Výběr nýtovačky (Riveter)

Svařování je vynikající způsob spojování kovů, ale není vždy vhodný a možný.Alternativou je strhující.Ale k instalaci nýtů si musíte vybrat nýt.Jak na to, čtěte dále.

Co je nýt a jak to funguje

Nýty nebo nýty - zařízení pro instalaci nýtů.Pro různé typy spojovacích prostředků existují speciální nástroje.K dispozici jsou samostatné výfukové, šroubové nýty.Existují také univerzální modely, ale patří do skupiny profesionálních nástrojů, respektive stojí pevně.

Jeden případ použití

Pro správný výběr nýtu je vhodné pochopit, jak to funguje.Bez ohledu na typ nýtů, se kterými jednotka pracuje, je princip nýtování vždy stejný: zařízení rozšiřuje druhou (vzdálenou) část nýtu a tvoří uzavírací hlavu.Pouze způsob hoření se může lišit:

  • Při montáži nýtů je tyč uchopena a tažena houbami.Na konci tyče je koule, která dosedá na okraj těla nýtu a pokrývá ji.Po dosažení určitého úsilíjádro se odlomí.

    Provoz nýtovače při montáži slepých nýtů

  • Instalace šroubových nýtů je jiná.Uvnitř dutého těla je aplikována nit.Do tohoto hardwaru je zašroubován šroub vhodného průměru.Při kroucení se začne dotahovat okraj nýtu, díky kterému se tažný kov rozšiřuje (viz video níže).
  • Při montáži dutých nýtů (pístních nýtů) dochází pouze k zapálení tryskou ve tvaru kužele.Nýtové písty se používají na nezatížených místech, ale častěji ne na staveništi, ale jako dekorace nebo při spojování částí z kůže, tkaniny atd.

    Pístové nýty se montují nejsnadněji, ale mají také nejmenší spolehlivost.Používají se zřídka ve stavebnictví, s výjimkou řemesel

Obecně je tento postup pochopitelný.Jak vidíte, jediným rozdílem je to, že v jednom případě je nutné táhnout tyč, ve druhém - otočit šroubem, ve třetím - je stlačena kuželová tryska.Při výběru typu nýtů mějte na paměti, že nástroj pro výfuk je levný, ale za šroub obvykle stojí hodně.To zejména omezuje použití šroubových nýtů.Skutečnost, že jsou duté, je netěsná.

Vybereme typ pohonu

Před výběrem nýtu musíte pochopit, o co jde.Začněme s pohonem.

  • Manuál (napájení).Chcete-li nýt nainstalovat, musíte stisknout kliky.Někdy musíte vynaložit značné úsilí - na hardware s průměrem 5 mm nebo více.Nejspolehlivější a levný.Toto je rozumná volba, pokud je přístroj zakoupen.pro jedno použití - k upevnění střešního materiálu, položení plotu, sešívání svahů.

    Při používání ručního nástroje bude nutné vyvinout fyzické úsilí

  • Elektrické.Téměř bez námahy - držte nástroj a zatáhněte za spoušť.Dražší, ale také produktivnější modely.
    • Ze sítě.Není to příliš drahé, takže si můžete koupit pro domácí použití.Ale ne na každém staveništi je zdroj elektřiny a šňůry /prodlužovací šňůry jsou stále problémem.
    • Dobíjecí.Se stejným výkonem jsou mobilnější, ale váží více (samotná baterie má také váhu) a dražší.

      Nýty mohou být ruční, bateriové, elektrické, hydraulické

  • pneumatické a pneumohydraulické.Nejspolehlivější a nejproduktivnější nástroj.Ale stojí za to koupit pouze pro profesionální použití.Koneckonců potřebujeme také kompresor.

Video přehled nýtu na baterie MILWAUKEE 2550-20 M12 RIVET TOOL.

Ruční nýty se kupují pro domácí použití.Ale tento „jednoduchý“ nástroj není snadné vybrat.Za prvé, cenové rozpětí je překvapivé - od 5 do několika set dolarů.Jak se zde pohybovat?Stačí říci, že rozhodně nestojí za to vzít příliš drahé na jedno použití, stejně jako příliš levné.Zbytek musí být pochopen.

