lepší než utratit peníze za získání agregátu vyšší třídy (nebo dobré chameleonové masky, bez kterého to bude pro začínajícího svářeče obtížné).

Kromě svařovacího invertoru budou zapotřebí také ochranné rukavice a svářečská maska.Začátečníkům ve svařování se doporučuje chameleonová maska ​​

Pro svařování tenkým kovovým střídačem je nutný minimální proud Imin.Pokud potřebujete vařit ocel nebo nerezovou ocel do tloušťky 2 mm, budete muset ohřát díly, které mají být svařovány, co nejméně.Zde budete potřebovat minimální proud.Dolní hranice nastavení je zpravidla 10 A, ale existují jednotky, na které nelze nastavit méně než 30–40 A.Jsou vhodné pro případy, kdy máte speciální vybavení pro „tenké“ operace (například poloautomatický svařovací stroj).

Organizace současné regulace je rovněž důležitá.Může být stupňovitý nebo hladký.Hladké nastavení je lepší - umožňuje přesněji zvolit provozní režim pro každý kov a elektrodu.

Napětí otevřeného obvodu

Tato charakteristika se měří, když je zařízení zapnuto bez zátěže.Jednotka je označena jako Uxx a je volty (V).Určuje, jak snadno se svařovaný oblouk zapálí a jak stabilní je oblouk.Dosahhodnoty - 40-90 V. Čím vyšší je deklarované napětí otevřeného obvodu, tím snáze bude svařování.

Technické vlastnosti svařovacího střídače Fubag v 160. Napětí otevřeného obvodu lze popsat takto

Napájecí napětí

Jak již bylo zmíněno, většina střídačů je napájena 220 V. Avšak v ruských sítích je více či méně stabilní napětí podporováno pouze ve velkých městech.Ve venkovských oblastech je napětí 190 V již dobré.Inverzní svařovací stroje jsou však dobré, protože jsou nenáročné na napájení.Klidně vaří při 180-190 V a některé modely i při 150 V mohou „vytáhnout“ elektrodu o průměru 3 mm.

Pokud je ve vesnici malé napětí, věnujte pozornost tomuto ukazateli.Obvykle se registruje jednoduše jako „napětí“ a pomocí pomlčky zadejte minimální a maximální hodnotu: například 150–245 V. Někdy můžete takový záznam vidět: 220 V + 10%, -30%.To znamená, že zařízení se bude vařit, pokud je napájecí napětí v rozsahu od 154 V do 244 V (220 V - 30% = 154 V a 220 V + 10% = 244 V).

Provozní režim při maximálním proudu

Pokud musíte pracovat s maximálním možným proudem, musí jednotka nechat čas vychladnout.To znamená, že chvíli vaříme, chvíli odpočíváme.Tyto intervaly se počítají po dobu 10 minut, uvedené v technických údajích jako „PV při maximálním proudu“, měřeno v procentech -%.

Například, pokud je v charakteristice PV s maximálním proudem 40%, znamená to, že z 10 minut 4 můžetevařit, a 6 bude čekat, až zařízení vychladne.Nejméně 50-60% se považuje za normální vlastnosti, 70% a vyšší jsou dobré.

Technické vlastnosti svařování střídače TORUS-165 MASTER (Torus 165 Master)

Tento požadavek se vztahuje pouze na maximální proud nebo v jeho blízkosti.Při středních nebo nízkých proudech není nutné nucené zastavení.Stále musíte čas od času změnit elektrody nebo polohu, přesunout součást.Takže nastanou pauzy.

To jsou všechny technické parametry, které jsou potřebné.Nyní víte, jak zvolit svářečský střídač podle jeho charakteristik.Ale to není vše.K dispozici jsou také další funkce.Pro začátečníky mohou být velmi užitečné.Volbu mohou ovlivnit také některé provozní aspekty.

Další funkce invertorových svářecích strojů

Přítomnost nebo nepřítomnost servisních funkcí není kritická, ale výrazně usnadňuje život, zejména pro začátečníky.Jejich sada je obvykle standardní:

 • „Hot start“ HOT START - ovlivňuje zapálení oblouku.Při zapalování je dodáván další impuls, který usnadňuje zahájení svařování.
 • „Arc Forsage“ - ARC FORCE - když se elektroda prudce přiblíží ke kovu, automaticky se zvyšuje síla svařovacího proudu.Tím se zabrání přilepení elektrody.
 • „Anti-sticking“ - ANTI STICK - vypne napájení, když se elektroda přilepí, a zapne jej po roztržení.Pohodlná funkce, zvláště důležitá pro začínající svářeče.

Existuje několik užitečnějších funkcí.Například indikace a automatické vypnutí při přehřátí.To je užitečný doplněk - není vždy možné sledovat čas nebo ukazatel přehřátí.Automatické vypnutí šetří vyhoření a nákladné opravy.

