Vysoké postele: jak a co dělat

Mnoho letních obyvatel trpí, protože podzemní vody jsou v oblasti příliš vysoké.Nadměrná vlhkost v půdě není vhodná pro všechny rostliny, mnohé se vyvíjejí špatně nebo dokonce umírají.Tento problém můžete vyřešit vytvořením vysokých postelí.S touto organizací výsadby je možné regulovat stupeň vlhkosti.Příjemným bonusem k takovému rozhodnutí by bylo dřívější období zrání a mnohem větší plodina.

Výhody a nevýhody

Kromě řešení problémů s podmáčením vodou,vysoké postelena zahradě dovolují setí nebo výsadbě rostlin o 2-3 týdny dříve: zvednuté nad zemí se zahřívají aktivněji kvůli tomu, že slunce ohřívá stěny.To je také usnadněno procesy rozkladu, které se vyskytují v rostlinném odpadu, které tvoří významnou část zásypu.Protože takové postele se nazývají také teplé.Pokud na takovou postel položíte oblouky a zakryjete je spanbondem nebo jiným podobným materiálem, můžete plodinu sklízet ještě dříve.

Problematičtějšízařízení v oblastech s horkým podnebím.Úkolem v tomto případě není lepší zahřívat Zemi, ale chránit ji před přehřátím.Ale to lze také vyřešit: k oplocení vysokých lůžek používejte materiály se špatnou tepelnou vodivostí, například dřevo.Pro dosažení nejlepšího účinku můžete vytvořit dvojité stěny, mezi nimiž usnete, například piliny, pěny, nebo můžete nechat vzduchovou mezeru - nejlepší tepelnou izolaci.Vnější stěna v horkém podnebí je nejlépe natřena bílou barvou nebo bělená.Je známo, že světelné povrchy se méně zahřívají.V tomto případě bude možné zabránit přehřátí kořenového systému: na jihu se země někdy zahřívá velmi a čím vyšší je rostlina, tím bude chladnější.A přes postele můžete táhnout stejný potahový materiál.Zachovává nejen teplo, ale také chrání před přehřátím.

Sklizeň řepy ve vysoké posteli

Vysoké postele mohou být dobrým východiskem na Badlands.Zavedená půda je výhodnější položit na postele a nerozložit ji po celém pozemku.Kompostová vrstva, která je pod vrstvou Země, přispívá k udržení plodnosti.

Rovněž je vyřešen problém suchých regionů.V tomto případě je plot pro vysoké lůžko zevnitř potažen živičným tmelem nebo ovinutý fólií, na dno (na mřížce) je položen válcovaný hydroizolační materiál (střešní materiál se rychle hnije, takže je lepší použít nějaký moderní typ hydroizolace).Nelze dosáhnout úplné hydroizolace, ale uvnitř zůstává dostatečná vlhkostmnožství - ano.

Mrkev - jedna ku jedné.Nejlepší na vysoké zahradě, i když na pravidelné zahradě, vysadili stejnou odrůdu

Jak vidíte, vyváženým přístupem můžete vyřešit téměř jakýkoli problém.Na vysokých postelích je málo nedostatků, ale bez nich by nemohly udělat:

 • Ve většině případů je nutné udělat plot, což je cena.
 • Složitost procesu.Opět je třeba udělat plot, a slušné objemy půdy a rostlinných zbytků se stále pohybují, což je těžká práce.
 • V rozpadajících se listech, větvích a kůře se medvědi a jiná podobná zvířata cítí skvěle.Musíme s nimi bojovat.
 • Plodnost musí být zachována aktualizací nebo úplným nahrazením „náplně“.
 • ​​

To jsou všechny nedostatky.Pokud se rozhodnete vybavit vysoké postele, buďte připraveni na značné množství práce.Ale sklizeň bude mnohokrát více.Pro testování si můžete vytvořit jednu nebo dvě postele.A pak se rozhodněte, zda je potřebujete, nebo ne.

Rozměry

V tomto ohledu neexistují žádná přísná doporučení a nemohou existovat: velmi odlišné podmínky v zemi a také lidé.Existují velikosti, které mnozí považují za optimální.

