Vyberte stolní lampu (lampu) pro vaši plochu

Pracoviště musí být řádně organizováno.Tato část je dokonce v normách, ale ne všechny tyto standardy jsou ideální.Všichni máme své vlastní charakteristiky a je lepší je v každém případě vzít v úvahu, je-li to možné.Například správně zvolená stolní lampa pro vaši plochu sníží únavu a zvýší produktivitu.Správně zvolené osvětlení pomůže chránit vaše oči před nadměrným stresem.

Způsob montáže

Chcete-li vybrat lampu na ploše, musíte nejprve určit, jak a kde ji chcete nainstalovat.Existuje mnoho možností.Stolní lampa pro pracovní plochu může být:

 • Na stojanu, který stojí na pracovní desce.Jedná se o nejběžnější typ, který lidé od té doby začali používat.Pro lepší stabilitu by měl být stojan těžký.Výběr zbarvení není nijak omezen - můžete si vybrat, aby odpovídal stěnám nebo ploše, jakékoli další podrobnosti o interiéru.Jediné přání nenílakované, leštěné, doporučujeme zrcadlový povlak.Zářivě odráží světlo, což způsobuje únavu očí.

  Stolní lampa pro pracovní plochu může být velmi neobvyklá

 • Se svorkou.Upínací šroub umožňuje připevnit lampu k okraji stolu, k polici.Tento způsob instalace stolní lampy je pohodlný a spolehlivý.Nevýhodou je, že ne všechny svorky vypadají atraktivně.Budou v dokonalé harmonii s moderními styly a nebudou opravdu zapadat do klasiky, výzdoby, zdobené v romantickém nebo etnickém stylu.

  Nejlepší způsob, jak připevnit lampu ke stolu, je použít model s držákem

 • Clothespin.Tento způsob upevnění stolní lampy také není špatný.Stolní lampu na špendlíku lze připevnit k okraji pracovní plochy nebo police.Nevýhodou je, že pružnost kolíčku na prádlo závisí na pružině a pro jeho výrobu není vždy používán vysoce kvalitní kov.Po chvíli, držák slabne, lampa může spadnout a být poškozena.

  Clothespin - snadná instalace a demontáž

 • Montáž na zeď.Nejmenší skupina, ale ne ta nejhorší.Pokud je stůl obvykle obsazen, je lepší připevnit lampu ke zdi - bude to určitě bezpečné.Toto není nejoblíbenější možnost, snad proto, že přesun stolní lampy u tohoto typu držáku je problém.

  Ifstůl je neustále posetý papíry nebo není jisté, že lampa nebude létat

Jak vidíte, není mnoho možností.Ale to je úplně začátek, je třeba vzít v úvahu mnoho dalších faktorů.Pokud mluvíme o „populárních“ preferencích při výběru svítidla pro stolní lampu, pak jsou dva nejoblíbenější metody na stojanu a svorce.Jsou pohodlnější.Clothespin lampy jsou obvykle levné, ale rychle ztratí „přilnavost“ a časem se horší.Pokud potřebujete levnou lampu asi rok a půl, je to vaše volba.

Provedení

Kromě stojanu byste měli rozhodnout, která noha lampy je pro vás vhodnější - držák lampy.Nejde jen o materiály nebo tvary, ale také o design.Stolní lampy mohou být:

 • Se stacionární nohou.Klasická verze, která je vhodná, pokud vždy pracujete ve stejné poloze, na jednom místě.Materiál může být libovolný - kov, dřevo, plast.Lze použít jejich kombinace nebo některé exotické materiály, jako je bambus, pletení drátu, kování atd.Výška je obvykle pevná, ale najdete možnosti, jak ji zvýšit nebo snížit.

  Zajímavé modely - let představivosti designérů je neomezený

 • S pružnou nohou.Výhodnější model, pokud potřebujete změnit polohu,výška nebo směr světla.Pružná noha stolní lampy je obvykle vyrobena z kovového zvlnění, které dobře drží nastavenou polohu.Méně často je uvnitř ohebná tyč pokrytá plastovou vlnitou hadicí nahoře.Toto je velmi levná varianta.

  Pružnou nohou v levnější verzi je plastické zvlnění, v dražších je vyrobeno z nerezové nebo černěné oceli

 • S teleskopickou základnou.Několik pohyblivě spojených částí kovových trubek vám umožňuje nastavit výšku a polohu lampy vzhledem ke stolu.U levných modelů se používají pružiny, které drží lampu ve vybrané poloze.Po chvíli se natáhnou, lampa začne klesat, pohybovat se.Další možností jsou přidržovací šrouby.Takové žárovky jsou odolnější - šroub může být utažen, ale ne neomezeně dlouho.