Svařovací stroj pro ruční obloukové svařování vám umožňuje vařit téměř všechny kovy s výjimkou neželezných

Pozor na svazek balíčků: kromě svařovacího stroje je obvykle tažný kabel (někdy je toodnímatelné, někdy stacionární), dva svařovací kabely - jeden se sponou pro připojení k části, druhý s držákem elektrody.Je lepší, když jsou kabely lehké, flexibilní a dlouhé.Ale takový luxus není zdaleka vždy.Pracovní kabely mají často délku asi 2 metry, což není vždy vhodné.Při pohledu na kabely věnujte pozornost tomu, jak jsou utěsněné, pájené (lepší) nebo upnuté /válcované.

Věnujte pozornost dostupnosti záruční doby a také nejbližší servisní středisko k vašemu domu /chatě.Nedostatek servisní sítě je varovným signálem.To znamená, že i při poruše záruky ji sami opravíte za peníze.Ale nebudete posílat stroj na opravu přes polovinu naší poměrně velké země ...

Jak si vybrat výrobce svařovacího střídače

Nyní víte, jak si vybrat svařovací střídač podle technických údajůvlastnosti.Nejnáročnějším úkolem zůstává: vybrat značku zařízení, nebo spíše výrobce.

Čínské svářečky nebo?

V kategoriidomácí svařovací střídače téměř všechny jednotky pocházejí z Číny.Existují značky zcela neznámé pro každého, pracují roky a získaly určitou autoritu.Slavné čínské značky jsou obvykle zařízení vyráběná renomovanými továrnami vybavenými moderním zařízením.

Evropané, Američané a dokonce i Rusové jsou „vlastníky“ značky a výrobní zařízení se nachází v Číně.Toto schéma je již dlouho vypracované a je dobře známé.Proto se v popisech zařízení v poslední době objevily dokonce dva řádky: „vlasti značky“ a „země výroby“.Nazvat tyto střídače „čínskými“ se nezdá být úplně správná, ale byly tam vyrobeny.Obecně se rozhodnete.

Známé čínské invertorové svařovací stroje nemají nejnižší ceny.Jsou však kontrolovány a většina z nich má síť servisních dílen nebo opravnou smlouvu s některými podobnými službami.Zde je několik značek, které mají většinou dobré recenze:

   • Svařovací střídače společnosti Resant.Vlastí značky je Lotyšsko, výrobcem je Čína.Existují tři řádky:
    • AIS - modely s maximálním svařovacím proudem od 140 A do 250 A, napájecí napětí od 170 V do 250 V. Cena od 6,5 tisíc rublů pro AIS 140, až 14 tisíc rublů.pro model 250 amp.
    • SAI PN - modely pracující při nízkém napětí - od 150 V. Cena od 11 tisíc rublů.pro 160 ampérových jednotek, až 18-19 tisíc rublů za výkon 250 ampér.
    • AIS K - kompaktní modely s menší hmotností a rozměry a charakteristikami jako v AIS.Za cenuod 7,3 tisíc rublů pro 160 ampérových přístrojů, až do 12 000 rublů pro 250 A.

     Resanta svařovací střídače vedení AIS, PN (nízké napětí) a K (kompaktní) (ke zvětšení velikosti)Klikněte na něj pravým tlačítkem myši