V jedné sekci jsou velmi vysoké postele a ne velmi ...

Takže velikost vysokých lůžek:

 • Výška - od 20cm až 50-60 cm. Podívejte se, jaký obtížný úkol se ukáže.Čím vyšší je postel zvednutá, tím snazší je s ní manipulovat - méně se naklánět.Ale Země a zbytek „náplně“ bude potřebovat víc.Další bod: pokud může být malá postelpod sněhem a bude pokryta silnými mrazy, pak vysoká zamrzne skrz: také strany jsou otevřené.U hřebenů, kde se vysévají letničky, to nehraje žádnou roli, ale u trvalých jahod je to problém.Proto na základě těchto úvah volí výšku.Podle zkušeností mnoha letních obyvatel pro jahody je optimální výška 20 cm, takže můžeme doufat, že nezamrzne.
 • Šířka - od 60 cm do 1,2 m. Zvolte vzdálenost tak, aby bylo vhodné zpracovat postel.Vzdálenost 60-70 cm je zvolena, pokud je přístup k posteli pouze na jedné straně.Pokud se k němu dostanete z obou stran, můžete udělat metr nebo více.Je důležité, aby byl střed zpracován bez přílišného stresu.
 • Je dlouhá.Zde si každý vybere na základě konfigurace webu nebo jeho přání.Neexistují žádná doporučení.

Aby postel nebyla příliš vysoká, její část může být prohloubena: vykopejte 20-30 cm a již nahoře položte zdi.Odstraněná zemina půjde na zásyp (často tam prostě není dost půdy) a substrát ze spodních hrubých vrstev může být silnější.A za účelem minimalizace nákladů na údržbu takové postele můžete zavlažovat kapky.

Jak plotovat vysoké postele

Můžete použít cokoli, co drží zemi.Nejodolnější obrubníky jsou vyrobeny z cihel, kamene a betonu.

Takto lze vyrobit postele z betonu a kamene

Cihla však stojí hodně, zabetonování s betonem trvá dlouho.Konkrétní plot je vyroben podle všech pravidel: za prvé, bednění, do kterého jsou položenyvýztuž, poté nalijte beton a počkejte, až se usadí.Životnost je však impozantní - desítky let.

Ploty pro betonové postele jsou nejodolnější a nikdy se nebudou „plavat“

Cihlové a kamenné ploty se také skládají podle všech pravidel: pro maltu s obvazem.Aby se snížila spotřeba cihel, jsou stěny umístěny do půl cihly.A tak, aby to Země nehýbala, jsou řady posíleny mřížkou.

Cihla sama o sobě v půli cihly sama o sobě nedokáže udržet půdu.Podpůrné sloupy jsou nutné

Ale i v tomto případě musí být podpůrné sloupky instalovány v metrech.Pokud je vaše půda viskózní, těžká, často podmáčená, mohou se tyto stěny vytlačit.Proto dejte dřevěné nebo kovové podpěry, které upevní dlouhé stěny nebo vytvoří malé postele, jako u dekorativní zahrady.

Cihlové vysoké postele pro ozdobnou zahradu

Ploty vyrobené z tvárnic z expandovaného jílu fungovaly dobře.Dokonce i dutiny v nich obsažené mohou být pokryty půdou a tam mohou být vysázeny také rostliny s malým kořenovým systémem: například některé druhy zelených a salátů.

Oplocení pro vysoké postele z tvárnic z expandovaného jílu

Rovněž vyrábějí ploty pro vysoké postele z galvanizovaného kovu a břidlice.Můžete použít břidlicové second-hand, můžete si koupit nový, vlnitý nebo hladký - žádný rozdíl.Nařežte listy na proužky požadované šířky.Nestojí za to se obávat, že je škodlivý.Azbest je obsažen v břidlici ve vázaném stavu, ale nikolise rozpustí.Je to škodlivé, když to viděli: prach stoupá a přes dýchací trakt vstupuje do těla.Pro snížení rizika použijte respirátor a namočte oblast řezu.

Vysoké postele z břidlice

Ohrady pro postele z plastu.Změnili jste vlečku?Použijte to.Existují staré plastové panely - jsou v podnikání.Ale plast potřebuje tvrdou základnu.Udělejte to z kovové mřížky tlustého drátu.