Druhy ručních (mechanických) nýtovačů

Existují tři typy ručních nýtovačů:

  • jednou rukou;
  • obouruční;
  • akordeon.

Jednoruční zařízení určené pro malé upevňovací prvky - do 5 mm.Liší se tím, že jejich pracovní kliky jsou v úhlu 90 ° k ose instalace.To znamená, že paže směřují dolů.Pohodlné je, že můžete pracovat jednou rukou.Nevýhodou je malý „rozsah“ velikostí, se kterými může zařízení pracovat.

Dvouruční jsou velké, lze je také instalovat s nýty velkých průměrů - až do 8 mm.Můžete rozlišovat podle vzhledu - dlouhé kliky, které jsou ve stejné rovině s pracovními čelistmi.Pokud máte v plánu používat nýty s velkým průměrem, má volba nýtru s oběma rukama smysl.

Druhy ručních nýtovačů: jednoruční, dvouruční, harmonika

Mechanické akordeonové nýty se častěji používají u spojovacích prostředků velkých rozměrů.Přítomnost stejného „akordeonu“ vám umožňuje instalovat spojovací prvky velkých rozměrů s menším úsilím.Takové zařízení má obvykle dražší nástroj, častěji ho používají profesionálové.

Volba typu ručního nýtu není příliš obtížná.Pokud potřebujete spolehlivý stroj, vyberte si z dvouručních modelů.Jejich zařízení je snazší, není téměř co zlomit.Při normální kvalitě jsou nezničitelné.Pokud instalujete pouze malé upevňovací prvky - ne více než 2–3 mm, je vhodné vzít si jednou rukou.Je pro ně pohodlnější pracovat.

Kritéria pro výběr ručních nýtovačů

Takže, pokud si musíte vybrat ruční nýt, věnujeme pozornost následujícím parametrům:

  • Typ spojovacího prvku,se kterým jednotka pracuje(šroub, výfuk, píst (očka), vůz - který staví všechny typy nýtů).
  • Maximální a minimální velikost nýtů.
  • Počet špiček nýtů.
  • Materiál spojovacího materiálu, se kterým nástroj pracuje (ocel, hliník nebo pouze měď a mosaz).
  • Z čeho je nástroj vyroben.Lepší - nerezová ocel nebo slitiny hliníku.

    Ruční nýtovací šroub: věnujte pozornost velikosti upevňovacích prvků, které lze namontovat

Co jiného byste měli věnovat pozornost - držadlům.Gumové podložky na nich by měly být vyrobeny z dobré gumy.Rukojeti samotné by pro vás měly být pohodlné, takže můžete pracovat rychleji a déle.Dbejte také na to, aby bylo možné držadla upevnit jako nefunkční - existuje speciální drátěná smyčka, která drží držadla pohromadě.Při skladování je to pohodlné a důležité.

Výběr výfukového nýtu

Nejčastěji musíte pracovat s výfukovými nýty.Jsou pohodlné, levné.Není příliš mnoho nástrojů pro jejich instalaci.Kromě výše uvedených parametrů je třeba při výběru nýtu pro trakční nýty věnovat pozornost i některým zvláštním vlastnostem a možnostem.

  • Počet upínacích čelistí (okvětních lístků) v klešti .Nástroj uchopí hřídel a táhne ji, čímž vytvoří uzavírací hlavu.Mohou tedy existovat dva nebo tři lístky.Dvojité okvětní lístky jsou levnější, ale při uchopení se může tyč zkroutit a uvíznout.Musíme ji rozebrat a znovu sestavit.Nevhodné a anočas se krátí.

    Může existovat několik forem

  • Přítomnost rohatky .Při práci se silnými nýty (ocel) je důležité správně vypočítat sílu.Ráčna pomáhá.
  • Kontejner pro sběr odlomených tyčí .Přitom se přebytečná tyč zlomí.Pokud neexistuje žádný kontejner, často se ocitnou pod nohama, pak musíte sbírat.Přítomnost kapacity řeší problém, ale téměř neovlivní cenu.

