Výběr nejlepšího tmelu

Moderní standardy pro dobré opravy jsou hladké a hladké stěny.Nejprve se vyrovnají (omítkou nebo sádrovou omítkou), pak pomocí tmelu přivedou povrch k ideálu - kompozici, která vyhladí i ty nejmenší nepravidelnosti.Jak si vybrat tmel se všemi různými nabídkami na trhu a budeme mluvit dále.

Druhy tmelu

Putty -proces konečného vyrovnání stěn nebo stropů pro dokončení.Některé kompozice se skládají ze stejných složek jako štukocement, sádra, písek, ale menší frakce.Zahrnují také různá aditiva, která přidávají specifické vlastnosti: zvýšená odolnost vůči vodě, antibakteriální vlastnosti atd.Existují také tmely na bázi polymeru.Tuto samostatnou třídu lze velmi pohodlně používat, i když dražší.Existují také tmely na bázi lepidla, olejů atd.

Podle typu tmelu jsou sádry, cementy, polymery

Velikost tmelných frakcí je rozdělena na počáteční (tah) a konečnou úpravu.Startér má větší komponenty, je aplikován v tlustší vrstvě.Zarovná zakřivení na 5-6 mm.Do ideálního stavu je povrch zakončen povrchovými úpravami.Všechny komponenty jsou v nich broušeny.velmi tenké, nanášejí se vrstvou 0,5 až 2 mm.

Název Typ objektu Typ základny Barva Minimální /maximální tloušťka vrstvy Druh vrchního nátěru Cena
Univerzální omítka Putty Založení Versilk T-34 Suché pokoje beton, sádrokarton, sádra šedá 0,5 mm /3 mm Pod tapetou, pod barvou 290 rubna 20 kg
Univerzální cementové tmely Zakladatelé Bazsilk T-30 Mokré a suché místnosti, fasády beton, sádrokarton, sádra bílá 1 mm /10 mm Pod tapetou, pod pbarva 310 rublů na 20 kg
Dokončovací sádrový tmel Zakladatelé Econsilk PG35 W Suché místnosti Beton, sádrokarton a jeho omítkyspáry, sádra bílá 1 mm /5 mm Pro tapety, pro malování 300 rublů za 20 kg
Povrchová úprava sádrového tmelu Zakladatelé Alisilk PG36 W Suché místnosti Beton, sádrokarton, sádra bílá 0 mm (na střih)/2 mm Pro tapety, pro malování 380 rublů na 20 kg
Opravný polymer pro tmely Zakladatelé Eksilk PP38 W Mokré a suché místnosti Beton, sádrokarton, pěnový beton, sádra bílá 1 mm /5 mm Pro tapety, pro malování 430 rublů na 20 kg
Zakladatelé cementového tmelu Belsilk PC32 W Mokré a suché místnosti, fasády Beton, sádrokarton, sádra, fasády bílá ) 0,5 mm /4 mm Pro tapety, pro malování 390 rublů na 20 kg
Zakladatel cementového tmelu Graysilk PC31 G Mokré a suché místnosti, fasády Beton, sádrokarton, sádra, fasády šedá 0,5 mm /4 mm Pro tapety, pro malování 340 rublů na 20 kg

Existuje třetí typ tmelu - univerzální.Pro použití jako výchozí materiál se zředí méně vody, pro konečné sladění se stanou tekutějšími.Tento typ tmelu lze použít pro tapety, pro malování náročnějších požadavků a dokončování s dokončovací kompozicí dává lepší výsledky.

Obvykle se hrubé hrubování provádí nejprve s počátečním tmelem, potom se nakonec všechny nepravidelnosti opraví povrchovou úpravou

Pro určité druhy prací jsou také speciální výplně.Například existují tmely pro utěsnění spár sádrokartonu.K nim se přidávají mikrovlákna, která snižují pravděpodobnost vzniku trhlin.Existují dekorativní tmely, ale nejedná se o stavební, ale dokončovací materiály a patří do jiné skupiny.