Vysoké postele v kabelovodech

Sítě mohou tvořit základ pro oblázky nebo pelety.Pouze v tomto případě budete potřebovat dvojitý rám, do kterého se vylévají kameny nebo jiný materiál.Tato technika se nazývá „gabion“ a vyrábějí se z ní nejen ploty pro postele a květinové záhony, ale také ploty.Aby však voda nevytekla z gabionových lůžek skrz stěny, zevnitř je krabice lemována hustým filmem.

Vyplňte kamenný plot pro vysoké postele

Nejoblíbenější plot je vyroben ze dřeva.Můžete použít desky, dřevo, klády.Dřevo je dobré pro každého kromě toho, že hnije.

Opravdu vysoké postele

A protože všechny podmínky pro aktivaci tohoto procesu jsou vytvářeny ve vysokých ložích, dochází k destrukci poměrně rychle.Proces můžete trochu zpomalit natřením desek nebo impregnací bioprotektivní kompozicí.Proti zničení však stále neexistuje záruka.

Výřezové desky lze použít také pro strany vysokých lůžek

Materiál lze však použítlevné a někdy i nezdravé: zbytky po konstrukci, desky, staré kulatiny, palety atd.V případě potřeby můžete plot vyrobit i z větví.Pouze kůra je žádoucí odstranit: je pod ní, že existuje mnoho larev a červích červů.I když ... budou také zpracovávat zbytky dřeva, které umístíte na dno zásypu.Ale příliš mnoho z nich také není potřeba, takže je pravděpodobně lepší odstranit kůru.

I z větví je možné vyrobit plot

Ze stejných větví lze vyrobit pouze proutěný plot.A také bude muset být potažen filmem uvnitř: aby uvnitř držel vodu a zemi.

Asi zde si přečtěte, jak si vyrobit wattle.

Rámy pro postele mohou být tkané z čerstvých větví nebo rozložené z kamenů.

Lze použít dokonce i slámu.Je vázána na malé svazky, které jsou propojeny drátem.Jednoduše to nemůže být levnější, ale dobře udržuje vodu a teplotu.Jedinou minus této možnosti je, že takový plot bude sloužit maximálně dvě sezóny, ale spíše jedno.Lze ji však použít jako jednu z vrstev.

Oplocení lůžek slámy

Hromadné postele

Existují vysoké postele bez oplocení: tzv. Hromadné postele.Půda v nich se nalije ve formě kopců.

Objemná lůžka

Pro zlepšení odvodnění jsou uvnitř takové postele umístěny větve.Aby se snížila výška lůžek (například pod rajčaty), je mírně prohloubená a půda se sklopístrana.Po položení větví se naplní shora, často je potřeba dodatečně zavedená zemina.Pokud si hluboce zvolíte uličku, nefunguje.

Vnitřní struktura objemných lůžek

Nevýhodou tohoto druhu zahrady: během zavlažování a během dešťů se horní vrstva půdy omývá.Proto začali vyrábět krabice - aby se vyhnuli vyluhování půdy.

Vrstvy vysokých postelí

Rámování je jen malou částí práce.Je nutné vyplnit přijaté pole.Okamžitě je třeba říci, že tloušťka vrstev závisí na výšce zvoleného zahradního lůžka, takže pokud jsou uvedeny nějaké hodnoty, je to velmi orientační.Kromě velikosti zahradního lůžka je výběr rostlin ovlivňován také tloušťkou vrstvy, například úrodné: 5 cm stačí pro někoho a pro někoho mnohem více.

