Výběr oběhového čerpadla pro topný systém

Topné systémy se dělí na systémy s přirozenou (gravitační) a nucenou cirkulací.U systémů s nuceným oběhem je nutné oběhové čerpadlo.Jeho úkolem je zajistit pohyb chladicího média systémem při dané rychlosti.A aby zvládl svůj úkol, musí si správně zvolit oběhové čerpadlo.

Účel a druhy

Jak již bylo uvedeno, hlavním úkolem oběhového čerpadla je zajistit požadovanou rychlost chladicího média potrubím.U systémů s nuceným oběhem bude konstrukční kapacita dosaženo pouze za takových podmínek.Během provozu oběhového čerpadla se tlak v systému mírně zvyšuje, ale to není jeho úkol.Je to spíše vedlejší účinek.Pro zvýšení tlaku v systému existují speciální pomocná čerpadla.

Oběžná čerpadla s mokrým rotorem jsou populárnější.

Existují dva typy oběhových čerpadel: suchý rotor a mokrý rotor.Liší se konstrukcí, ale vykonávají jeden úkol.Chcete-li zvolit, který typ oběhového čerpadla chcete nainstalovat, musíte znát jejich výhody a nevýhody.

Se suchým rotorem

Přijatojeho název ve spojení s konstrukčními prvky.Do chladicí kapaliny je ponořeno pouze oběžné kolo, rotor je v utěsněném pouzdru, několik O-kroužků je odděluje od kapaliny.

Cirkulační čerpadlo se suchým rotorem - pouze oběžné kolo je ve vodě

Tato zařízení mají následující vlastnosti:

 • Mají vysokou účinnost- asi 80%.A to je jejich hlavní plus.
 • Vyžaduje pravidelnou údržbu.Během provozu vstupují pevné částice obsažené v chladivu do O-kroužků, což narušuje těsnost.Aby se zabránilo odtlakování a údržbě, je nutná.
 • Životnost je asi 3 roky.
 • Během provozu vydávají vysokou hladinu hluku.

Tato sada charakteristik není příliš vhodná pro instalaci do topných systémů soukromých domů.Jejich hlavní výhodou je vysoká účinnost, což znamená nižší spotřebu energie.Proto jsou ve velkých sítích oběhová čerpadla suchého rotoru hospodárnější a používají se tam hlavně.

S mokrým rotorem

Jak název napovídá, v zařízení tohoto typu jsou oběžné kolo i rotor v kapalině.Elektrická část, včetně spouštěče, je uzavřena v kovově uzavřeném skle.

Konstrukce čerpadla mokrého rotoru - pouze suchá elektrická část

Tento typ zařízení má následující vlastnosti:

 • Účinnost objednávky 50%Není to nejlepší ukazatel, ale u malých soukromých topných systémů to není rozhodující.
 • Není nutná žádná údržba.
 • Životnost je 5-10 let v závislosti na značce, provozním režimu a stavu chladicí kapaliny.
 • Během provozu jsou téměř neslyšitelné.

Na základě výše uvedených vlastností není obtížné zvolit oběhové čerpadlo podle typu: většina se zastaví na mokrých rotorových zařízeních, protože jsou vhodnější pro práci v bytě nebo soukromém domě.

Jak zvolit oběhové čerpadlo

Každé oběhové čerpadlo má řadu technických charakteristik.Jsou vybírány jednotlivě pro každý systém.

Vybíráme technické specifikace

Začněme výběrem technických charakteristik.Pro profesionální výpočet existuje spousta vzorců, ale pro výběr čerpadla pro topný systém v soukromém domě nebo bytě můžete použít průměrné normy:

 • Výkon čerpadla se bere jako kapacita instalovaného topného kotle.To znamená, že pokud je kotel na výkonu 35 kW, pak se vybere čerpadlo s kapacitou 35 l /min.
 • Dále je třeba vypočítat požadovanou výšku hlavy (výška zdvihu).V průměru se předpokládá, že na 10 metrů potrubí by měla být hlava čerpadla 0,6 m. K určení toho, jaký tlak oběhového čerpadla je pro systém potřebný, je nutné vydělit jeho celkovou délku 10 a vynásobit 0,6 m /s.Například, pokud celková délka topného systému, například 80 m, bude požadovaná výška: 0,6 m * 8 = 4,8 m. To znamená, že v technických specifikacích by hlava neměla být menší.

  Můžete si zvolit oběhové čerpadlo pro topný systém sami

 • Je lepší, pokud se rychlost chladicí kapaliny v systému může lišit.To umožní upravit přenos tepla v závislosti na venkovní teplotě: čím vyšší je rychlost, tím více tepla se přenáší.Proto je lepší zvolit modely, které mohou pracovat několika rychlostmi.V žádném případě by však rychlost chladicí kapaliny neměla překročit 1,6 m /s.Toto je práh pro tichý provoz topného systému, pokud zrychlíte chladicí kapalinu rychleji, objeví se šum.
 • Elektrická energie oběhového čerpadla se volí v závislosti na průměru potrubí.Čím menší je průřez potrubí, tím větší je hydraulický odpor.To znamená, že pro systémy zředěné trubkami s malým průměrem jsou zapotřebí výkonnější čerpadla.