   • Svařovací střídače Svarog: rodištěm značky je Rusko a výrobcem je Čína.Přípustná odchylka napájecího napětí 220 V +/- 15% (190 - 250 V).
    • Domácí modely ARS 165, ARS 205;
    • Profesionální PRO ARC-160 PFC, ARC-205V, ARC-315.
   • Svařovací střídače Fubag (Fubag), domovskou značkou je Německo a výrobcem je Čína nebo Francie.Řada IN je sestavena ve Francii a řada IR v Číně.Přípustná odchylka napájecího napětí 220 V +/- 15% (190 - 250 V).
    • Řada svářečů Fubag IN může pracovat v režimu MMA a TIG (svařování v atmosféře argonu, pro režim TIG je nutná speciální sada zařízení - je zakoupeno samostatně).Cena je od 11,8 tisíc rublů za zařízení s kapacitou 16 A, až 18 tisíc rublů.pro výkon 220 ampér.
    • Řada IR invertorových svařovacích strojů je pouze svařování MMA, existují funkce zabraňující přilepení a horkého startu.Cena od 7 tisíc rublů.za 160 ampér a až 9,5 tisíc rublů za 220 ampér.
    • Dalším zástupcem ruských střídačů vyráběných v Číně jsou invertorové svařovací stroje Kedr.
     • Série "Cedar MMA" - pracují pouze s tavícími elektrodami.K dispozici je funkce hot start a anti-stick.Ceny od 7,5 tisíc rublů.pro nejmenší spotřebu energie (170 A) a až 9,5 tisíc rublů.pro jednotku s kapacitou 220 A.
     • ARC Cedar Seriesjednotky profesionální série, mají také funkci stabilizace oblouku, cena je od 10,5 tisíc rublů za jednotku s kapacitou 160 ampér a až 28 tisíc rublů za 400 ampérů.
    • Inkoustové svařovací invertory.Toto je další značka z Ruska, která vyrábí zařízení v Číně.Funkce kompletní sady: zástrčka připojení k napájecí síti není součástí balení.Uvádí se, že zařízení pracuje se zdrojem energie od 140 do 240 V. Existují dvě vedení:
     • „Interskol ISA, pro MMA (ruční svařování elektrickým obloukem pomocí spotřební elektrody).Ceny od 6,5 tisíc rublů.pro zařízení vydávající 160 ampér, až 10 000 rublů.pro výkon 250 ampér.
     • Série Intersocl ISP - s výjimkou svařování MMA, může pracovat v režimu MIG /MAG (v prostředí inertního nebo ochranného plynu).Cena za ICP 160 ampér je 19 tisíc rublů, za ICP 200 ampér - 21 tisíc rublů.
   • Svařovací střídače FoxWeld ("Foxveld") - vyrobené v Číně.Dobrý výkon, široký výběr.Existuje několik řádků rozpočtových svářečů pro letní chaty pracující při nízkém napětí.
    • FoxWeld Summer resident - cena je od 7,2 tisíc rublů za jednotku s kapacitou 160 A. Digitální zobrazení s velkým počtem usnadňuje vnímání informací.Napájecí napětí je 180-240 V, ačkoli výkon při maximálním proudu není nejlepší: PV 40%.Napětí naprázdno 56 V.
    • FoxWeld Corundum - S běžnými podobnými charakteristikami má nejlepší charakteristiku proudu a napětí: napětím naprázdno 78 V.
    • FoxWeld Master může pracovat se sadou svařování argonovým obloukem.PV zapnutomaximální proud je ještě nižší: 35%.K dispozici jsou funkce „hot start“ a „anti-sticking“, obloukový přídavný hořák.
   • Ruské svařovací střídače

    V Rusku se vyrábí jen málo svařovacích strojů.Před několika lety se objevily invertory Torus, které splňují deklarované vlastnosti a poskytují stabilní oblouk.Co potěší - dlouhá záruka - 3 roky.Takový termín je velmi zřídkavý, takže již vzbuzuje naději, že všechno by mělo fungovat dobře.Existují dva řádky:

    • Domácí spotřebiče „Torus“ - 165, 175, 200, 210 (toto je síla v ampérech).Cena od 13 tisíc rublů.pro model 165 ampér až 15 tisíc rublů.pro výkonnější - 200-210 ampér, PV při maximálním proudu 60%.
    • Profesionální řada Torus 235 Prima, 250 Extra, Torus 255 Profi (od 17,3 tis. Rublů do 20,5 tis. Rublů), FV při maximálním proudu 80%.

    Deklarované napájecí napětí je 165–242 V. Vezměte prosím na vědomí, že svařovací kabely nejsou součástí základního balení.Je třeba je zakoupit samostatně.

    Zkoušky invertorového svařovacího stroje Torus 250, viz toto video.

    V Rusku se vyrábějí také invertorové svářečky.Patří do kategorie profesionálů, existují pouze dva modely pro 200 a 250 ampér.Mohou pracovat v režimu MMA i TIG (hořák a plynové láhve se kupují samostatně).Nastavení proudu je plynulé - od 50 do 200/250 ampér je poměr práce /klidu při maximálním proudu 60%.Cena střídačů Inforce je 16–21 tisíc rublů.

    V Nižním Novgorodu vyrábí společnost „ElectroIntel“ invertorové svařovací stroje Neon (Neon).Tato technika je navržena pro práci v náročných podmínkách: obvykle se vaří při teplotách od -40 ° C do + 40 ° C.Zařízení jsou univerzální - pracuji také v ručním svařování elektrickým obloukem i v režimu TIG.U zařízení tohoto typu je cena velmi nízká.Například svařovací střídač NEON (Neon) VD 160 stojí 9,7 tisíc rublů.Druhá modifikace, která může být vhodná pro domácí použití (například pro stavebnictví), se NEON VD 180 prodává za cenu 12,5 tisíc rublů.Zařízení mají všechny servisní funkce a strukturu více desek (lépe udržovatelná než analogové desky).Poměr práce PV /klidu při maximálním proudu je 80% (měřeno při teplotě + 40 ° C).