Přibližné vrstvy pro vysoké lůžko

Takže, co nalít do vysoké postele - vrstvy zdola nahoru:

 1. doleje položena kovová síť s jemnými oky nebo geotextilní vrstva .Můžete dát karton.Síť a geotextilie - ochrana proti hlodavcům a molům.Karton hraje stejnou roli, ale je méně efektivní.
 2. Velké dřevěné zbytky: silné větve, větve, dokonce i klíny a brousky.Tato vrstva slouží jednak k odvodnění, a jednak k hromadění vlhkosti ve dřevě.Čím suchší klima ve vaší oblasti, tím více dřeva by mělo být.Kromě toho také následující dřevěné vrstvy.
 3. Sekané malé větve, kůra.Ostatní hrubá zeleninazbytky: stonky kukuřice, sláma.Jejich úkol je také dvojí.Ukládají vodu a během rozkladu také rozkládají teplo a živiny.Při použití kmenů kukuřice a slámy však mějte na paměti, že se postel brzy potápí: tyto zbytky se rychle rozkládají, ale výnos bude vysoký a na vrchol můžete přidat úrodnou půdu.
 4. Papír, tenká lepenka.Obvykle je lemována silnou vrstvou.Častěji používají lepenkové obaly, protože lesklý papír není vhodný, stejně jako noviny: olověná základna barvy vůbec není tím, čím se rostliny musí oplodnit.Pokud existuje stará zbytečná pytlovina (přírodní), můžete ji položit.
 5. Vrstva úlomků rostlin: listy, tráva, polorozpadlé piliny.Dávejte pozor na piliny: silně okyselují půdu.Nalijte je pod rostliny, které milují kyselou půdu, nebo neutralizujte kyselost posypáním dobrou vrstvou popela.
 6. Úrodná půda.

V posledních dvou vrstvách můžete přidat dobrou část vyzrálého kompostu a posypat hlubší vrstvy.To urychlí „připravenost“ vysokých lůžek k výsadbě.

O tom , jak si vyrobit rybník v zemi svými vlastními rukama, si přečtěte, že t, a v tento článek říká, jak z něj udělat fontánu.

Kdy je lepší dělat a co pěstovat

Je lepší vyplnit vysoké lůžko od podzimu.Během tohoto období bude dostatek „materiálu“ a během zimy procesy uvnitř získají na síle.V tomto případě na jaře můžete zasadit rostliny a doufat v vysoký výnos.Dá se to udělat na jaře, ale je nepravděpodobné, že by nějaké existovalovýznamné rozdíly ve výnosu: procesy právě začaly a nebudou mít znatelný vliv na plodnost zásypu.I když cítíte rozdíl v množství vody pro zavlažování: je potřeba mnohem méně vody.

Jedna z možností pro vysoké lůžko: kovové pletivo a vyztužená plastová fólie

Střídání rostlin

V roce instalacevysoké postele na něm můžete pěstovat rostliny vyžadující vysokou plodnost: okurky, cukety, cukety, dýně, jakýkoli druh zelí, lilek, rajčata, paprika.Další rok můžete pěstovat byliny - aromatické a listové.Kořenové plodiny se ve druhém roce cítí dobře.

Po sklizni druhé plodiny je třeba obnovit plodnost.Pokud obsah zahrady ustal, na podzim přidají dobrou půdu smíchanou se zralým kompostem.Pokud nemáte kam naplnit, odstraňte část vrchní vrstvy (na kompostu nebo v jiné krabici jako součást zásypu) a nahraďte ji čerstvou půdou hnojivy.

Vysoké lůžko pro jahody

Liší se pouze tím, že krycí materiál je rozprostřen přes hotový „koláč“.V něm jsou vytvořeny otvory, do kterých se vysazují rostliny.Tato možnost vede ke skutečnosti, že se vlhkost odpařuje v minimálním množství a plevele nerostou v uličce.Druhá možnost - mulčování země také funguje dobře, ale odpařování je intenzivnější.

Jahoda se cítí dobře

Vlastnosti jahody spočívá v tom, že její kořeny jsou umístěnyhlavně na povrchu.Úrodná vrstva proto může být malá.Stejná vlastnost však vede ke skutečnosti, že při silných mrazech může zemřít.I když se proces rozkladu zahřívá uvnitř vysoké postele, zahřívá půdu, pokud je postel bez sněhu a není pokryta zimou, kořenový systém může zamrznout.

Vysoká postel pro okurky a rajčata

Ve svém uspořádání se neliší.Pokud není na okrajích potřeba tyč a příčka nebo napnutý drát, aby bylo možné svázat keře rajčat nebo řas okurek.