Pro výběr tmelu po zlomcích je nutné vyhodnotit stupeň zakřivení stěn.Pokud je zakřivení malé - ne více než 2 mm, můžete povrch ihned použít.Při velkém zakřivení bude levnější nejprve vyrovnat hrubou kompozici (je levnější), pokud je to nutné (pro malování a tenké tapety), dokončit ideální povrch.

Výběr podle typu podkladu a provozních podmínek

Dále musí být tmel vybrán podle typu cementové složky.Je vybrán v závislosti na tomzákladna bude aplikována.Cement lze nanášet na cementovou základnu, cihlu a beton.Sádra není povolena.Pokud jsou stěny omítnuty směsí na bázi sádry, měla by se používat pouze sádra nebo polymerní omítka.

Některé typy vyrovnávacích směsí na bázi sádry

Sádrovou omítku je možné pokládat na cementovou bázi, půdu pouze sbírat na sádru.Rovněž je tento typ nivelace vhodný pro cihly, beton, dřevo, dřevotřískové desky, sádrokartony atd.Stejný rozsah polymerních kompozic.Před nákupem si však přečtěte návod k použití.Označuje, na které povrchy lze použít vámi zvolený typ tmelu a pro které místnosti je lze použít: sádra je hygroskopická a ne každé složení lze použít ve vlhkých místnostech, jako je vana nebo kuchyň, a polymery se nepoužívají mimo budovy nebo v nevyhřívaných místnostech.

Polymerní tmely jsou kompatibilní s jakýmkoli substrátem.Liší se v jemně broušených komponentách, minimální vrstva nátěru je asi 0,5 - 0,6 mm, takže se používají hlavně pro finální úpravu - získání dokonalého povrchu pro tenké tapety nebo pro malování.Používají se také při vyrovnání stropu.Vyžaduje se zde dobrá přilnavost materiálu, vysoký stupeň pružnosti a nízká hmotnost.Všechny tyto vlastnosti jsou vlastní tmelu na bázi polymeru.

Uvolňovací forma

Tmel se vyrábí ve formě suché směsi, do které je nutné před použitím použít.přidejte určité množství vody.Suchý tmel se balí do papírových sáčků o hmotnosti 5 kg, 10 kg, 25 kg nebo 30 kg.Druhou formou uvolňování je kompozice připravená k použití v kbelících.Je již zředěn na požadovanou konzistenci.Před použitím musíte jen promíchat a můžete pracovat.

Vyberte si tmel podle způsobu uvolnění - hotový v kbelíku nebo usušený v sáčku

Pokud mluvíme o ceně, suchý tmel je levnější, ale trávíte časmíchání (přidávání vody) a míchání kompozice.Další plus hotových formulací: nedostatek hrudek.U nezávislé šarže jejich odstranění zabere hodně času.

Výběr tmelu na tomto základě je jednoduchý: musíte ušetřit peníze - koupit suché složení, musíte ušetřit čas - připravené v kbelících.

Pracovní doba

Nejjednodušší způsob práce s polymerovou omítkou.V uzavřeném kontejneru si zachovává své vlastnosti několik dní.Zředěný cementový prostředek by měl být použit do 2 hodin a nejméně času na práci s omítkou - ne více než hodinu, ale častěji 30-40 minut.

Přesná pracovní doba řešení je uvedena v technických specifikacích.Pokud jsou pracovní zkušenosti malé, je to velmi důležité

Důležité upozornění.Zabavené složení jakéhokoli typu nelze zpracovat.Ano, pokud přidáte vodu a přimícháte ji, navenek to bude vypadat jako normální.Ale procesy, které již prošly, jsou nevratné a tento tmel nebude dobře držet, může odpadnout a prasknout.Proto další důležitý bod: před smícháním nové porce důkladně vyčistěte nádobí, je nejlepší se dobře umýt (a také nářadí).Tím je zajištěno, že zde nejsou žádné hrudky ztuhlé směsi, které by narušovaly práci.