Výběr oběhového čerpadla pro vytápění podle těchto pravidel je snadný.Výpočty jsou elementární.Musím však říci, že tato čísla jsou průměrná.Pokud je váš domov v určitém okamžiku velmi odlišný od „průměrného“, musíte provést opravy buď ve směru zvyšování nebo snižování technických charakteristik.Například jste dům dobře izolovali, výkon dříve zakoupeného kotle byl nadměrný.V tomto případě je rozumné vzít čerpadlo s nižším výkonem.V opačném případě - v domě se silným chladem - můžete dát produktivnější oběhové čerpadlo.Problém dočasně vyřeší (v budoucnu je nutné kotel izolovat nebo vyměnit).

Výběr modelu

Při výběru konkrétního modelu věnujte pozornost grafu s tlakemcharakteristika čerpadla.V grafu musíte najít bod, ve kterém se protínají hodnoty tlaku a produktivity.Měl by být umístěn ve střední třetině křivky.Pokud neklesne na žádnou z křivek (obvykle několik z nich charakterizuje různé modely), vezměte model, jehož graf je blíže.Pokud je bod ve středu, vezměte méně produktivní (ten umístěný níže).

Provozní bod by měl být ve středu grafu

Co jiného hledat

V technických charakteristikách oběhučerpadla jsou další položky, které byste měli věnovat pozornost.První je přípustná teplota čerpaného média.To znamená teplota chladicí kapaliny.U kvalitních výrobků je tento indikátor v rozmezí od + 110 ° C do + 130 ° C.V levném případě může být nižší - až 90 ° C (a ve skutečnosti 70-80 ° C).Pokud je váš systém navržen jako nízká teplota, není děsivý, ale pokud máte kotel na pevná paliva, je velmi důležitá teplota, na kterou lze chladicí kapalinu ohřívat.

Cirkulační čerpadlo musí být nejprve vybráno podle charakteristik

Je třeba věnovat pozornost maximálnímu tlaku, při kterém může čerpadlo pracovat.Ve vytápěcím systému soukromého domu je zřídka vyšší než 3-4 atm (to je pro dvoupodlažní dům) a obvykle je to 1,5-2 atm.Přesto však věnujte pozornost tomuto ukazateli.

Co jiného je třeba hledat, je materiál, z něhož je tělo vyrobeno.Optimum - litina, levnější - ze speciálnížáruvzdorný plast.

Druh a velikost spoje.Cirkulační čerpadlo může mít závity nebo přírubové připojení.Vlákno je externí a interní - jsou vybrány vhodné adaptéry.Připojovací velikosti mohou být: G1, G2, G3 /4.

Rovněž stojí za to věnovat pozornost přítomnosti ochrany.Může existovat ochrana proti běhu nasucho.U oběhových čerpadel s mokrým rotorem je velmi žádoucí, protože k chlazení motoru dochází v důsledku pohybujícího se média.Pokud není voda, motor se přehřeje a selže.

Dalším typem ochrany je ochrana před přehřátím.Pokud se motor zahřeje na kritickou hodnotu, tepelné relé vypne napájení, čerpadlo se zastaví.Tyto dvě funkce prodlouží životnost zařízení.

Přečtěte si, jak a kde instalovat oběhové čerpadlo.

Výrobci a ceny

Při výběru výrobců oběhového čerpadla je přístup stejný jako při výběru jakéhokoli obloukového zařízení.Pokud je to možné, je lepší odebrat vybavení od evropských výrobců, kteří jsou na trhu již dlouhou dobu.Nejspolehlivějšími oběhovými čerpadly v tomto sektoru jsou Willo (Willo), Grundfos (Grundfos), DAB (DAB).Existují i ​​jiné dobré značky, ale musíte si přečíst recenze.

(Grundfos UPA 15-90 ​​
Jméno Výkon Hlava Počet rychlostí Připojovací rozměry Maximální pracovní tlak Výkon Materiál pouzdra Cena
Grundfos UPS 25-80 130 l /min 8 m 3 G 1/2 " 10 bar 170 W litina 15 476 rublů
ráže NTs-15/6 40 l /min 6 m 3 vnější závit G1 6 atm 90 W Litina 2350 rub
BELAMOS BRS25 /4G 48 l /min 4,5 m 3 vnější závit G1 10 atm 72 W Litina 2809 rub
Dzhileks Compass 25/80 280 133,3 l /min 8,5 m 3 vnější závit G1 6 atm 220 W Litina 6300 rub
Elitech NP 1216 /9E 23 l /min 9 m 1 vnější závit G 3/4 10 atm 105Út Litina 4 800 rub
Marina-Speroni SCR 25 /40-180 S 50 l /min 4 m 1 vnější závit G1 10 atm 60 W Litina ) 5,223 rublů
25 l /min 8 m 1 ) vnější závit G 3/4 6 atm 120 W Litina 6950 rub
Wilo Star-RS 15 /2-130 41,6 l /min 2,6 m 3 vnitřní závit G1 45 W Litina 5386 rub

Vezměte prosím na vědomí, že všechny technické specifikace jsou uvedeny protekoucí voda.Pokud je chladicí kapalinou v systému nemrznoucí kapalina, musí se provést seřízení.Pro relevantní údaje pro tento typ chladicího média musíte kontaktovat výrobce.V jiných zdrojích nebyly podobné vlastnosti nalezeny.