U okurek a rajčat je třeba pečovat o podvazek

Organizaci automatického zalévání zahrady nebo pozemku naleznete zde.

Vysoké postele pro kutily

Nejčastěji otázky nevznikají při pokládání vrstev na vysokých postelích, ale při výrobě skříně.Vzhledem k tomu, že zahrada je často hustě obsazena ženami, až po výrobu plotů pro postele, může jim být mnoho okamžiků nepochopitelné.Abychom vyjasnili ty nejobtížnější, podáváme fotografické zprávy o výrobě krabice z desek a břidlice - nejběžnější ploty.

Z hracích desek

Na výše uvedené fotografii bylo několik možností, jak z vysokých desek vyrobit vysoké postele.Hlavní zádrhel je obvykle v křižovatce v rozích.Nejjednodušší způsob, jak se překrývat: stačí dát jeden k druhému při 90 ° a srazit nehty skrz.Jsou však i estetové, kteří se všichni snaží dělat dobře.A správně, viděl dvě desky podúhel 45 °, a tak je spojte.Taková možnost bude ukázána na fotografii.

Hoblované desky ošetřené impregnací na zpomalení hniloby

Aby se usnadnilo upevnění plotu na zemi, svislé trámy se přibíjejí v krocích po 1,2– 1,5 m.tyče nebo části desky, jejichž délka je přibližně o 20 cm větší než zvolená výška postelí.

Svislé pruty zatlačíme tak, aby byl box silný a mohl být vykopán

Spodní konec prutu nebo desky musí být naostřen - bude snazší zatlouknout plot do země.Potom vezmeme pokosovou krabici nebo kotoučovou pilu a odřízneme hrany pod úhlem 45 °.Spojením dvou desek získáme dokonalý úhel 90 °.

Správně vytvořený roh

Pro pevné spojení zevnitř rohu instalujeme blok, na který přibijeme desky.

To se stalo.Jen on leží „břemeno“.Jsou hnáni do země

Oplocení pro vysoké postele ze dřeva by nemělo být prováděno dlouho, ale je ještě snazší spojit desky deskami k sobě a pro pevnost přibít kovové rohy (viz níže).

Nejjednodušší varianta

Z kulatiny

Není obtížnější vyrobit takovou krabici z řezaných kulatin.Například tato možnost: dvě dlouhé strany protokolů a krátké - od segmentů desek.

Výhodou polen je, že jsou těžké, a díky své hmotnosti budou dobře držet půdu

Hotový plot k bělení: ochrana a vzhled škůdců jsou víceatraktivní.

Začínámeuspořádání

Z břidlice

Při výrobě lůžek z ploché nebo vlnité břidlice vyvstávají také otázky, jak je opravit.Nejjednodušší způsob je podvádět.To je však nehospodárné: bude nutné pruhy rozšířit nejméně o 10 cm a stále neexistuje záruka, že břidlice na jaře „neplave“.V blátivé zemi bude hmotou jednoduše vytlačena.Můžete to opravit, ale je to příliš mnoho času a úsilí.

Nejčastěji jsou proto z jedné nebo z obou stran listu vtlačeny rohy nebo trubky, které břidlici upínají a neumožňují silně se odchýlit.Na fotografii jsou rohy zasunuty pouze z vnějšku: zevnitř se bude tlačit hmota vrstev vysoké postele, aby plot nespadl dovnitř.

Plot lůžek s břidlicí

Spáry obou listů jsou pojištěny speciální svařovanou deskou.Z důvodu spolehlivosti je lze přišroubovat na dřevěný blok připevněný na této straně.

Kus výztuže se svařovanou deskou - k zajištění spojení dvou listů ploché břidlice

Další možností je vytvoření rámu.Připojte lištu nebo roh k podobným stojanům se svařovanými deskami - pro které je levnější.A k této břidlicovce připevněte břidlici nakrájenou na proužky (hřebíky drží dobře, ale jednodušší samořeznými šrouby).

Rám tyče v plotu pro vysoké lůžko

Podle stejného principu - s vodítky - vytvářejí postele z plastových panelů a jiných podobných materiálů.Jak víte, není zde třeba virtuózního mistrovství.Hlavní věc je udržet se dobře.