Podmínky aplikace

Většina omítek by měla být nanášena při teplotě ne nižší než + 5 ° C a ne vyšší než + 30 ° C.Existuje také mezní hodnota vlhkosti - ne vyšší než 60%.A další podmínkou normálního sušení bez prasklin je absence průvanu.Rovněž stojí za to zatahovat okna - sluneční skvrny vedou k nerovnoměrnému zahřívání povrchu, což může způsobit praskliny.

Je třeba pracovat s tmelem při pozitivní teplotě

Co jiného se musí řídit - minimální a maximální vrstva aplikace tmelu.Tenčí vrstva je obvykle z polymerové omítky - od 0,5 mm.U sádry a cementu to záleží na jemnosti mletí, ale o něco více.Maximální vrstva se může lišit od 2 cm (v cíli) do 5 cm (na začátku).

Pro výběr sádry podle tohoto kritéria je nezbytné vyhodnotit velikost hrbolů, které mají být opraveny.Pokud jsou odchylky menší než 2 cm a potřebujete rovný povrch, můžete ihned použít konečnou kompozici.Pokud více - první začátek a konec - konec.

Barva tmelu

Barva tmelu může být šedá, bílá, růžová.Závisí to na pigmentu, který se nachází v pojivu.Pokud plánujete přilepit husté tapety (například vinyl), nebo pokud jsou tmavé barvy, není odstín stěn takdůležité a šedé tmely jsou obvykle levnější, takže je můžete ušetřit.

]
Název /typ Pojivo /typ báze Minimální /maximální vrstva Doba schnutí Cena
Weber-Vetonit VH bílá /povrchová úprava cement /beton, sádrokarton, pálená hlína, cihla, pěnový beton, omítka 1 mm /3 mm 24-48 h 580 tření na 20 kg
Weber-Vetonit VH šedá /povrchová úprava cement /také 1 mm /3 mm 24–48 hodin 380 rublů na 20 kg
Weber-Vetonit LR + /povrchová úprava polymer /beton, sádrokarton, sádra 1 mm /5 mm 24-48 h 650 rubna 25 kg
Weber-Vetonit KR /povrchová úprava lepidlo /sádrokarton, omítka 1 mm /4 mm 24-48 h 490 rublů za 20 kg

Pokud je tapeta tenká (sítotisk) nebo je povrch natřen, budete muset použít kompozice, které poskytnou bílou barvu.

Mimochodem, existuje způsob, jak napravit tmavý povrch tmelu na zdi: natřít ho zředěnou bílou vodou zbarvenou barvou.Tato vrstva bude považována za základní nátěr a zároveň zlepší stěny (a pod tapetu také můžete).

Výběr výrobců

Nejtěžší součástí výběru omítky je rozhodnutí o konkrétní společnosti a výběr materiálu, který potřebujete, ze všech produktů.

Pokud jde o výběr výrobců, v tomto odvětví existuje několik vedoucích osobností: Knauf (Knauf), Vetonit (Vetonit), Ceresit (Ceresit), Sheetrock (Shitrok).Všechny tyto značky byly dlouho prezentovány nana trhu, vyrábět výrobky stabilní kvality, pracovat přibližně ve stejném cenovém rozpětí.

Pokud mluvíme o tuzemských značkách, nejoblíbenější Volma, Founder a Prospectors.Kromě toho má Volma stejné ceny jako výše uvedené značky a Zakladatelé a prospekty jsou výrazně levnější.Existuje mnohem více menších výrobců, ale jsou zastoupeni v určitých regionech a v jiných málo známí.

Výběr tmelu podle výrobce je jedním z hlavních úkolů

Všechny tyto značky mají dobré recenze, každá má své vlastní fanoušky, můžete si vybrat jakýkoli tmel z tohoto seznamu.Odborníci raději pracují s vůdci.Zákazník platí za materiály a produkt je osvědčený, technologie jsou vyvíjeny, výsledek je znám.Proto je jejich výběr předem určen.Do-it-yourselfers, kteří vyrovnávají zdi vlastníma rukama, se obvykle snaží utrácet méně peněz a ne opravdu ztratit kvalitu.Raději pracují s Volmou a Prospektory.Záleží jen na vás, co si vyberete.