  Čím více kloubů, tím přesněji můžete umístit zdroj světla

S tímto parametrem není příliš obtížné vybrat stolní lampu pro pracovní plochu.Pokud potřebujete neustále osvětlovat stejnou oblast, je vaší volbou pevná noha.Pokud potřebujete změnit polohu nebo velikost světelného bodu, je výhodnější to provést pomocí pohyblivých modelů.Obvykle jsou připevněny ke stolu (držák nebo kolíček na prádlo), ale najdete možnosti stolů nebo stěn.A tady je teleskopická nebo flexibilní základna- to je vaše volba.Komu se to zdá pohodlnější a spolehlivější.

Typ žárovky, osvětlení, teplota světla

Podle obecně uznávaných norem by osvětlení na ploše nebo na klávesnici počítače /notebooku mělo být 400–500 Lux (Lux - měrná jednotka)Osvětlení v mezinárodním systému jednotek).Osvětlení závisí na výkonu světelného zdroje a na výšce jeho umístění.Příjemný jas je individuální parametr.Někdo potřebuje velmi jasné světlo, srovnatelné s poledním sluncem, někdo teplejší, lehce nažloutlý nebo narůžovělý.Takže vyzvednout lampy ve stolní lampě musí být individuálně.

Pro stolní lampu by měla být vybrána lampa

Pokud potřebujete různé světelné podmínky - pro různé osoby nebo pro různé úkoly, existuje několik možností.První je lampa s proměnnou výškou.To vám umožní změnit jas světla v malém rozsahu.Pokud potřebujete dramatičtější změny - hledejte model se stmívačem.Může být stupňovitý nebo hladký.Pokud má lampa stmívač, může mít žárovku nebo stmívatelnou LED.Ostatní žárovky tuto funkci nepodporují.Zde je pouze stolní lampa pro stolní počítač se stmívačem nenajdete tak často.Je nutné hledat účelně, ale je vhodné jej používat.

Typy podstavců a žárovek pro stolní lampy

V stolní lampě mohou být dva typy držáků lamp - s běžnou závitovou základnou a kolíkem.Svítidla s paticí: zářivka, halogen nebo LED.

Jedna z nejčastějších možností stolních lamp

Závitová základna může mít různé velikosti - jak pro standardní žárovky, tak i menší - pro minikopie..V takových skládkách stolních počítačů můžete použít nejen žárovky Ilyich (žárovky), jsou zde LED a zářivky, můžete také najít halogenové.

Bez ohledu na typ svítilny by svítilna měla být zcela zakrytá.To znamená, že by měla být celá žárovka zavřená.To je velmi důležité pro snížení namáhání očí.

Teplota žáru a zvlnění

Aby účty za elektřinu nebyly zastrašující, obvykle se pokuste koupit stolní lampu pro vaši plochu s LED nebo energeticky úspornou lampou.Je to pochopitelné a není to špatné, ale při výběru musíte vědět, co je třeba hledat.U zářivek a LED lamp je nutné sledovat „barvu“ světla a nepřítomnost „blikání“.Barva ovlivňuje vnímání, které je uvedeno na obalu lamy.Barevná stupnice je na obrázku, ale budete muset vybrat jednotlivě.Ve skutečnosti se obvykle dává přednostjasná (bílá) záře, stále si kupují jemnou (nažloutlou).

Teplota žáru musí být zvolena jednotlivě

Pokud je v domě několik různých svítilen, zkuste s lampou pracovat několik dní, poté vložte další.Porovnejte pocity, výkon.S jednou lampou mohou být oči unaveny rychleji, u druhé mohou být „lépe vidět“.Podle výsledků se zastavte u zdroje světla určitého typu a „barvy“ (správně se tento parametr nazývá teplota barev).Se správně vybranou žárovkou může stolní lampa pro vaši plochu dokonce zvýšit vaši produktivitu a vaše dítě vám pomůže lépe a rychleji se vypořádat s úkoly.

Různé styly, způsoby instalace

Účinek pulzujícího světla lze sledovat pomocí fotoaparátu na telefonu.Pokud se podíváte na světelnou lampu přes fotoaparát v telefonu, můžete vidět změny v intenzitě světla.Není to sledováno našimi očima, ale kvůli tomu se velmi rychle unaví.Proto je lepší hledat lampy, které neblikají.Bohužel nejsou levné, takže se můžete soustředit na cenu.Obal je obvykle psán „bez zvlnění“ a na tato prohlášení se zpravidla lze spolehnout.Ale pokud je to možné, zkontrolujte s fotoaparátem v telefonu - nikdy nevíte ...