Nyní víte, jak vybrat nýt pro slepé nýty.Po vyzvednutí několika modelů, které vyhovují vašim specifikacím, zkontrolujte je a držte je ve svých rukou.Pokud je to možné, zkuste v práci několikrát.Bude snazší pochopit, s kterým nástrojem je pro vás pohodlnější pracovat, a bude snazší si vybrat.

Tryska na vrtáku /řidiči a vlastnosti výběru

S velkou přední částí práce pomocí ručních nýtovačů jsou ruce velmi unavené.Samozřejmě existují dobíjecí, ale cena za ně není vůbec příjemná.A pokud se používá také jen příležitostně, je nepraktické koupit elektrické nářadí.V takovém případě můžete provést kompromis zakoupením vrtací hlavy nebo šroubováku pro instalaci nýtů.

Toto je malý adaptér (nástavec), který se vejde do kazety.Jsou určeny pro nýtové a slepé nýty.V případě potřeby najdete další typy spojovacích prostředků.

Adaptér (hubice) na vrtáku pro instalaci slepých nýtů

Princip činnosti vrtáku s hubicí pro slepé nýty je stejný - nástroj stále táhnepro špendlík, pak to odlomí.Zde jsou pouze odlomené „ocasy“, které potřebujete, abyste se přepnuli vrtákem zpět.V případě použití šroubových nýtů je nutný zpětný chod - k odstranění trysky z nainstalovaných upevňovacích prvků.

Tryska na vrtáku pro instalaci šroubových nýtů

Výběr trysek nýtů na vrtáku je podobný: druh, velikost a materiál trysek.Dřík by měl dobře držet s držákem elektrického nářadí.Také si všimněte přítomnosti pera.Toto je nekritické nastavení, ale zlepšuje použitelnost.Vrták s našroubovanou tryskou je těžký a nestabilní.Při práci proto držte trysku rukou a zajistěte její polohu.Aby nedošlo k uchopení trysky, nasaďte pero.V této verzi je výhodnější použít jednotku, ukáže se, že přesněji řídí polohu.

Jak si vybrat nýtovač: výrobci a ceny

Při výběru konkrétního modelu se mnozí spoléhají na ceny.To je jen rozptyl, který je velmi velký - jsou velmi levné a vypadají téměř jeden na jednoho, ale mnohokrát dražší.Ještě desetkrát dražší.Okamžitě stojí za zmínku, že i pro jednorázové práce je nákup velmi levného nýtovače příliš riskantní.To nemusí fungovat vůbec nebo pracovat přes pařez paluby.

Pokud například chcete nýt plot, i tak budete muset nainstalovat více než sto nýtů.Pokud musíte nástroj po každých 2-3 nýtech rozebrat, rozhodně se vám nebude líbit.Chcete-li si vybrat nýtovač, žefunguje dobře, věnujte pozornost průměrnému cenovému rozpětí.

  • Stanley MR 99. Stanley je nejstarší americkou společností.
  • NOBUS.Levný nástroj, který funguje spolehlivě.
  • Gesipa.Známá společnost, ale ne všichni to pochvalují.Rozhodně existují levnější, přinejmenším horší.
  • YATO zpracovává ocelové nýty lépe než čínské nýty.

    Aby bylo možné odhadnout cenové rozpětí

  • , NWS je německá kancelář.Kvalita nástroje je na vrcholu.
  • Topex.U některých modelů se mi líbila schopnost změnit uspořádání nosu o 90 stupňů.Je vhodné, pokud musíte pracovat na těžko přístupných místech.
  • KRAFTOOL.Celý nástroj je dobrý a také nýty.

Pokud chcete nýt používat v profesionálních činnostech, musíte si vybrat dražší.Společnost - podle svého uvážení, ale z kategorie profesionálních nebo poloprofesionálních modelů.Možná se neliší strukturálně, ale mají větší zdroje, životnost.To znamená, že jsou spolehlivější a vysoce kvalitní.A to vysvětluje rozdíl v ceně - byly použity dražší /vysoce kvalitní materiály.