Plafond

Plafond je často vybrán „pro interiér“, ale sna to by se nemělo zapomenout, že nesprávně zvolená stolní lampa může rychle „zasadit“ vidění.Pokud stolní lampa pro stolní počítač hraje převážně dekorativní roli, můžete jí samozřejmě věnovat pozornost.Ale pokud potřebujete s osvětlením pracovat alespoň půl hodiny, je lepší zvolit stropní světlo správně.

Existuje několik požadavků, které vám mohou pomoci vybrat správnou lampu pro vaši plochu:

 • Tmavá nebo neutrální barva.Příliš jasná barva přitahuje pozornost a zvyšuje únavu.
 • Materiál bez lesklého lesku.Světlo se odráží od lesklých povrchů, oslnění přispívá k tomu, že oči jsou unaveny rychleji.

  Ne všechny tyto žárovky stejného provedení jsou vhodné pro pracovní plochu

 • Aby se strop nezahříval, musí být poměrně velká - vzdálenost od žárovky je alespoň 4-5 cm.
 • Stěny by měly být dostatečně silné.Obecně se nedoporučuje používat žárovky, které překračují přípustnou energii.Je to uvedeno v manuálu stolní lampy.Pokud není k dispozici žádná instrukce, můžete žárovku vyzvednout empiricky: zašroubujte ji, nechte ji běžet alespoň půl hodiny, poté zhodnoťte teplotu stropu.Druhým východiskem je použití žárovek, které se příliš nezahřívají - hospodyně a LED žárovky s dobrými radiátory.

Stolní lampa pro stolní počítač splastový odstín je potenciálním zdrojem nebezpečí při používání žárovek, které se během provozu velmi zahřívají.Pokud zapomenete zapnout delší dobu, může se plast roztavit.Proto při výběru žárovky pro takovou lampu musí být člověk velmi opatrný.

Mimochodem, u kovových odstínů si musíte být také opatrní.Pokud se z lampy zahřejí, mohou způsobit popáleniny.To je také velmi nepříjemné a bolestivé.

Stolní lampa pro stolní počítač

Kromě všech výše popsaných možností můžete pro počítač nebo notebook použít i lampy, které nejsou připojeny k síti 220 V, ale k portu USB..Pokud máte prodlužovací /prodlužovací kabel USB, můžete k ní připojit stolní lampu USB pro vaši plochu.Může být také připojen k odpovídajícímu výstupu na notebooku.Na systémové jednotce je stejný výstup, ale obvykle stojí pod stolem, a není tam nic na světlo, proto potřebujete prodlužovací kabel USB.

K notebooku můžete připojit malou LED lampu

Obvykle se jedná o malá LED světla s miniaturní pružnou nohou.Výška nohou je asi 10-18 cm, strop je také dlouhý a úzký.Na délku je srovnatelný s nohou.Ale malá velikost neznamená špatnou volbu.Při práci na počítači je obvykle třeba osvětlit klávesnici a pro tyto účely tyto lampy více neždost.Lampa USB stolního počítače pro stolní počítač je výhodná, protože zdůrazňuje přesnou oblast, která je potřebná.

Zde je připojen kabel USB.

USB lampy také dobře fungují s osvětlením pracovní plochy na stole.Ale tato malá oblast - kniha, zápisník obvyklého „školního“ formátu - jsou schopni poskytnout světlý bod této velikosti.Protože světelný prvek je dlouhý, má osvětlená plocha stolu podlouhlý tvar.Velmi dobře se hodí pouze pro rozšířenou knihu nebo notebook.Obecně platí, že výhodná volba pro žáky a studenty.

K dispozici jsou také stolní doplňky s držákem na stůl.

Kromě malých lamp USB, které osvětlují klávesnici, existují také velké stolní lampy.Připojují se ke stejnému portu v počítači nebo notebooku.Obvykle mají kabel několik metrů dlouhý.Poskytuje dostatečnou mobilitu.Způsoby montáže jsou popsány výše, pouze zdroj světla jsou výhradně LED.Jasně svítí pouze technologie LED s nízkou spotřebou proudu a nízkým napájecím napětím.Taková stolní lampa pro pracovní plochu dává dostatek světla, nezabírá mnoho místa.Lze ji však napájet pouze z podpětí.